Ταξίδια Στο Εξωτερικό

με prepaid το κάνω και ναι, πρέπει ναχεις τα λεφτά μέσα (η προέγκριση μπορεί να γίνει στην αρχή αλλά και σε άσχετη μέρα (λίγο πριν φτάσεις πχ).

όταν φτάσεις εκεί μπορείς να πληρώσεις μετρητά ή να ζητήσεις να σου χρεώσουν την κάρτα (που τα έχεις ήδη μέσα έτσι κι αλλιώς), τα έχω κάνει και τα δύο

θενξ! πρόταση για ξενοδοχείο κάποιος? και γενικά συμβουλές κλπ :slight_smile:

Εγώ είχα πάει στο best western president, ο λόγος ήταν ότι βρισκόταν 10 μέτρα στην κυριολεξία από το μετρό , πράγμα που βόλευε απίστευτα. Όταν το είχα κλείσει ήταν και φθηνό. Γενικώς, απίστευτα μουσεία και εκκλησίες, η Αρχαία Αγορά της Ρώμης είναι ένα τεράστιο ανοικτό Μουσείο, όμορφες πλατείες, η περιοχή τραστεβερε καταπληκτικό μέρος για φαγητό και διασκέδαση, γενικώς αν εκμεταλλευτείς την πόλη καλή συγκοινωνία της Ρώμης δεν θα περπατήσεις και πολύ, αν και στο ιστορικό κέντρο επιβάλλεται. Ψιλοτσουχτερες οι τιμές για φαγητό κλπ, γενικά λίγο πιο ακριβός προορισμός για ψώνια κτλ, εγώ που είχα πάει για μουσεία και τέχνες εκστασιαστηκα. Ότι άλλο θες, ρωτας…

ωραίος ρε Monolithic! (αν και το ξενοδοχείο είναι αρκετά ακριβό για τα standard μου-βγαίνει κάπου 45-50? η βραδιά)

γενικά πόσο ακριβή πόλη είναι η Ρώμη? δηλαδή σε 5 μέρες, σαν βασικά έξοδα (φαγητό, συγκοινωνίες, και καμιά μπύρα) πόσα χρειάζομαι?

Εστιατόριο το ξεχνάς, είναι ακριβά. Για φαΐ θα φας καλά και φθηνά στα μαγαζάκια που πουλάνε πίτσες με το κομμάτι, κάτι σαν τρατοριες… Οι μπύρες έχουν τιμές Ελλάδας πάνω κάτω, ενώ για συγκοινωνία θα βγάλεις την κάρτα Ρώμης για μια βδομάδα που είναι αρκετά φθηνή και θα έχεις απεριόριστη πρόσβαση σε όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Δεν θυμάμαι τιμές απέξω, γκουγκλαρε το να δεις ακριβώς τα ποσά.

αυτές τις κάρτες Ρώμης, που τις βγάζω?

γιατί και σε έναν “οδηγο” ανεφεραν μία που είναι και για μουσεία κλπ

εμείς είχαμε πεθάνει στο περπάτημα πάντως, δε γίνεται αλλιώς… και αν μείνεις κέντρο δε θα χρειαστείς τα ΜΜΜ έτσι κι αλλιώς.

το φαγητό μας φάνηκε σε νορμάλ επίπεδα τιμών αν εξαιρέσεις 2-3 τουριστικές παγίδες που κάνανε κρα. ε για τελείως low budget καταστάσεις θα τη βγάλεις με σαντουιτς κτλ ή και κάστανα που ήταν παντού (εμείς είχαμε πάει πρωτοχρονιά).
η πίτσα φαντάζομαι ξέρεις ήδη ότι έχει πολύ λεπτότερη ζύμη ενώ το σοκ ήταν η καρμπονάρα που είναι κάτι εντελώς διαφορετικό εκεί.

πολλές εκκλησίες που αξίζει να δεις, τσέκαρε και την Santa Maria della Concezione dei Cappuccini για την κρύπτη που είναι διακοσμημένη με τα οστά/κρανία 4000 καπουτσίνων μοναχών! αν πας με γυναίκα να δείτε πριν φύγετε την ταινία roman holiday και στη ρώμη να την πας στην La Bocca della Verita για να σε περάσει το τεστ :slight_smile:

φανταζομαι Colosseo είναι στη λίστα σου, να ξέρεις το εισιτήριο ισχύει επίσης για Mostra+Palatino+Forum. Η ουρά είναι τεράστια οπότε καλό είναι να το πάρεις από μία από τις άλλες εισόδους (αφού θα πας και στο φορουμ λογικά, εμείς αυτό κάναμε), αν θες μόνο το colosseo κλείσε online.

εμείς κλείσαμε online για το βατικανό και γλιτώσαμε απειρο χαμένο χρόνο και πραγματικά η τεράστια ουρά μας κοίταγε με μίσος (περιμένανε και στη βροχή) αλλά είχαμε πάει μεσα στις γιορτές, δε ξέρω αν είναι πάντα έτσι. το τικετι ήταν καπου 15ευρώ αλλά αξιζε αν σου αρέσουν τα μουσεία γενικά, όλοι τρέχανε για την Sistine Chapel φυσικά (που είναι στο τέρμα του μουσείου) πράγμα που είναι γελοίο με τόσα πράγματα που έχει πριν από αυτή. Α! αν θες να πας αγιο πέτρο θεωρητικά πρεπει να γυρίσεις πίσω και να περπατήσεις γύρω γύρω αλλά εμείς ανοίξαμε μια πόρτα μέσα στην καπέλα σιξτίνα που είναι για τα γκρουπ, χαμογελάσαμε στον φρουρό είπαμε ότι χάσαμε το γκρουπ μας και σε 2’ βρεθήκαμε μέσα στο ναό :slight_smile:

συνολικά κάτσαμε 8 μέρες και θα πηγαίναμε άλλο τόσο…

Όχι, εγώ δεν το είπα σωστά. Αυτή την κάρτα την βγάζεις στα μηχανήματα που εκδίδουν τα εισιτήρια στο μετρό. Έχει ημερήσιο, τριήμερο, και εβδομάδας που συμφέρει πιο πολύ. Επίσης εκδίδεται και στα τοπικά περίπτερα. Την σηκώνεις την πρώτη φορά και είσαι κομπλέ. Έχει και στο YouTube οδηγό πως την βγάζεις από το μετρό.

Nτουμπαι. Μονο 27 βαθμους οταν προσγειωθηκα τωρα το βραδι. Τωρα εχει παει λιγοτερο.
Κρυo λεμε lol

Τελος ταξιδιου. Ταιλανδη, Bangkok.
Οταν εφτασα ειχε 33 βαθμους
Δωδεκαμιση το βραδι ειχε 29.
Ειμαι σχεδον γυμνος με το σλιπακι εδω.
Τωρα παλι 33 βαθμοι.
Απο το κρυο πηγα στην ζεστη!

Ξέρει κανεις ελληνικά στέκια στο Λονδίνο που μπορεί να δείχνουν αύριο το μπάσκετ ΟΣΦΠ-ΠΑΟ;

Πήγαινε queens way και θα βρεις σίγουρα . Η περιοχή ειναι Τίγκα στα ελληνικά μαγαζιά

ξέρει κανείς τι παίζει με την Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων? παίζουν εκπτώσεις σε μουσεία στο εξωτερικό κλπ?

επίσης ξέρει κάποιος αν με τα ελληνικά φοιτητικά πάσο δικαιούσαι φοιτητική έκπτωση στα μουσεία και σε συγκοινωνίες?

Εκλεισε 5μερο [B]Bergen[/B] τελη Φλεβαρη - αρχες Μαρτη(οχι απο Οσλο, κατευθειαν Μπεργκεν). Θα ηθελα να μου πει καποιο τσακαλι για πραματακια που μπορω να κανω(συγκεκριμενα μερη γυρω γυρω, κανα κοντινο τριπ κλπ) για καβλωτικες scenery καταστασεις, περα απο το Bergen - Oslo και πισω με τρενο που ξερω οτι ειναι κλασικ και υπεργκλοριους. Διανακτυρευω και καπου αλλου αν χρειαστει, no prob.

Ευχαριστω!

τι budget θα σου βγει ? θέλω και εγώ να πάω, αλλά παντού διαβάζω ότι είναι πολύ ακριβά στη Νορβηγία .

ε ναι. 3 κωλόχαρτα + 1 μπουκαλάκι νερό 750μλ = 11? δεν το λες και φτηνά :Ρ

Αεροπορικα (απο Αμστερνταμ) +χοστελ 280 βγηκαν και θα παρουμε οτι μπορουμε απο αλκοολ/φαι απο δω. 4 φουλ μερες στην ουσια, υπολογιζω κανα 250αρι εκει. To καλο ειναι οτι εχουμε δυνατες σημειωσεις απο φιλη που χει κανει Erasmus εκει οποτε θα ναι αρκετα οπτιμαλ το μπατζετινγκ.

Γενικα οχι απλα ακριβη, ειναι στη τριαδα με τις πιο ακριβες χωρες στον κοσμο. Και Οσλο νομιζω η πιο ακριβη πολη.

ρε σεις, επειδή το έχω ένα άγχος

για την χειραποσκευή. πόσο αυστηροί είναι στη ryanair? έχω μια βαλίτσα που είναι στις διαστάσεις (χωρίς να μετράω τα ροδάκια και τα στηρίγματα) αλλά στο πάχος είναι 3-4 εκατοστά μεγαλύτερη (χωρίς να την τιγκάρεις, “ζουπιέται” όμως). θα είμαι κομπλέ με αυτήν ή να πάρω άλλη?

Πέταξε μια φίλη με ryanair την προηγούμενη εβδομάδα για Λονδίνο και είχε το ίδιο θεματάκι και δεν της είπαν τίποτα,ούτε καν τη ζύγισαν που λένε ότι και η χειραποσκευή πρέπει να είναι μέχρι κάποια κιλά.Αλλά επειδή δεν έχω πετάξει με αυτούς και δεν έχω προσωπική εμπειρία,αν γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο ας πει πιο συγκεκριμένα…

όσες φορές πέταξα με Ryanair (μία εξωτερικό και τρείς εσωτερικό), δεν μου κοίταξαν τη χειραποσκευή