Ταξίδια Στο Εξωτερικό

συνηθως έμενα για λίγο γυρω στο κεντρικο σιδ. σταθμό γιατί το επόμενο πρωί έφευγα για αλλού (απο κει φευγουν και τα λεωφορεια για τα αεροδρομια), εκεί τα δωματια ειναι φθηνα αλλά προφανως οχι και η καλυτερη περιοχή (αν και δε σε νοιαζει, μπαινεις μετρο και πας παντου)

μια φορα μειναμε με τη γυναικα πάνω απο μια μερα, δε μου εχουν μεινει και πολλα απο την πολη, ο καθεδρικος (duomo) ειναι πανεμορφος, τα ακριβα μαγαζια με επωνυμα ρουχα στη Galleria Vittorio Emanuele II(ειχε πλακα να βλεπεις τσαντες 3500χιλ ευρω), ειδαμε και μια οπερα στη Σκάλα (ρωτηστε το πρωι της ιδιας μερας αν υπαρχει καποια προσφορα όπως καναμε εμεις σε ενα περιπτερο μεσα στο σταθμο), ενα ψιλοαδιαφορο παρκο με καστρο που εχει ενα μουσειο μεσα. Τέλος για τον πινακα του Da Vinci “The Last Supper” πας στην Santa Maria delle Grazie αλλά κλείσε online τα τικετ να αποφυγεις την ουρα

Απο κει και περα ειδαμε καποια ωραια μπαρακια που το απογευμα/βραδυ (6-9 συνηθως) εχουν το aperitivo, μοιαζει με το happy hour αλλα δεν ειναι, στην ουσια παιρνεις το ποτο/coctail στην κανονικη τιμη (5-6 ευρω) αλλά στα καλα εχει μπουφε με φαγητο, τυπικα βαζεις λιγο αλλα ο τουριστας θα φαει λιγο παραπανω (απλα μη γινεστε γουρουνια και καρφωθειτε εντελως). Σε πιο απλα καφε/μπαρ απλα σου φερνουν μεζε με το ποτο.

RIP norda. Καημενούλα μου, πήγε για σπουδές στο Βέλγιο και βρέθηκε νεκρή σήμερα στην έκρηξη του μετρό.:frowning:

?? οντως τωρα;

το υπουργειο λεει οτι δεν υπαρχει ελληνας νεκρος ρε συ

Ελπιζω σε ενα (πολυ) κακο αστειο.

απ οτι καταλαβαινω μαλλον βλακ χιουμορ ηταν (ελεος)

Voider έχεις πρόβλημα.

Αν όντως είναι αστείο, μπαν τώρα. Πρέπει να είσαι σκατόψυχος για να κάνεις τέτοια αστεία.

Απλα μαλάκας, απλά πράματα :stuck_out_tongue:

Μπρατισλάβα-Βιέννη μέσα Μαίου. Για πείτε τίποτα.

Βιέννη είχα πάει παρόμοια εποχή (τέλη Μαΐου αν θυμάμαι καλά). Τα κλασικά αξιοθέατα στην πόλη στο κέντρο, τα θερινά ανάκτορα με τον ζωολογικό κήπο δίπλα, επίσκεψη για παρατήρηση από ψηλά στον τηλεοπτικό πύργο (Donauturm) και για φαγητό αξίζει μια επίσκεψη στο νησάκι (Donauinsel) όπου υπάρχει μια σειρά από εθνικά εστιατόρια σε λογικές τιμές (είχε και 1-2 ελληνικά, αλλά δεν αξίζει, προτιμήσαμε το μεξικάνικο τελικά). Επίσης για φαγητό οπωσδήποτε στο Figlmuller για σνίτσελ! Τέλος, αξίζει μια βόλτα και στο πάρκο στο Πράτερ.

Τι θα πας να δεις;

Βόλτα θα πάω δεν έχει live :p. Εχω κλεισει για μπρατισλάβα πήγαινε έλα 49 ευρώ για 5 βράδια και επειδή είναι πολλά σκέφτομαι να πάω 2 βράδια Βιέννη ή Πράγα.

δεν είναι και πολύ ακριβή πόλη μαι χαρά είναι…γενικά κοντά σε στάση μετρό να είσαι και πηγαίνεις παντού εύκολα…!!

Να πας στο Navigli και στη brera για aperitivo και να πιεις μπύρες…:wink: έχει ωραία μαγαζάκια!!

θα πάω και Πράγα τελικά αλλα για 2 μέρες μόνο. Πειτε τι μπορώ να κάνω. Τα πολυ βασικά γιατί έχω μάθει οτι θέλει πολλές μέρες οι Πράγα.

Μπα το αντιθετο… Ολα ειναι κοντα και τα περπατας. Γεφυρες, καστρα, πλατειες-ρολογια και γκουλας.

Και μαύρο θεάτρο οπωσδήποτε

είναι κανείς εξοικειωμένος με εισιτήρια για μουσεία κλπ στο Βερολίνο? αξίζει καμιά κάρτα/προσφορά?

κάτι τέτοιο ας πούμε
https://berlin.toubiz.de/VisitBerlin/offer/detail/BTM00020100300566885

(έχει και αντίστοιχα για κάποια μουσεία σε αυτό το σάητ)

Αυτό το συγκεκριμένο είναι ΤΟ κλασσικό εισιτήριο για ΜΜΜ και προσφορές σε μουσεία, χώρους, εστιατόρια κτλ.
Θυμάμαι ότι άξιζε. Απλά, καλώς ή κακώς, θα μεγιστοποιήσεις το όφελός σου σε περίπτωση που αποφασίσεις να επισκεφθείς αρκετά μουσεία κτλ. Φαντάσου βέβαια ότι της Περγάμου μόνο είναι τεράστιο (ΟΚ, όχι και Met τεράστιο, αλλά και πάλι μεγάλο). Άρα αν σκοπεύεις να δεις μουσεία και άλλα πράγματα που περιγράφονται στην προσφορά, πάρτο σίγουρα. Αν σκοπεύεις να δεις μόνο 1 μουσείο, ίσως να μην αξίζει (δε θυμάμαι βέβαια πόσο έκανε η κάρτα για ΜΜΜ από μόνη της, τσέκαρε το).

Επίσης να ξέρεις ότι στα μουσεία ισχύει το φοιτητικό εισιτήριο με μειωμένη τιμή, σε περίπτωση που δεν πάρεις την κάρτα. Εμείς όταν είχαμε πάει δεν είχαμε το τρίπτυχο (έτσι λέγεται ακόμα; Δεν ξέρω) και τους είχαμε δείξει το πάσο για λεωφορεία και η καλή Γερμανίδα μας είχε αφήσει να μπούμε λέγοντας “α το ελληνικό είναι, το ξέρω γιατί έχουμε αρκετούς Έλληνες φοιτητές να επισκέπτονται το μουσείο” :slight_smile:

ε μουσείο Περγάμου, Φυσικής Ιστορίας (πωςλεγεται) και μουσείο DDR στανταράκια. ίσως και το Εβραικό μουσείο (Topographie Des Terrors-αν είναι το ίδιο).

και στα ΜΜΜ ισχύει μειωμένο για φοιτητές από Ελλάδα?

Αυτό είναι κάρτα για τα ΜΜΜ, η οποία απ’ ό,τι είδα σου δίνει 25% έκπτωση σε κάποια αξιοθέατα.

Θυμάμαι στο Άμστερνταμ και στο Όσλο που είχα πάει, είχα βγάλει μια κάρτα που περιλάμβανε και είσοδο σε πολλά μουσεία. Είχα δει ότι συμφέρει γιατί εκτός από χρήματα, γλιτώνεις και χρόνο από τις ουρές στις οποίες πρέπει να σταθείς. Νομίζω λεγόταν Oslopass και Amsterdampass. Πότε θα πας; Για να δω αν προλαβαίνω να ψάξω να δω τι είχα βγάλει.