Πρωτοφανή επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας

Τους μπατσους για αρχη που ο απλος κοζμακης τωρα περισσοτερο απο ποτε εχει τρομοκρατηθει. Τι θα κανει ο 60χρονος, θα παρει το τουφεκι του για να νιωσει ασφαλης; Οχι. Στην αστυνομια θα στραφει παλι.

α) εδώ κάηκε η Πελοπόνησσος γιατί κανείς δεν έπαιρνε απόφαση για το τι πρέπει να γίνει. Νομίζω θα συνεχίσει έτσι η κατάσταση για 2-3 μέρες και αν είναι τυχεροί στην κυβερνησή θα συλλάβουν σε κανά Πολυτεχνείο όσους θα είναι αρκετά βλάκες να εγκλωβιστούν εκεί

β) κανένας αστυνομικός δεν πρόκειται να πάρει πρωτοβουλία. Αυτή τη στιγμή, ακόμα και τα πιο φασιστόμουτρα, είναι ευνουχισμένοι γιατί ξέρουν τι μπορούν να πάθουν αν δεν κινηθούν by the book, που λέει να περιμένουν εντολές, από τους αρμόδιους…

αρμόδιους είπα? ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ημουν στην ιδια πορεια με το φιλο σου και μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι τοσους πολλους ασφαλιτες δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου. Και πιστεψε με, οχι μονο εχω παει σ αρκετες, αλλα οταν βλεπεις αναμεσα σε διμοιριες των ΜΑΤ και την πορεια ατομα χωρις κουκουλα, με το προσωπο ελευθερο, να ουρλιαζουν προς το εσωτερικο της πορειας, καταλαβαινεις το επιπεδο του συντονισμου. Ειδα ατομο απ τη γειτονια μου πατημενα τα 30 που τη φατσα του την ξερω, ο οποιοςι μπαινοβγαινε στα κρατητηρια της περιοχης σαν εφηβος.

[QUOTE=karvou;511085

Μου φαίνεται too much τα ΜΑΤ και οι ασφαλίτες να κάνουν τα επεισόδια. Σε 17 πόλεις της Ελλάδας επεισόδια? Όχι. Είναι μαζικό ηλίθιο κίνημα (για αυτό δε γουστάρουν τις βιβλιοθήκες)[/QUOTE]

Θεωρώ αυτονόητο ότι δεν τα κάνουν τα επεισόδια μόνο αυτοί. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι και η αστυνομία με την σειρά της δεν τα υποδαυλίζει/ υποκινεί/ συντηρεί. Το ένα σαφώς κα δεν αναιρεί το άλλο. Αν και ειλικρινά δεν ξέρω αν η μη αποτελεσματικότητα είναι θέμα επιλογής/ στρατηγικής ή απλά ανικανότητας της αστυνομίας. Αnyway το τέλος των επεισοδίων και το ποιος θα επωφεληθεί(οικονομικά, ιδεολογικά) τελικά από αυτά θα αποκαλύψει πολλά για τα κίνητρα των επεισοδίων και την έκταση αυτών, Ως συνήθως τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος

τα σχόλια περιτεύουν

Δεν αναφερομαι στα λιντσαρισματα της αστυνομιας… που στην τελικη εχουν και μια λογικη

Αναφερομαι σε αυτα που δειχνουν οι τηλεορασεις, το πολεμικο κλιμα… αυτο δεν το εκαναν οι γιαγιαδες και τα σχολιαροπαιδα

κοίτα. Το βασικό μου επιχείρημα είναι πως κανένας δημόσιος υπάλληλος στην Ελλάδα δεν κάνει τζάμπα δουλειά και υπερωρίες. Σχέδια τόσης μεγάλης έκτασης και χρονικής διάρκειας δε μένουν μυστικά. Παραμένω σκεπτικός, αλλά για να είμαι ειλικρινής, για τις επόμενες ώρες-μέρες δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Προτεραιότητα μου είναι να σταματήσουν αμέσως οι καταστροφές…

Και στην τελικη για να μιλησω σαν την νοικοκυρα την κυρα Σουλα που αναρωτιεται που ειναι οι μπατσοι αποψε…ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ οι ΜΠΑΤΣΟΙ ΑΠΟΨΕ??? Γιατι δεν αντιδρουν??? Μηπως γιατι καποιους βολευει να καει η χωρα??? Κ ποιοι δινουν τις εντολες??? Οι αρχοντες αγαπες μου οι αρχοντες…

Λυστε την εξισωση…/.

Εγώ στη θέση σας δε θα χλεύαζα το ποστ για το στρατό… :-s:(

Παιδιά σημερα ολοι οι διαρρηκτες εχουν το ελευθερο να αρχίσουν το πλιατσικο σπιτια μας…
Η τρομοκρατία που υφισταμεθα αποψε ειναι χωρίς οριο,ουτε προηγουμενο…
και ειμαστε ανοχυρωτοι…και αυτο απο τους γνωστους-αγνωστους που θα μπορουσαν να ειχαν πιασει τοσα χρονια τωρα αλλα μάλλον δε βολευε…
ο απλος κοσμος δε σπαι,δε βανδαλίζει,αυτη τη στιγμή προστατευεται…

Φιλε μου το εχουμε πει ολοι αυτο, κοιτα πιο πισω…
οτι ειναι ικανοι να σκοτωσουν ανευ λογου ενα παιδι, αλλα σημερα δεν μπορουν (και δεν θελουν) να σωσουν την Αθηνα απο τους εγκληματιες που την καταστρεφουν

Το γεγονός ότι απλός κόσμος που κατέβηκε κέντρο σήμερα για να διαμαρτυρηθεί ειρηνικά αναγκάστηκε να γυρίσει σπίτι του επειδή το κράτος είναι ανύπαρκτο και επειδή κάποιοι καίνε ότι νομίζουν δεν έχει σημασία???

Τέτοια επεισοδία δεν έχουν ξαναγίνει στην χώρα τα τελευταία 30 χρόνια. Ρε εδώ θέτει ερωτήματα ο Πρετεντέρης ( δεν είναι δυνατόν όνειρο ζούμε) :Πόσοι πια είναι οι αναρχικοί στην Ελλάδα? Ποιοι καίνε τις πολυκατοικίες? Η χώρα του Μπακούνιν είμαστε??

το μόνο ας πούμε παρήγορο είναι πως διαφαίνεται μια κάποια σύγκλιση απόψεων εδώ μέσα πλέον…

Πεστα! Γιατι μερικοι σημερα μιλανε λες και φυτρωσαν αναρχικοι! Δε καταλαβαινω βεβαια το λογο. Εγω θα σας ψηφιζα παντως. Εχετε ωραια αβαταρ.

Απεχθανομαι τη συνωμοσιολογια, οτι σεναριο εχω το κραταω για την παρτη μου, απλα το ανεφερα. Το κεντρο ειναι τιγκαρισμενο. Το σταματω εδω

Απο το πρωι της Κυριακης το εχω στο νου μου και δε μπορω να ηρεμησω. Ουτε για αστειο δε μπορω να το δεχτω.

@ζουγκ +1 για την πρωτη παραγραφο.

είμαι άκυρος τελείως αλλά το έψαξα και νομίζω ότι τεριάζει λίγο με την κατάσταση…(μην βρίζετε είπα είμαι άκυρος)
http://www.youtube.com/watch?v=kfahRNTQINM


Now playing: Equilibrium - Die Weide und der Flu?
via FoxyTunes

Και το '67 κάποιοι δεν μπορούσαν… χωνεύτε το!

Να τους χαιρόμαστε τους 300 μας…

δυστυχως αν συνεχισει αυτο.δε μενει αλλη λυση…

Lunatic τι εννοείς? Για ανέπτυξε λίγο τη σκέψη σου αν θες.

δεν παιρνει παραπανω αναλυση…η αστυνομία ανυπαρκτη…τί αλλο μενει ?αυτοεκτονωση?
μαλλον στρατός…

Ρε παιδιά αν είναι δυνατόν καταλανβαίνετε τι λέτε; Ποιός στρατός. μη λετε τετοια πραγματα σας παρακαλω