Trivium

streaming συναυλία με κομμάτια που παίζουν σπάνια:

Μ αρέσει πολύ το Shogun και σ’ αυτό το live παίζουν 4 κομμάτια από εκεί. Επίσης κάνουν και μια διασκευή στο Swing of the Axe των Power Trip.

6 Likes

Μερακλήδες.

Like Callisto και Dusk Dismantled. :smiling_face_with_three_hearts:

2 Likes

Τρομερό setlist, μόνο ένα Crusade έλειπε αλλά δε νομίζω ότι το 'χουν παίξει ποτέ.

1 Like

Επειδή κάποιοι παραπονεθήκατε ότι έλειπαν κομμάτια από το πρώτο live… :smiley:

Ενδιαφέρον έχει και το κανάλι του Alex Bent στο twitch (σας έχω πει πως τον θεωρώ από τα κορυφαία ταλέντα της ηλικίας του ε; ).

Κάνει συχνά streams, στο συγκεκριμένο παίζει Crystal Mountain και People = Shit ανάμεσα σε άλλα (κάποιος του ζητάει να παίξει το Dyers Eve αλλά δυστυχώς δεν το έπαιξε).

Edit: Δυστυχώς δε μου το κάνει embed, googlάρετε “Alex Bent Twitch” και θα το βρείτε εύκολα.

2 Likes

Το shoutout σε FFVII στη μέση του Calamity μόνο του δικαιολογεί την ύπαρξη του twitch.

Επίσης, And Sadness Will Sear :’)

1 Like

Έχει ωραία b-sides σε αυτό το live. Επίσης άξιο αναφοράς αυτό που είπε κάποια στιγμή ο Χίφι: Αυτού του είδους τα streaming lives (μαζι με το march και τα απειροελάχιστα fees των streaming services) είναι τα μοναδικά έσοδα για τα lower (απ αυτούς) tier συγκροτήματα που ζορίζονται πολύ (οικονομικά) αυτήν την περίοδο.

Οι Trivium (δικά του λόγια πάλι) την παλεύουν και χωρίς αυτά τα lives λόγω του Twitch (που έχουν και τα 4 μέλη τους) ενώ, προφανώς, τα μεγαλύτερα συγκροτήματα απ αυτούς, επιβιώνουν μια χαρά και μόνο από τα διάφορα royalties που λαμβάνουν από τις παλιότερες κυκλοφορίες τους.

Δεν ήξερα καν ότι ένας καλός “Twitcher” βγάζει αρκετούτσικα λεφτά. Ο ίδιος ο Χίφι είναι κάθε μέρα online και στριμάρει διάφορα… Από πρόβες στην καθημερινή του ζωή μέχρι backstage όταν είναι σε περιοδεία.

επος το τραγουδάκι παλιοί καλοι trivium… :’)

ποσο underrated μπαντα ρε γαμω…

4 Likes

Μονο εγω εχω μείνει μα@#κας με το νεο αλμπουμ πιστεύοντας οτι οι εποχές με τα μεγαλα τραγούδια και τα 1+λεπτα σολο εχουν περασει??

θελω να γραψω πιο τραγουδι μου αρεσε περισσότερο αλλα πραγματικα ολα ειναι ισάξια…
ισως λιιιγο παραπανω ξεχωρίζει αυτο μαζι με το The Phalanx

4 Likes

Πολύ ευχάριστη έκπληξη!!! Έπος όλος ο δίσκος, θα πέσει τρελό λιώσιμο :bomb:

2 Likes

Με μία ακρόαση, τον βρήκα άξιο συνεχιστή των 3 τελευταίων αλλά όχι καλύτερο του The Sin and the Sentence. Θα δείξει όμως. Ωραίο εξώφυλλο! Η παραγωγή μου φάνηκε λίγο πιο… πηγαδάτη σε σχέση με ότι μας είχαν συνηθίσει. Είχε κανείς άλλος την εντύπωση ότι ακούγονται με λιγότερη ευκρίνεια σε σχέση με τα 2 προηγούμενα (με εξαίρεση ίσως τα drums);

Δε θα έλεγα ότι παίζουν κάτι διαφορετικό πάντως. Συνεχίζουν πιστά στη νέα συνταγή με την ωραία κιθαριστική δουλειά, τα φοβερά ντραμς και τα αξιομνημόνευτα ρεφρέν. Τίμιοι!

Παρόλο που ο Heafy έχει έναν πολύ απωθητικό (για 'μένα) “true heavy metal” τρόπο να τραγουδάει τα καθαρά φωνητικά και ανέκαθεν με ενοχλούσε, οφείλω να ομολογήσω ότι ο δίσκος στο σύνολό του είναι τόσο καλός που το ξεπερνάω. Πολύ κοντά στα επίπεδα του Sin and the Sentence που είναι TOP CLASS metal δίσκος και σίγουρα ο αγαπημένος μου από Trivium (για να μην πω ο μόνος δίσκος που μου αρέσει).

Σύγχρονη metal τραγουδοποιία στα καλύτερά της με ρεφραινάρες, υποδειγματική κιθαριστική δουλειά με riffάρες και solάρες και πωρωτικά τύμπανα. Φοβερός δίσκος!

1 Like

Το album είναι πάρα πολύ καλό και αυτό το λέει ένας άνθρωπος που δεν του άρεσαν ποτέ ιδιαίτερα οι Trivium.

Κοίτα να δεις που θ’ αλλάξω άποψη για την μπάντα, μετά από τόσα χρόνια.

Επιτέλους κι ένα πανέμορφο εξώφυλλο με πολλή λεπτομέρεια. Highlights, για εμένα, το catchy “Feast of Fire” με το sing-along ρεφραίν του, το πολύ όμορφο “No Way Back Just Through” και -φυσικά- το “The Phalanx”. Γενικά, εξαιρετική δουλειά σε όλα τα επίπεδα στις κιθάρες (μελωδίες, riffing, leads), οι οποίες κλέβουν την παράσταση. Πολύ “φρέσκος” κι εμπνευσμένος δίσκος.

1 Like

Προσυπογράφω τα πάντα.

Και για μένα τα φωνητικά του Heafy είναι το στοιχείο που με απέτρεψε να μου αρέσουν οι Trivium, από την εποχή του Ascendancy που τους πρωτοάκουσα.

Αν και δίνω σε κάθε τους άλμπουμ μια ευκαιρία γιατί όλα έχουν στοιχεία που μου αρέσουν, μόνο το Sin and the Sentence με κράτησε στο βαθμό να το κατεβάσω στο mp3 μου και να του δώσω δεύτερες και τρίτες ακροάσεις.

Σε αυτό το δίσκο τη διαφορά την κάνουν οι κιθάρες που είναι τόσο καλές (και τα τύμπανα από κοντά), στο βαθμό που δε σε ενοχλεί η φωνή (την οποία συνεχίζω να βρίσκω αρκετά flat).

1 Like

Εγώ με τη φωνή είμαι καλυμμένος. Δεν ξέρω τι θα ζητούσα διαφορετικό από τους Trivium, για να είμαι ειλικρινής. Τυχαία άκουσα το Beyond Oblivion μια μέρα, ξενερωμένος έμαθα ότι ανήκει στους Trivium (δεν τους είχα σε καμία υπόληψη ως τότε), και είπα να δώσω μια προσπάθεια λίγες βδομάδες πριν βγει το single από το WTDMS. Το ένα άλμπουμ έφερε το άλλο, και τώρα με το In the Court παρτάρω.

Πολύ καλό άλμπουμ, συνολικά καλύτερο από τον προκάτοχο, αν κι ίσως να μου λείπει ένα σημείο όπως η γέφυρα του Sickness Unto You

1 Like

Για κάποιο λόγο δε πολυπερίμενα να συνεχίσουν με τρίτο τόσο δυνατό δίσκο σερί, πήρα ένα φάσκελο όλο δικό μου και πολύ το χαίρομαι.

Με τις μέχρι τώρα ακροάσεις για τα γούστα μου στέκεται λίγο κάτω από The Sin And The Sentence, δίπλα στο προηγούμενο, με τη διαφορά ότι κείνο έφερνε προς Ascendancy ενώ αυτό πιο Shogun.

Για Heafy/Beaulieu δε θέλω να πω καμια μεγάλη κουβέντα αλλά ναι. Εφτάλεπτα ένα κι ένα, πέρασμα στο Fall Into Your Hands με μπασάρα, χτίσιμο και σολάρες :smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

Δεν εχω ακουσει ακομη το ITCOTD περαν των 3 singles, εχω ομως ολη τη δισκογραφια τους. Θεωρω οτι ειστε λιγο αδικοι με το παρελθον της μπαντας καποιοι. Με εξαιρεση το αγουρο ντεμπουτο τους και το μετριοτατο Silence in the Snow, μιλαμε για μια μπαντα συνεπεστατη η οποια εχει στη φαρετρα της δισκους οπως οι Ascendancy, Shogun, TSATS ενω και οι υπολοιποι ειναι απο τιμιοι εως παρα πολυ καλοι! Οι Trivium ειναι ο ορισμος της modern metal μπαντας κυριοι!

2 Likes

Κι εγώ με τη σειρά μια θα πω ότι , προσωπικά , γουστάρω σχεδόν με όλες τις δουλειές τους

Εκτιμώ πολύ τον Heafy , βλέπω ότι όλοι τους είναι τυπακια που την ψάχνουν αρκετά ώστε να εξελιχθούν σαν συγκρότημα , σαν παίκτες και σαν μουσικοί αν και δεν ξεφεύγουν τόσο πολύ από τα ιδιώματα που γουστάρουν . Καλά κάνουν βέβαια εφόσον αυτό θέλουν να παίζουν . Εγώ τους ευχαριστιεμαι

Παρά πολύ καλό και το φετινό, αλλά με μια μόνο ακρόαση μέχρι στιγμής

3 Likes

Φέρτε μια φορά ένα τέτοιο πακέτο ρε μλκες κάποιος γτχμ :sob:

2 Likes

είχε και Tesseract μέσα πριν ακυρώσουν, που δεν καταλαβαίνω πώς κολλάνε ακριβώς αλλά τέλος πάντων

Μολις τσιμπησα το cd και ακουσα και τα υπολοιπα κομματια περαν των 3 singles.
Εχω να ρωτησω το εξης; Γνωριζετε πολλες μπαντες που στον 10ο - επαναλαμβανω, ΔΕΚΑΤΟ δισκο - τους να πιανουν κορυφες της δισκογραφιας τους;
Για να μην σας κουραζω, ειμαι κατενθουσιασμενος με τον δισκο και χαιρομαι για τον Heafy κυριως γτ πρεπει να ειναι τυπαρας.
ΥΓ. Ειδικη μνεια στο the shadow of the abbatoir.
ΥΓ. 1 Επος το the phalanx.