Λατρέψτε τους Ulver (+ οι 2 αγαπημένοι σας δίσκοι)

γιατι θα καταληγουν περισσοτερα λεφτα απο αυτα που βγαινουν σε αυτους, θα παιρνει ο κοσμος φθηνοτερα τη μουσικη, θα χρησιμοποιειται λιγοτερο πλαστικο, βοηθαει στο να μειωθει καπως ο φετιχισμος του προιοντος και δεν ντρεπονται να πουν να εδω ειμαστε οποιος θελει βοηθαει δινοντας λεφτα.

οπως επισης θα κλειδωνεται η μουσικη γιατι θα διατιθεται μονο σε μορφη mp3 ως ψηφιακο μεσο ενω ο φετιχισμος αντι να μειωθει θα αυξηθει απο τη στιγμη που η μονη φυσικη μορφη θα ειναι το “limited” βινυλιο (ηδη τα περισσοτερα Ulver lps ανατιμουνται 100% και βαλε μετα την εξαντληση τους). σ αγαπω σ εκτιμω αλλα δεν στεκει αυτο που λες, σορρυ. ακομα και απο την αποψη οτι θα καταληγουν περισσοτερα σ αυτους, γιατι το ευρυ κοινο δεν προκειται ποτε να μπει στη διαδικασια του να πληρωνει για mp3s.

οταν κλειδωθει η μουσικη το ξανασυζηταμε. επισης, εφοσον αναγκαστικα θα ελλατωθουν αυτοι που αγοραζουν σιντι, θα μειωθει κι ο φετιχισμος του. για τους τρακοσους βλακες που θα μαλωνουν μεταξυ τους ποιος θα δωσει πιο πολλα για το τελευταιο βινυλιο ουλβερ στ αρχιδια μου κιολας, ειναι αρκετα βλακες ωστε μονο ως θετικο να το βλεπω οτι θα φευγουν χρηματα απο αυτους και πανε καπου καλυτερα. και το τελευταιο που λες, μενει να το δουμε. ας δοκιμαστει πρωτα και αν δεν, ας το κανουν οπως παλια. επισης, στο μπουτσο μου αν εν τελει αγοραστει το μπθρι, εγω προτιμω να το κατεβαζω παρανομα και να κανω δωρεα εφοσον εχω.

Μα δεν υπαρχει φετιχισμος για τα CD, γι’ αυτο και πεφτουν οι τιμες τους, εν αντιθεσει με τα βινυλια.

εγω λεω οτι αν πληρωνεις για το σιντι δεκα ευρω και οχι για το μπθρι πεντε υπαρχει φετιχισμος.

Τo mp3 δεν το θεωρω καν προιον, οποτε μου φαινεται χαζο να πληρωσω ακομα και 1 cent. Δεν ειναι ουτε χρηματικο, ουτε υλιστικο ως ζητημα, το θεωρω απλα κοροιδια.

ε, αυτο λεμε. υπαρχει φετιχισμος του προιοντος, του πλαστικου δλδ. τα λεφτα που δινεις θα τα δινεις για τη μουσικη, επειδη εκατσε ο αλλος πενηντα ωρες και εβγαλε τρεις μελωδιες, οχι επειδη ξοδεψε πλαστικο.

Έτσι. Αγοράζοντας το CD, αγοράζεις κάτι με υλική υπόσταση. Αγοράζοντας το mp3, αγοράζεις αέρα. Εγώ πάντα αυτό θα πιστεύω, όσο κι αν αλλάξουν τα πράγματα. Και θα προτιμώ τη φυσική μορφή.

Σομνι, πας σε ενα θεατρο να δεις μια θεατρικη παρασταση. Σου λενε δεν εχουμε λεφτα να αναπληρωσουμε τα καθισματα οποτε θα πληρωσεις μισο εισιτηριο για να κατσεις στο πατωμα. Ειμαστε καλλιτεχνες, αγαπαμε αυτο που κανουμε, αλλα θελουμε περισσοτερα χρηματα στη τσεπη μας. Στηριξε μας. Εσυ θα το κανεις απο φιλοτιμο, αλλα οταν αρχισει να κρυωνει το πωπουδακι σου θα νοιωθεις και λιγο κοροιδο συναμα.

ε δεν είναι το θεμα αν αγοράσεις κατι για να το εχεις στα χερια σου, αλλα να επιβραβεύσεις κάποιον οταν εχει κάνει κατι καλό. και εμένα με ψήνει να πάει προς τα εκει το πραγμα.
αυτα μας έλεγε και ο graves προχθές.

ρε μην το μεταφέρετε σε αλλες καταστάσεις… χανει η ουσια.

δεν το επιασα το παραδειγμα.

επισης, το μπθρι των οθλβερ ειναι κοπανιστος αερας οταν στο πουλαει η σονι η το αητιουνς και καρπωνεται το κερδος, η μερος του κερδους. οταν στο πουλανε οι ουλβερ ειναι μουσικη ειναι το προιον που εβγαλαν οι ιδιοι.

@Κριμσον: Ουτε καν, ο Graves θα τυπωνει κανονικα CDs κανονικα και θα διαθεσει τη μουσικη του στο κοινο. Τελειως διαφορετικες περιπτωσεις μεταξυ τους, μη τα συγχεουμε.

Το παραδειγμα εχει να κανει με το οτι δεν παιρνεις αυτο που ουσιαστικα πληρωνεις και ο ιδιος ο καλλιτεχνης εμμεσως απαξιωνει το εργο του, ειδικα οταν απαξιωνονται τα CDs χαριν των “beauty products”, με αυτο ειδικα γελανε και οι ταρατσες. Εγω ετσι το βλεπω, πειτε εσεις οτι θελετε.

οχι ολες τις μουσικές απο οτι κατάλαβα.και δεν ειπα οτι θα κάνει αυτό αποκλειστικά.:stuck_out_tongue:
επισης ειμαι με somn σε αυτο… ολα ειναι για την μουσική. τώρα αν θα εχω κάτι στα χέρια, λίγο με καίει.

Συμφωνουμε. Απ οτι φαινεται, ειμαστε διατεθειμενοι να πληρωσουμε το πλαστικο κι οχι τη μουσικη (η οποια ειναι το εργο του μουσικου) . Αυτο χαρακτιριζω φετιχισμο. Εσεις μπορειτε να το πειτε οπως θελετε και επισης να μη δωσετε σεντ στον αιωνα τον απαντα για τη μουσικη, δικαιωμα σας ειναι!

Το παραδειγμα που δινεις ειναι ατοπο, δεν εχει σχεση, αλλη περιπτωση η μια, αλλη η αλλη. Δεν πειραζει, εδω θα ειμαστε οταν θα πεφτουν τα λινκς, ο Σομνι θα κραζει, και εγω θα εχω τα ποδια μου αραχτα στη γραφειαρα καπνιζοντας τη πουρακλα μου κιε ψιθυριζοντας χαμηλοφωνα “τα λεγα 'γω”.

Θελω φώτο οταν γίνει:p

ο σομνι μπορει να κανει και χωρις ουλβερ, οπως κανει και χωρις σουανς και εν τελει μπορει να κανει και χωρις μουσικη, αν βεβαια αυτο επιθυμει αυτος που γραφει τη μουσικη κι οχι ο σονυς. το αν θα πεσουν λινκς, το αν εν τελει βγαλουν λιγοτερα (βεβαια το κυριως θεμα ειναι να καταληγουν τα χρηματα εκει που πρεπει, ασχετως του ποσα ειναι αυτα τα χρηματα) δεν εχουν και τοση σημασια, η κινηση καθαυτη για μενα ειναι προς τη σωστη κατευθυνση, οποτε στηριζουμε κι ας μην εχουμε χρημα ουτε καν για τα μπθρι. και, εν τελει, ναι, απ ο,τι φαινεται οι ουλβερ μαλλον δεν πολυφτουρανε και πιθανοτατα δεν θα τα καταφερουν, αφου εν τελει αυτοι που θεωρητικα πληρωνουν για τη μουσικη τους μαλλον δεν ειναι διατεθειμενοι να πληρωσουν για τη μουσικη των ουλβερ.

Δυσκολο γιατι πρωτον εχω κοψει το καπνισμα, δευτερον αστειευομαι και τριτον θα παρουν χαμπαρι καποια στιγμη πως αυτο το παραμυθι δεν προκειται να πιασει και θα τυπωσουν κανονικα CDs (παραλληλα με τις ηλεκτρονικες πωλησεις, δεν εχει να κανει). Επισης το θεμα δεν ειναι η υλη, αλλα η προθεση απο την οποια εγω προσωπικα εκλαμβανω απαξιωση της τεχνης τους, αυτο δεν εχετε καταλαβει. Και για τα βινυλια να πεις, παει στο διαολο. Τι παει να πει beauty products ρε μλκς; Τα Hondos Center ειναι;

beauty products ειναι τα μπλουζακια π.χ. η μια αφισα η ενα πουκαμισο η μια κολωνια. ο,τι βγαζουν εδω και χρονια δλδ. πραγματα χειροπιαστα, προιοντα!

Η κολωνια για σενα δηλαδη δεν ειναι φετιχισμος και ειναι το CD. Αηντεεεεεεε.