Wasp

οκ (μαλακίες για να δεχθεί το μήνυμα μια που δεν του φτάνει το οκ, ενώ ούτε αυτό έπρεπε να γράψω!)

  1. τον JimmyPage και τον Bluezlick τους ξερεις για τρου ?:lol:
    2.:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  1. Δηλαδή πως μπορείς να κρίνεις έναν μουσικό αν είναι σοβαρός ή όχι?

  2. Άρα όποιος δεν επιρρεάζει ολόκληρες γενιές είναι φρικτός μουσικός?

  3. Και οι Ramones ή Sex Pistols ή οι Venom ήταν άθλιοι τεχνικά, και όμως επιρρέασαν ολόκληρες γενιές…

Για αυτούς τους λόγους μας αρέσουν πιο πολύ ακόμα…

:lol:

  1. Δν καταλαβες πως το ειπα . Δεν ειπα εγω να τους κρινω. Ειπα να τους κρινει καποιος σοβαρος και σπουδαγμενος μουσικος οχι πχ ο καρβελας !
  2. Οχι αλλα αυτη η μπαντα ετσι οπως την προβαλουν τεραστια και ιστορικη αυτα δν θα επρεπε να ειναι τα αποτελεσματα της ?
  3. ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΔΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙ ΓΡΑΦΩ ? Γιατι πρεπει να τα λεω 200 φορες ?!?!?
    Για να μην το ψαχνεις λοιπον να τι εγραφα στην παρενθεση.
    “( οχι οτι η τεχνικη ειναι κριτηριο αξιολογησης των group , αν ηταν ετσι δν θα ακουγαμε 60’ς και 70’ς , αλλα πλεον νομιζω οτι η τεχνικη ειναι αναποσπαστο κομματι στο συνολο με τα χαρακτηριστικα ενος μουσικου , γιατι καποιες φορες για να γινουν πραξη οι ιδεες και οι γνωσεις χρειαζεται και η τεχνικη)”

Κρίνεις με απίστευτα λάθος κριτήρια. Και αυτά τα λέω χωρίς να είμαι οπαδός τους.
Το χιλιοπαιγμένες το λες εσύ που είσαι και πιο μικρός και δεν ξέρεις πως ακουγόντουσαν τα κομμάτια όταν πρωτοβγήκαν πριν από 20πόσα χρόνια.
Επίσης, αν ακούγαμε μόνο τα συγκροτήματα που έχουν να δώσουν κάτι ή που επηρέασαν κόσμο και κοσμάκι, θα ακούγαμε 5 συγκροτήματα. Μόνο.
Η τεχνική είναι παντελώς άσχετη επίσης για κάθε μουσικό είδος πλην του prog. Ο χειρότερος τεχνίτης μπορεί να γράψει τα καλύτερα κομμάτια, ενώ ο μεγαλύτερος τεχνίτης δεν αποκλείεται να μην μπορεί να γράψει ούτε νότα.
Και όσο για τους στίχους, θα πω αυτό που λέω πάντα:
Ένας δίσκος με κακή μουσική και καλούς στίχους, είναι κακός δίσκος.
Ένας δίσκος με καλή μουσική και κακούς στίχους, είναι καλός δίσκος.

Νice , εγω δν ειπα οτι ειπα για να σε αλλαξω τι γνωμη αλλα για να γραψω τι δικη μου.

Δλδ για να κριτικαρει καποιος πρεπει να εχει γενηθει πριν απο 20 χρονια ? Με αυτο το κριτηριο δλδ δν μπορω να πω εγω γνωμη για τους Purple ( που μου αρεσουν παρα πολυ) γιατι δν ειμουν ζωντανος στα 70’ς .
Για την τεχνικη που να παρει η ευχη τα εχω γραψει στην παρενθεση . ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΗΝ !

(για τα υπογραμισμενα)
ΜΕΓΑΛΟ λαθος , για να ειναι ενας δισκος καλλιτεχνικα ολοκληρωμενος πρεπει και τα δυο να ειναι καλα.
Σιγουρα ενας δισκος με καλη μουσικη και κακους στιχους ακουγεται πιο ευκολα απ’οτι ενας δισκος με κακη μουσικη και καλους στιχους , αλλα εδω ξαναλεω οτι για να ειναι ενας δισκος καλλιτεχνικα ολοκληρωμενος πρεπει και τα δυο να ειναι καλα.

Όχι, δε χρειάζεται προφανώς να έχει γεννηθεί τότε. Αλλά εσύ κρίνεις τα κομμάτια τους ως χιλιοπαιγμένα με βάση κομμάτια που βγήκαν μετά τα δικά τους, κατάλαβες;

Συμφωνώ με όλα που λες εκτός απ’ αυτό.

Για μένα ένας δίσκος με κακή μουσική και καλούς στίχους είναι κακός δίσκος
Ένας δίσκος με καλή μουσική και κακούς στίχους είναι ένας ωραίος δίσκος που του λείπει κάτι για να γίνει φοβερός. Αν με ξενερώνουν οι στίχοι, όσο και να μου αρέσει η μουσική πάντα θα υπάρχει ένα αλλά…

Από την άλλη, καλοί στίχοι δεν είναι μόνο η ποίηση Καρυωτάκη. Και το I’m an animal, fuck like a beast είναι μια χαρά γαμώ στίχοι που ταιριάζουν στη μουσική και όταν τους ακούω με το κατάλληλο mood γουστάρω απίστευτα και μου φτιάχνει η διάθεση

Πολύ σωστός. Αυτό είναι κάτι που κάνουν όλοι λάθος. Είναι σαν να λες τα keepers τίποτα το ιδιαίτερο, χιλιοπαιγμένα ριφφς, μόνο και μόνο γιατί μετέπειτα βγήκαν ένα σωρό συγκροτήματα που τους αντέγραψαν.

Μεγάλο πράγμα ο χρόνος

Το πρόβλημα με αυτό το συγκρότημα όμως είναι το ποιά κομμάτια εχεις ακούσει. Αν έχεις ακούσει κομμάτια όπως το Animal (Fuck Like a Beast) η το L.O.V.E. Machine δικαιολογημένα έχεις την άποψη που έχεις. Όμως οι W.A.S.P. έχουν βγάλει δισκάρες όπως το Crimson Idol (ειδικά το συγκεκριμένο κατά την άποψη μου είναι κορυφαίο) το Headless Children κ.α. τα οποία αξίζουν και σα μουσική και σα στίχος.

Για να ξεκαθαρισω. Δεν θεωρω τους WASP γελοιους. Αντιθετα, μου αρεσουν παρα παρα πολυ καθως ενα απο τα πρωτα heavy metal κομματια (μπαλαντες εστω) που ακουσα ηταν το Sleeping In The Fire. Λογοπαιγνιο με το ορθογραφικο λαθος του rock εκανα. Προς αποφυγην παρεξηγησεων…

δεν μπορεις να καταλαβεις τη μαγεια του heavy metal
γι’αυτο και λες αυτα που λες
γι’αυτο και δεν σ’αρεσουν οι wasp
γι’αυτο και δεν σ’αρεσει βασικα το heavy metal!!!

Δηλαδη το Crimson Idol που θεωρειται ενας εκ των καλυτερων heavy concept δισκων δε μπορουμε να το υπολογιζουμε.

Τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραματα.
Θεωρεις ως επιχειρημα το οτι δν μπορω να καταλαβω τη μαγεια του heavy metal ? Υπαρχει καποια μεθοδολογια ωστε να μπορεσω να την καταλαβω ? :-k

Οχι ! Σορρυ , ισως επρεπε να το διευκρινησω.
Τα θεωρω χιλιοπαιγμενα με βαση τα πιο πολλα κομματια εκεινης της περιοδου (Οχι ολα μην παρεξεηγηθουμε κιολας…).

ποιοι θεωρείς πως έπαιζαν σαν τους γουασπ τότε; δώσε κάνα παράδειγμα.

Εχεις υποψην σου οτι οι Wasp ξεκινησαν το '82;

Ναι . Και ?