Yes

Μιας και ξεκίνησες μπεστόφ κτλ.

  1. Close To The Edge
  2. Relayer
  3. Fragile
  4. Going For The One
  5. Tales From Topographic Oceans / The Yes Album
  1. Close to the edge
  2. Relayer
  3. The Yes album
  4. Fragile
  5. Tales from the topographic oceans/ Going for the one

εγώ πάντως στο πολ ψήφισα το Tales :wink:

και μιας κ είναι το θρεντ των Yes … έχω το “Talk” σε βινύλιο κ θέλω να το πουλήσω … έχει κανείς καμια ιδέα για την τιμή του ?

1.Tales From Topographic Oceans
2.Close To The Edge
3.Fragile
4.Relayer
5.The Yes Album

:lol::lol:Έχεις εντρυφήσει ανησυχητικά

Ον τόπικ, για τη σειρά προτίμησης ακριβώς όπως τα έβαλε ο dyingfreedom! Το Yes album ήταν το πρώτο που είχα αγοράσει θυμάμαι όταν ήμουν ακόμη φοιτητόνι…ακόμη σκέφτομαι πως εν έτει 1971 καμιά άλλη μπάντα δεν ακουγόταν καλύτερα απο θέμα ήχου/παραγωγής (άσχετο, κρίμα που το αντίστοιχο χρονολογικά Nursery Cryme θάφτηκε τόσο στο θέμα παραγωγή, αν και αυτό ίσως είναι και η γοητεία του). Close to the edge άφταστο απλά.

Το original σε near mint κανονικά κάνει περίπου 50-60 euro νομίζω. Αν το πουλήσεις 30 καλά θα είναι, αν και όλες οι περίοδοι των Yes έχουν οπαδούς.

Βασικά και το foxtrot από θέμα παραγωγής θάφτηκε.
Ένας δίσκος όμως και χάλια παραγωγή να έχει δεν παύει να είναι αριστούργημα με τέτοιες κομματαρες.

κλικ

close to the edge λεει…:cry:

Τι να πρωτοσχολιάσεις άραγε τα μούτρα του Howe ή το γεγονός;

Υ.Γ.
Fragile & Close to the Edge.

ακουω το [B]Yes album[/B] απο την αρχη της χρονιας
απολαυστικοτατος δισκος

[CENTER][I]On a sailing ship to nowhere
leaving any place
If the summer change to winter
yours is no disgrace[/I][/CENTER]

μονο το clap φαινεται καπως ακυρο, αλλα νταξ αφου χαιροταν ο howe για το γιο του τι να κανουμε:p

τι γαματη μπαντα!

Θέλω ένα καλό, αντιπροσωπευτικό DVD Yes αλλά κυκλοφορούν πολλά εκεί έξω. Για βοηθήστε…

τσεκαρε το
Yes: Live - 1975 at Q.P.R.
ειναι οτι καλυτερο εχουν κυκλοφορησει οι yes για τοτε…

αν θες κατι πιο προσφατο τσεκαρε
Symphonic Live η
Yesspeak Live: The Director’s Cut

Επειδή πάντα προτιμάω το “τότε” (απαρχές, νιάτα, peak, πες το όπως θες), ποια η γνώμη σου για το DVD “Yessongs”; Υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις…

Μόνο σε dvd θα τους δούμε τους Yes, γιατί στην Ελλάδα γιατί live σχεδόν απίθανο.

Το Yessongs σε απόδοση του συγκροτήματος είναι άψογο. Στα μειονεκτήματα η μέτρια ποιότητα εικόνας και η μικρή διάρκεια.
Μπορείς να τα βρεις σχεδόν όλα στο youtube και να κρίνεις:

Μια που το ξεθαψατε, να πω κι εγω τη γνωμη μου…

Δεν θυμαμαι να το εχω ξαναπει σε αυτο το φορουμ, αλλα το tales from topographic oceans ειναι για μενα Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ. Επισης, ποτε δεν καταλαβα πως ειναι δυνατον να θεωρειται (απο προγκρεσσιβαδες) “δισπεπτος”, “ανεμπνευστος”, “too much” και αλλα τετοια. Το μονο υπερβολικο σημειο που μπορω να βρω ειναι το 4λεπτο solo drums στο ritual. Νταξει, μεχρι κι εγω εχω κανει το δικο μου edit στο κομματι και το εχω πεταξει εξω.:smiley:

Επισης, πρεπει να ειμαι στην μειοψηφια των οπαδων που ενω μου αρεσει πολυ το close to the edge (το κομματι)…με τιποτα δεν θα το εβαζα στην τριαδα των 20λεπτων yes epics. Kι αυτο κυριως γιατι “δεν αλλαζει αρκετα” κατα τη διαρκεια του, εχει 2-3 μελωδιες φωνητικων και απλα ψιλοαλλαζει η ενορχηστρωση και η αρμονια της μουσικης απο κατω. Ξερω…ΜΑΛΛΟΝ αυτο ειναι και το ζητουμενο και η ιδιοφυια του κομματιου…απλα εμενα δεν μου κανει και τοσο. Στα συν βεβαια το γεγονος οτι ειναι το μονο 2ολεπτο με bruford στα τυμπανα. Σκεφτομαι πχ Gates of delirium με bruford και μου τρεχουν τα σαλια.

Παρτε και το τοπ 5 αλπουμς μου, ετσι κουβεντα να γινεται:

1.Tales from topographic Oceans
2. Relayer
3. Fragile
4. Close to the edge
5. Tormato (για τις ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ future times, madrigal, release release)

PS.1 Και στα 90’ς κυκλοφορησαν πολυ καλα αλμπουμς με ΚΑΠΟΙΑ κομματια να χτυπανε στα ισα το 70’ς output (Mind drive, Homeworld, new language k.o.k)

PS.2 To Fly from here ειναι ΠΟΛΥ καλο.

PS.3 Καλυτερο live DVD θα ψηφισω κι εγω το QPR '75 (I&II)

Συμφωνώ σε αρκετά. Για το Tales είχα ακούσει τα χειρότερα σχόλια αλλά τελικά κατέληξα στο ότι είναι ότι είναι αριστούργημα. Δεν καταλαβαίνεις πως περνάει ο χρόνος όταν το ακούς. Ούτε κατά διάνοια βαρετό. Οπως λες και εσύ μόνο το Ritual έχει κάποια κουραστικά σημεία.

Εχω αγοράσει το Remaster της rhino τελευταία και το έχω λιώσει…

Από τα 70’s όλα είναι κορυφαία μέχρι και το Relayer. Tο Going for the One και το Tormato δεν μου αρέσουν.

Στην δεκαετία του 80’ είχαν το πολύ καλό Drama και το απλά μέτριο 90215.

Στα 90’s όχι πολλά πράγματα κάποια σκόρπια καλά κομμάτια μόνο (π.χ Homeworld) και πάρα πολλά μέτρια.

Μετά από το 2000 αναγεννημένοι, με τα πολύ καλά 'Magnification και ‘Fly From Here’.

πριν καποια χρονια εριξα ψηφο στο close to the edge αλλα οσο ωριμαζε το αυτι μου στον progressive ηχο τοσο λαθος μου φαινοταν η τοτε ψηφος μου,οχι οτι το close to the edge δεν ειναι ενας υπεροχος δισκος κ ο δισκος που με εμπασε στους yes αλλα τελικα μαλλον με κερδιζει πιο πολυ το relayer, τo gates of delirium μπορω να το ακουω στο repeat για απειρες ωρες…

φετος εφτασα κοντα να δω yes αλλα τελικα ο προορισμος του ταξιδιου αλλαξε απο πραγα σε παρισι τελος του μαη κ τις τελευταιες μερες εχω πεσει σε καταθλιψη…
στις περισσοτερες ευρωπαικες πολεις παιζουν σε θεατρα 2,5 χιλιαδων κ σε αυτη την περιοδεια θα παιξουν 3 ολοκληρα αλμπουμ,2 ωρες κ 50 λεπτα μαγειας… μπορει δηλαδη η πολωνια να μαζεψει 2,5 χιλιαδες για yes κ δεν μπορουμε εμεις? ειναι κριμα πραγματικα…

ελπιζω οταν κ αν τους δω να εχει επιστρεψει κ ο anderson

εδιτ: αν καποιος εχει ακουσει ποτε σκοπευουν να αποσυρθουν ας ποσταρει…θενξ

Η Πολωνία έχει πληθυσμό κοντά στα 40εκ. Η Ιταλία γύρω στα 60. Οπότε γι’ αυτούς αλλά και για τους Yes 2.500 δεν είναι μεγάλο νούμερο.

Οι Yes απ’ότι έχω καταλάβει έχουν κάποια στάνταρ, δεν νομίζω να παίξουν ποτέ σε κάποιο μικρό κλαμπάκι με 300 άτομα. Ούτε πιστεύω ότι έχουν κοινό στην Ελλάδα (με εξαίρεση το Owner of a lonely heart :p).

Η απελπισια καποιες φορες σε οδηγει σε ηλιθιες συγκρισεις…:stuck_out_tongue: ακομα κ να υπηρχε μια ελπιδα με τις τιμες που εχουν δεν παιζει να τους φερουν…
Παρηγγειλα σημερα το βιβλιο με την ιστορια τους, close to the edge…να μαθω κ 5 πραγματα παραπανω για τις σχεσεις μεταξυ των μελων…

ευρωπαικη περιοδεια 2016 με fragile-drama ολοκληρα plus greatest hits

καλη φαση

http://yesworld.com/2015/06/yes-uk-european-tour-spring-2016-fragile-drama/