Ελληνικό Πρωτάθλημα 08/09

“Και τωρα κλαινε τα βαζελακια, που αρπα-, που αρπαξαν δυο μπαλακια…”

Καλά, τώρα έχει το ματς σε επανάληψη στην nova. Κάτσε να το δεις και αν δεν διαπιστώσεις το 70-30 πριν το ΜΑΙΜΟΥ ΠΕΝΑΛΤΙ και το 90-10 υπέρ του Παναθηναϊκού μετά το ΜΑΙΜΟΥ ΠΈΝΑΛΤΙ τότε είσαι τυφλός… Α! Και κάνε μια αναδρομή στα post των αθλητικών από το πρωί να δεις ποιος ξεκίνησε την κουβέντα περί διαιτησίας.

110 / -10 έφτασε.
εγώ ξέρω πόσο σκατά έπαιξε η ομάδα μου και αν άξιζε να χάσει.
όπως ξέρω πόσο κρίσιμο ήταν το σφύριγμα τη δεδομένη στιγμή.
κατά τα άλλα σφύριζε ότι να ναι και για τους 2.
αλλά μη μας γαμήσετε τη λογική ότι μας έπαιζε και η διαιτησία.
μια ζωή φαντάσματα βλέπετε ότι σας αδικούν.
πάντα φταίει το κακό το ριζικό και η διαιτησία στον Αεκτζή.
τώρα που πήρατε τα κουκιά εσείς (όπως και την προηγούμενη φορά) σας αρέσει.
καλά κάνατε και τα πήρατε δανεικά είναι αυτά.
αλλά μην τρελαθούμε και τελείως.

Οι διαιτησιες ανεκαθεν κανουνε λαθη. ποτε θα καταλαβατε οτι οι μισοι τουλαχιστον ειναι αχρηστοι για το ρολο?? το οτι κονομανε 1500 σε καθε ματς δεν σας λεει κατι? εμενα μου λεει, το οτι καθομαστε και πληρωνουμε ανικανα ατομα για αυτο το ρολο τοσα λεφτα διχως να κανουν τη δουλεια τους.
δυστυχως εδω εχουμε γινει χειροτερα απο ιταλια, αντι να δουμε μπαλα βλεπουμε ενα σφυριγμα περισσοτερο απο το ιδιο το ποδοσφαιρο. ετσι ειμαστε ομως. αυτο μας καιει πιο πολυ. να μην ευνοηθει ο αλλος περισσοτερο απο μας. αντι να μας ενδιαφερει η μπαλιτσα. ο βαζελος ηταν ανυπαρκτος ποδοσφαιρικα χτες. σιγουρα το πεναλτυ δεν ητανε, αλλα αντι να βγουν και να μην πουν τπτ για τη διατησια, προτιμησανε να κρυφτουν πισω απο το πεναλτυ. γνησια ελληνικη νοοτροπια δηλαδη. ολες οι ομαδες φυσικα το ιδιο θα κανανε αασχετως χρωματος.

Ρε Μάνσον, μην τρελαθούμε. Για το πέναλτι τα είπαμε. Πέραν αυτού όμως, στα σφυρίγματά του ήταν 50-50 ο Κύρος. Απλά έκανε το λάθος που κάνει πάντα: Σφυρίζει εκεί που πρέπει να αφήσει να παιχτεί μπάλα. Αλλά για να λέμε του στραβού το δίκιο, αυτό συνέφερε χθες την ΑΕΚ που έπαιζε καθαρά αμυντικά. Ο ΠΑΟ ήταν μεν τραγικός, αλλά αν ο Βασάρας είχε αφήσει να παιχτεί μπάλα, περισσότερες πιθανότητες είχε ο ΠΑΟ να βρει ρυθμό, παρά η ΑΕΚ με τον τρόπο με τον οποίο ήταν στημένη (δηλαδή ψιλοταμπούρι και αντεπιθέσεις).

Mα ακριβώς επειδή ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει ρυθμό ο Βασάρας σφύριζε συνεχώς ανύπαρκτα φάουλ έξω από την περιοχή της ΑΕΚ. Μπας και βρει τρόπο ο πολυμετοχικός να βάλει την μπάλα μέσα στην περιοχή γιατί αλλιώς… Και αυτά τα σφυρίγματα αυξήθηκαν κατά πολύ μετά το μαϊμού-πέναλτι. Επίσης αν θέλουμε να τα θυμόμαστε όλα ας θυμηθούμε και την κόκκινη κάρτα που ΔΕΝ πήρε ο Σαριέγκι στα μέσα του β΄ ημιχρόνου. Επίσης αυτό που λες για τον μη καταλογισμό πλεονεκτήματος έγινε κυρίως σε φάουλ που δόθηκαν υπέρ της ΑΕΚ. Outshined όπως το είπες… Δανεικά είναι αυτά…

νομίζω ότι ο Cozy το έθεσε αρκετά σωστά για να προσθέσω κάτι.

του Σαριέγκι ήταν κόκκινη, αλλά αντίστοιχα χάρισε κανά 2 κάρτες στον Σκόκο.
γενικά σφύριζε πολύ και ότι να΄ναι στις διεκδικήσεις.

δεν θυμάμαι κανένα να λέει ότι χάσαμε από διαιτησία, αλλά από την ανυπαρξία μας.
από εκεί και πέρα αυτό απέχει από το να βγεις και κερατάς και δαρμένος ε…

Έλα μωρέ, υπερβάλλεις. Δεν θυμάμαι πια τόσα φάουλ. Και που τα έδινε από την άλλη, ποιος θα έπαιρνε κεφαλιά από Κυριάκο / Μαιστό ρε για να απειλήσει; :lol:

Πάντως ναι, τον Σαριέγκι τον ξέχασα, εκεί ήταν αποβολή.

Χάσατε από την υπεροψία σας και από το γεγονός ότι η ΑΕΚ δεν είναι τόσο χάλια όσο έχει παρουσιαστεί. Χάσατε από το ότι ο Τεν Κάτε μοιάζει να βρίσκεται σε άλλη ομάδα όταν αφήνει στον πάγκο παίκτες όπως ο Νίνης, ο Μάτος και Ίβανσιτς (οι δύο τελευταίοι θα είχαν ξεκινήσει με οποιονδήποτε άλλο άνθρωπο που ξέρει τα στοιχειώδη για τον Παναθηναϊκό καθόταν στον πάγκο). Επίσης χάσατε επειδή τρεις μήνες τώρα δεν πήρατε έναν αμυντικό, ο επιθετικός που πήρατε είναι λίγο καλύτερος από τον Κωνσταντίνου (Σόουζα), το δεξί σας μπακ είναι αυτός άμπαλος ο Μουν και όταν θέλετε βοήθεια από τον πάγκο έναν καθαρόαιμο επιθετικό μπας και πατήσετε περιοχή η λύση λέγεται Πετρόπουλος!!! Και όταν όλα τα παραπανω γίνονται σε μια ομάδα που το καλοκαίρι έχει ξοδέψει 30 μύρια για μεταγραφές τότε έχει γίνει μια τρύπα στο νερό.

Λοιπόν για να τελειώνουμε. Αν οι βάζελοι παραδεχθούν πως η μη αποβολή του Σαριέγκι είναι το ίδιο κρίσιμο λάθος με το μαϊμού πέναλτι θα παραδεχθώ πως ο Βασάρας έπαιξε μόνο 60-40 για τον Παναθηναϊκό.

Κοίτα, θα απαντήσω εγώ αν και μη βάζελος: Το ένα γεγονός σου δίνει μονομιάς προβάδισμα κατά 80% (πέναλτι), ενώ το άλλο δε σου δίνει αναγκαστικά κάτι! Τόσες φορές έχουμε δει να μην αλλάζει το αποτέλεσμα παρά την αριθμητική υπεροχή του αντιπάλου.
Επίσης, το θέμα είναι και το σημείο στο οποίο γίνεται η κάθε φάση, και ποια από τις δύο γίνεται πρώτη.

Με λίγα λόγια, δεν μπορείς να τα συγκρίνεις, αλλά ακόμα κι αν το κάνεις… στην προκειμένη περισσότερο έκρινε το αποτέλεσμα το πέναλτι, παρά η μη αποβολή! Σόρυ :stuck_out_tongue:

cozy αν δεν έχεις δει ένα ματς, είναι κακό να μιλάς. είναι σαν να λέω εγώ που είμαι άσχετος για το πικ ν ρολ. δεν λέω όμως…

o Oλυμπιακός δεν πήρε άλλον επιθετικό και έτσι τα πράγματα μπερδεύουν λίγο. Τώρα έχουν ελπίδες και άλλες ομάδες…

συμφωνώ. με επιθετικό νομίζω πως ο γαύρος θα ήταν σουπερ-δυνατός…

αν κ θέλω ΠΟΛΥ να δω ΑΕΚ με τζιμπούρ… κ να τρέχει… να δω ποιον θα πρωτομαρκάρει ο Στολτίδης

Εμ σόρρυ… το είδα το ματς!!! :-s

τον επιθετικο επρεπε να τον ειχε παρει εδω και καιρο, αλλα ο σωκρατης φετος παει με ρυθμους οπως ο αγελλοπουλος στις ταινιες του. περιμενε και το καστιγιο τοσο καιρο, ενω μπορουσε να ειχε παρει αλλον. τωρα θα παρακαλαμε να μην τραυματιστει κανεις. ας βαλει το ματσουκα.

πάντως, Ντιόγο, Ντάρκο και Μήτρογλου παίζουν κυρίως κορυφή στην επίθεση και αν θέλει περιφερειακά μπορεί να βάλει Μπελούτσι, Όσκαρ και Γκαλέτι σε περίπτωση ανάγκης. Δε νομίζω πως θα είναι τόσα τα ματς που θα λείψουν όλοι αυτοί (ειδικά όσο ο Ισπανός κάνει rotation). Η ομάδα που νικάει και τους μικρούς και τους μεγάλους παίρνει πρωτάθλημα. Με το κέντρο που έχουμε δε χάνουμε από μικρότερους (άντε 1-2 γκέλες μέσα στη χρονιά). Με τους παίκτες και τον προπονητή που έχουμε πολύ δύσκολα θα είναι οι βασικοί μας αντίπαλοι πιο δυνατοί από εμάς για να χάσουμε περισσότερους βαθμούς από όσους θα τους κόψουμε.

Και πάλι εμάς βλέπω να παίρνουμε τον τίτλο κουτσά στραβά. Βέβαια μέχρι το Μάη υπάρχουν τόσοι μήνες, όπου τα πάντα μπορούν να συμβούν (τραυματισμοί, απολύσεις προπονητών, να πάρει ο Δούρος τηλέφωνο…)

Ολα αυτα βεβαια στη θεωρια…και ο παο ηταν καλυτερος της αεκ θεωρητικα στην πρεμιερα αλλα μεσα στο ματς αλλα φανηκαν!!!

καλά ντε, τόσο πολύ ενθουσιαστήκατε με την ομάδα σας?

Τοσο πολυ βγηκαμε απο την απελπισια. Για σας θα ηταν μια σημαντικη νικη. Για μας την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη επειτα απο οτι εγινε τις τελευταιες εβδομαδες ηταν απαραιτητο οξυγονο.