Ποιο ήταν το 1ο band που ακούσατε και γίνατε μέταλα;

:twisted: oloi apo kapou xekinhsame,kapoio band akousame k mas ekane na akoume metal…loipon egw to prwto band pou akousa htan oi scorpions an k den einai metalades…sthn synexeia omws me nightwish opou ekei egine k to klik…(kati pou xexasa na anaferw…perisy ton aprilh akousa scorpions k ton iounio nightwish…mporei na mhn einai polus kairos alla exw vrei to nohma…)

htan thimamai… kapou stin triferi ilikia twn 15… :roll:
GUNS N’ ROSES - Knocking On Heavens Door…
kapou sta 17 nomizw anakalypsa oti htan diaskevi… :twisted:
to terastio klik pantws egine sthn prwth synavlia twn Deep Purple sth Thessaloniki (2000) … Pantws to prwto “kafrweides” pou akousa kai arxisa na akouw kai pio agria pragmata prepei na htan Amorphis… :evil:

Ξεκινησα απο κασσετα συλλογη οπου ειχε AC/DC , JUDAS PRIEST, IRON MAIDEN KAI MANOWAR.Ταυτοχρονα ειχα αλλη μια με Guns kai Alice Cooper.Aπο ολους αυτους εφαγα τεραστιο κολλημα με τους manowar και μονο οταν απεκτησα ολες τις δουλειες τους αρχισα να επεκτεινομαι.Και υστερα ηταν αργα.Το κακο ειχε ξεκινησει.Thanks God!!! :twisted:

Τετάρτη Δημοτικού έπεσε στα χεράκια μου το The Number of the Beast…
Το κακό δεν άργησε να γίνει :smiley:

Το 1986 πρωτοακουσα οταν το THE FINAL COUNTDOWN των EUROPE, επαθα την πλακα μου. Στην αρχη νομιζα πως επροκειτο για ενα POP group, ομως δεν ηταν ετσι. (Ενταξει POP METAL ηταν, κανεις ομως δεν μπορει ν’ αμφισβητησει την ποιοτητα τους ειδικα σε σχεση με τ’ αναλογα Αμερικανικα συγκροτηματα). Μεσω των EUROPE, αρχισα ν’ ανακαλυπτω ολη τη metal σκηνη, ακομα και τα ακραια ιδιωματα. Σημερα να σας πω την αληθεια δεν μου αρεσει το Poser, προτιμω πιο dark και ατμοσφαιρικα ακουσματα, OPETH, PARADISE LOST, ARCH ENEMY, DREAM THEATER, ΑΝΑΤΗΕΜΑ, ωστοσο εξακολουθω να λατρευω το group που μ’ εκανε εδω και 20 σχεδον χρονια ν’ ακουω αυτη τη μουσικη.

Για metal δεν πολυθυμάμαι. Πρέπει να ήταν στη Β’ Γυμνασίου κάποια κομμάτια των Maiden που κατέβασα από site (τότε δεν υπήρχαν Kazaa κλπ…). Θαρώ ήταν το “2 Minutes To Midnight” αλλά δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Και φυσικά δεν είναι 1 το group που σε κάνει να ακούσεις τη μουσική αυτή, αλλά πολλά, καθώς επίσης και διάφορες καταστάσεις. Τα πρώτα cd πάντως που άκουσα ήταν των Beatles και Supertramp (μιλάμε για δημοτικό). Μετά κατά τύχη Pink Floyd (ούτε ήξερα περί τίνος πρόκειται) και σιγά-σιγά άρχισα να μπαίνω στο νόημα.

Έκτη δημοτικού πήρα τα greatest hits των Queen,τρώγοντας το κόλλημα της ζωής μου.Και όπως φαίνεται το κόλλημα συνεχίζεται…

emena sta 14 mou (twra eimai 16) mou efere o ksaderfos ena cd pou eixe diafora “flwrika” omws mesa se auta eixe k to Metallica - One loipon otan to akousa epatha thn plaka ths zwhs mou k apo tote…Metallica and Metal Rulezzzzzzzzz :twisted:

Arxika akousa to “Nothing else matters” (flwros) kai meta apo kapou phra mia kasseta me Sabbath kai Maiden.


So It Shall Be Written
So It Shall Be Done

Metallica ήταν η πρώτη μου επαφή με το metal, αλλά δεν είμαι “μέταλο”…

Iron Maiden

Τα λογία είναι περριτά…

Ήμουν δεν ήμουν 8 όταν έπεσε στα χέρια μου ένα cd που είχε μέσα Jeff Beck, Deep Purple, Jehtro Tull και διάφορους τέτοιους «μύθους» (δεν υπήρχε μόνο ένας όπως συνηθίζεται :wink: ). Μέσα στο cd είχε και το Still Loving You (Scorpions) και … την άκουσα. Ακόμα και τώρα είναι το αγαπημένο μου από τους Γερμαναράδες, που στην πορεία δεν αποδείχτηκαν τόσο σπουδαίοι όσο φάνταζαν.

Πλάκα πλάκα πέρασαν πολλά χρόνια από τότε και δεν το πήρα χαμπάρι :slight_smile:

Ελπίζω όσοι είστε νέοι στο χώρο να μην το περάσετε σαν μια παιδική ασθένια, αλλά να δείτε το rock σφαιρικά και όλα όσα έχει προσφέρει αυτό . Δεν είναι μόνο άγρια riffs και ουρλιαχτά. Θα με θυμηθείτε

xm itan kapou sto 1982 … me scorpions nai afto itan to prwto hard rock
kai to 1984 to prwto speed/thrash itan oi helloween …
palies kales epoxes .!!!

1983 CREATURES OF THE NIGHT-KISS
Ε…ΡΕ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΔΕΝ ΒΑΛΑΜΕ ΑΚΟΜΑ…

Πεμπτη Δημοτικου ειχα παει να παρω ενα σιντιιιι
με τις ΘΕΕΣ 8O Spice Girls αλλα δεν το’χε και διαλεξα ενα σιντιιιι
με σατανιστικο εξωφυλλο ΟΥΑΟΥ το REAL DEAD ONE απο MAIDEN
και αυτο ηταν…την αλλη βδομαδα πηρα και τις 8O Spice Girls :roll:

Οι Spice Girls μαμούν.-

Ena klassiko mesimeri (1997) mprosta sto mtv, ekei pou xazeua ton will smith kai ta loipa rapostoixeia, petyxa kati typous na paizoun se ena dwmatio pou gyrize gyrw gyrw kai mou ekanan megali entypwsi apo pleuras mousikis alla kai parousias. Sto telos ematha oti autoi itan mia banda onomati metallica… Etsi agorasa ton prwto mou metal disko, to reload. Meta apo ekeino to apogeuma stamatisa na pigainw ekklisia kai egina satanistis afou opws kseroume oloi osoi akoune metal einai satanistes! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

PS gia osous den to katalavan to kommati itan to the memory remains.
METALLICA RULEZ!

Και άλλος fan του Reload… Γινόμαστε πολλοί και γουστάρω :stuck_out_tongue:

Εμενα η πρωτη μπαντα που μου εκανε κλικ(σαν το old spice high endurance)για να ακουω hardcore ηταν οι agnostic front.απο εκει και περα μπηκαν στην καρδια μου το thrash-core,το death-core,και αρχισα να κλινω προς το metal. :twisted:

Και γω στο γυμνάσιο το έπαθα και ακόμα δεν μπορώ να το ξεπεράσω. Άρχισα ακούγοντας Metallica και Scorpions αλλά το πρώτο μου CD ήταν κ εμένα το Greatest Hits των Queen!