Ποιο ήταν το 1ο band που ακούσατε και γίνατε μέταλα;

An kai de 8ewrw ton eayto mou metallo opws paliotera, prepei na htan to Holy Smoke twn Maiden (apsogo kommati!), an kai mporei na tan kai to Metal Heart twn Accept (8a phgaine kai ganti to onoma :wink: ).

__I am the man who walks alone and when i’am walking to the dark road…
Θυμάμαι ένα φίλο μου να το λέει ξανά και ξανά… εγώ όμως τον έκλασα. Ενα χρόνο μετά (και αφού ήξερα ότι υπάρχει μία καλή και δυνατή μπάντα που ονομάζονταν Iron Maiden), πέφτει στα χέρια μου μία κασέτα με τα Can i play with madness, number of the beast, the trooper κλπ… ο Eddie μέσα μου, είχε ξυπνήσει!!!

__Βέβαια αυτά όσον αφορά το metal. Γιατί -να ‘ναι καλά ο θείος μου- είχε φροντίσει να με εμποτίσει με την βρώμικη rock μουσική: Aerosmith & Guns n’ roses. Tους Skidrow τους ψιλοέκλασα -αν και με είχε εντυπωσιάσει η φωνή του τραγουδιστή- και ακόμα δε τους έχω δώσει σημασία! Πρέπει να το κάνω μια μέρα…

__Απο εκεί και πέρα, μιάς και ΠΟΤΕ (απο μόνος μου), δεν έκουγα τα ελαφρολαϊκά (τότε επέπλεαν τα “τό 'πε το 'πε ο παπαγάλος” -ΛεΠα και τέτοιες βλακείες) η πορεία ήταν μοναχική μεν, υπέροχη δε. Ξέρετε τί είναι να ανακαλύπτεις -μόνος σου- τους Led Zeppelin, Radiohead, Cake, AC/DC, Jethro Tull, Deep Purple, Rush, Rainbow, Louis Armstrong, B.B. King, Metallica, Black Sabbath, Dio, Satriani, Malmsteen, Vai, Uriah Heep, Dream Theater, Apocalyptica, Motzart, Dire Straits, Scorpions, Pink Floyd… σου φεύγει το κεφάλι. Μοναδική εμπειρία και ευχαρίστηση. Δόξα τω θεω που είχα μυαλό στο κεφάλι μου και δεν παρασειρόμουν απ’ τους ηλίθιους που άκουγαν Λεπά και Στανίση, ή Βίσση και Πέγκη Ζήνα, δόξα τω θεώ!!! (και λίγο τους Jimi H, C.Berry, J.page, Ozzy, S.Harris, Slash κλπ!)

Wraio thema…mou fernei anamnhseis, an kai den ksekinhsa (alla oute sunexisa) me metal.
Otan hmoun trith gumnasiou kaname katalhpsh gia to susthma tou Arsenh. Epeidh bariomastan sto gumnasio me ta “mikra”, phgainame sto Lukeio pou stegazotan sto diplano kthrio kai eixe ki afto katalhpsh. Ekei ta lukeiopaida paizane cd rock. De nomizw oti tha ksexasw pote pws eniwsa otan akousa to Smells like teen spirit kai to Come as you are. Molis epiasa lefta phga kai agorasa kateftheian to Nevermind, to opoio htan kai to prwto mou cd. Wstoso eksakolouthousa na akouw parallhla jeronymo groovy :oops: ! H epomenh epifoithsh hrthe otan sthn prwth Lukeiou ksethapsa mia palia kasseta ths aderfhs mou me ton prwto disko twn Doors. Eixa porwthei toso polu pou epi duo xronia den akousa sxedon tipota allo. Apo tote bebaia den akousa kai tipota allo ektos apo rock.

Νομιζω ηταν καπου στην 5η Δημοτικου οπου ο kourou μου ειπε να ακουσω iron maiden ( 2 minutes to midnight τοτε νομιζω) και υπήρχε και το Napster τοτε (παλιες ενδοξες εποχες!) . Να σαι καλα kourou που μου ανοιξες τα ματια :stuck_out_tongue:

Ο αδερφός μου είχε έρθει σπίτι μια μέρα με ένα δίσκο που είχε απ’έξω ένα χωριό να ξεκληρίζεται απο τον χάρο…Kατι “Greatest Hits” Black Sabbath έγραφε απ’έξω…Απο τότε κόλησα με την σκληρή μουσική,αν και δεν θεωώ τον εαυτό μου μέταλλο(πχ δεν μου αρέσουν οι Maiden,oi Helloweeν κτλ)

Έκτη δημοτικού μου είχε δώσει ο ξάδερφός μου μια κασέτα με Nirvana…Έπαθα ένα σοκ εκείνο το καλοκαίρι αλλά άργησα να το συνειδητοποιήσω γιατί τότε μάλλον μου την έσπαγε που δεν καταλάβαινα τους στίχους…Στην 3η γυμνασίου άρχισα να ακούω για το “Garage Inc” που θα κυκλοφορούσε εκείνο τον καιρό…Από που? Απ’το Jeronimo Groovy (ξεφτίλα ε? Να προωθεί o Groovy τους Metallica…) That was it! Μέσα σ’ενα χρόνο είχα όλη τη δισκογραφία και σας ορκίζομαι ότι απ’την τρίτη γυμνασίου και μετά όχι μόνο δεν ξανάκουσα Jeronimo αλλά μάλλον έκλεισα και τα στόματα των γύρω μου που ‘λεγαν: (με ύφος "Που βαδίζεις παιδάκι μου? Στα ναρκωτικά και στο σατανισμό? Σε λυπάμαι…) "Μην ανησυχείς! Η metal είναι μια φάση στη ζωή σου, περάσαμε όλοι απ’ αυτή την εφηβική επαναστατικότητα όπου θέλαμε να τα σπάσουμε όλα! Θα σου περάσει όταν μεγαλώσεις…" Ε λοιπόν, εγώ θέλω ν’ακούω metal μέχρι να πεθάνω…Λέτε να είμαι ψυχολογικά άρρωστη?? 8)

Egw pou lete arxisa na akouw metal me ena cd twn stratovarius pou mou eixe ferei enas filos (den thimame twra akribws ton titlo tou…) ligo arga bebea arxes likeiou…kai to kollima sinexistika me nightwish kai savatage kai paei legontas…

oloi apo kapou ksekinisame… prwth fora kousa meta sra 12 kAI KATI,. mallon itan nightfall…telika entax8hka sthn metallikh omada k arxisa na akouw metallica san trellh …twr exoun dieyrin8ei oi gnwseis mou kai akouw k black death gothic kai genika mkono metal ektws apo nu kai power!poly xairomai pou den eimai ena apo ta xaza koritsaki apou fwnazoun saaaaakiiiiii…veva k gw fwnazw sakii allla gia allllon saki …(vl.R.C …xex! )

Σίγουρα δεν πρόκειται περί ψυχολογικής αρρώστιας, αλλά καλό είναι να μην είμαστε τόσο απόλυτοι. Εγώ προσωπικά ξέρω πολλούς που στα νιάτα τους άκουγαν φανατικά μέταλ και τώρα συχνάζουν στα μπουζούκια. Είναι δύσκολο να είσαι στα 30 και να κάνεις head banging. :wink:

Οντως εγω ειμαι σχεδον 35, αλλα μουσικα γουστα δεν αλλαζω και ουτε προκειται. Μπορει να μην κανω πλεον headbanging, ωστοσο κατα την αποψη μου, καποια πραγματα “τ’ αλλαζουμε”, οταν πλεον τα βαριομαστε. Και συνηθως βαριομαστε κατι, οταν το χρησιμοποιουμε πολυ περισσοτερο απ’ οτι χρειαζεται…

Συμφωνώ για το metal… με εξαιρεση ένα 5% ανθρώπων, περιμένετε να αλλάζετε μουσικά γουστα σε μερικά χρονάκια 9όσοι είναι 14-20). Βέβαια, το να το γυρίσετε στα σκυλάδικα είναι λίγο ακραίο, αλλά είναι δύσκολο να μείνεις στο metal, γιατί (κατά την άποψή μου) έτσι κι αλλιώς (μουσικά και στίχοι) απευθύνεται σε μικρές κυρίως ηλικίες :wink: .

Όλα αυτά τα λέω γιατί κι εγώ κάποτε άκουγα φανατικά metal και κάποια στιγμή άρχισα να βλέπω ότι είναι “λίγ﨔. Όπως είπα όμως, αυτό εξαρτάται και από τον άνθρωπο.

Arxisa apo nu persi,alla otan akousa to "Afraid To Shoot Strangers’’(thnx Pano :stuck_out_tongue: ) apo Maiden,kollhsa.Apo kei kai pera anakalupsa ta sugrothmata pou kserw kai akouw twra kuriws mesw internet,mias kai to kana entelws monh mou.

Den nomizw oti apo metal,tha katalhksw na akouw ‘skuladika’,parolo pou eimai mono 14.Otan arxisa na akouw metal,arxisa na vlepw th musiki genikotera me entelws diaforetiko tropo.Arxisa se kathe tragoudi na prosexw tous stixous,pws paizontai ta musika organa,an uparxei poikilia…Suzuthseis gia tis ektelestikes dunatothtes kathe melous enos sugrothmatos den ginontai gia thn pop(ular) musiki.Akouw apo industrial,hard rock k progrock kai metal mexri noisecore,kai sunexizw na pistevw oti h metal einai ena diaforetiko eidos musikis.H toulaxiston,eksartatai apo to pws thn antilamvanetai o kathenas.Pantws exei allaksei polla pragmata sth zwh mou,eksaitias ths psaxthka se themata opws px tis diafores thriskeies,filosofies ktl pou uparxoun ston kosmo.

De m’aresei auto to post mu giati den exei idiaiterh sunoxh,alla vasika den kserw apo pou na piasw to thema :stuck_out_tongue: :?

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου μέταλο αλλά από τότε που άκουσα ατμοσφαρικό μέταλ έχω μάλλον πάθει μία μορφή εξάρτησης,αν δεν ακούσω τουλάχιστον κανα τραγούδι τότε δεν έχω τόσα κέφια…

ARXES DEKAETIAS 80 ’ SCORPIONS , IRON MAIDEN , OZZY … KLP KLP APO METAL KAI TO
1984 HELLOWEEN APO MIA SILOGI POU EIXE FEREI ENA FILOS MOU APO GERMANIA … POU EIXE MESA CELTIC FROST , HELLOWEEN , RAGE … ITAN KAI I PROTI MOU EPAFI ME TO THRASH METAL …
ORAIA XRONIA … METALLIKA (OXI TO GROUP)

Περίπου το… καλοκαίρι του 2003 8O είμουν πορωμένος με τη σειρά DragonBall και έτσι κατέβαζα από το Internet διάφορα μουσικά βιντεάκια με διάφορα τραγούδια και σκηνές της σειράς τα οποία έφτιαχναν οι Fans. Τα περισσότερα από αυτά είχαν σκληρό ήχο. Σε πολλά χρησιμοποιούνταν τραγούδια των Linkin Park τα οποία μου άρεσαν πολύ. Δεν απασχολιόμουν με το τι είδος είναι, απλά έβλεπα και άκουγα, είχα κατεβάσει και MP3 τους!! Εκείνο τον καιρό πάλι πολλοί γνωστοί μου στο Internet μιλούσαν για Metal μουσική και ρώτησα κάποιον να μου πει κάποια χαρακτηριστικά του είδους. Μου είπε ότι είναι μια μουσική πιο δυνατή από την Rock. Βασικά (θα γελάσετε τώρα :lol: ) μπέρδευα το δυνατό με το γρήγορο και νόμιζα πως ο Eminem είναι Metal :twisted: Τέσπα, δεν άργησα να καταλάβω τι ακριβώς είναι Metal!! Ένας τύπος μου έστειλε το Enemy Within των Arch Enemy μια μέρα και άκουσα για πρώτη μου φορά Death Metal. Έτυχε να ακούσω και Metallica, System Of A Down και άλλους και είμουν πορωμένος με πολλά Metal τραγούδια. Κατάλαβα ότι αυτή η μουσική με εκφράζει και μ’αρέσει να ακούω, γενικά με πορώνει. Πέρασα πολλούς μήνες πορωμένος με τους Linkin Park αλλά μετά που ψάχτηκα περισσότερο στο Metal άρχισα να τους ξεπερνάω αν και μ’αρέσουν ακόμα πολύ! Τώρα έχω αποφασίσει να ψαχτώ περισσότερο, να ακούσω πολλά Metal συγκροτήματα και να κατασταλάξω στο άκουσμα κάποιων συγκεκριμένων συγκροτημάτων :slight_smile:

(akougontas to Load… as grapsw duo arades edw):
Ola ksekinisan kapou sta mesa twn 80’s, pitsirikas egw, kai akouga oti akouge o megaluteros aderfos mou (xwris aparaithta na mou aresoun). etsi loipon akouga kati ac/dc, kati iron maiden kai polla alla pou den thumamai kan (mono metallica periergws den akouge, den eixe tuxei dld). apo ola auta mono ena group kai sugkekrimena ena tragoudi mou arese para polu, htan to The Number Of The Beast! thumamai akoma ton 6xrono eauto mou na xorophdaei kai na fwnazei “6 6 6 the number of the beast” (ta prwta mou logia sta agglika kiolas lol). Alla tote genika eixa mia apex8eia pros to metal (mikros kai amualos gar). Opote to '91 epesan sta xeria mou kati kasetes, h mia egrafe Metallica - Black Album kai h allh Metallica - Master Of Puppets. Siga-siga mphka sto xwro tou metal (an kai den mou aresei na vazw tampeles. akouw apo ola sxedon ta eidh mousikhs). Kapws etsi exoun ta pragmata, aaax anamnhseis…

Load kai Reload ! (to 1o akouw twra malista)
YEAH

by the way, to Load gia mena einai to kalutero tous album apo pleuras sun8eshs mousikhs (asxeta an to pio porwtiko einai to Master Of Puppets)

Apo statistika dedomena, nai exeis dikio. meta apo kapoia hlikia oi perissoteroi arxizoun na to paizoun sovaroi, opote to metal den xwraei kata th gnwmh tous. Omws auto pou les oti apeu8unetai se mikres kuriws hlikies, kata th gnwmh mou einai la8os. H mousikh einai mousikh, oso gia tous stixous, exei para polla kai kala pragmata se auto to eidos, an to psaksei ligo kaneis. Sta 26 mou akouw metal to idio (fusika den eimai stenomualos na kolaw se ena eidos, ektos tou oti kserw oti kai sta 60 mou tha akouw METALLICA akoma!)

Χεχε… δεν εννούσα ότι θα γίνεις σοβαροφανής, ούτε οτι θα πάψεις να ακούς μέταλ, αλλά πως κάποια είδη τα αφήνεις οριστικά στην μπάντα και, οτιδήποτε μέταλ στοιχείο στη γκάμα σου, έχει μειωθεί αισθητά… και γω 26 είμαι και ακούω αρκετά μέταλ, αλλά, συγκριτικά με παλαιότερα, πολύ λιγότερο…

Θα διαφωνήσω με την ηλικία και πάλι όμως… είναι λιγικό να ακούς πιο σκληρή ή αντιδραστική μουσική όσο είσαι πιο μικρος, άσχετα αν υπάρχουν κάποιοι (όχι αρκετοί όμως) που ακούν ό,τι άκουγαν πριν 10 χρόνια! :wink:

Εγω ειμαι 33 και στα 18 μου ακουγα πολυ πιο ηρεμα πραγματα απ’ οτι τωρα… Εννοειται μονο hard πραγματα