Ποιο ήταν το 1ο band που ακούσατε και γίνατε μέταλα;

Είσαι εξαίρεση telisvas… πότε άρχισες μ’αυτή τη μουσική (ηλικία); Εγώ στα 12… στα 19-20 είχα το “peak” στο μέταλ (είχα" ξεφύγει θα μπορούσε να πει κάποιος… “το τρελαμένο” :wink: ) και τώρα, από τα μέταλ που ακούω ή μπορεί ν’ακούσω, είναι Dream Theatre, Paradise Lost, Gathering, Metallica, κάποια Slayer κλπ… είναι οπωσδήποτε και θέμα γούστων!

Βασικά μιας που το θέμα ξεκίνησε από μένα να σας αναλύσω λίγο περισσότερο αυτό που εννοούσα…?
Είμαι απ’τα άτομα που μπορούν να ακούσουν τα πάντα-καλώς ή κακώς μπορώ να ακούω από σκυλάδικα μέχρι black metal. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι μου βγάζουν και τα 2 τα ίδια συναισθήματα… Δεν πιστεύω ότι η metal είναι απαραίτητα μια μουσική για να τα σπάσεις όλα. Είναι και για να μελαγχολήσεις και για να τσαντιστείς και για να ταξιδέψεις. Μπορεί να σου δώσει λύπη ή άγρια χαρά…Έχει επαναστατικότητα κι όχι βόλεμα μέσα της! Νομίζω ότι καμιά άλλη μουσική δεν έχει τέτοιες δυνατότητες…
Besides, έχω την αίσθηση ότι γούστα αλλάζεις όταν ακούς κάτι τόσο πολύ και τόσο έντονα που κάποια στιγμή σε κουράζει ή σε κάνει να το βαρεθείς… Αν όμως κρατήσεις τις αποστάσεις σου όχι μόνο δε θα σε κουράσει αλλά κάθε φορά που θα ακούς τέτοια μουσική θα την αγαπάς όλο και περισσότερο γι’αυτή τη μοναδικότητα της… Και τέλος πάντων, δεν είναι απαραίτητο να μπορείς κάνεις ανελέητο headbanging για ν’ακούσεις metal. :roll:

emena i proti mou epafi me to metal egine otan akoma imoun dimotiko… ke to sigrotima pou akousa den 8a mporouse na itan ke kalitero… imastan sto e3oxiko mas stin kakopetria[asxeto] ke anakateva mesa se kati panaerxaia LPs tis giagias mou…
eki vrika ena LP me onoma “ATTENTION BLACK SABBATH!”, ke den 3ero giati, to pira ke to evala sto pick-up ke to akousa olo…!
to proto tragoudi pou epa8a 4ixosi itan to kataplixtiko “Iron Man” opou to evaza sinexia.

apo tote… Black Sabbath!
oneiro mou: na tous do live:P

simiosi… to LP itan tis giagias mou ke oxi tis mamas mou!!!:stuck_out_tongue:

metal grandma…
Α, η Εύα έχει δίκιο, απλά να σημειώσω πως το φάσμα του σληρού ήχου είναι τεράστιο για να το βαρεθείς, όσο “κολλημένος” και αν είσαι…
Και το ότι ακούμε και άλλα πράγματα (λίγο πολύ όλοι μας), δεν είναι επειδλη βαρεθήκαμε το rock/metal

Σωστος ο Unholys… maestro ακουω συστηματικα metal απο το 1986 περιπου, ενω καποια ακουσματα ειχα (SCORPIONS, MAIDEN, PRIEST) απο το 1984… Απλα ακολουθω πιστα απο τοτε μια τακτικη… Ακουω τα παντα χωρις παρωπιδες… Τυχαινει τ’ ακουσματα μου σημερα να ειναι πιο heavy, επειδη οπωσδηποτε γενικοτερα η μουσικη σημερα ειναι πιο heavy, απο τοτε…
Παντως κανονας ειναι αυτο που λες… Ξερεις ποσους φιλους μεταλλαδες ειχα τοτε που με ελεγαν φλωρο, επειδη μου αρεσαν και οι EUROPE, BON JOVI, DEF LEPPARD, GUNS N’ ROSES και αλλα τετοια γκρουπ… Εκεινοι τοτε ακουγαν μονο SLAYER, BATHORY και αλλα extreme εκεινης της εποχης… Σημερα εγω εξακολουθω να φτιαχνομαι με το metal, ενω εκεινοι με το metal του Χριστοδουλοπουλου και του Τερλεγκα…

Ένα ένα… UnHoLyMaRtYr, συμφωνώ απόλυτα… ο σκληρός ήχος είναι “ατελείωτος”, όπως η Cindy Crawford :wink: :stuck_out_tongue:

telisvas, και γω δεν έχω πάψει στην ουσία να ακούω σκληρό ήχο, ο οποίος είναι και η πρώτη μου επιλογή γενικότερα (χωρίς να αποκλείω άλλα, όπως καλό blues), απλά τέλος πάντων σε μικρότερες ηλικίες πειραματίζεσαι πολύ και ακούς πολλά και διάφορα, χωρίς να χεις πραγματικά κατασταλάξει κάπου. Λογικό είναι λοιπόν να μην μένεις σε κάποια πράγματα. Βέβαια, το να πας στα σκυλάδικα από μέταλ το θεωρώ ψιλο αηδία και δεν μπορώ πραγματικά να δώσω εξήγηση… καλά (έως φοβερά) τα παλιά ρεμπέτικα (βλέπε Στράτος), αλλά άλλο η Ζήνα τώρα (εκτός και αν είσαι “κομμάτια” :wink: :lol: )…

Emena to vaptisma tou pyros ston skliro ixo egine to sotirio etos 1991, an thimamai kala, opou epese sta xeria mou mia kasseta enos typa me makry malli, make up, pou kouvalouse masigia, kai sta live tou esfaze nosokomes, kouvalage gkilotines, ton denan me zourlomandyes klp klp
Alice Cooper kai trash to anagnosma!! :PItan i epoxi pou sta paidika parti (5i dimotikou pigaina) ta agoria akougan Vanilla Ice kai MC Hammer kai ta koritsia NKOTB. E, ego tous evaza kai akougan gia parti mou to bed of nails!! :twisted:
Stin sinexeia den ekselixthika kai poly tha elega, ektos apo mia sillogi pou eixa pou perielamvane scorpions, aerosmith, GnR, queen, kai ena tragoudi ligo diaforetiko apo ta alla…to Struggle Within kapoion Metallica…
Den tous edosa megali simasia, mexri pou to 1995 psahnontas tin diskothiki tis ksadelfis mou vrika mia kasseta pou tis eixa parei doro to 1989. And Justice For All - Metallica. Gia katse na to akousoume, eipa…Kai to ekana…Oi Metallica eferan tous Maiden, oi Maiden tous Sepultura, oi Sepultura tous Slayer, kai paei legontas…:stuck_out_tongue:

Εσυ αγορι μου ξεκινησες καλα αλλα μας τα χαλασες … ντροπη σου.
:?

Εσυ αγορι μου ξεκινησες καλα αλλα μας τα χαλασες … ντροπη σου.
:?[/quote]

ntrepomai, ntrepomai!!

Alitheia…giati na ntrapo??
:P:P

Ξεκινησες απο μελωδικο Hard Rock , και εφτασες να ακους Heavy … επρεπε να μεινεις στασιμος … και θελω να ξερεις οτι δεν σε κανω παρεα πια … για να μαθεις. :?

Emmm…etsi einai afta…ekseliksis…edo alloi ksekinane apo hard rock, synexizoun me metal, kai kataligoun sa ntaoulia kai klarina me psigmata tsifteteliou kai pseftozeimpekias!!!xexexe

Se proeidopoio, an den me kaneis parea…tha kratiso tin anasa mou mexri na skaso!!!
:P:P

Μην με προκαλεις να σου απαντησω … χε χε χε χε :twisted:

maiden kapou sto 94…

Πολυ σωστη παρατηρηση. Ενω οσοι μενουν στασιμοι και συνεχιζουν ν’ ακουν μελωδικο hard rock δεν “σκυλευουν” ποτε… Εγω ο Angel, o jim_lick, o Sirjim για παραδειγμα… Την εχουμε την κιτσαρια μεσα μας και μας βγηκε εξ’ αρχης (αυτοσαρκασμος). Μη νομιζεις η κιτσαρια βγαινει σε ολους καποια στιγμη… Με διαφορετικο τροπο στον καθενα…

an kai pote den apodeh8ika ton titlo tou “metala” arhisa me maiden,alla kolisa genika me tin rock ton 70s kai istera kai ohi mono rock,alla oti mou aresei akoustika kai me goustarei ekeini tin stigmi.
up the irons!

1987…i fili mou tote ke simathitria mou, kiki, mou egrapse mia kaseta ton scorpions tin opoia exo akoma!afti itan i proti kaseta rock pou apektisa ke i amesos epomeni whitesnake…apo tin kiki pali,i opoia afti ti fora ti sinodefse me photo tou coverdale… apo tote ton thelo afton ton kyrio!

ligo oi Guns N Roses ligo oi Bon Jovi ligo kai oi 2 synaulies twn Deep Purple…
e den h8ele kai poly… :twisted:

Εγώ βασικά άκουγα rock και metal απο πολύ μικρός χωρίς βέβαια να το ξέρω. :frowning:
Το πρώτο συνηδητοποιημένο μεταλλικό άκουσμα νομίζω ότι ήταν στην έκτη δημοτικού σε κατασκήνωση(πριν 3 χρόνια).Ήταν το fear of the dark που άκουσα απο κατι παιδιά γυμνασιού και λυκείου στην σκηνη.Και το καλύτερο ήταν ότι είχαμε διαγωνισμό τραγουδιού και βγήκαμε περίπου στα 15 παιδιά στην “disco” και το τραγουδήσαμε αγκαλιασμένοι και χωρωπηδώντας… :smiley: :smiley: :smiley:

Par’olo pou to prwto kommati pou akousa htan to Fear of the Dark to kalokairi tou 1992 apo ton adelfo mou, o prwtos diskos pou phga kai agorasa htan to Tunes of War twn Grave Digger to 1995.Auto egine otan akousa gia prwth fora to William Wallace apo kasseta filou.Me sklhres(gia ekeini thn epoxh) oikonomies katafera na to apokthsw kai arxisa na akouw kanonika metal…

Vasika prwta akousa fear factory.Meta to gyrisa sto underground kai ekei eimai akoma sta8eros…