Ποιο ήταν το 1ο band που ακούσατε και γίνατε μέταλα;

Εγω πρωτα ειχα ακουσει στα κλεφτα Smoke on the water, Stairway to heaven αλλα δεν το ειχα πολυψαξει γιατι επεφτε απο αρκετους προπαγανδα. Μεχρι που η καθηγητρια των γαλλικων μου εδωσε ενα best των Doors. Εκει επαθα το πρωτο μου πολιτισμικο σοκ

Άκουγα Linkin Park και είμουν πορωμένος. Στην συνέχεια έτυχε να ακούσω Metallica και πορώθηκα πάρα πολύ, ξεπέρασα και τους Linkin Park κιόλας. Ε, ακούγοντας Metallica κατάλαβα ότι η Metal είναι αυτό που μου αρέσει, αυτό που με εκφράζει, αυτό που θέλω να ακούω 8)

HTAN TO KAΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ 85 ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΤΟ HOLY DIVER TOY DIO…ZHMIAAAAA…DON’T TALK TO STRANGERS…

Πρεπει να ηταν το '84.Τοτε ηταν στα πανω του ενα συγκροτημα που λεγοταν QUITE RIOT.Ειχαν βγαλει δυο φοβερες επιτυχιες το COME ON FEEL THE NOISE και το MAMA WE ARE ALL CRAZY NOW.Τα ειχε γραψει ο αδερφος μου σε μια κασετα και οταν τα ακουσα τρελαθηκα.Μετα ακουσα και το ROCK YOU LIKE A HURRICANE των SCORPIONS και αυτο ηταν.

Προπερσυ το Live At Donnington(οταν ημουν 12 ετων)επεσε στα χερια μου.Οταν το πρωτοακουσα ανατριχιασα,τρομαξα δεν ξερω πως να το πω…Παντως το σιγουρο ειναι πως πορωθηκα τρελα.Ετσι και εγω με Maiden…A,ρε Bruce με την φωναρα σου.Καλα ενταξει επαιξε και ο Harris ρολο στην metallαξη μου. :wink: Επισης μ’αρεσαν και οι Pink Floyd και οι Queen.

Sta 14 me scorpion kai to still loving you
htane 8umame to 89.

ηλικία:13
αφορμή:μια κασσέτα του X-factor IRON MAIDEN :wink: :wink: :wink:

Βασικά δεν έγινα μέταλλο με κάποιο τραγούδι χρειάστηκαν πολλά :stuck_out_tongue:
Θα σας πω όμως με ποιο έγινα ροκάς…Είναι πολύ πρωτότυπο…

Δημοτικό άκουσα και καταλάθος ηχογράφησα The knack - my Sharona… Πείτε ότι θέλετε,χρειάζονται τελικά τέτοιες μπάντες :lol:

xmmmm…ti mou thumisate tora…

Fthinoporo toy '88 mia kaseta me epiloges Maiden , Helloween , Alice Copper kai Metallica…

Oraies epoxes…

ΑΧ!Ξεκίνησα με Britney…ομολογώ ήταν πολύ βαρύ για μένα!!! :oops:

Οι kiss.Ακομα θυμαμαι τον πατερα μου,εκεινα τα χριστουγεννα,να με ρωτα:Τι δωρο θελεις να σου φερει ο Αι-Βασιλης?Κ εγω ζητησα το φλιπερακι Των KISS.Rock n roll all nite!!!

χμ…η αληθεια ναι τελειως κατα τυχη…ειχα παει σε ναν φιλο μου,το καλοκαιρι πριν παω λυκειο και αυτοσ εκεινη την ωρα ακουγε να cd με επιλογες απο Anathema,Mettalica kai Helloween…και μεσα χε και 2-3 ασχετα απο Pixies…και πειδη μου αρεσαν πολυ,του κανα κατασχεση στο cd :roll: :smiley:

ΗΤΑΝ ΤΟ 1976 ΠΕΡΙΠΟΥ 11 ΕΤΩΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΣΜΑ ΗΤΑΝ ROLLING STONES
ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ (ΕΤΡΕΞΑ ΑΜΕΣΩΣ ΣΕ ΔΙΣΚΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΚΑΣΣΕΤΕΣ ΡΟΚ) ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ MADE IN JAPAN - DEEP PURPLE

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΙΟ ΣΦΑΙΡΙΚΑ ΠΡΙΝ ΝΟΙΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΕΝΟΙ

Στην τρίτη γυμνασίου στην ώρα της πληροφορικής κατέβασα ένα αρχείο με όνομα Unforgiven II - Metallica.mp3. Από τότε όπως καταλάβατε κόλλησα!!.. …Α, και έφαγα και μια μονόωρη αποβολή γιατί αυτό που κατέβασα δεν ήταν σχετικό με το μάθημα! :evil: Περί ορέξεως … κολοκυθόπιτα! 8)

εγω αρχικα ακουγα σκυλαδικα :!: και ποπ :oops: (ενταξει ημουνα μικρη δεν ηξερα! :stuck_out_tongue: )
οποτε καταλαβαινετε οτι για να φτασω μεχρι την μεταλ περασα απο διαφορα!
το ξενερωμα με αυτα που μεχρι τοτε ακουγα και η συνειδητοοιηση της πραγματικης μουσικης :lol: ηρθε οταν πριν 2-3 χρονια επεσε στα χερια μου ενα cd με διαφορα rock,punk rock και μεταλ μερικα.το πρωτο τραγουδι ηταν το smells like teen spirit αλλα νομιζω γενικοτερα οι nirvana ηταν η αρχη του κακου… :twisted:
μετα ακολουθησαν peppers,placebo,guns’n’roses,pink floyd,iron maiden,manowar κ.α…και πηρα τον κακο τον δρομο :twisted: …για τα καλα! :lol:

Oντως πήρες το δρόμο τον κακό … !!!

Oντως πήρες το δρόμο τον κακό … !!![/quote]

Μην ανυσηχεις ομως…Αν μαθεις το Bomber (motorhead)και το Back In Black (ac/dc) απ’εξω,θα γυρισεις στον σωστο δρομο… :wink:

doomed san den drepesai…se ligo tha parasireis ta paidia ston dromo ths asxhmias kai ths parakmhs!dhladh meta ton lemmy kai tous acdc ti?mhpws na akousoun kai wino???saint vitus???h akoma kai violet vortex??? w ti kosmos…

kai gia na mpoume sto thema mas egw nomizw oti ksekinisa na mpainw kapws sto tripaki me to kill em all twn metallica alla to teleiwtiko xtyphma htan to blizzard of ozz kai to diarh of a madman.

Oντως πήρες το δρόμο τον κακό … !!![/quote]

Μην ανυσηχεις ομως…Αν μαθεις το Bomber (motorhead)και το Back In Black (ac/dc) απ’εξω,θα γυρισεις στον σωστο δρομο… :wink:[/quote]

κι αυτα που γραφεις μ’αρεσουν αλλα δεν τα συγκρινω με iron maiden+manowar! αλλα ας μην ξεφευγω απο το θεμα! :smiley: