Πως φανταζεστε το μελλον της μεταλ-ροκ και ολων των παρακλαδιων τους,στα 10s?

ο τιτλος νομιζω ειναι ξεκαθαρος.πως νομιζετε οτι θα εξελίχθουν τα πραγματα για τη μουσικη που ακουμε μεσα στην επομενη δεκαετια,οσον αφορα την εμπορικοτητα,την ποιοτητα,τις συνηθειες,τον τροπο που θα ακουμε τη μουσικη(mp3,cd)?σιγουραδεν μπορουμε να προβλεψουμε τιποτα με σιγουρια,αλλα μπορουμε βαση των ενδειξεων που εχουμε να σκεφτουμε αυτο το θεμα.
θα επανελθω με αλλο ποστ αργοτερα,πανω στο θεμα.

εδω

καλα δεν περιμενα κατι διαφορετικο.
αυτο που θελω να πω ειναι οτι βαση των συγκροτηματων και του hype(:p) που φαινεται να δημιουργειται στο τελος αυτης της δεκαετιας,πως νομιζετε οτι θα ειναι η επιτυχιας της μουσικης μας και η ποιοτητα της μεσα στα επομενα χρονια.

Στα δέκαζ δε θα υπάρχει πια μέταλ!!!111!!~~!~!!!`1!!

Η λογικη λεει οτι οι avant garde μπαντες αυτης της δεκαετιας, θα ορισουν κατα καποιο τροπο το τι θα παιζουν οι νεες μπαντες

Ο κυνισμός λέει όμως ότι το τι θα παίζουν οι νέες μπάντες θα ορίσει ποιες ήταν οι αβαν γκαρντ μπάντες αυτής της δεκαετίας.

Eγω πιστευω πως η μουισκη θα αλλαξει style, θα υπαρχουν πιο glamour,light,techno waves στην ροκ και μεταλ μουσικη.Τωρα οσο αναφορα το πως θα ακουμε μουσικη πιστευω πως το internet θα μπει ακομα περισσοτερο στην ζωη μας…

:lol3::lol3::lol3::lol3:

Πιστεύω πως θα είναι λαμπρό το μέλλον του metal παίρνοντας μεγάλη δύναμη από το underground, και λόγω της τεχνολογίας, που του επιτρέπει να είναι πιο ανιχνεύσημο, αλλά και επειδή όλα τα μεγάλα συγκροτήματα λογικά θα σταματήσουν την επόμενη δεκαετία, αφήνοντας χώρο για καινούρια πιο underground σχήματα!!!

Μα δεν θα προλαβουμε…το 2012 θα πεθανουμε ολοι!
Η προφητεια λεει οτι την ημερα της μεγαλης καταστροφης αγγελοι κυριου θα κατεβουν κ θα βαλουν σε καθε μεταλα μια φανταχτερη Flying-V στον κωλο! :expressionless:

αν και ο σκληρος ηχος εξελισεται, με ολα αυτα τα “μαμπο-τζαμπο” και με τους τροπους που κινειται πλεον η βιομηχανια (ειδικα στον τροπο που ηχογραφουν και παραγουν) ,πιστευω οτι θα ειναι αρκετα βαρετη η συνεχεια.

Εχει ψιλοχαθει το “βαθος” της παραγωγης, τις ιδεες ενιοτε τις αναμασουν (αλλα ελαχιστοι “τις κανουν δικες τους”) και ενω ολοι ψαχνουν την προοδο (ακομη και αν αυτο σημαινει “πισωπατημα”) στο τελος ελαχιστοι ξεχωριζουν με βαση τις ιδεες τους μεσα απο τις νεες συνθεσεις. Και ακομη λιγοτεροι ειναι μετσαλαδες.

Τα μιντια μας τα εχουν κανει τσουρεκια, με τα “μαστ” δισκακια, τα μετσαλ μαγαζια (οσα εμεινανπλεον) εχουν πολυ συγκεκριμενες γραμμες και τελικα καταληγεις στο παρανομο “κατεβασμα” χιλαδων μεγκαμπαϊτ προκειμενου να διαλεξεις κατι που πραγματικα “μετραει” για εσενα (γουιθ εν οπτιον του μπαϊ) αλλα και για να μην κλαις καθε λιγο τα λεφτα σου σε σιντι/δισκους που αγοραζεις απο “διαισθηση”.

Εγω, εχω και το αλλο κακο…δεν ακουω πλεον μεταλοροκαδικα στο ραδιο και ετσι ειμαι σε ακομη πυκνοτερο σκοταδι.

Αυτος ηταν και ο κυριος λογος που εκανα λογαριασμο σε αυτο το φορουμ αλλωστε!
Πολυφωνια, διαφορετικα ειδη και προπαντων παντα κατι που δεν εχεις ακουσει ή απλα αγνοουσες!

Οπως και να εχει, ο σκληρος ηχος ειναι σιγουρο οτι θα επιβιωσει…
Το σε ποιο ιδιωμα θα συγκλινει θα φανει στο μελλον.
Μην ξεχναμε οτι υπαρχουν παντα (καθως και κοαλα) νεοι “οροι” και “ταμπελες”
Το πως θα ονομαζεται εχει μαλλον μικρη σημασια.

Κανεις δεν μπορει να κανει εικασιες απο τωρα, αλλα γενικα πιστευω οτι θα ανελιχθουν στο προσκηνιο πολλα απο τα σημερινα underground σχηματα και σιγα, σιγα θα αποσυρθουν (δυστυχως ή ευτυχως αναλογα πως το βλεπει κανεις, εγω κλινω προς το δυστυχως για καποιες περιπτωσεις και για πολλους λογους…) πολλα απο τα μεγαθηρια του χωρου. Επισης επειδη πλεον το ιντερνετ εχει διεισδυσει στην ζωη μας για τα καλα, οι πωλησεις θα πεφτουν και αλλο, εκτος αν οι δισκογραφικες βαλουν μυαλο και ριξουν σε ενα λογικο επιπεδο τις τιμες… Απο εκει και περα, πιστευω οτι θα ξαναερθουν στο προσκηνιο καποια ειδη μουσικης, οπως π.χ. το power και θα μετραει παρα πολυ ποια μπαντα κανει κατι το εξυπνο και διαφορετικο, ποια καινοτομει, γιατι πλεον ολα τα αλμπουμ εχουν προσεγμενες παραγωγες, οποτε θα μετραει πολυ η ευρηματικοτητα και η πρωτοπορια. Ολα ομως ειναι εικασιες και προβλεψεις αναλογα με την οπτικη του καθενος, ο χρονος θα δειξει…

το μελλον στα 10s ειναι τα ντουετα

iron maiden με αννα βισση

metallica με χατζηγιαννη

acdc με αντωνη ρεμο

σαν να μην περασε μια μερα !!!

Και οι Tool με τους Stavento!

Με τρομαζει για την ακριβεια αυτο το μελλον…αλλα το μονο πραγμα που μπορουμε να κανουμε ειναι να περιμενουμε να δουμε. Παντως ενα πραγμα που το βλεπω να ερχεται ειναι το μεταλ να γινεται της μοδας οπως ηταν κ ειναι στην Αμερικα καποια χρονια τωρα. Κ αν κρινεις οτι εμεις σαν χωρα υιοθετούμε οτι ρευμα κατεβασει η πρωτη, βλεπω σε μερικα χρονια να υπαρχουν ατομα στο μεταλ που σημερα το υποβαθμιζουν κ το υποτιμουν. Κ αυτο σιγουρα θα με κανει να λυπηθω. Τωρα απο θεμα θεμα μουσικης το τι θα βγαινει, κανενας δεν μπορει να ειναι σιγουρος γιατι αυτη τη στιγμη που μιλαμε υπαρχουν εκατομμυρια μπαντες στα υπογεια τους που προσπαθουν να βγαλουν την δικια τους μουσικη με το δικο τους ξεχωριστο υφος/στυλ. Μερικες απο αυτες θα γινουν γνωστες κ καποιες θα γινουν αρκετα μεγαλες. Οποτε…περιμενουμε, [SIZE=“1”]για ακομη μια φορα…[/SIZE]

Και εγώ πιστεύω πως το μεταλ θα ευδοκιμήσει ξανά.Όσο αναφορα την δημοτικότητα ο σκληρός ήχος ξανα γίνετε στην μόδα και ο ήχος που έχει βάσεις στο παρελθόν της μουσικής αυτής.Η μεταλ άλλοστε διαφημήζεται με guitar hero κτλπ.Βέβαια οι πειραματισμοί είναι αρκετοί αρα θα δούμε αρκετά περίεργα αλμπουμ για τα δεδομένα της μουσικής. Επίσης πιστεύω πως μονολότι το ιντερνετ μπήκε στην ζωή μας για τα καλά η μουσική βιομηχανία θα βρει κάποιο τρόπο να επαναφέρει στην μόδα την αγορά δίσκων και ελπίζω να το κάνει επαναφέροντας τα δινύλια ως πρώτη μορφή ηχογράφησης(ναι το θέμα αυτό είναι προς συζήτηση).Είμαι πιστεύω αρκετά θετικός.Άλλωστε κύκλος είναι και γυρίζει

Το να γινει το μεταλ της μοδας ειναι κερμα με 2 οψεις. Η πρωτη οψη ειναι οτι θα ερθει κοσμος στο μεταλ, με αποτελεσμα να δωθει μια ευκαιρια σε παρα πολλα ατομα [εστω κ αν τους παρακινησε η μοδα] για να ανακαλυψουν αυτη τη μουσικη, που αυτο ειναι αν μη τι αλλο καλο! Στη δευτερη πλευρα ομως του κερματος υπαρχουν ατομα που θα ερθουν στη μεταλ μονο κ μονο επειδη τους “προσταζει” η μοδα. Μπορει να ακουστει πολυ στενομυαλο αυτο κ καπως παρατραβηγμενο αλλα δεν μου αρεσει να αντιμετοπιζουν ετσι τη μουσικη [οχι μονο τη μεταλ, καθε ειδος]! Γιατι δεν μπορεις να λες οτι σου αρεσει κατι μονο κ μονο για να π.χ. βρισκεις γκομενες ή να για να γινεσαι αποδεκτος απο τους κυκλους που θελεις να γινεις! Αυτο εκτος απο αδυναμια σκεψης κ βουλισης, δειχνει εναν παρα πολυ αδυναμο χαρακτηρα! Δεν ξερω, πολλοι μου εχουν πει οτι σε αυτο τον τομεα ειμαι το πιο στενομυαλο ατομο που εχουν γνωρισει, αλλα δεν νομιζω να αλλαξω μυαλα πανω σε αυτο. Τουλαχιστον για τα επομενα χρονια…


Το να επαναφερουν τα βινυλια στην αγορα ειναι μια αρκετα εξυπνη κινηση! Αν τα γνωρισεις τα βινυλια δεν γινεται να μην τα αγαπησεις κ να μην αποχτησεις ενα φετιχακι με αυτα…

αυτοί που θα έρθουν μονο και μονο γιατί είναι η μεταλ στα πάνω της θα ξεπλυθούν γρήγορα :slight_smile:
Γενικά αυτή η μουσική έχει ένα ταλέντο να μην κρατά τους ποζεράδες για πάρα πολύ(μην μιλήσετε για την glam εποχή…)

Θελω να πιστευω κατι τετοιο… :slight_smile:

Οι mayhem θα προταγωνιστούν στην αγορά με καινούργια ραπ-μεταλ κομάτια
http://www.youtube.com/watch?v=hiRlAaL65iY boombox ftw

Αίσχος.Έτσι θα καταλήξει το ροκ/μέταλ?!? σε ραπ-μέταλ #-o [-X :frowning:
Πάντως το μέλλον του είδους προβλέπεται σίγουρα όχι ποιοτικό και όχι ξεχωριστό ως προς τις ωραίες καινοτομίες των μπαντών!! Και από άτομα τώρα, δέν έχω ξεχωρίσει κάτι πολύ καλο και ωραιο όπως γινόταν παλιά!!! ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΕ!!! :stuck_out_tongue: