Πως φανταζεστε το μελλον της μεταλ-ροκ και ολων των παρακλαδιων τους,στα 10s?

να βγαλετε τις παρωπιδες?

Δεν υπάρχει παρόν ούτε φυσικά μέλλον. 2-3 καλές μπάντες που βγάζουν δίσκο κάθε 5 χρόνια δεν αρκούν. Ποιά είναι η μεγάλη ροκ-μέταλ μπάντα που βγήκε στα 00s για να βγει άλλη στα 10s;;; Δεν τρέφω φρούδες ελπίδες.

Δεν πειράζει, υπάρχουν άπειρες υπέροχες “μικρές” μπάντες, υπάρχει underground, υπάρχει internet. Όποιος αγαπά τη μουσική και όχι το θεαθήναι, έχει πολλά ακόμα να βρει.

ακριβός αυτό!

Και αυτά τα 2-3 συγκροτήματα είναι?

Το ιδιο θα ρωταγα.

Η απαντηση ειναι και λιγο υποκειμενικη…Εγω θα μιλαγα σιγουρα για τους kasabian παντως…

Απλά ήθελα να δω ποια είναι αυτά τα συγκροτήμματα γιατί τέτοιες ατάκες μου θυμίζουν τις κλασσικές μαλακίες των κακών 80άδων στα 90s που τους χαλάγαν οι Radiohead επειδή δεν είχαν το μεγαλείο των Twisted Sister και των Def Leppard και δεν έβγαινε τίποτα καλό.

εγω παντως ειδα οτι στα 00s βγηκαν τουλαχιστον 4 μεταλ-ροκ μπαντες στην κορυφη των τσαρτς,αν το παμε με το ποσο mainstream εχει γινει το μεταλ.οι μπαντες αυτες ειναι οι muse,slipknot,soad,tool.και φυσικα υπαρχουν ακομα μπαντες οι οποιες προσφερουν εξαιρετικη μουσικη.και στο κατω δεν ακουμε αυτην τη μουσικη επειδη την ακουνε ολοι οι αλλοι.

Το ότι κάποιους τους χάλαγαν οι Radiohead σε σχέση με τους Def Leppard σημαίνει ότι κάθε δεκαετία αναγκαστικά πρέπει να συγκρίνεται μουσικά με την προηγούμενη; Έλεος. Και δεν είπα ότι δεν βγαίνει τίποτα καλό. Καλό ήταν και το Black Ice αν είναι έτσι υπάρχει όμως και το Highway to Hell. Οι μπάντες που έχω στο μυαλό μου είναι οι Tool, oι SOAD , oι QOTSA άντε και οι Muse αν και ειδικά οι τελευταίοι δεν συγκρίνοντα με μπάντες των 90s ή των 80s ή των 70s. Προκαλώ όποιον θέλει να κάνει μία λίστα με 50 δίσκους των 00s και εγώ μία με δίσκους των 90s.

Εξαρτάται πόσο ευρεία είναι τα ακούσματα του καθενός, εγώ σου κάνω και λίστα με 200 δίσκους των 00’ς μόνο που μέσα θα βρεις από Gogol Bordello μέχρι Proclamation και από Soulsavers μέχρι Necros Christos.

Δεν έβαλα κανένα όριο. Αν βάλεις Gogol Bordello στα top200 των 00s τότε θα σου κάνω εγώ μία λίστα με top200 από τα 90s που θα παραδεχτείς ότι όλα είναι καλύτερα του δίσκου τους

Θα συμφωνήσω με crabsody για τα 90ς, αλλά εγώ είμαι και παιδάκι των 90ς, μιας και τότε “ανδρώθηκα” μουσικά, άρα δε μετράει η άποψη μου :p. Όπως κι αν έχει, ας επιχειρήσω μια πρόβλεψη με βάση το παρελθόν

Γενικά, στα 90ς οι δισκογραφικές παράτησαν το ροκ. Οι ροκ δίσκοι είχαν 2 μεγάλα προβλήματα. Πάντα μπορούσε να βρεθεί ένας ανεξάρτητος καλλιτέχνης που θα τα σαρώσει όλα και θα σου σκατώσει την επένδυση (βλέπε Νιρβάνα σε εποχές που οι μεγάλες δισκογραφικές έδιναν λευκή επιταγή μέχρι και στον άσημο ακόμη Jeff Buckley) και οι ροκ καλλιτέχνες είχαν απαιτήσεις. Οι Rage Against The Machine και οι Radiohead δε θα γίνονταν ποτέ των ποτέ πιο ποπ για να πουλήσουν. Οι θεματολογίες τους θα παρέμεναν θεματολογίες σκεπτόμενων ανθρώπων και ουσιαστικά ευνοούσαν τη δημιουργία ενός μουσικού κοινού με ακόμη μεγαλύτερη διάθεση να ψαχτεί μουσικά. Το μουσικό ψάξιμο σήμαινε περισσότερες αποτυχίες για τις μεγάλες δισκογραφικές.

Η ποπ μουσική άλλαξε, αλλά το ροκ δεν έχασε ποτέ του την πρωτοκαθεδρία. Ακόμα και στα 00ς, που τα φώτα της δημοσιότητας τα είχαν οι Μαντόνες, οι Spice Girls, οι Beyonce και οι σκληροί μαύροι άτεχνοι νταβατζήδες και τα ποπ είδωλα δημιουργούνταν με το κιλό (και τα καλύτερα εξ αυτών επιβίωναν) οι ροκ δίσκοι ήταν στην κορυφή των πωλήσεων πολύ συχνά. Οι μεγάλες δισκογραφικές στα 00ς επένδυαν σε 100 καλλιτέχνες το χρόνο, ακολουθώντας λίγο πολύ την ίδια τυποποιημένη διαδικασία (χαζοί στίχοι, ευκολομνημόνευτη μουσική, ίσως και remix από classic rock, image making στον παλληκάρι μας και αγορά κάμποσων χιλιάδων δίσκων από την εταιρεία για να μπει στα charts και λάδωμα στα playlist σταθμών και περιοδικών) και οι 2-3 που τους έβγαιναν τους έβγαζαν τα λεφτά για όλους. Τα πάντα γίνονταν εύκολα, το ρίσκο του να συνεργάζεσαι με άμουσους ήταν μεν μεγάλο αλλά τα κέρδη τεράστια μιας και η πίτα μοιραζόταν πλέον σε 5-10 δισκογραφικές.

Μέσα σε αυτό το κλίμα δημιουργήθηκε η έκρηξη των indie δισκογραφικών στο χώρο του ροκ και τα άπειρα παρακλάδια του metal. Αρωγός στις προσπάθειες τους ήταν το ίντερνετ που τους επέτρεπε να κάνουν promotion της δουλειάς τους και τα έξοδα τους να τα βγάζουν από τις συναυλίες που έκαναν με αυτούς τους λίγους που τους είχαν μάθει. (Για αυτό και στα 00ς είδαμε στην Ελλάδα συναυλίες από τα πλέον ταλαντούχα συγκροτήματα. Στα 90ς και στα 80ς ούτε να το σκεφτόμασταν. )

Πλέον όμως έχουμε κρίση οικονομική γενικότερα. Οι εταιρείες δεν έχουν το περιθώριο να επενδύσουν σε 95 φελούς για να βρουν τους 5. Πόσο δε όταν ο κόσμος αγοράζει λιγότερο πλέον. Προβλέπω οι εταιρίες να επιστρέφουν ξανά στους ταλαντούχους αλλά και γνωστούς ροκ-μέταλ καλλιτέχνες (κάποιος επίσης γνωστός το προέβλεψε πρόσφατα, αλλά δε θυμάμαι ποιος) που θα κάνουν του κεφαλιού τους, θα τους παιδεύσουν περισσότερο από τους τυχάρπαστους wannabe rnb star, αλλά θα τους φέρουν σίγουρα έσοδα. Εξάλλου και στα 00ς, στην κορυφή των πωλήσεων ήταν ως επί το πλείστον ροκ συγκροτήματα (Linkin Park, Coldplay, SOAD, Evanescence,Tool, κλπ)

Αυτό σημαίνει πως σιγά σιγά θα ανοίξει και η αγορά για όλες αυτές τις μπάντες που τις ξέρουν 200 άτομα ανά χώρα για να δοκιμαστούν σε ένα μεγαλύτερο κοινό. Τα είδη του μέταλ και οι πειραματισμοί θα ελλατωθούν και μερικές από τις μπάντες που γουστάρουμε τώρα, θα έχουν το budget και την απαραίτητη βοήθεια για να βγάλουν πραγματικές δισκάρες.

Είμαι απαισιόδοξος για την εξέλιξη των παρακλαδιών μιας και ο “underground” μουσικός διάλογος των τελευταίων ετών θα ελλατωθεί, είμαι όμως αισιόδοξος πως τα υπάρχοντα παρακλάδια θα έχουν την ευκαιρία τους για να φτάσουν τα μουσικά τους όρια και να μας παραδώσουν αριστουργήματα.

Μας εύχομαι καλή νέα δεκαετία! :smiley:

πιστεύω πως το “αναχρονιστικό heavy metal” κίνημα που έχει αρχίσει να μεγαλώνει τώρα τελευταία θα πάρει διαστάσεις . μαζί με τα σκουπίδια/αδιάφορα αλμπουμ που θα βγουν θα βγουν κ αριστουργήματα . εμπρός στο δρόμο που χάραξαν οι Enforcer ! :stuck_out_tongue:

βέβαια κάτι τέτοιο παρατηρείται κ στο glam-poser-sleaze ιδίωμα … πολλές μπάντες παίζουν σαν παλιά … και πολλές από αυτές το καταφέρνουν καλά …

βέβαια μεγάλο μέρος του κοινού τις ακούει γιατί του θυμίζουν κάτι παλιό και “σίγουρο” χωρίς να προτιμάει νέα καλλιτεχνικά κύματα και ιδιώματα … είναι απαραίτητα κακό αυτό ? δν ξέρω … ο χρόνος θα δείξει . πάντως πιστεύω πως οι νέες μπάντες δν θα καταφύγουν στην απλή απομίμηση του αυθεντικού κ θα βάλουν δικά τους στοιχεία . αν δν το κάνουν σε μερικά χρόνια θα σβήσουν .

για πείτε κ εσείς … :slight_smile:

Όπως έχει γραφτεί και αλλού, δύσκολα κάποια σκηνή θα πάρει πλέον μεγάλες διαστάσεις, δύσκολα θα ξαναδούμε κάποιο κίνημα που να στηρίζεται σε κοινές μουσικές βάσεις.

Η υπερπροσφορά του ίντερνετ δεν επιτρέπει σε μπάντες να γιγαντωθούν και να γίνουν ηγέτες του τάδε ήχου. Γαμώ οι Enforcer αλλά 99,9% δεν θα τους δούμε σε χώρους μεγαλύτερους του Gagarin. Οι Metallica και οι Maiden ακόμα παίζουν σε αρένες, ενώ μπάντες που πρωταγωνίστησαν στα 90’ς (Iced Earth πχ) μόνες τους άντε να γεμίζουν το Fuzz.

Το μέλλον της μουσικής βρίσκεται σε μικρές ανεξάρτητες κυκλοφορίες.

Θα μιλήσω για genre, λακωνικά:

Sludge, post, επιρροές από math καταστάσεις, blues συγχωρδίες. πολύ death επίσης.

Έχουμε να δούμε πολλά να γίνονται στην metal αυτήν την δεκαετία…(τουλάχιστον ετσι ελπίζω)

το μελλον της ροκ το ειδαμε! παει για νεκρο ειδος. (ειδικα στην Ελλαδα) μπαντες οπως αυτη http://www.youtube.com/watch?v=bZMsypHpk4g&feature=related (δειτε 4.50 και μετα) μαζεψαν 100-200 ατομα…
της μεταλ καλα κρατει με ολα τα ψευτηκα π κοτσαρουν απο πισω απο την καθε παπαρια την λεξη μετσαλ και ειναι οκ.
με το π φυγει η μοδα ολα θα αδειασουν παλι και θα μεινει ο θρυλος. αυτο δεν το βλεπω παραπανω απο 8 χρονια μακρυα.

Φοβάμαι ότι θα δούμε μπόλικο μιμιτισμό και δεν θα γίνει κανα μεγάλο “μπαμ” στην μουσική σκηνή.
Ίσως ξανάρθουν στη μόδα παλιά ξεχασμένα είδη. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό όμως, άλλοι θα γουστάρουν και άλλοι όχι. Λογικό.

Όπως είπε και ο L.Eye, πιστεύω ότι θα παραμείνουν Sludge και Post-Rock. Νιώθω ότι έχουν κι άλλα να μας δώσουν αυτά τα είδη.

Το χειρότερο είναι ότι τραγουδιστές [λέμε τώρα] τύπου Lady Gaga, Rihana κλπ. θα συνεχίσουν να βγάζουν φτωχά κομμάτια με στίχους που υποτιμούν την νοημοσύνη.

But this is life :stuck_out_tongue:

Σλατζ και ποστ είναι από τα πιο κορεσμένα παρακλάδια πάντως.

mastodon, kylesa, baroness όλες σχετικά νέες μπάντες. Δεν ξέρω… γενικά βλέπω τον κόσμο να διψάει για τετοια φάση( μαζί και εγώ) και πιστευω οτι με λίγο πειραματισμό και μερικές extra επιρροές το είδος θα εξελιχθεί.

neurosis, isis μερικά post ακούσματα αλλά και πειραματικά νορβιγικά ακούσματα παντρευονται εύκολα, ίσως με λίγο ποιό εξευγενισμένο ήχο.

Για την ροκ δυστυχώς θα συμφωνήσω οτι έχει καταντήσει κουραστική, και μάλλον εναλλακτική mainstream #-o

edit:

συμφωνώ πάρα πολύ ομως!