Πως φανταζεστε το μελλον της μεταλ-ροκ και ολων των παρακλαδιων τους,στα 10s?

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι μπαντάρες σαν Metallica, Priest, Maiden, Zeps, Sabbath δεν παίζει να βγούνε ποτέ ξανά. Αυτή η εποχή έχει περάσει και δεν παίζει να επαναληφθεί τίποτα από όλα αυτά.

Παρ’όλα αυτά αξιόλογες μπάντες και μπαντάρες στο χώρο του metal θα συνεχίσουν να βγαίνουν ότι και να γίνει. Απλά ποτέ δεν πρόκειται να είναι μπάντες των 70.000 και 80.000 ατόμων σε συναυλίες. Και γι’αυτό ίσως φταίει το internet ή ίσως και ο κορεσμός (πχ αν είσαι 30-40 έχεις δει σχεδόν τα πάντα, δεν καίγεσαι να δεις μια φρέσκια καινούρια μπάντα που δεν είναι “δοκιμασμένη”)

Για το ροκ δε ξέρω. Δεν τα βλέπω και πολύ καλά τα πράγματα δυστυχώς. Λίγοι οι νέοι και αξιόλογοι πλέον…

Πωωωω, τι διαβάζουμε εδώ μέσα…θα με αναγκάσετε να συσκεφτώ με το χρήστη μπαλαντέρ για να δώσουμε αναλυτική συνέντευξη τύπου για το τι θα γίνει τη δεκαετία. :lol: Όταν θα καταλήξουμε θα το διαβάσετε πάντως!

Οπότε, σύμφωνα με το σκεπτικό σου, μετά το Enforcer περιμένουμε και κάποιο αριστούργημα. Οκ, δε θα διαφωνήσω προς το παρόν.

Βασικά τα μισά πράματα που ακούγονται στο “μέταλ” σήμερα είναι ροκ. Ξυπνήστε, πάρτε το χαμπάρι ρε παιδιά. Αμαρτία είναι, και το λέω για αυτούς που λεν “το ροκ το ένα, το ροκ το άλλο” κλπ.

Σε συνάρητση και αυτού που είπε ο κρισπ:

Σήμερα τα πράματα έχουν αλλάξει κατακόρυφα. Μαισπέις, κατέβασμα απ’ το νετ κλπ., και η αγαπημένη σας μπάντα από Ζουαζιλάνδη (ετέρναλ ρισπέκτ!) είναι ένα κλικ μακριά.

Όπως παίζεται το παιχνίδι σήμερα το μόνο σίγουρο που βλέπω είναι το ακόμα μεγαλύτερο σήκωμα της ελληνικής σκηνής, ροκ-μεταλ (έχουμε πει, ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ). Σε ένα παγκόσμιο μουσικό περιβάλλον που τα τραγούδια σου και το μαισπέις σου σα μπάντα είναι ικανά να σε προβάλλουν, και το παιχνίδι παίζεται επί ίσοις όροις σε σχέση με 25 χρόνια πριν, ήδη πολλές ελληνικές μπάντες χωρίς δισκογραφική και συμβόλαια μπορούν να αγκαλιαστούν (και ήδη γίνεται) από μουσικόφιλους απ’έξω. Διαβάστε και κανά έξω φόρουμ και σάιτ, τύποι συνιστούν σε κόσμο να δουν live τους Universe217 λες και είναι το νεξτ big thing της αμερικής. Κι εδώ ακόμα το παλεύουν οι παιχταράδες μας.

το μέλλον της ροκ-μέταλ στα 10’s ε?
εγώ θα μιλήσω πιο γενικά.παρατηρείται το φαινόμενο όλο και περισσότεροι καλλιτέχνες να μεταπηδούν σε μικρές εταιρείες ή να ιδρύουν τις δικές τους.όπως έχει επανειλημμένα τονίσει και ο thom yorke των radiohead, οι μεγάλες δισκογραφικές πεθαίνουν και τα ανεξάρτητα labels σε συνδυασμό με το ίντερνετ θα αναλάβουν την πρωτοκαθεδρία.ποιος αλήθεια θα μπορούσε να φανταστεί αυτήν την εξέλιξη στις αρχές της περασμένης δεκαετίας?
τώρα στο καθαρά μουσικό περιεχόμενο, θα συμφωνήσω με RedRum για την άνθηση της ελληνικής σκηνής.πλέον κάποιες μπάντες δε γίνεται να περιοριστούν στα στεγανά της και θεωρώ δεδομένο πως θα διαγράψουν κάποια πορεία στο εξωτερικό.
το πιο δύσκολο ερώτημα είναι ποιο είδος θα είναι της μοδός και έχει ακόμα να προσφέρει.

  • βλέπω το rock να κατευθύνει μπάντες που έπαιζαν σλατζοκράστ, όπως π.χ. οι mastodon, οι kylesa και οι baroness.όλες αυτές οι μπάντες κρατούν κάτι από το παρελθόν τους και το αναμιγνύουν με 70’ς και 80’ς επιρροές κάνοντας κάτι πραγματικά ενδιαφέρον και καινούριο.

  • το core παρουσιάζει άνθηση και πρωτοπορεί με μπάντες όπως οι genghis tron και προσφάτως οι rolo tomassi.περιμένω αρκετά από αυτό το χώρο και κυρίως από το math.

  • το indie, όσο και αν μπορεί να ξινίζει κάποιους εδώ μέσα, δε μένει πίσω στα τεκταινόμενα και εξελίσσεται.υπάρχει σαφέστατα τα τελευταία χρόνια μια πρόσμιξη του indie με το folk στοιχείο, με μπάντες όπως οι fleet foxes, οι band of horses, οι midlake και (γιατί όχι?) και οι arcade fire, οι οποίοι ουσιαστικά ξεκίνησαν αυτό το κίνημα.και υπάρχει επίσης ένα κίνημα που βλέπει τα 60’s μέσα από τον ήχο των early 90’s.μπάντες όπως οι broken bells και wavves (εντελώς τυχαία παραδείγματα) κάνουν ένα μικρό breakthrough.

  • στη νέα μανία με το παραδοσιακό heavy metal με μπάντες όπως οι enforcer δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν θα συνεχιστεί.μιλάμε για ένα απίστευτα κορεσμένο είδος που δεν ξέρω τι ακόμα έχει να δώσει, άσχετα από το τελευταίο δίσκο των enforcer ο οποίος είναι πραγματικά εξαιρετικός.

  • στην ποπ κουλτούρα, φιγούρες όπως η lady gaga θα γιγαντωθούν καθώς οι μεγάλες δισκογραφικές θα επιδιώξουν μέσω αυτών να “βγάλουν τα σπασμένα”.βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξουν οι ίδιοι οι καλλιτέχνες σε αυτό το πρόγραμμα που θα τους επιβληθεί.μένει μόνο να το διαπιστώσουμε.

εν τέλει, να σημειώσω και εδώ πως πλέον και επισήμως τα 90’ς είναι τα νέα 80’ς με μεγαθήρια που έδρασαν στα 90’ς και είχαν για κάποιο λόγο διαλυθεί να επενενώνονται το ένα μετά το άλλο.faith no more, alice in chains, soundgarden, ugly kid joe…λέτε να δούμε με κάποιον τρόπο και τους nirvana?:stuck_out_tongue:

ΥΓ:ζητώ συγγνώμη αν κουράζει η έκταση.

Σκατα…

προσωπικά δε το φαντάζομαι κάπως ούτε με απασχολεί ιδιαίτερα, θα δούμε.
δεν είναι λίγο απόλυτο να λέμε ότι δε θα βγουν μεγάλες μπάντες, ότι δε θ’ ανθίσουν είδη και ότι γενικά θα είναι ψόφια τα πράγματα? πολλή απαισιοδοξία ρε παιδιά. ο χρόνος θα δείξει. το 2030 ας πούμε θα έχουν ξεκαθαρίσει οι καλές μπάντες από τις σαβούρες και θα έχει χαρακτηριστεί η δεκαετία. είναι λίγο δύσκολο να τα δούμε όλα αυτά αυτή τη στιγμή. λόγω της ίδια κατάστασης λέμε “μακάρι να ζούσα στα 80’s” πχ. με κάποιον φορουμίτη τα λέγαμε αυτά, δε θυμάμαι ποιον όμως.

Θα συμφωνήσω με Chrisp και λοιπούς πως το μέλλον βρίσκεται στους μικρούς. Δεν θα ξαναδούμε μπάντες με την δημοτικότητα των Maiden Metallica και αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Το θέμα είναι κατα πόσο μια τέτοια εξέλιξη θα βοηθήσει το μεταλ να φτάσει στις κορυφές των τσαρτ που λενε μερικοί.

Οι Enforcer ποτέ δεν θα πάνε στις κορυφές των τσαρτ ποτέ δεν θα παιξουν στις αρένες (οπως ειπωθηκε ηδη και πολυ σωστα). Από δημοτικότητα δεν ξέρω σε τι επίπεδα μπορεί να φτάσει όταν αποσυρθουν οι Maiden, Metallica και τα λοιπά μεγαθήρια αλλα νομιζω έχουμε ακόμα πολύ καιρό μπροστά μας για να ακουμε πολλές και καλές μουσικές.

Δεν νομίζω ότι ούτε οι Iron Maiden, ούτε οι Metallica θα απορσυθούν στην τρέχουσα δεκαετία, αλλά αν κιακόμα το κάνουν τα μέλη τους, που είναι σε δημιουργική ηλικία ακόμη, θα κάνουν άλλα πράγματα, κιέτσι θά’χουμε να ασχολούμαστε, και μαυτούς,και με τα καινούρια, παλιότερα λιγότερο διάσημα, μα με απουδαία πράγματα, συγκροτήματα:):!:

Θα συμφωνησω. Επίσης περιμένω περισσότερη “τεχνολογία”, περισσότερο “μπλιμπλικι” στον ήχο. Αμφιβάλλω αν κάποιοι παλιοί-“κωλόγεροι” θα μπορούν να υιοθετησουν κάποια νέα ακούσματα. Όσο για τις ιστορικές μπάντες…πόσο θα αντέξουν?

Ωραιο θεματακι…

Καταρχας αν μπορουσα να μαντεψω θα επαιζα τζοκερ,αλλα καποιες τασεις ηδη διαφαινονται στον οριζοντα της μουσικης βιομηχανιας

Για μενα,το μονο προβλεψιμο γεγονος ειναι η επερχομενη συρικνωση/καταρευση των δισκογραφικων,η γιγαντωση του ιντερνετ ως μεσο προωθησης μουσικης κ μουσικων και το αδιακοπο τουρ ως μοναδικη σιγουρη πηγη εσοδων των συγκροτηματων.

Επισης πιστευω πως οι δισκογραφικες θα στηριχθουν στο διπολο χαζη ποπ μουσικη για αμεση καταναλωση/αναβιωση παλαιοτερων μουσικων τασεων με εμφαση στη νοσταλγια/μελωδια για να βγαλουν οσα σπασμενα μπορουν , τωρα που ο κοσμος μπαινει κ κατεβαζει οτι θελει με ενα κλικ στον υπολογιστη του (πολλες φορες κ τζαμπα) η αγοραζει απευθειας απο το site/myspace του αγαπημενου του συγκροτηματος

Ακομα μια εμπορικη ταση που δινει οικονομκη ανασα στις δισκογραφικες ειναι η πωληση τραγουδιων (και οχι αλμπουμ) μεσω του itunes.Αυτο βεβαια παει για τις πιο light κατηγοριες (ποπ,rnb κλπ) μιας κ το ροκ/μεταλ ακροατηριο παραμενει πιστο στην λογικη του αλμπουμ ως απολυτου μεσου εκφρασης του καλλιτεχνη

Επισης προβλεπω (βασικα το θεωρω σχεδον σιγουρο) τρομερη ανοδο στις πωλησεις του βινυλιου/επανακυκλοφοριες σε βινυλιο μιας κ υπαρχει μεγαλο ρευμα μουσικοφιλων που την ψαχνουν λιγο παραπερα απο το mp3 format κ εχουν συνειδητοποιησει τους ακουστικους (και οχι μονο) περιορισμους του συγκεκριμενου μεσου κ αφηνουν το cd και ξαναγυρνουν στο βινυλιο

Βινυλια και τεχνικος εξοπλισμος θα εχουν μεγαλη ανοδο στις πωλησεις , και θα δουμε κοσμο που πουλαγε τις συλλογες του πριν χρονια να πληρωνει πολυ παραπανω για να τις ξαναποκτησει

Το οτι το βινυλιο ειναι κατι που (σχεδον) δεν μπορει να περασει ως bits and bytes μεσω ενος υπολογιστη με κανει ακομα πιο σιγουρο οτι καποια στιγμη οι δισκογραφικες θα πανε να περασουν στον κοσμο οτι ειναι ‘cool’ να εχεις πικαπ/τεχνικο εξοπλιοσμο για ακροαση βινυλιου

Αυτα για το κομματι της μουσικης βιομηχανιας.

Τωρα το πως θα εξελιχθουν μουσικα το ροκ,το μεταλ κ ολες αυτες οι μουσικες που μας/σας αρεσουν,παραμενει αγνωστο

Μπορουσε καποιος να προβλεψει τους nirvana το 91 ?

Θα πονταρε ποτε κανεις εστω κ 1 δολλαριο οτι οι μεταλλικα θα ηταν 30 χρονια μετα την ιδρυση τους πιο δημοφιλεις απο ποτε ?

σιγουρα θα συνεχισουν να υπαρχουν αναβιωσεις/επανασυνδεσεις (η νοσταλγια εχει τεραστια αγοραστικη δυναμη) και σιγουρα θα βγαινουν μπαντες που θα αναμασουν ηδη καρα-μασημενα πραγματα.

Αλλα απο την αλλη θα συνεχιζουν να βγαινουν μουσικοι κ μουσικες που θα μας κανουν το κεφαλι λιωμα.Το μονο που χρειαζεται ειναι ενημερωση κ επαγρυπνηση για να μην φυγει κ χαθει κατω απο τον τεραστιο ογκο μουσικης που περναει καθημερινα απο μπροστα μας.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οσο η γη θα γυρναει , καποιοι πιτσιρικαδες εκει εξω θα αγοραζουν το πρωτο τους drum set/κιθαρα/μπασο και ξεκινωντας με το ριφ του paranoid/smells like teen spirit/smoke on the water θα αρχισουν να προβαρουν κ να γαρφουν κομματια μεχρι να αναδειχθουν η επομενη μεγαλη ροκ μπαντα του 2020

Σορρυ για το μεγαλο ποστ αλλα το θεματακι ειναι οντως παρα πολυ ενδιαφερον…

Συμφωνώ στα περισσότερα, κ σίγουρα στο τελευταίο πόιντ.

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, μόλις έκανες το πιο σοβαρό και άρτιό σου ποστ, και σίγουρα το καλύτερο στο τόπικ.

Δεν ήταν και πολύ δύσκολο ε, συνέχισε έτσι.

Πραγματικά άμπερ το ποστ σου Αγουεικ, το κουότ όμως είναι το μόνο σημείο που έχω μια μικρή ένσταση.

Δυστυχώς η εποχή μας δεν βοηθάει για να επαναληυθεί κάτι τέτοιο.
Όχι γιατί δεν υπάρχουν ΠΟΛΥ ταλαντούχα παιδιά. Οχι…

Αλλά διότι δεν υπάρχει το κατάλληλο κοινωνικό / whatever υπόβαθρο.
Η μεγάλη ειρωνεία είναι οτι με το τέλμα του κόσμου λόγο οικονομικής κρίσης / περιβάλλοντος κτλ είναι κατάλληλη εποχή για ηχηρά μηνύματα μέσω ίσως της μουσικής μιας μεγάλης μπάντας,

όμως δεν θα γίνει. Και ξέρεις γιατί;

Γιατί έχει χαθεί η μουσική αθωότητα, ο ρομαντισμός. Δεν ξεκινάει σχεδόν κανείς να ασχολείται με μουσική ιδεολογία αν δεν είναι έστω και λίγο ψώνιο, αν στο πίσω μέρος του μυαλού του δεν έχει την αναγνωρισιμότητα που θα του προσφέρουν ένα sleeve tattoo ή τα άπειρα piercing ή το κούρεμα.

Υπάρχουν λίγοι βέβαια. Και τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά τέτοια άτομα, ίσως διαβάσουν και αυτό το πόστ, που είναι ΑΠΟΛΥΤΑ συνειδητοποιημένοι.

Αυτά τα παιδιά είμαι πεπεισμένος οτι θα κάνουν την δική τους μουσική επανάσταση…

Με ανεξάρτητες κυκλοφορίες, με δικά τους φράγκα και πολύ ιδρώτα.

Πάει η επόχη των ροκ σταρς. Και tbh γουστάρω.

Πάντως εγώ δεν βλέπω διάθεση γενικά διότι όσα νέα παιδιά έχω γνωρίσει με μπάντες αναζητούν το χρήμα και μόνο,απλά θέλουν να γίνουν Metallica κτλπ
Ένα άλλο πρόβλημα που έχω συναντήσει είναι η έλλειψη έμπνευσης.Γενικά οι περισσότεροι γουστάρουν να μπούν στο τρυπάκι κάποιου style συγκεκριμένου και βγάζουν κομμάτια σχεδόν ολόιδια με άλλα απο μεγάλες μπάντες των αντίστοιχων ιδϊωμάτων.Κανείς δεν σκέφτεται να προχωρίσει τη μουσική ένα επίπεδο παραπέρα,να πρωτοτυπήσει.Δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλό αυτό,οκ κρατάνε τα παρακλάδια της μέταλ ζωντανά αλλα μέχρι εκεί.Αν δεν μιξαριστούν στοιχεία δεν βγαίνει τίποτα.Κρίμα πάντως που οι underground μπάντες δεν προωθούνται έστω και λίγο

Βασικά αυτό το “θα επιστρέψουν τα βινύλια” το ακούω εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
Έτσι όπως το βλέπω το πράγμα το rock δεν θα εξαφανιστεί απλά όλο και περισσότερο θα είμαστε πιο “βιαστικοί” και ίσως και πιο επιφανειακοί απέναντι από την μουσική.
Πλέον ένα τεράστιο ποσοστό δεν αγοράζει δίσκους,cd,οτιδήποτε για να στηρίξει ένα συγκρότημα ή έναν καλλιτέχνη,ακόμα και οι μεταλάδες.Αναφέρομαι σε άτομα της ίδιας ηλικίας με εμένα,πιτσιρικάδες δηλαδή.
Το να επιστρέψουν τα βινύλια δεν ξέρω σε τι ακριβώς θα βοηθήσει.Βλέπω ότι ένα τεράστιο ποσοστό δεν μπορεί να κάτσει και να ακούσει δίσκους,από την αρχή μέχρι το τέλος.Επειδή έτσι έχει μάθει.Να κατεβάζει το τραγουδάκι,να το περνά στο κινητό και να το ακούει.Άμα ο άλλος έχει συνηθίσει στο να αλλάζει όποιο τραγούδι θέλει,να το κάνει ότι θέλει,να το έχει όποτε θέλει ακόμη και στην τσέπη του,δεν νομίζω πως θα κάτσει να ακούσει έναν δίσκου βινυλίου.Να αφοσιωθεί σε αυτόν και να τον ακούσει.
Εδώ έχουν χάσει την αξία τους τα εξώφυλλα.

Α για αυτό με τα κίνητρα.
Όλα τα συγκροτήματα είχαν ως σκοπό τα λεφτά και την φήμη.Όλα όμως.Μπορεί να είχαν και ένα ιδεολογικό υπόβαθρο αλλά αυτό αλλάζει ανάλογα με την εποχή.

Δεν ισχύει τίποτα από αυτά.

Και πολλές μπάντες πρωτοτυπούν (στο μέτρο του δυνατού) και άπειρα στοιχεία έχουν αναμειχθεί μεταξύ τους και οι underground μπάντες προωθούνται ευκολότερα μέσω myspace, webzines και free downloading.

Τα βινύλια έχουν επιστρέψει εδώ και καιρό.

Για τους “μουσικόφιλους” της γενιάς σου έχει πολλά δίκια αλλά τα βινύλια δεν απευθύνονται σε αυτούς. Απευθύνονται σε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που αντιμετωπίζουν σε μεγαλύτερο βάθος τη μουσική που ακούν, την ψαχνουν με την ποιότητα του ήχου κτλ. Φυσικά όλο αυτό πολλές φορές γίνεται και underground trend, συλλέκτες και καλά. Δεν είναι τυχαίο που τα Metropolis τα τελευταία χρόνια φέρνουν όλο και περισσότερες κυκλοφορίες σε βινύλια.

Όταν έχω κι εγώ αρκετά χρήματα για καλό πικάπ προς τα κει βλέπω να καταλήγω.

συμφωνω απολυτα με καθε λεξη του chris ετσι ακριβως ειναι

το bold ειναι ο ευσεβης ποθος ενος μελλοντος με πολλα λεφτα (και καλα…)

μεχρι τοτε θα την βγαζουμε με vinyl rips by Patrick :roll:

Δεν θελω να σκέφτομαι τι θα γινει μετα απο 10 χρονια…τα φανταζομαι ακρος τραγικα τα πραγματα

Καταρχάς. ΠΟΣΩΣ με ενδιαφέρει αν θα ακούμε μουσική σε σιντι, σε πικ απ ή σε κασέττα…
Και σε 12 kbps compressed phone format να την ακούμε που λέει ο λόγος αν έχει κάτι να πει τότε εγώ θα γουστάρω το ίδιο…

Σωστός.
Και όσοι θέλουν να πετύχουν το ιδιαίτερο μένουν στην αφάνεια(underground Καλλιτέχνες) . Τυχαίο;
Το να βρείς το προσωπικό σου στίγμα σου σε μια μπάντα μπορεί να πάρει και μερικά χρονάκια, η λογική του γρήγορου σιντί το μόνο που θα σου δώσει είναι σύντομη φήμη και δυστυχώς ακόμα και σε εμάς που γουστάρουμε τον εναλλακτικό χώρο υπάρχουν άτομα που ψάχνουν το mainstream. Ποιό ευκόλο για αυτούς είναι να πιάσουν δουλειά σε κανά κατάστημα στην παραλιακή.

Κοίτα, λεφτά λογικό είναι να θέλεις. Δεν ζείς χωρίς τα λεφτά. Δεν κάνεις το 1ο ΕP σου ή και 2ο cd και 3ο σε πολλές περιπτώσεις χωρίς λεφτά. Μόνο και μόνο για τον εξοπλισμό σου θέλεις σεβαστό ποσό χρημάτων.
Το θέμα είναι άλλο, αφήνεις την φήμη να σε απογειώσει και να χάσεις το νόημα στην πορεία, ή κρατάς μια ισσοροπία;
Οι metallica δεν νομίζω οτι είχαν σαν σκοπό την φήμη όταν σχηματήστικαν μέσω μιας αγγελίας. Θέλανε απλά να παίξουν… πιστεύω.
Και απογειώθηκαν. Και βγάλανε δισκάρες. ¨οχι μόνο στην αρχή τους.

Ξαναλέω, Ιδεολογία υπάρχει εν ΑΥΘΟΝΙΑ!

Οικονομική κρίση, περιβαλλοντική καταστροφή, κοινωνική αποξένωση.

Και φυσικά αλλάζει.

Όμως είμαστε σε μεταβατική μουσική (και γενικά) περίοδο. No more rock stars…

Επαναλαμβάνομαι but im trying to make a point here :stuck_out_tongue: :lol::lol::lol:

Τέλος, ας μην είμαστε απαισιόδοξοι.
Εγώ ΤΩΡΑ άρχισα να κοιτάω τις μικρές ανεξάρτητες κυκλοφορίες και έχω βρεί ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ. Ασε που στιρίζουμε άτομα που πραγματικά το αξίζουν…

Ιδού το μελλον του μέτσαλ:

http://www.youtube.com/watch?v=s_4aGXTHo7w

To κοριτσάκι σε λίγα χρόνια άνετα θα έιναι η top female metal performer! :lol:

οι κινήσεις του κοριτσιού ειναι κλεμμένες απο τον οζζυ…(για να μην πω και η φωνή)

*σχολιο απο κατω… the girl of the japanese terror movies χαχαχαχα

***καλα ρε σεις… ποσα τραγούδια ξερουν…εχει ενα σωρό…!!!

Πέθανα στο γέλιο :lol:#-o:lol: