Έπεσε από τα 12.000 πόδια και σώθηκε

Σοκ έχει προκαλέσει το ερασιτεχνικό βίντεο (http://video.google.com/videoplay?docid=3084201585189784708) το οποίο κάνει το γύρο του κόσμου και στο οποίο διακρίνεται ένας 25χρονος να πέφτει χωρίς αλεξίπτωτο από ύψος 12 χιλιάδων ποδών, δηλαδή περίπου 3,7 χιλιομέτρων χωρίς να πάθει το παραμικρό.

Ο 25χρονος Μάϊκλ Χολμς πραγματοποιούσε μια συνηθισμένη πτήση με αλεξίπτωτο πάνω από τη λίμνη Τόπο της Νέας Ζηλανδίας μαζί με το φίλο του Τζόναθαν Κινγκ. Ο τελευταίος κατάφερε να προσγειωθεί με ασφάλεια, ωστόσο ο Χολμς έζησε την πλέον τρομακτική εμπειρία της ζωής του.

Τί συνέβη όμως; Κατά τη διάρκεια της πτώσης, δεν άνοιξε ούτε το κύριο, αλλά ούτε και το εφεδρικό αλεξίπτωτο του Χολμς, ο οποίος κατέγραψε τα πάντα από την κάμερα που είχε στήσει στο κράνος του. Στην οθόνη της κάμερας μάλιστα διακρίνεται μονάχα ένα μαύρο χρώμα, τη στιγμή που ο Χολμς πέφτει, αποχαιρετώντας τους φίλους του.

Μιλώντας στους δημοσιογράφους λίγες ώρες μετά το περιστατικό, ο Χολμς όχι μόνον δήλωσε ότι ένιωσε πως είχε έλθει το τέλος και ότι πέθαινε, αλλά και ότι στο εξαιρετικό τολμηρό εγχείρημα, θα προχωρήσει και πάλι, στις αρχές Μαρτίου. Ο φίλος του που τον είδε να πέφτει χωρίς αλεξίπτωτο, δήλωσε ότι εκείνη τη στιγμή ένιωθε πως όλα είχαν τελειώσει. Η ερασιτεχνική καταγραφή κάνει το γύρο του κόσμου.

Ο Χολμς σώθηκε χάρη σε ένα θάμνο αφού σε διαφορετική περίπτωση, το σώμα του θα είχε βρεθεί είτε πάνω σε ένα δέντρο, είτε σε έναν χώρο στάθμευσης αυτοκινήτων. Το ακόμη πιο απίστευτο είναι ότι γλίτωσε με ένα ελαφρύ πρόβλημα στον πνεύμονα και ένα σπασμένο αστράγαλο.

Απιστευτο… Να ναι καλα το παιδι. Αγιο ειχε

Αυτο παει να πει ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑ!!!:lol: :lol: :stuck_out_tongue:

Μονο? τι λες τωρα… Τα παιξα. Ακομα δλδ να συνελθω…:?

Εμενα Β’ Λυκειου μου ειχε ερθει τερμα ποδοσφαιρου στο κεφαλι και δεν επαθα τιποτα…:lol: :lol: :stuck_out_tongue: Ακομα αναρωτιουνται οι γιατροι πως συνεβη…:smiley:

Τα προβληματα που σου δημιουργησε η πτωση μπορει να μην φαινονται εξωτερικα αλλα εμεις τα βλεπουμε καθημερινως εδω…:stuck_out_tongue: :lol:

jocking

:lightsabre: :lightsabre: :lightsabre: :lightsabre: :lightsabre: :lightsabre: :lightsabre: :lightsabre: :lightsabre:

:stuck_out_tongue:

Ξεροκεφαλος βλεπεις! :lol:

:lol: :lol:

Βασικα κι εγω ειχα πεσει μικρος. Ημουν στο τζακι κι ειχα σκαρφαλωσει στο μαρμαρο που ειναι πανω απο το μερος της φωτιας κι επεσα με την πλατη… :lol: :lol: πολυ γελιο…

Jesuuuuus!!! Φοβερό! 8O

Εγώ είχα δει στο ΣΚΑΙ, ήταν ένας πιλότος τέλος πάντων, και καθώς πετούσε το αεροπλάνο έφυγε το …τζάμι από μπροστά!!! και βγήκε από το πιλοτήριο…κρατήθηκε από κάπου εκεί έξω…αλλά λόγω υπερβολικού κρύου και αέρα λιποθύμησε…αλλά συνήλθε! Απορώ…:?

Καλα, αν ποσταρω εγω τις σαβουρες που εχω φαει απο μικρος…:stuck_out_tongue:

Το θεμα ειναι οτι τρωω σαβουρες και τωρα…:lol: :lol:

Εγω οταν ημουν 2 ειχα πεσει με το κεφαλι τρεχοντας πανω στο καλοριφερ…
:lol: :lol:

Εχω φαει και κατι απιστευτες με ποδηλατο… Πολυς πονος αλλα τωρα που τα θυμαμαι ψοφαω απο το γελιο…:stuck_out_tongue:

#-o #-o #-o

Ταυρος ησουνα???:lol: :lol: :stuck_out_tongue:

Ειδικα με το ποδηλατο… Το γαματο ηταν οτι οποτε επεφτα, γελαγα αντι να κλαιω…#-o :stuck_out_tongue:

Εμένα είχε ξεκολλήσει και έπεσε στο κεφάλι μου η “πόρτα” μιας ντουλάπας (από αυτές που είναι πιο πάνω:p ) και πήγα για ράμματα!!! Αυτό βέβαια ήταν όταν ήμουν 7-8 χρονών…δε θυμάμαι! Πάντως ήταν τη μέρα των γενεθλίων μου, και αυτό δε θα το ξεχάσω ποτέ!! :frowning: Και να μην ακούσω καμιά κακία! Μια χαρά είναι το κεφάλι μου! :-s Αλλά αν είχε πέσει με τη γωνία, ίσως και να μην ήμουν…:?

:lol: Τι να πω ρε φιλε… :lol: Τα πιο περιεργα απο σενα τα ακουω…:stuck_out_tongue: :bow:

Tελικα αυτη η “πορτα” φταιει για ολα ε? :lol: :lol:

Καλά από τέτοια έχω και γω πολλά να διηγηθώ …:lol: Ενδεικτικά:
Όταν ήμουν 3 γλίστρησα στη βεράντα και έπεσα ακριβώς εκεί που κλείνουν οι πόρτες για να κλειδώσουν με αποτέλεσμα να σκίσω το φρύδι μου(και να παω για ραμματα:p )!
Μια άλλη φορά είχα πέσει με το κούτελο πάνω σε ενα τσιμεντόλιθο επειδή σκόνταψα.
Στο Δημοτικό θέλησα να κάνω τον τερματοφύλακα με αποτέλεσμα να ‘πιάσω’ ένα γκολ.
Και να μου γυρίσει ο καρπός:p.
Επίσης μια φορά που έκανα ποδήλατο (στην Ιρλανδία) και δίχως να έχω ελέγξει την ισχύ των φρένων, φρενάρω απότομα και πέφτω ανάποδα μπροστά από το τιμόνι. Ευτυχώς χτύπησα μόνο στους αγκώνες και τα γόνατα.:lol:

Απίστευτο!!! 8O

Εγω στα 4 επεσα απο το παραθυρο στην εξωτερικη σκαλα στο σπιτι στο χωριο (διασηση), στα 8 μου ηρθε κουνια στα κεφαλι (ραματα), στα 12 εσπασα δυο κοκκαλα στο αριστερο χερι πεφτωντας με το ποδηλατο. Αυτα θυμαμε τωρα.