12/2/2010 Bliss, Universe217, Common I,The Brightly Shining Sea,Audiman Marrow @ Μύγα

8:45 υποτιθέμενη ώρα έναρξης, 10+ άρχισε, 2 παρά τελείωσε, 5 ώρες όρθιοι, ωραία οργάνωση :stuck_out_tongue:

bliss είχα ξαναδεί, πολύ καλοί είναι, απλά τουλίζουν υπέρ του δέοντος. ωραίος ντράμερ, μούρη μπασίστας, ο frontman τι μου θελε τόσο μακρύ μανίκι και το τίναζε συνέχεια? :lol:

τους uniVERESE δεν τους είχα δει, πολύ καλοί ήταν, θα ψάξω και τις κυκλοφορίες τους γιατί κάπου κάπου δεν άκουγα την τραγουδιάρα.

οι common I εγάμησαν, μ άρεσε πολύ το στυλάκι τους, οι κιθαρίστες/frontmen μοιάζαν φευγάτα άτομα και ο ένας έμοιαζε κιόλας με ξάδερφο του ομαρ ροντριγκεζ. ωραίο ήχο είχαν…

…σε αντίθεση με τους brightly shining sea που μάλλον τους ρίξανε στο soundcheck :p. ενδιαφέροντες μου ακούστηκαν, όσο μπόρεσα να καταλάβω τι παίζανε. επιφυλάσσομαι για το μέλλον.

Όπως είπε και ο dude υπήρχε ένα θέμα με την οργάνωση. Είχαν πει ότι το live θα αρχίσει 9 παρά τέταρτο και 9 παρά τέταρτο δεν είχαν ανοίξει καν τις πόρτες. Οι πόρτες άνοιξαν γύρω στις 9.30 και δεν χρειάζεται καν να πω ότι όλη αυτή την ώρα περιμέναμε μέσα στο ψιλόβροχο :-s

Οι Bliss βρήκαν ντυμένοι παπάδες πάνω στη σκηνή :lol: Ισχύει ότι ο τραγουδιστής δε βολευόταν και πολύ με τη στολή και τράβαγε συνέχεια τα μανίκια. Αρκετά δεμένη μπάντα και έχουν άνεση στη σκηνή. Ωραία και η διασκευή των Alice in Chains που έπαιξαν :thumbup: Όμως οι επιρροές από tool φαίνονται αρκετά (πρέπει να το προσέξουν λίγο) και έχω την εντύπωση ότι έπαιξαν λίγη ώρα.

Οι univse καλοί, πολύ doom και πολλά ριφάκια τους θυμίζουν sabbath. Θέλω και εγώ να ακούσω υλικό τους για πιο ολοκληρωμένη άποψη :wink: (καμία σχέση με Liquidust)

Common I…η έκπληξη της βραδιάς. Μου άρεσαν πάρα πολύ :smiley: Ωραίο στυλάκι, ωραία μουσική, καλά φωνητικά :thumbup::thumbup:

Οι The Brightly Shining Sea είναι ενδιαφέρουσα μπάντα και είναι ωραίο και το βιολί που προσθέτουν σε κάποια κομμάτια. Απλά νομίζω ότι πρέπει να δέσουν λίγο παραπάνω μεταξύ τους 8)

Οι πρώτοι που βγήκαν ήταν οι Audiman Marrow???

ειχατε κι εσεις την αισθηση οτι η συναυλια θα ξεκιναγε στην ωρα της ε? το ιδιο κι εγω… οπως και να χει…

αρκετα ενδιαφεροντες οι Audiman Marrow!! μου αρεσε το ολο concept με τις loopες…

τωρα για τους The Brightly Shining Sea… το πρωτο κομματι ηταν αυτο που μου αρεσε αρκετα… btw ειχαμε drummer χωρις παπουτσια, τωρα εχουμε και χωρις καλτσες :p:p

Common I και Universe217 μια απο τα ιδια, χωρις αυτο να σημαινει κατι το αρνητικο, αντιθετως μαλιστα!

για να πω κι εγω την αμαρτια μου bliss δεν ειχα ξαναδει, και πρεπει να πω οτι μου αρεσαν αρκετα… το ολο στυλακι και η παρουσια τους ηταν πολυ καλα!! οπως ειπωθηκε και πιο πανω, πρεπει να προσεξουν τις επιρροες τους… δλδ εκαναν κρα σε καποιες στιγμες!

Παρά την καθυστέρηση και τη βροχή που έφαγε ο καημένος ο (αρκετός) κόσμος που στήριξε το event, νομίζω στην τελική μια πολύ ωραία βραδιά με όλες τις μπάντες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό.

Aς ξεκινήσω κι εγώ ανάποδα. Bliss στα γνωστά τους υψηλά στάνταρ. Η μόνη παρατήρηση που έχω είναι πως στο κομμάτι που έκανε φωνητικά ο φίλος τους η απόδοσή τους ήταν υψηλότατη, κι αυτό ίσως να οφείλεται στην απελευθέρωση του κιθαρίστα απ’ τα φωνητικά.

Universe ισοπεδωτικοί, ακόμα καλύτεροι από το σαπόρτ στους Vitus. Πολύ μα πολύ δέσιμο. Δυστυχώς η Τάνια αυτή τη φορά ήταν ένα κλικ πιο πίσω από τη μπάντα, κάτι που πέρασε σχεδόν απαρατήρητο από την απόδοσή της. Έπαιξαν λιγότερο απότι περίμενα, αλλά το κλείσιμο με το 66, ίσως το πιο βιωματικό τραγούδι τους, με έκανε χώμα.

Common I επίσης πολύ καλοί, με ενδιαφέρουσες ιδέες. Ο κιθαρίστας που αναφέρθηκε ότι μοιάζει με το Λόπεζ, ήταν ολόιδιος ο Brent Hinds. Το κιθαριστικό δίδυμο αρκετά δεμένο. Το μόνο που δε μου άρεσε ήταν το στήσιμο στη σκηνή. Ο μπασίστας στο κέντρο χωρίς να κάνει φωνητικά μου φάνηκε λίγο λάθος επιλογή, άσε που έκρυβε και το ντράμερ.

Αudimal Marrow, για μένα η έκπληξη της βραδιάς, το drone/noise τους πολύ καλό και εντάξει τα πα-ρα-νοϊ-κά φωνητικά του Spoonman για μένα έσκισαν τον αέρα και απογείωσαν το κομμάτι.

Για TBSS ακόμα και να μπορούσα δε θα θελα να πω κάτι. 8)

Ας πω όμως για τη Μύγα, πως είναι χαλαρά ο συναυλιακός χώρος που θα λατρεφτεί παράφορα, αν συνεχιστούν οι μέταλ συναυλίες εκεί, γιατί σε κάνει να νιώθεις άνθρωπος και όχι ζώον. Όχι πείτε εσείς, πως σας φαίνεται που μετά από πολύ καιρό απολαύσατε τη μπύρα σας σε γυάλινο ποτήρι. Ε, τι, πως? Υπάρχουν και τέτοια? Σώπα ωρέ, καλύτερα σαπουνάδα σε πλαστικό ποτήρι, έχει πιο πάρτυ φίλιν.:stuck_out_tongue: