13o Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ

Για να ακουστούν δυνατά όσες και όσοι δεν έχουν φωνή!

13ο Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ.

Από τις 4 έως τις 6 Ιουλίου 2008 στο πάρκο Γουδή (είσοδος από Κατεχάκη). Μια γιορτή για όσους θέλουν να φωνάξουν ενάντια στη σιωπή που τους επιβάλλεται. Μια διαδήλωση για όσους τους πνίγουν τα σύνορα στο Αιγαίο ή την Ομόνοια, στην οικοδομή ή το άσυλο. Μια μάζωξη όσων δεν θέλουν πια να ζουν χώρια, ο καθένας για τον εαυτό του.

Θα βρεθούμε στο πάρκο Γουδή για πρώτη φορά. Για να συνεχίσουμε όσα εδώ και καιρό έχουμε αρχίσει, για να αρχίσουμε όσα θα χρειαστεί για καιρό να συνεχιστούν. Για να μιλήσουμε για τη βαρβαρότητα του ρατσισμού, αλλά και για την ελπίδα του αγώνα, για να κουβεντιάσουμε για τα σύνορα και τη Μανωλάδα, για να δοθεί ο λόγος στα παιδιά της δεύτερης γενιάς, σε όλα τα παιδιά που η γενιά τους θεωρείται δεύτερη και παρακατιανή.

Με τους Soul Rebel από τη Νέα Ορλεάνη να παίζουν το soundtrack της άλλης Αμερικής που επιμένει να δημιουργεί κόντρα στο ρατσισμό, τη φτώχεια και την καταστροφή. Αλλά και με τους πιο κοντινούς μας Φοίβο Δεληβοριά, Κρίση Στασινοπούλου, Closer, Sigmatropic, Abbie Gale, Δημήτρης Μπασλάμ με το παιδικό παραμύθι Αγησίλαο, Al Mahaba, Δανάη Παναγιωτοπούλου, Θέμο Σκανδάμη. Για δεύτερη χρονιά συνεχίζεται το μεγάλο αφιέρωμα στα συγκροτήματα της δεύτερης γενιάς των μεταναστών.

Μια γιορτή για όσους δεν έχουν φωνή, αλλά ονειρεύονται νέες γλώσσες και μπορούν ακόμα να ακούσουν τις φωνές των ονείρων.

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ

ok πάω να κατασκηνώσω από τώρα.

Closer!!! κι εγω θελω.

Και μη χειρότερα…:lol:

@Ναβουχοδονόσωρ: γιατί τέτοια απέχθεια όμως?

Νομίζω πως το συγκεκριμένο αντιρατσιστικό φεστιβάλ διοργανώνεται κάθε καλοκαίρι και είναι πραγματικά πολύ καλή φάση… Είχα πάει πριν λίγα χρόνια και μου είχε αφήσει πραγματικά πολύ καλές εντυπώσεις, ψήνομαι να πάω πάλι. Πολλή μουσική, λαοί του κόσμου, φαγητά (απο πολλές χώρες), έργα τέχνης…

ναι και εγώ εχω πάει παλιότερα. Παίδες οι Sigmatropic είναι από τα καλύτερα γκρουπς… τσεκάρετε. ας μεταφέρω ένα ποστ μου, πρέπει να ακούσετε όλοι τον περσινό τους δίσκαρο:

Πως την είδαμε, ακόμα και σε αυτό το θρεντ θα παρουσιάζουμε δίσκους τώρα? [-X

φαίνονται πολύ ενδιαφέροντες οι Sigmatropic Παναγιώτη, θα τους τσεκάρω! 8)

Sorry τώρα το είδα. Προφανώς λόγω πολιτικών απόψεων. Αλλά και εγώ (που λέει ο λόγος) αν έπαιρνα τόσο ΚΡΑΤΙΚΟ χρήμα όχι μόνο αντιρατσιστής θα το έπαιζα αλλά και αντιβουδιστής, αντιολυμπιακός ακόμα και αντι-θετοςμετομαζεματσαγιουτουβουνου! Σε γενικές γραμμές είναι και θέμα αυτοσεβασμού του καθενός. Άλλοι ικανοποιούνται να είναι “αντι” άλλοι να έχουν σταθερή θέση και στάση ζωής.

Κρατικο χρημμα δεν παιρνει κανεις. Στηριζεται απο διαφορες οργανωσεις. Τι εννοεις οτι ικανοποιουνται καποιοι να ειναι αντι; Δυστοιχως στην εποχη μας δεν ειναι αυτονοητο να ειναι καποιος αντι-ρατσιστης ,οποτε καποιοι πρεπει να το δηλωνουμε…το αυτονοητο.Οποτε καλο ειναι που γινεται αυτο το φεστιβαλ.

Πηγαινω καθε χρονο.Ειναι πολυ ωραια. Για τους λιχουδιδες ,εχει και φαγητα απο πολλες χωρες του κοσμου. Προτιμηστε τουρκικη τυροπιτα,τα σπαει.:stuck_out_tongue:

… και άλλοι απλώς γουστάρουν να ακούνε μουσική.

Anyway, αλλά το συγκεκριμένο φεστ δεν είναι ούτε φεστιβάλ πολιτικών νεολαιών, ούτε εναντιώνεται σε πράσινα άλογα. Εσύ πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι χρηματοδότειται και μάλιστα κρατικά? Για αυτό το είχαν ακυρώσει μια χρονιά που ήταν να γίνει στην Πανεπιστημιούπολή?

:lol: Και ύστερα ήρθαν οι μέλισσες…

Σε ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις ότι είστε λίγοι.

Για φαϊ πας ρε ή για να φωνάξεις κατά του ρατσισμού? :lol:

“… εκεί που θα ακουστούν δυνατά όσοι και όσες δεν έχουν φωνή: Οι μετανάστες και οι μετανάστριες, οι πρόσφυγες, οι ομοφυλόφιλοι και οι λέσβιες, οι φυλακισμένοι, οι ψυχικά πάσχοντες, οι επισφαλείς και οι άνεργοι, οι νέες και οι νέοι”
:lol:

Δουλεύω στην ΕΥΠ. Ρε ξέρεις κανένα κορόιδο που να βάλει λεφτά για να ταϊσει τον κάθε πικραμένο (no offense) τζάμπα εκτός από την Εκκλησία (που και αυτή τα παίρνει αλλά είναι άλλο θέμα και κανένα μέτρο σύγκρισης βεβαίως βεβαίως…)
Τι σχέση έχει το αν οι διοργανωτές παίρνουν κρατικό χρήμα με το που θα γίνει μια εκδήλωση?

αν το ποσταρες για πλακα,καλυτερα πες το για να αποφυγεις τυχων μπινελικια :stuck_out_tongue:

“… εκεί που θα ακουστούν δυνατά όσοι και όσες δεν έχουν φωνή: Οι μετανάστες και οι μετανάστριες, οι πρόσφυγες, οι ομοφυλόφιλοι και οι λέσβιες, οι φυλακισμένοι, οι ψυχικά πάσχοντες, οι επισφαλείς και οι άνεργοι, οι νέες και οι νέοι”… Οι κτηνοβάτες και οι παιδεραστές, οι τραβεστί και οι κολομπαράδες, οι ψυχασθενείς, οι πάσχοντες από AIDS, οι κουτσοί, οι στραβοί και το κακό συναπάντημα#-o

χμμμ…τουλαχιστον εσυ δηλωνεις φανερα την ιδεολογια σου χωρις ενδοιασμους κ “φιλελευθερες” μασκες σαν μερικους μερικους :roll:
ον τοπικ…κατα 1ον,ψυχασθενεις και ψυχικα πασχοντες,δεν νομιζω οτι εχουν και μεγαλη διαφορα…:-k …
κατα 2ον,αν εσυ θεωρεις οτι στην ιδια κατηγορια με τους παιδεραστες(διοτι με τους υπολοιπους,δεν βλεπω καποιο προβλημα)ανηκουν οι μετανάστες και οι μετανάστριες, οι πρόσφυγες, οι ομοφυλόφιλοι και οι λέσβιες, οι φυλακισμένοι, οι ψυχικά πάσχοντες, οι επισφαλείς και οι άνεργοι, οι νέες και οι νέοι,τοτε να υποθεσω οτι το οτιδηποτε διαφορετικο απ’την μαζα ανηκει και αυτο στην ιδια κατηγορια με τους παιδεραστες ε??..

ρεεεεεε…μην του σβηνετε τα ποστ…θα νομιζουν οτι μιλαω μονος μου :stuck_out_tongue:

ξεκολλατε με τα πολιτικα … στο μυαλο μας ειναι παντα, αν κατι το θεωρεις πολιτικο τοτε γινεται πολιτικοκομματικο επειδη εσυ το θεωρησες ετσι … παμε να φωναξουμε και να ακουσουμε μουσικουλα και αφηστε ολα τα αλλα παραπερα…

Α) Πιστευω οτι ο ρατσισμος ειναι κατι που κραταει την εξελιξη του κοσμου πισω, ειναι κατι που παραγει ο φοβος και προκαταληψη οποτε δεν θεωρω καποιον που ειναι κατα αυτου χαμενο κορμι η κατι τετοιο.
Β) Πραγματικα εφ’ οσον το κρατος τα παει καλα με αλλες αντιρατσιστικες “οργανωσεις” οπως η εκκλησια δεν νομιζω οτι εχει λογο να ενισχυσει/βοηθησει ενα τετοιο φεστιβαλ. Κι αν ηταν κρατικη δουλεια θα το ειχαμε μαθει απο τα καναλια. Υπαρχουν και οι γνωστοι σε ολους μας χορηγοι. Και πιστευω οτι ο κοσμος που μαζευεται τουλαχιστον δεν ειναι ρατσιστες στο μεγαλυτερο ποσοστο του (ακολουθουν οι αδιαφοροι). Θα ανεχοταν κανεις σας για ενα ψωροσυγκροτημα να δει την φατσα του “βρωμοτουρκου” και να φαει απο τα φαγητα του;
Γ) Καλο ειναι να οργανωνουν τετοια πραγματα κι αλλοι περαν των κομματων.