Νύχτες Πρεμιέρας 17-28/9

Paidia tha pate???
Kai pou??
Ti tha deite???

Cat People, Παρασκευή :stuck_out_tongue:

Aυτο είναι που εχει γραψει σενάριο ο Kaufman???

http://www.imdb.com/title/tt0034587/

Θενξ(1942???8O)
Λινκ για πρόγραμμα κανείς???

http://media2.feed.gr/pegasus/Multimedia/pdf/OROLOGIO2008.1_id764890.pdf

θενκ γιου…εχει αρκετες ενδιαφέρουσες…:wink:

Θα προσπαθήσω να πάω! Μπορώ μόνο κάποιο Σάββατο ή Κύριακη (εκτός από αυτό το Σάββατο) και βλέπω ότι έχει ωραίες ταινίες. Πάντως πέρσυ που είχα πάει να δω το Ημερολόγιο ενός ρομαντικού ηδονοβλεψία, ήταν sold out! Τρεχάτε, δεν γίνονται συνέχεια αυτά :smiley:
Γενικά, ποιές ταινίες προτείνετε; (όχι απαραίτητα για σινεμά, και σε dvd δεν είναι κακό :Ρ)

δέκα μέρες, 11 ταινίες… να δω αν θα αντέξω…

ενημερωτικά αν θέλετε να δείτε κανένα δημοφιλές εργάκι, τρέχτε, γιατί τα εισιτήρια φεύγουν γρήγορα…

ΧΥΜΑΔΙΟ : συγκλόνησε το sundance, έχει cool πρψταγωνιστές κ είναι 90ήλα όσο δεν πάει
ENTRE LES MURS : γαλλική, ανοίγει το φεστ κ όπου έχω ρωτήσει όλοι μιλάνε για αυτή
ΠΑΥΣΙΛΥΠΟΝ : ταίνια-μέρος του αφιερώματος do it yourself. με έψησε το trailer σατο youtube
CHOKE : από τον σεναριογράφο του fight club για ένα τύπο εθισμένο στο sex…
ΒΟΥ Α : πάλι από youtube, για ένα τύπο πυο πάει να φτιάξει την ζωή του μετά τη φυλακή
COEN BROS. : νέα ταινία με καστ να πεθάνεις. δίνει τίκετς το cine.gr
ΤΟ ΚΥΜΑ : γερμανική που έσπασε ταμεία, για ένα πείραμα περί εφαρμογής του φασισμού που πάει… λάθος. αν είναι έστω κ 50% καλό όπως το “πείραμα” θα ψάχνουμε τα σαγόνια μας
AMERICAN TEEN : πάλι από sundance, ψευδοdocumentary για την τρίτη λυκείου στην αμερική
ROCKROLLA : guy richie. ΤΕΛΟΣ. οι κριτικές λένε ότι είναι η καλύτερή του
FAUBOURG36 : γαλλική. καλή πρέπει να είναι, μου άρεσε το θέμα
VICKY CRISTINA BARCELONA : έχει μέσα 3 πράγματα για τα οποία αξίζει αυτή η ζωή : τη Barcelona, τον Woody και την Scarlett. πέφτει πάνω στην madonna, αλλά βγαίνει αρχές οκτώβρη. φίλοι από αμερική λένε πάντως ότι είναι η πιο δυνατή του κωμωδία από την κατάρα του σκορπιού

Έριξα μια γρήγορη ματιά στο πρόγραμμα, αλλά δεν βρήκα πότε είναι το Burn After Reading των Κοέν. Βοήθεια;
Το Rocknrolla πάντως είναι στις 26/9 και εννοείται ότι δεν το χάνω με την καμία.

Ενδιαφέρον, μοντεκρίστο! Σ’ ευχαριστώ.

ΣΥΓΝΩΜΗ?ΠΑΙΖΕΤΑΙ Η ΤΑΙΝΙΑ ΤΩΝ ΚΟΕΝ?Μονο στις Καννες παιχτηκε αποκλειεται να παιχτει εδω.
Εγω εψηνα αυτο του Γουντι αλεν κκαι το Κυμα…Το Κυμα δηλαδη θα το δω.Περυσι παντως νομιζω ειχε καλυτερα πραματα.

Πέρσι είχε αφιέρωμα Grindhouse οπότε εννοείται ότι είχε καλύτερες ταινίες.
Τελικά τη νέα ταινία των Κοέν δεν την έχει αλλά δεν πειράζει αφού ξεκινάει αυτή την Πέμπτη να παίζεται στους ελληνικούς σινεμάδες.
Οπότε εκτός από το Rocknrolla πιθανότατα θα δω και τη νέα ταινία του Γούντι Άλεν και πιθανότατα και το Synecdote New York του Τσάρλι Κάουφμαν.
Επίσης το Κύμα φαίνεται τρομερά ενδιαφέρον. Ελπίζω να μην έχουμε να κάνουμε με μια κόπια του Πειράματος αλλά με μια εξέλιξή του.

Λοιπόν όσοι πιστοί προσέλθετε,εγώ θα πάω σε καμιά 20αριά.Ως γνήσια filmfreak…

Edit πληρώνω όσο όσο για ένα εισ. για “Το κύμα” (αν και απ’ ό,τι έμαθα θα πάρει κανονικά διανομή)
Επίσης για τη Συνεκδοχή αύριο,θα πρέπει να βιαστείτε,έχουν μέινει πολύ λίγα.

Πρότεινε τίποτα και σ’ εμάς τους άτεχνους, ντε… :stuck_out_tongue:

όπως προείπα το www.cine.gr διοργανώνει avant premiere για λίγους κ καλούς στην νέα των Coen…

όποιος θέλει μπορεί να πάει στο σάητ κ να το ψάξει.

Ήτανε να πάω αλλά τελικά δε βολεύει το πρόγραμμα,θα δω ίσως καταφέρω να πάω σε 2-3.

Eντάξει, οι “Νύχτες Πρεμιέρας” για τους κινηματογραφόφιλους είναι όπως το Rockwave για τους μουσικόφιλους. Όλο και κάπου θα πάω, θα τσεκάρω το πρόγραμμα και θα δω. Τις ταινίες των Κοέν, Γούντι Άλεν και Γκάι Ρίτσι τις έχω έτσι και αλλιώς στο πρόγραμμά μου αλλά επειδή πρόκειται για ταινίες που έτσι και αλλιώς θα παιχτούν παντού προτιμώ να μην τις δω στις Νύχτες Πρεμιέρας. Το φεστιβάλ αυτό αξίζει για να βλέπεις πιο εναλλακτικά πράγματα-μη πολύδιαφημησμένα διαμαντάκια. Όπως έγραψα και παραπάνω θα τσεκάρω το πρόγραμμα και θα δω…

Σωστός ο προλαλήσαντας!Γιατί να δεις ταινίες που θα πάρουν έτσι κι αλλιώς διανομή και να μη δεις μικρά διαμαντάκια που δεν τα βρίσκεις καθόλου εύκολα?