1980 - Αγαπημένο metal/hard rock album

Λοιπόν ήρθε η ώρα να σκοτωθούμε… Μιλάμε για άλλη μια κρίσιμη χρονιά στον χώρο του Metal/Hard Rock και αυτή δεν είναι άλλη απο το 1980… Μια χρονιά που έκανε ιδιαίτερη αίσθηση λόγω του NWOBHM… Πολλά τα albums, ξέρω ότι θα υπάρξουν γκρίνιες γιαυτό βάζω την επιλογή Άλλο για όποιον δεν είναι ικανοποιημένος… Καλό είναι να αναφέρει και όποιος θέλει τον λόγο που τον άγγιξε το συγκεκριμένο album… Θα γράψω μερικά εκτός poll που είναι όλα εξίσου σημαντικά και θα μπορούσαν να βρίσκονται μέσα…

Def Leppard - On Through The Night
Blue Öyster Cult - Cultösaurus Erectus
White Spirit - White Spirit
Samson - Head On
Girlschool - Demolition
Scorpions - Animal Magnetism
Thin Lizzy - Chinatown
Whitesnake - Ready An’ Willing
Michael Schenker Group - The Michael Schenker Group
Rush - Permanent Waves
Tygers Of Pan Tang - Wild Cat
Accept - I’m a Rebel

Συμπληρώστε αν ξέχασα κάποιο

Αυτή ήταν χρονιά λέμενς.

Λατρεύω με πάθος όλα τα άλμπουμς που βρίσκονται στο πολλ, καθώς και όσα έχω ακούσει από αυτά που αναφέρθηκαν στο εισαγωγικό ποστ (δεν έχει τύχει ρε ν’ ακούσω ΕΝΑΝ δίσκο της χρονιάς 1980 που να μη γούσταρα -τουλάχιστον), αλλά στην υψηλότερη κορυφή των προτιμήσεών μου βρίσκονται δύο: το AngelWitch και το British Steel (ΣΚΑΣΕ ντουντ). Θα αναρωτιέμαι ποιό απ’ τα δύο είναι καλύτερο μέχρι να πεθάνω, μου φαίνεται. Αμέσως μετά έρχονται Black Sabbath, Rush και Ozzy.

Οι AC/DC ποτέ δεν ήταν metal. Πιστεύω συμφωνείς.

Metal/hard rock λέει ο τίτλος.

Η αλήθεια είναι ότι με κούρασαν λίγο αυτά τα τόπικς. Αλλά εδώ πέρα θα γίνει σφαγή. :lightsabre:

(κυρίως γιατί θα κονταροχτυπηθούν οι πιο γραφικοί ουζερς. χο χο)

Μεγαλες λατρειες ολοι οι δισκοι του πολλ, αλλα :

[SIZE=“6”]SAXON ΡΕ ΜΟΥΝΙΑ !!! [/SIZE]

Οκ. Στο poll ναι. Στο thread όχι. Φυσικά ψηφίζω το Back In Black (το album είναι μνημείο για πάρα πολλούς λόγους). Το 1980 ίσως είναι η κορυφαία χρονιά ever παρεπιμπτόντως… Λατρεύω όλα τα album του poll (και αυτά που δεν μπήκαν και είναι στο spoiler). Mπράβο που υπάρχει το Lightning to the Nations

Οντως οι 5 πρωτες επιλογες (iron maiden, judas priest, black sabbath, acdc, motorhead) ειναι top of the top ονοματα με top of the top δισκους τη συγκεκριμενη χρονια.
Η συγκρουση ειναι τρομακτικη ! Ανυπομονω να δω αποτελεσματα !

Δεν ξέρω αν θα ψηφίσω σύντομα πάντως… :lol:
Μπορεί να μου την βαρέσει σε κάποια πώρωση με κάποιο και να μπω και να ψηφίσω :drunk:

Μεγάλες αγάπες τα Diamond Head, Motorhead, Ozzy, Iron Maiden, Black Sabbath…

Τη χρονιά που η ανθρώπινη μουσική παρέδωσε στο Σύμπαν το αρτιότερο δημιούργημά της, την χρονιά που το Τέλειο βρήκε την υλοποίησή του σε αυλάκια βινυλίου, την χρονιά που το Απόλυτο διοχετεύτηκε σε δίσκο 12 ιντσών, ε απλά ψάχνουμε το δεύτερο.

Κυρίες και κύριοι…

[SPOILER]

Λευτέρης Πανταζής - “Αγαπιόμαστε”

Το ντεμπούτο ε. Μόνο κομματάρες

[SIZE=“1”]ΑΓΑΠΙΩΜΑΣΤΕ
ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΔΕΣΜΟΣ
ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΚΟΜΗ
ΕΛΑ ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ
ΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΤΙ ΧΑΣΑΜΕ
ΜΟΥ ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ & ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ
ΠΟΤΕ ΜΕΛΙ ΠΟΤΕ ΠΙΚΡΑ
ΘΑ ΠΑΧΩ ΝΑ ΣΕ ΣΥΓΣΩΡΩ
ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΕΙΣΑΙ
ΑΠΟΨΕ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΔΥΟ ΔΡΟΜΟΙ
ΕΛΑ ΞΑΝΑ
ΣΗΚΩ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΕΙ[/SIZE]

Ε το [SIZE=“5”]HEAVEN & HELL[/SIZE] μωρέ. Δεν τα ξέρετε πια?[/SPOILER]

δυσκολο πολυ.heaven and hell,lightning to the nations,ace of spades,blizzard of ozz,british steel…:-k.τελικα μαλλον το back in black.ψαξτε στο ταυρακι του ανγκους την αιτια:D

Ντάξει, (σχεδόν) όλοι οι δίσκοι είναι αγάπες, αλλά θα προδώσω την σιδηρά παρθένο και θα το ρίξω στο έπος των επών Lightning to the Nations.

δε λέω τπτ, εκτίθεσαι μόνος σου :stuck_out_tongue:

Α, ΠΟΥ ΣΤΕ.

όποιος κάνει πολλ για το 83, ΜΗΝ ξεχάσει τους heavy load, τον καθάρισα.

Ρε ασταδιάλα. Φέηκ Πριστ φαν.

Ως γνήσιος, νορβηγοθρεμμένος blackmetal-άς ψηφίζω MOTORHEAD 8)

Ακολουθούν Wheels of steel και Heaven and Hell πιο κείθε British Steel.
Πολλ το πολλ μου έρχονται πιο εύκολα, σαν sudoku ένα πράμα :stuck_out_tongue:

Βρε σουρλουλού, σταμάτα να κοροϊδεύεις τον κόσμο λέμε!

Τελικα επελεξα πολυ πιο ευκολα απο το '88 O:)

black sabbath απο εμενα!!!για τις riffαρες του μουστακια,για την ερμηνεια του κοντου,για το ομοτιτλο,για το εξωφυλλο και για αλλα τοσα…

ειμαι γραφικος το ξερω!

Μπορεί σε παρόμοιο θρεντ αλλού να είχα γράψει “φτάνει με μέιντεν και μετάλλικα συνέχεια”, αλλά εδώ θα αντιστρέψω αυτό που είπα.

Το ντεμπούτο των Maiden δεν υπάρχει σαν άλμπουμ, απλά. Δαγκωτό.

Ακολουθούν Blizzard of Ozz, British Steel και Heaven and Hell.

απο το πολ-το οποιο οκ,σπερνει/πλην του γνωστου’Thumps σε Dude’- χωνω ομοτιτλο maiden,+ ενα ξεμπαρκο(μιας και λεει και ροκ), cultosaurus erectus απο boc γτ ειμαι φανμποη…

Το εηντελγουιτς χώνει το ντεμπούτο των μεηδεν.

Όμως θα ψηφίσουμε φωλς σάμπαθ γιατί είναι υπερδισκάρα.

το οτι μπαινει η πατσαβουρα των angelwitch στο ιδιο poll με το iron maiden το british steel και το heaven & hell δεν ειναι καν αστειο! ειναι καταντια! και τωρα κραξτε οσο θελετε αλλα προσεχτε μην καει η καρτα γραφικων σας. απαπαπααα…