Το 2ο μεγαλυτερο φετιχ (aka πεταλακια)

μετα το οργανο του καθε μουσικου που ειναι το πρωτο μακραν φετιχ . το 2ο πιστευω ειναι τα πεταλακια για να βγαζει τον ηχο που θελει (ακουστικα παντα ) οσο αφορα τον εξοπλισμο .

εγω χρησιμοποιω για τη κιθαρα μου to reverb της boss , μια cry baby wah και της visual sound το H2O (delay & echo ).

για πειτε και οι αλλοι !!!

Εμένα πάντως το 2ο φετιχ μου (μετά τα ντραμς) είναι να πάρω ένα talk box και να κάνω “ουα ουα ουα ουα” όπως ο Sambora!!!

Με τα ντραμς πως θα το συνδυάσεις?:stuck_out_tongue:

2ο φετιχ ειναι να μαθω να χρησιμοποιω τα πεταλακια που εχω χωρις να χανω νοτες οταν παιζω:p

καλα τεραστιo φετιχ μιλαμε τα πεταλακια! ειδικα εαν ειναι κ βαμενα στο χερι με ψυχεδελικα σχεδια ειναι τελεια!
ειχα αρκετα αλα τα πουλησα ολα για να παρω κατι καινουρια!
εχω ενα fuzz, ενα univibe, ενα wah wah, ενα overdrive k ενα tremolo!

Παλιοτερα ειχα αγορασει καποια της Boss τα οποια εχω ακομα,ενα Digital Delay,ενα Octaver και ενα Flanger.Επισης ειχα ενα τρισαθλιο ultra metal distortion της Aria που εβγαζε ηχο σαν να κλανουν ταυτοχρονα 2 εκατομμυρια μυγες.Απο wah ειχα το κλασικο και αξιοπιστο cry baby της Dunlop μεχρι που τα φτυσε μετα απο 12 χρονια καταχρησης και τσιμπησα το αντιστοιχο της Behringer και ολα μια χαρα.Φτηνο και καλο.

Για μενα τα πεταλακια δεν αποτελουσαν ποτε φετιχ,μαλλον δυσχρηστα τα εβρισκα,ειδικα στο θεμα κουβαλημα,στησιμο,τροφοδοσια,ωστοσο αναγνωριζω οτι με τις καταλληλες ρυθμισειες μπορεις να εχεις καλυτερα αποτελεσματα.Απο τοτε που αγορασα βεβαια το G-Major της Tc-electronics βρηκα την υγεια μου.Α,καποτε ειχα και απο πεταλιερες την rp-7 της digitech,καλουτσικη μου βγηκε.

Τελευταια απεκτησα κ εγω ενα μικρο φετιχ με μια πεταλιερα που πηρα!Ειναι η utopia για μπασο της Rocktron.καταπληκτικο μηχανημα για τα λεφτα του!μεχρι κ τον κιθαριστα κανω με distortion k wah pedal!:stuck_out_tongue: hokam θα μοιραστουμε τα σολο φιλε μου!:lol:

Ρε αυτοι οι μπασιστες να θελουν να μας φανε τη δουλεια…:stuck_out_tongue:

Ποτε το τσιμπησες αυτο ρε και δεν ειπες τιποτα???Κουφαλιτσα…αντε με γειες και να κανουμε καμια προβα ρεεεε!

Εχει λιγους μηνες.το πηρα για το σκυλαδικο αλλα δεν το δουλεψα ποτε εκει.ουτως ή αλλως τελειωσα απο κει.:slight_smile:
οσο για προβα πολυ συντομα φιλε μου!!!:wink: παντως η πεταλιερα για να μην ειμαστε κ off topic,ειναι σουπερ!εχει να φανταστεις μεχρι κ τους ηχους του μπασου απο One of these days των Floyd,με το delay κ τους ονομαζει Pink days 1 & 2!!!τα σπαει γενικα!κ μονο 230ευρω!!!

Εγω για dist χρησιμοποιώ το big muff kai to DS-1
επίσης έχω ένα sustainer τις boss κι ένα crybaby.
Για overdrive χρησιμοποιώ του marshall. Κορυφαίο overdrive.

Ρε παιδάκια να ρωτήσω κάτι μιας και αυτό είναι θρεντ για τα πετάλια γενικότερα.
Μπορείτε να μου προτείνετε ένα πετάλι άγριου distortion που να πλησιάζει σε ήχο τους cult of luna?

εχω μια digitech.αισχος.Αλλα επειδη πλεον παιζω μονο με καθαρο εκανα εναν ωραιο παχυ καθαρο ηχο και παιζω με αυτον.Για distortion ο ηχος που θελω θα βγει με 2 tubescreamer στη σειρα σε ενα 2μετρο λαμπατο μαρσαλι :stuck_out_tongue:

Xαχα, πάνω που πήγαινα να γράψω πως το Tube Screamer μου είναι μάλλον το “2ο μεγαλύτερο φετίχ” μου που λέει και ο τίτλος. 8)

εγω εχω το πεταλακι distortion MT-2 Metal Zone της Boss και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

Επισης θελω να παρω ενα delay πεταλακι, οποτε οποιεσδηποτε προτασεις ειναι καλοδεχούμενες :slight_smile:

ποσα λεφτα λες να δωσεις?:slight_smile:

κοιτα αμα θες καλο και βαρβατο delay . θα σου ελεγα το replica της t-rex (400 euro)
κατι πιο φτηνο θα σου ελεγα αυτο που εχω εγω το H20 της visual sound (210 euro αν και το πηρα με καλη εκπτωση 170 :smiley: )
αν θες ακομα πιο φτηνο της doss to digital delay ειναι καλο και φτηνο (140 ευρω)

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κανα πεταλάκι για death metal??
(Υπ`όψιν ότι δεν είμαι εξοικειωμένος μαζί τους…)

θα σου ελεγα να κοιταξεις (αφου λες οτι δεν εισαι εξοικειωμενος μετα τα πεταλακια ) της digitech το distorion factory . ουσιαστικα θα σε βοηθησει να βρεις τον ηχο που σου αρεσει , γιατι λειτουργει σαν εξομοιωτης distortion , και εχει ηχους απο 7 διαφορετικα πεταλια (βλεπε boss -harmonix-ibanez κτλ)

τσεκαρετο αμα θες :

http://www.thomann.de/gr/digitech_df7_distortion_factory.htm

ε περιπου 150-250. Θα παω μια απο αυτες τις μερες σε καποιο μαγαζι να δω τα πεταλακια που ειπε ο sentient, οποτε αν εχεις καποιο υπ’οψιν σου ριχτο και αυτο :slight_smile:

α ναι ξεχασα το καλυτερο μου φενετε:D … ριξε μια ματια και στης tc electronics το nova delay και απο οτι βλεπω σε περνει και στα λεφτα . απο της καλυτερες επιλογες που μπορεις να κανεις πιστευω:!: :!: :!:
240 ευρω μου φενετε κανει .

Τhanks :smiley: