Το 2ο μεγαλυτερο φετιχ (aka πεταλακια)

Εγω εχω το V-Amp για μπασσο και ενα πεταλακι της Boss (που με το δωσαν) Super Overdrive SD-1 το οποιο ειναι φλεμα και φαζιλα στο μπασσο.

Ρε μαστορες μπορει να με βοηθησει κανεις??

Εχω μερικα πεταλακια τα οποια τα επαιζα με μπαταριες…αλλα οσο να ναι,ειναι αρκετα σπαστικο να πρεπει να παιρνεις μπαταριες συνεχεια… Ειπα να παρω εναν μετασχηματιστη των 9 volt και ενα καλωδιο για να τα συνδεσω ολα με αυτον…ομως δε ξερω τι ρολο παιζουνε τα ma (μιλιαμπερ)…καθε πεταλακι γραφει 300ma…πρεπει και ο μετασχηματιστης να ειναι ξερω γω 300ma για να συνδεσω τα πεταλακια μαυτον?

http://www.visualsound.net/pa.htm

με αυτο λυνεις το προβλημα σου κατευ8ιαν!
υπαρχει κσε μαγαζι στην θεσσαλονικη!:wink:

Εγώ έχω αυτό και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

Το 2ο μεγαλύτερο φετίχ μετά το να μπορώ να παίζω πολύ γρήγορα :lol:

Καλησπέρα !! Χαιρετώ το φόρουμ… Θα ήθελα τη βοήθεια σας για την πεταλιέρα BOSS GT-8 . Την αγόρασα πριν 2 εβδομαδές και πραγματικά τα έχω δει όλα…Πάρα πολλά προγράμματα, ήχοι κλπ για να μπορέσω να βγάλω άκρη ( δεν έχω πολύ χρόνο αυτό το διάστημα…) Και το κακό είναι πως ενώ βρήκα στο νετ πρόγραμμα editor μέσω υπολογιστή, δεν έχει έξοδο για καλώδιο ο υπολογιστής…Ήθελα λοιπόν να μάθω αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει στέλνοντας μου κάποιες οδηγίες ή και παραμέτρους για δημιουργία ήχων… Distortion, chorus, reverb, delay κλπ… :-s

Λεπον σόρρυ που ανοίγω τόπικ χωρίς να ψάξω αλλά θέλω να του δώσω έμφαση γιατί επείγει. Λοιπόν, έρχεται ο θείος μου από αμερική μετά από το 2003. Θα του ζήταγα ακριβό πετάλι γιατί πάντα έφερνε πολλά δώρα αλλά τώρα έχει 5 (!) παιδιά και δεν ξέρω αν τον παίρνει για πολλά πολλά. Γενικά έχει φρίξει. Ένα καλό, αρκετά φθηνό και εύκολο να βρει πετάλι να προτείνετε? Πριν τις 3 αυγούστου χρειάζομαι απάντηση γι’ αυτό άνοιξα τοπικ plz μην το κλειδώσετε!

Πρωτα πες τι πεταλι θες(wah wah,distortion,overdrive,…).Γενικα τα Behringer ειναι φτηνα πεταλια.Γυρω στα 20 -30 ευρω.

Ναι αλλα ειναι και ψιλομαπες :stuck_out_tongue:

φιλς βεντερ, μιας και σε ξερω…boss metal zone…80 ευρω εδω…στο αμερικα 50 περιπου…το εχω και σπερνει 8)

Καλά αν είναι να πάρω 20-30 ευρώ το παίρνω και μόνος μου :p.

50 στην αμερική καλά είναι, πάρω δηλαδή κάτι που θα έρθει φτηνότερα στην αμερική και που δεν θα το παιρνα στην ελλάδα. Ίσως να πω το παραπάνω αν πω τελικά.

Πήρα αυτό τελικά

mr…thanks για το link :stuck_out_tongue:

Με γειά :slight_smile:

Το δούλεψες καθόλου?

τι να δουλεψει ρε…το εργαλειο ειναι χρυσος λεμε…48 εφφε…

ρουφιανακι

Thanks.
Όχι δεν το δούλεψα ήμουν ολη μέρα με τα 5 ξαδερφάκια μου (L) και τώρα φύγανε.

Εχει κανεις το συγκεκριμενο πεταλι?Το εχω μερικους μηνες και καπου στο βαθος κανει ενα βομβο, ενω τα υπολοιπα πεταλια μου ακουγονται πεντακαθαρα…Καμια ιδεα πως να το λυσω?

με μπαταρια το παιζεις η με μετασχιματιστη?

Mετασχημαριστη αλλα με 3000mA.Αυτο εχω σκεφτει, αλλα γιατι να μην κανουν θορυβο και τα αλλα?

πολλες φορες το τωει το κολημα!

δες τι θα κανεις!

συνδεσε μονο αυτο το πεταλι!
στην αρχη με τον μετασχηματιστη κ μετα με μπαταρια! δες εαν σου κανει τον θορυβο οταν ειναι ανοιχτο αλλα κ κλειστο!
πες μου τι εγινε κ μετα βλεπουμε!:wink:

για καλο κ για κακο τσεκαρε ολα σου τα καλωδια!

Φιλαρακο κανει θαορυβο κλειστο.Μηπως να παιξω με καμια γειωση?

ΥΓ:μιλαγαμε κ μεσω μαιλ για την στρατο σου, ο Νικος ειμαι!

κ με μπαταρια?

δε δοκιμασα μπαταρια γιατι τα εχω κολλημενα τα πεταλια στην πεταλιερα και ειναι μανουρα να το βγαλω.Λεω να το αφησω για τελευταιο…Ολα τα υπολοιπα τα εκανα.Τι προτεινεις?
Ευχαριστω αδερφε!