Το 2ο μεγαλυτερο φετιχ (aka πεταλακια)

δοκιμασε με μπαταρια η με αλλον μετασχηματιστι

Μετασχηματιστη εχω αλλαξει τρεις φορες και τωρα εχω εναν στα 3000mA.Κανω δοκιμη και απο το δικτυο και απο το πεταλι μεμονωμενα.Υπαρχει κατι να κοιταξω πριν το ξεκολλησω για να δοκιμασω μπαταρια??8O

τα καλωδια!
εαν ειναι κ αυτα οκ παμε μπαταρια!

Δε θα το πιστεψεις…Χτες που γυρισα απο μια προβα μου ξεκολλησε το πεταλι απο τη βαση, οποτε παω να παρω μπαταρια και ενημερωνω!!!

Λοιπον…εβαλα μπαταρια και ακουγεται πολυ λιγο.Τι λες?
Ο μετασχηματιστης ειναι απο το visualsound.de και τα καλωδια των συνδεσεων ειναι ibanez(και του σηματος και του δικτυου).
Ακουω τη γνωμη σου!

απο οτι καταλαβα τον θορυβο στον κανει απο την αρχη!
οποτε μαλον θα αναγκαστεις να το παιζεις με μπαταρια
εαν ομως εμαφνιστικε μετα ισως να το δει κ καποιος μαστορας!
επισης δοκιμασε με τον μετασχηματιστη να το απομακρινεις οσο το δυνατο μακρυτερα απο το πεταλι για να δεις αμα ακομα σου κανει θορυβο

Αδερφε σ ευχαριστω πολυ!

τι εγινε τελικα? :slight_smile:

Ακομα τιποτα, διοτι μολις γυρισα σπιτι απο δουλεια.Θα προσπαθησω να παιξω με καμια γειωση(μηχανικος ειμαι, τι αλλο θα σκεφτομουν…).Εχω σταθερα ενα μετρο αποσταση και απο την πριζα και απο τον ενισχυτη…Θα επανελθω

Τζιφος…Την Παρασκευη ειναι μεγαλη μερα…θα πεσει γειωση…

χαχα!
το ειχα ξεχανει!:stuck_out_tongue:

Απαντάω εδώ στο θρεντ που μόλις άνοιξε ο Bluezlick για να μην γκρινιάζει ο Σορτσάκιας :stuck_out_tongue:

Ibanez Tube Screamer
Dunlop Cry Baby Wah
MXR Overdrive + (έτσι δεν λέγεται; #-o Δεν είμαι ΄σίγουρος, τεσπα το γνωστό κίτρινο πετάλι της MXR από αρχές δεκαετίας '80)
ΜΧR Phase 90

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Satchurator το καινούριο πετάλι της Vox και θα μου το δανείσει ένας φίλος να το δοκιμάσω σύντομα.

ναι ναι! παιξε να μας πεις!
θελω να κανω μια αλλαγη τα Overdrive μου κ το ψαχνω το θεμα! :wink:

Εγώ χρησιμοποιώ ουσιαστικά 4 πεταλάκια. Ένα boss blues driver, Ένα dd6 delay(boss) ,ένα Big muff p, ένα wah . Τα έχω συνδεμένα με τη σειρά που τα ανέφερα, αλλά θέλω να δοκιμάσω να τους αλλάξω σειρά. Αν έχετε καμιά ιδέα…

GUITAR ---- WAH — OVERDRIVE — Big MUFF — DELAY ---- AMP

κ μετα δοκιμασε να αλξεις θεση το muff με το overdrive

Θα το δοκιμάσω και θα γράψω εντυπώσεις. Thx δάσκαλε :smiley:

Το δοκίμασα χτες…Εντελώς διαφορετική νοοτροπία ήχου. Βγάζεις διαφορετικά πράγματα αλλά δεν ξέρω αν με βολεύει. Ειδικά το Wah μάλλον με βολεύει να είναι πριν τον ενισχυτή ακριβώς. Thx bluezlick. 8)

ολοι το WAH πρωτο πεταλι το εχουν κ εσυ τελευταιο! :lol::lol:
πλακα κανω!
σημασια εχει τι γουσταρεις!

mule το παιξες το πεταλακι τελικα?

Aν έχεις κανένα reverb στην σειρά πριν από το wah θα ακούγεσαι λίγο “παράξενα” :wink::smiley:

Δεν βρεθήκαμε με αυτον που είναι να μου το δώσει ακομά. :frowning:
Μόλις το πάρω στα χέρια μου θα σου γράψω εντυπώσεις. :wink:

Καλησπέρα ?? Ποιά πεταλιέρα θα μου προτείνατε : BOSS GT8 ή BOSS GT10 ??? Επίσης με πόσα πεταλάκια είναι κάποιος κομπλέ ( equalizer.distortion etc)…