Το 2ο μεγαλυτερο φετιχ (aka πεταλακια)

  1. Υπάρχει ήδη θρεντ για πεταλιέρες
  2. Τι εννοείς ποιά σου προτείνουμε? Προφανώς την GT10. Το ότι είναι πιο ακριβή και το ότι 10 > 8, από την αριθμητική της δευτέρας δημοτικού, δείχνουν ότι είναι μάλλον καλύτερη. Λέω εγώ ο μη-κιθαρίστας.
  3. Τι με πόσα πεταλάκια είσαι κομπλέ? Άλλο να παίζεις post και άλλο Ac/Dc μάνα μου. Κι εσύ δε μας είπες σε τι αρέσκεσαι.

πρωτα απο ολα βρες το σωστο THREAD :wink:
ενοητε GT 10 γιατι ειναι πιο εξελιγμενο μοντελο!
οσα για τα πεταλακια πες μας τι μουσικη θες να παιξεις κ απο πια συγκροτηματα γουσταρεις τον ηχο για να δουμε τι ψαχνεις!

1ον) Sorry που άνοιξα καινούργιο θέμα χωρις να το ψάξω
2ον) Επειδή δοκίμασα την GT8 μου φάνηκε πολύ πολύπλοκη για να φτιάξεις ήχο και λίγο “άνευρη” σε distortion…Γι’ αυτό ρώτησα για την GT-10 ( αν είναι πιο εύχρηστη κλπ)
3ον) Παίζω rock απο ξύλινα σπαθιά-παπακωνσταντίνου μέχρι rchp-floyd &ac-dc…

λενε οτι η GT 10
ειναι πιο ευχριστη αλλα εγω δεν στην προτεινω!
ειμαι γενικα κατα τις πεταλιερας!

για τον ηχο κ το στυλ που θες να παιξεις με ενα WAH, OVERDRIVE, CHORUS, DELAY, k BOOSTER
εισαι αρχηγος!(ενοητε κ λαμπατο ενυσχιτη ε!)
οποτε κανε οικονομια αγοραζε σιγα σιγα ενα πεταλακι κ σε λιγο καιρο θα εισαι αρχηγοπουλο! :wink:

Thanks bluezlick…Και τι μάρκα πεταλάκια προτείνεις ? Παίζει ρόλο η σειρά που θα μπούν απο την κιθάρα προς τον ενισχυτή ?? Και πόσο περίπου στοιχίζουν αυτά τα 4-5 πεταλάκια ?? Α, και υπάρχει τρόπος σύνδεσης τους με υπολογιστή μέσω usb ή μόνο μέσω καλωδίου ?

μαρκες υπαρχουν πολλες το θεμα ειναι ποσα διαθετεις εσυ!
αμα κοιταξεις “απλες” μαρκες τυπου BOSS, MXR, ELECTRO HARMONIX, με το πολυ 400euro εισαι τζετ(μαζι με τροφοδοτικο κ καλωδια)
η σειρα παιζει πολυ συμαντικο ρολο απλος ο καθενας τα συνδεει οπως γουσταρει:wink:
για υπολογιστη ειναι μονο μεσο καλωδιου αλλα κ παλι δεν θα εχεις τοσο καλο αποτελεσμα

(καινούργια δημοσίευση άνευ δημοσκοπήσεως, ζητώ ταπεινά συγνώμη για την αναστάτωση)


Καλησπέρα σε όλους παίδες και καλώς σας βρήκα (πρώτη φορά συντάσω θέμα).

Όπως εύκολα μπορεί κάποιος να συμπεράνει βρίσκομαι σε δίλημμα : Boss GT-10 ή Line 6 POD X3 Live;

Καταρχάς ν’ αναφέρω τον εξοπλισμό μου :

  • Ηλεκτρική κιθάρα B.C. Rich Mockingbird ST με δύο διπλούς μαγνήτες Rockfield Mafia
    (οι μαγνήτες θ’ αλλαχθούν, όμως αυτό είναι άλλη ιστορία)
  • Ενισχυτής Line 6 Spider Valve 212 λαμπάτος, με πάνω από 200 έτοιμα presets ήχων

Αρέσκομαι κυρίως σε hard rock/heavy metal/thrash metal (ενδεικτικά να πω Metallica, Iron Maiden, Ozzy Osbourne, Van Halen, Led Zeppelin, White Lion, Testament, Yngwie Malmsteen, Whitesnake, Megadeth, Gary Moore, Exodus, Slayer- σταματάω εδώ γιατί θα χαθεί η μπάλα).
Οι έτοιμοι ήχοι και οι επιλογές ρυθμίσεων που υπάρχουν στον ενισχυτή μου ομολογώ πως με καλύπτουν στους περισσότερους ήχους που θέλω να έχω. Οπότε μ’ ενδιαφέρει κυρίως να εμπλουτίσω τους υπάρχοντες ήχους ή όσους έχω φτιάξει εγώ με τα εφφέ/φίλτρα και τις προσομοιώσεις και συνδυασμούς ενισχυτών/καμπινών/κεφαλών που έχουν και οι δύο πεταλιέρες.
Δεν έχω δει τεστάρει ο ίδιος καμία απ’τις δύο, μόνο ό,τι πληροφορίες και video έχω βρει στο internet
(μια τραγική παράλειψη του Line 6 POD X3 Live είναι η παντελής έλλειψη harmonizer/pitch shifter/octaver, απαράδεκτον κύριοι της Line 6).

Επομένως για να μην ξεφεύγουμε απ’τον αντικειμενικό μας σκοπό, ποια απ ‘τις δύο προαναφερθείσες πεταλιέρες πιστεύετε ότι ανταποκρίνεται καλύτερα σ’ αυτές τις απαιτήσεις;
Όποιος κατέχει εμπειρίες από πρώτο χέρι, θα του είμαι ευγνώμων αν τις μοιραστεί μαζί μας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, να είστε όλοι/όλες καλά.

γκουχ γκουχ
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=6462&page=9

Για αρχή, ελπίζω αυτό να είναι το σωστό thread για τα πετάλια!
Εδώ και 2 περίπου βδομάδες ψάχνω το όλο θέμα με τα πετάλια/πεταλίερες και πραγματικά είναι χαοτικό. Υπάρχουν πολλές μάρκες και πολλά πολλά πετάλια και ειλικρίνα δε μπορώ να αποφασίσω.

Στο στάδιο που είμαι δε ξέρω ακριβώς τη θέλω μιας και αυτά που πέζω είναι εντελώς all arround. Αυτό που σίγουρα ξέρω, είναι ότι θέλω wah-wah και σίγουρα πολλού διαφορετικούς τύπους παραμόρφωσης. Έχω στο μυαλό μου ήχους αλα David gilmour( δεν μιλάω να βγάζει ακριβώς τον ίδιο αλλά να τον πλησιάζει με αξιοπρέπεια) αλλά και blues αλα BB-king.

Είμαι ερασιτέχνης, και πέζω με μία squier strat η οποία για αυτά που θέλω είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική ( τις προάλλες που την έβαλα σε έναν marshall στο studio απλά τρελάθηκα!)

Με αυτά στο μυαλό και με ένα budget 120 - 150 euro max, και με γνώση ότι στα ηλεκτρονικά πέρνεις ότι πληρώνεις, ψάχνω κάτι οικονομικό value for money!

Έχω δει αυτά:

http://www.korg.com/gear/info.asp?A_PROD_NO=AX5G
http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=90730#

Έχει κάποιος γνώμη πάνω στο τι προσφέρουν αυτά?
Ο ήχος και η ποιότητα που βγάζουν είναι αποδεκτή ας πούμε για live?
Αξίζει θεωρείτε να πάρω πιο ακριβά κομμάτια, πεταλάκια, τα οποία θα μου μείνουν και όταν αλλάξω κιθάρα?(Θα γίνει και αυτό καποια στιγμή!!)
Αν ναι προτείνετε ιδέες !
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

καλως ηρθες στον κοσμο με τα πεταλακια!
οπως ειπες γινετε ενας χαμος κ ετσι ειναι!
για αυτα τα δυο που ρωτας ειναι πεταλιερες οι οποιες εχουν παρα πολους ηχους με αποτελεσμα να υστερουν σε ποιοτιτα!
βασικα πριν παρεις ενα οποιδιποτε πεταλι καλο θα ειναι αν εχεις εναν καλο ενισχυτη ωστε να μπορει το πεταλι να αποδωσει τα μεγιστα! γιατι αμα ειναι μαπα ο ενισχυτης το αποτελεσμα θα ειναι αστα να πανε!
μια που απο οτι ειδα ψαχνεις πιο blues k rock ηχους μονοδρομος ειναι ο λαμπατος ενισχυτης!
μπορεις να παρεις καποιον μικρο για τον σπιτι ο οποιος θα παιζει παρα πολυ καλα!
εγω προτινω (κ με ενα μικροφωνο βγαινεις κ Live ανετοτατα)
http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm
ακου κ πως ακουγετε http://www.youtube.com/watch?v=0ykiak1PQNo&feature=related

αφου αποκτισεις αυτον η κατι παρομοιο
μετα μπορεις να παρεις ενα wah k ενα overdrive

απο WAH ενα Vox η ενα Cry Baby θα ειναι μια χαρα


κ απο overdrive Μπορω να σου προτινω
TS9 http://www.thomann.de/gr/ibanez_ts9_tube_screamer.htm (παιζει ανετα απο blues Μεχρι Rock)
η καποιο Boss οπως το
http://www.thomann.de/gr/boss_od3_overdrive.htm
http://www.thomann.de/gr/boss_bd2_blues_driver.htm

κ μια που γουσταρεις gilmour ενα delay θα το χρειαστεις!

το πιο βασικο ομως ειναι ολα αυτα να πας σε καποιο μαγαζι κ να τα ακουσεις για να δεις εαν σου αρεσουν!

Kαμια γνωμη για τη καινουργια σειρα της Digitech που λεγεται Hardwire;Eιναι αυτα εδώ.Εχει δοκιμασει κανεις καποιο απο αυτα; :slight_smile:

ρε παιδια εγω ψαχνω μια πεταλιερα μικρουλα.συμπαθητικη και πολυ φθηνη.χεχε!
χωρις πολλα πολλα…απλα να αλλαζει απο καθαρα σε βρωμικα και να χει καμια περιεργη παραμοπρφωσουλα.καμια με κανα 25αρι μπορω να βρω??

ουτε πεταλκι τις προκοπης δεν παιρνεις με 25 ευρω θες κ πεταλιερα…:wink:

Χθεσινο αποκτημα

Ορίστε φίλε μου --> DIGITECH RP50 :wink:

οριστε με 30!!χαχα!

πολυ καλο φαινεται…για πες τωρα τι μπορεις να κανεις με αυτο???τι drum machine ειναι αυτα και πουτ@νιες?ρε συ πολλα δεν εχει για 30 ε…

ειμαι ασχετοσ (και) απο πεταλα!:slight_smile:

Για την τιμη του πιστευω ειναι κατι παραπανω απο καλο (ακομα και μονο για drum machine να το εχεις δηλαδη)…οντως μιλαμε για πολυ χαμηλη τιμη γι’αυτα που δινει.Ε τα κλασσικα έχει,προσομοίωση γνωστων καλων ενισχυτων,παραμορφωσεις,20 τυπους εφε,προσομοιωση καμπινας κτλ…οτι διαβαζεις κι εσυ βασικα.Προσωπικα εχω κι εγω μια μικρη πεταλιερουλα της Ζoom (g2.1u) που εχει drum machine και πιστεψε με ειναι πολυ καλη φαση να βαζεις εναν drum ρυθμο και να παιζεις (ειδικα αμα δεν εχεις μπαντα ειναι καλος τροπος να ξεκ@…νεις :lol:)

βαλε κ κανα 20αρικο εξοδα αποστολης!:wink:

γτ εδω στην ελλαδα δεν παιζει κανα τετοιο?

Το βρισκεις πιστευω και εδω αλλα μαλλον λιγο πιο ακριβα (digitech φερνει σιγουρα ο Καγμακης-MUSIC ACCESSORIES στη Σολωνος).Παντως πολλοι κανουν παραγγελια απο thomann,εγω πχ ειχα αγορασει κατι απο εκει μαζι με αλλα ατομα (ολα οσα θελαμε σε μια παραγγελια δηλαδη) και η συνολικη τιμη εβγαινε πανω απο 300 ευρω και γλυτωσαμε τα εξοδα αποστολης…θεληση να υπαρχει :stuck_out_tongue:

Επισης μπορεις να βαλεις και αγγελια ζητησης για το συγκεκριμενο,ολο και καποιος παιζει να το πουλαει :wink: