Ελληνικο Πρωταθλημα Ποδοσφαιρου 2007/2008

Μια βδομαδα εμεινε για την εναρξη του φετινου πρωταθληματος. Δωστε προγνωστικα, καντε αναλυσεις, ο,τι τραβαει η ορεξη σας…

Αυτο που εχω να πω εγω προς το παρον ειναι οτι ξεκιναμε πολυ αργα και παλι. Στις 25-26/8 που θα ξεκιναει το δικο μας πρωταθλημα οι Αγγλοι θα κανουν την 4η αγωνιστικη. Στις 19/9 που ξεκιναει το Τσαμπιονς Λιγκ οι ελληνικες ομαδες θα εχουν μολις 2 ματς πρωταθληματος στα ποδια τους (ελεω Εθνικης και εκλογων). Καθε χρονο η ιδια ανοργανωσια…

Θα ήθελα να μπορύσα να διαλέξω την τέταρτη επιλογή, αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα μάλλον πάλι ο γάβρος θα το πάρει κατά 70%…

Ε νωρις ειναι ακομα για προβλεψεις,αλλα γενικα μιλωντας θα κονταροχτυπηθουν πιστευω Ολυμπιακος και ΑΕΚ,αν και η ΑΕΚ εχει το μειονεκτημα οτι δεν εχει πολλες επιλογες στους επιθετικους.Ο ΠΑΟ θεωρω οτι ειναι το “αουτσαιντερ” απο τους 3.

Ο Αρης νταξει,μην τρελαινομαστε,3αδα αν μπει θα ναι μεγαλο βημα,το ΠΟΚ δυσκολα χαλαει,ειτε το θελουμε ειτε οχι.Αφηστε που αυτος ο τραυματισμος του Κοκε μπορει να μας στοιχισει πολυ ακριβα…

Ψηφιζω Ολυμπιακο λοιπον για πρωτο φαβορι και ΑΕΚ για 2ο.

Ολοι χαλια ειναι.Κανενας δν εχει προβαδισμα.
Ο Αρης εχει πολυ καλη ομαδα αλλα θα…ριχτει παλι τεταρτος.

Υπάρχει όμως μια ομάδα από τις 3 που είναι λίγο πιο χάλια, σωστά? :stuck_out_tongue:

o αρης γιατι μπηκε στην επιλογη?Εγω λεω θα το παρει η παοκαρα.Ολες οι ομαδες σερνοντε

XAXAAXAXAXAXAxAXxXXxxXAAXXAAXXAXAXAAXXAAXAXXAAXAAXXA
BRAUNSCHWEIG
XAAXAXAXAXXAXXXAXAXAXAxAXxXXxxXAAXXAAXXAXAXAAXXAAXAXXA

Λοιπόν : Πιστεύω ότι η ΑΕΚ φέτος έχει περισσότερες πιθανότητες από τις τελευταίες χρονιές για τίτλο, νομίζω ότι θα κονταροχτυπηθεί με τον Ολυμπιακό, δεν μπορώ να προβλέψω νικητή, αλλά την ψήφισα για να πάρει και αυτή κάτι. Πάντως ο Μορέτο δεν μου γεμίζει το μάτι, αλλά στην επίθεση πιστεύω ότι μπορεί να σηκώσει το βάρος στην Ελλάδα ο Λυμπερόπουλος.
Όσο για Ολυμπιακό, σε όλες τις θέσεις είναι πολύ δυνατός, μόνο για τον Νικοπολίδη πιστεύω ότι τα έχει φάει τα ψωμιά του, ενώ για Μπούτινα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Ο Σηφάκης δν γνωρίζω αν μεταγγράφηκε.
Ο Παναθηναικός δεν μου γεμίζει το μάτι, και πιστεύω ότι ο ¶ρης, τον οποίο περιμένω πολύ δυνατό μπορεί να του φάει και την τρίτη θέση. Τώρα δεν ξέρω αν αποδειχτεί προπονηταράς ο Πεσέιρο και μπορέσει να κάνει κάτι καλό με αυτό το υλικό.
Ο Πανιώνιος επίσης πιστεύω ότι έχει τα φόντα να επναλάβει την περσινή πορεία.
Για τον ΠΑΟΚ νομίζω ότι πρέπει να αφήσει αυτή τη χρονιά στην άκρη τις αγωνιστικές διακρίσεις και να κοιτάξει να ορθοποδήσει οικονομικά, αλλά δθστυχώς δεν νομίζω να είναι οι οπαδοί του σε θέση να σκεφτούν έτσι.
Η Λάρισα έκανε κάποιες καλές μεταγγραφικές κινήσεις και πιστεύω ότι θα τα πάει καλύτερα σε σχέση με πέρσι.
Ο ΟΦΗ επίσης μπορεί να κυνηγήσει μία θέση στην πεντάδα.
Η ομάδα μου, η Ξάνθη έχει προβεί μόνο σε κινήσεις-ερωτηματικά λατινοαμερικάνων παικτών που φαίνονται καλοί στα βιντεάκια, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα προσαρμοστούν στην Ελλάδα, πήρε τον Βάλλα που έχει να παίξει μπάλα 4 χρόνια και τον Διγκόζη που είναι χρήσιμος παίκτης-εργαλείο, αλλά δεν μπορεί να κάνει τη διαφορά. Μόνη εγγύηση φαντάζει ο Κροάτης γκολκίπερ Τούρινα, πρών βασικός της Ντιναμό Ζάγκρεμπ και με δύο συμμετοχές στην εθνική ομάδα της χώρας του. Αλλά έτσι κι`αλλιώς ο Πανόπουλος πρωτίστως επιδιώκει να γεμίσει την τσέπη του και όχι να δεί την ομάδα του (η εταιρεία όπως αρέσκεται να την αποκαλεί) να διακρίνεται. Επίσης ο νέος προπονητής, ο Βέλγος Εμίλιο Φερέρα δεν μου γεμίζει το μάτι δεδομένου ότι δεν τα πήγαινε καλά στις βέλγικες ομάδες που προπονούσε.
Για τον υποβιβασμό τώρα, βλέπω σίγουρα στην Β τους Βέροια, Λεβαδειακό και για την τρίτη θέση νομίζω πως υποψήφιοι θα είναι οι Απόλλων Καλαμαριάς, Ηρακλής και δυστυχώς η ομάδα μου.

αμα φτασεις στο ξενοδοχειο 5 η ωρα τα χαραματα και παιζεις φιλικο στις 3 το μεσιμερη,δηλαδη10 ωρες αργοτερα ποιος περιμενες να κερδισει λολ

Ο Ολυμπιακός είναι σχεδόν καινούριος, ο βάζελος κοντεύει τα 100 χρόνια του, η ΑΕΚ έχει Ρίμπο.

Δίνω πολλές πιθανότητες στην ΑΕΚ φέτος αλλά θέλω να (ξανά)μιλήσει η καδιά του πρωταθλητή.

Γιατι περσι βγηκε τεταρτος παιζοντας κατα διαστηματα καλη μπαλα και γιατι εκανε καποιες σοβαρες μεταγραφες…

Ολυμπιακος: Αν ειχε προπονητη δεν το συζηταμε. Πρωταθλημα και στους 16 του Τσ. Λ. Αλλα με Λεμονη δεν μπορεις να πας μακρια. Στα υπερ του, το οτι αν κανει τις μεταγγραφες που λεει δεν θα εχει κανενα κενο. Πιθανοτητες 60%
ΑΕΚ: Δε νομιζω οτι ανεβηκε επιπεδο συγκριτικα με περσι. Εχει Ριβαλντο, Λυμπεροπουλο και Μαντουκα στην ιδια 11αδα ενω παιζουν στην ιδια θεση κανονικα. Δεν εχει δεξι μπακ, το Ραμος δεν μαρκαρει. Ο Τσιριλο ειναι μια κλαση πανω απο τον Αλβες. Ο Μορεττο θα μας χαρισει γελιο αν δεν βελτιωσει λιγο την τεχνικη του. Λογικα η ΑΕΚ θα πονταρει να της βγει ο Μπλανκο. Γιατι απ’οσα ματς της εχω δει, στην περιοχη δεν παταει. Κανα στημενο, καμια αναμπουμπουλα μπας και σωθει το ματς. Αν της βγει ο Αργεντινος, εχει καλως. Αν οχι… Πιθανοτητες 20%
Παναθηναϊκος: Ουτε αυτος εχει τρυπες στο ροστερ του, απλα δυσκολευεται να βαλει τη μπαλα στα διχτυα. Παντως εχει την πιο πληρη μεσσαια γραμμη και παικτες με προσωπικοτητα. Με Γκονζαλεζ, Ιβανσιτς, Καραγκουνη στην 11αδα, η μπαλα θα φτανει σιγουρα στους επιθετικους. Το θεμα ειναι να τελειωνουν εκεινοι τις φασεις. Ο Παπαδοπουλος εχει να παιξει μπαλα κατι χρονια. Ο Μαντζιος ειναι μια ζωη ταλεντο. Ο Σαλπιγγιδης με την μπαλα κατω ειναι καλος αλλα αμα του ρθει ψηλα δεν την φτανει. Ο Ντογιε δεν ειναι φορ. Πιθανοτητες 20%
Αρης: Η 3η θεση ειναι υπερβαση, η 4η θεση επιτυχια. Πιθανοτητες 0%.

και εχει πιθανοτητες να βγει πρωταθλητης?

Αμα δεσει η ομαδα του κανονικα θα επρεπε να εχει. Παντως μην το ψαχνεις, ο ΠΑΟΚ σιγουρα δεν εχει…

Λοιπον μαλλον παλι ΟΣΦΠ, αλλα καλη ειναι και η ΑΕΚ. Εμεις για 2οι ή 3οι μας βλεπω φετος σιγουρα ομως θα ειναι καλυτερα απο το περσινο χαλι και μην βλεπω βλακιες για 4η θεση που εγραψαν καποιοι. Καλες μεταγραφες γινανε οπως των Καραγκουνη, Μαλαρτζ, Ν’ Ντογιε κ.α. Θα δειξει εχω μεγαλυτερη εμπιστοσυνη στην ομαδα φετος. Παντως ψηφισα ΠΑΟ στο πολλ δεν μπορουσα αλλιως. Εμεις αν παρουμε πρωταθλημα φετος θα ειναι λογω Λεμπνη στον ΟΣΦΠ και αν αποδειχθει προπονηταρας ο Πεσειρο (και παρουμε και αλλους παιχτες τον Γεναρη, μην ξεχνιωμαστε κυριε Τζιγγερ).

η αισιοδοξια δεν ειναι κακο πραμα

Ούτε για αστείο.

Εγω αυτο που θελω να δω φετος στο πρωταθλημα ειναι τις “ομαδες-εκπληξεις” του περσινου πρωταθληματος να μην αποδειχθουν φουσκες. Μιλαω για ΟΦΗ, Πανιωνιο κυριως αλλα και για Αρη. Θελω να δω τη Λαρισα να μπει (αν εχει και ευνοϊκη κληρωση) στους ομιλους του ΟΥΕΦΑ και να μην παρατησει τα παιχνιδια οπως περσι η Ξανθη. Μιλωντας για Ξανθη, θελω να τη δω κι αυτη παλι δυνατη. Να υπαρχει, ρε παιδι μου, ανταγωνιστικοτητα…

Η αισιοδοξια οχι δεν ειναι κακη. Αλλα θα πρεπει πρωτα να αισιοδοξεις μπας και συμμαζεψετε το οικονομικο χαλι. Ασε το πρωταθλημα προς το παρον…

Για αρχή να πω πως περιμένω το πιο ενδιαφέρον πρωτάθλημα των τελευταίων χρόνων, με αγωνία μέχρι το τέλος κ μικρότερη διαφορά ανάμεσα στους 3 πρώτους και στους υπόλοιπους. Θα αλλάξει κάτι φέτος? Ας πάμε να δούμε. Τα μηνύματα είναι αισιόδοξα.

ΑΕΚ: πολύ βελτιωμένη, με πολλά νέα πρόσωπα και μεγάλες φιλοδοξίες. Καλύτερα που πάμε ουέφα, θα μπορούμε να πάμε καλύτερα στο πρωτάθλημα. Αν ρίμπο, λύμπε, σέζαρ και μπλάνκο βάλουν τα μισά γκολ από αυτά που έβαλαν πέρυσι, το παίρνουμε μαρς. θεωρώ την αρχή πολύ σημαντική: αν αρχίσουμε με νίκες, θα προχωρήσουμε καλά. αν χάσουμε βαθμούς θα αρχίσει πάλι πολύ γρήγορα η γκρίνια. πρώτο φαβορί για τίτλο

ΠΑΟ: δεύτερο φαβορί για τίτλο. έκανε πρώτη φορά μεταγραφές ουσίας, η λεωφόρος βοηθάει κ μια νίκη επί του γαύρου στην πρώτη αγωνιστική θα δέσει ομάδα κ φιλάθλους. μπορεί να του στοιχίσει το γεγονός ότι έχει λούζερ επιθετικούς (εκτός του μαυρούλη), αλλά το κέντρο του με κάρα/νίνη είναι σούπερ. πίσω στα ζόρικα θα γίνει λίγο πάρτυ, αλλά για το πρωτάθλημα δεν έχει σημασία

ΟΣΦΠ: τον βλέπω να πηγαίνει άπατος, ειδικά αν χάσει στην αρχή και αρχίσουν κ οι γνωστές μεγάλες επιτυχίες του τσουλου. δεν έχει κανένα παίκτη με ειδικό βάρος κ μπροστά θα ζοριστεί πολύ όταν η μπάλα είναι βαριά. θα διεκδικήσει κ εκείνος το πρωτάθλημα, αν δεν έχουν ξεφύγει οι άλλοι δύο όσο θα περιδιαβαίνει τα γήπεδα της Ευρώπης κ θα μαζεύει μπαλάκια. στον πάγκο δεν έχει παίκτες, ακόμα και αν βάλουν φουσκωτές κούκλες. ένας τζόλε δεν φέρνει την άνοιξη (και φέτος) και οι υπόλοιποι που πήρε μου φαίνονται γυρολόγοι 100%

Άρης/Πανιώνιος: τους περιμένω κ τους θέλω δυνατούς κ ιδιαίτερα τον Άρη. Πιστεύω πως πάνω θα δεινοπαθήσουν όλοι κ ο θέριος θα καίει τα μέταλ μπλουζάκια του κάθε κυριακή. εκτός δεν ξέρω τι θα κάνουν. τους βλέπω για 4-5, με μια ελπίδα για την τρίτη θέση, αν κάτσουν πολλοί τραυματισμοί στον γαύρο κ παίζει με βασικούς τους 15χρονους κ τον κάρβου

ΠΑΟΚ: δυστυχώς περιμένω μαύρο χάλι. λεφτά δεν υπάρχουν, μάζεψε ότι γεράκλα υπήρχε (αλήθεια με βασικό φορ τον Βρύζα που πάνε?) και όταν ζορίσουν τα πράγματα βλέπω λαϊκά διακστήρια, τιμωρίες και ξεφωνητό του Ζαγοράκη. ιδιαίτερα αν οι σκώληκες πάνε τρένο στην αρχή, ούτε μέχρι Νοέμβρη δεν θα είναι τα πράγματα ήρεμα στην ομάδα του αγαπημένου μπούλη του φόρουμ μας. Ελπίζω τουλάχιστον να παίζουν βασικοί όλοι οι μικροί, ο χριστοδουλόπουλος να βάλει 15 γκολ κ να αναδειχθεί κ ο Μουστάκιας με το ταμπούρι του να κλέψει κανένα αποτέλεσμα Αθήνα. τον βλέπω πίσω από όλους κ με ζόρικη χρονιά. Αν βρει λεφτά κάτι θα αλλάξει, αλλά που…

Αναρωτιέμαι τι θα γίνει με Αστέρα (καθώς ακούγονται ΠΟΛΛΑ για ξέπλυμα μαύρου χρήματος κ για το πως ανέβηκε η ομάδα τόσο ψηλά τόσο γρήγορα), οι γριες θα παλέψουν να σωθούν κ οι υπόλοιποι στα ίδια που τους έχουμε συνηθίσει. Ελπίζω κ ο ΟΦΗς να είναι δυνατός, αλλά δεν τον βλέπω…

Αν δεν το πάρουμε και φέτος,βράσε όρυζα…:lol: