Κύπελλο Ελλάδος 2008-2009

Εγώ θέλω τελικό Αστερα με Σέρρες πάντως…

Νομίζω ότι έτσι όπως πάει το πράγμα, πάμε για πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό, κύπελλο στην ΑΕΚ και θέση Τσ.Λ στο βάζελο (2 ομάδες δε βγάζουμε Τσ.Λ?). Όλοι ευχαριστημένοι δηλαδή (σχεδόν). Αν και μακάρι να χτυπήσει κύπελλο κάνας Πανσερραικός ή θέση Τσ.Λ ο Παοκ.

Οχι.Και το βρισκουμε λιγο περιεργο,ενας πολυ καλος διαιτητης μεχρι εκεινη την στιγμη,να γινεται ξαφνικα τοσο κακος.

Πανούτσος, Κάρπετ βρίσκουν τις αποβολές σωστές πάντως και μιλάμε για δημοσιογράφους που τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια δύσκολα τους λες φιλικά προσκείμενους προς τον Ολυμπιακό.

Εγώ συνεχίζω πάντως να υποστηρίζω ότι και οι δυο αποβολές ήταν τραβηγμένες.

Σιγουρα,η πρωτη κοκκινη ηταν πολυ τραβηγμενη,και τετοιες φασεις εγιναν πολλες και πριν και μετα,πχ ενα μαρκαρισμα του Παντου,και γινονται δεκαδες σε καθε ντερμπι.Στην δευτερη δεν μπορω να το πιστεψω οτι δεν εδωσε αυτο το φαουλ πανω στον Αραμπατζη που προηγειται,πραγματικα εγω ειχα βγει εκτος εαυτου μολις το ειδα,και οσο βλακωδως κι αν φερθηκε μετα ο Ιβιτς,λες και δεν ηξερε τι τον περιμενε,νομιζω οτι ηταν ανθρωπινο να εκνευριστει και να κανει αυτην την μαλακια.Παντως πιστευω οτι ηταν φαση-προιον της παπαριας του Κουκουλακη,και γιαυτο πιστευω θα πρεπε να του χαρισει την καρτα σε κεινη την φαση.Οσο για την φαση του Μπακαγιοκο,τραγικο το να κλεινει τα ματια,δεδομενου και του τι εχει προηγηθει και το ποσο αυστηρος ηταν με τις δικες μας καρτες.Τεσπα,στο τοπικ του ΠΑΟΚ εχω κατεβασει ολοκληρα σεντονια,δεν θα επεκταθω και παρα πολυ εδωπερα.

Απο δω και περα,μακαρι να κανουν κανενα θαυμα οι Σερραιοι,αλλα απο αυτο που ειδα χθες,να το το νταμπλ της αρμαδας του λεβεντοπεραια,ερχεται

Αδίκησε τον ΠΑΟΚ ο Κουκουλάκης; Εξαρτάται τι περιεχόμενο δίνει κανείς στην έννοια της αδικίας. Αν π.χ. θεωρεί ότι η διαιτησία είναι πολιτική και ότι σε ένα τέτοιο ματς ο διαιτητής απαγορεύεται να αφήσει μία ομάδα με εννέα παίκτες γιατί χαλάει το παιχνίδι, τότε ναι, ο γιατρός δεν έκανε πολιτική.

Ομως, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έκανε και μία καλή διαιτησία, κυρίως γιατί του ξέφυγε η φάση στο 77’, αυτή που ξέφυγε και από τον επόπτη του Ακρίβο: αναφέρομαι στο φάουλ του Νταρμπισάιρ στον Αραμπατζή πριν από την αποβολή του Ιβιτς. Αν το είχε δώσει, η επόμενη φάση -δυστυχώς καθοριστική- θα ήταν ως μη γενόμενη.

Μαρκάρισμα

Είναι αυτό το σφύριγμα διαιτητική σφαγή; Ναι, αν κάποιος μου αποδείξει ότι ο Κουκουλάκης ήξερε ότι τριάντα δευτερόλεπτα αργότερα ο Ιβιτς θα κλάδευε τον Αγγλο! Την απόδειξη ότι αυτή η συζήτηση είναι αστεία τη δίνει ένα προηγούμενο ματς του ΠΑΟΚ, πολύ πρόσφατο: το παιχνίδι με τον Ηρακλή. Μισό λεπτό πριν από το γκολ του Κοντρέρας ο Ιβιτς έχει κάνει επιθετικό φάουλ στον Μάρτος –φάουλ που δεν σφυρίζεται.

Στην εξέλιξη της φάσης ο ΠΑΟΚ σκοράρει. Αν είναι σφαγή ο μη καταλογισμός φάουλ στον Αραμπατζή, «σφαγή» είναι και του Ηρακλή: δεν θυμάμαι να το άκουσα πουθενά. Τι έχουμε στην πραγματικότητα; Δύο λάθος αποφάσεις που δεν εμπεριέχουν δόλο, αλλά αποτελούν κακές εκτιμήσεις. Το ίδιο μπορεί να πει κάποιος και για τη φάση του Μπακαγιόκο με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο.

Ισως είναι φάουλ και κατά συνέπεια αποβολή: παραμένει ένα μαρκάρισμα ώμο με ώμο στα όρια του ανεκτού. Ιδιο ήταν και εκείνο του Μάρκος Αντόνιο στον Κόκε στο ντέρμπι του Κυπέλλου μεταξύ του Αρη και του ΠΑΟΚ: όποιος τότε είπε ότι ευνοήθηκε ο ΠΑΟΚ τώρα μπορεί να πει ότι αδικήθηκε. Από την άλλη, κάποιος μπορεί βάσιμα να υποστηρίξει ότι σε ένα ακόμα ματς στο Καραϊσκάκη οι αμφιβολίες του διαιτητή ήταν υπέρ του Ολυμπιακού: αυτό είναι μία σοβαρή παρατήρηση.

Καρπετόπουλος σήμερα

Αφου το λεει ο Καρπετοπουλος και ο Σπυροπουλος και δεν ξερω κι εγω ποιος,τελειωμενη κουβεντα,τι συζηταμε τωρα.Τι ξερουμε κι εμεις απο μπαλα,οταν μιλανε οι αρχοντες του αθληματος.Ασε που πρεπει να ανεβασαμε και μυωπια τωρα τελευταια.

Αν θελετε να πιστευετε οτι ο Κοκκαλακης σφυριξε απλα οτι εβλεπε κι οτι δεν ηθελε να σας ευνοησει,συνεχιστε να το πιστευετε.Να σας ανοιξουμε τα κεφαλια να χωσουμε μυαλο δεν μπορουμε,και γλυφτες για να παρηγορηθειτε θα βρειτε πολλους.Αντε,με 'γεια τους νταμπλ και καλο ξεπατωμα του χρονου στας Ευρωπας

Πλιζ ντιλιτ!

Στο ποστ που σου κουοτάρω, το παρατηρείς πως μπορεί κάποιος πολύ εύκολα να γράψει με τις ίδιες λέξεις το ακριβώς αντίστροφο ε;

π.χ.

Αφου το λεει ο Μίνος και ο Κώστας ο πεταλούδας που ακουσα στο ραδιο,τελειωμενη κουβεντα,τι συζηταμε τωρα.Αν θελετε να πιστευετε οτι ο Κοκκαλακης δε σφυριξε απλα οτι εβλεπε κι οτι ηθελε να μας ευνοησει,συνεχιστε να το πιστευετε,να σας ανοιξουμε τα κεφαλια να χωσουμε μυαλο δεν μπορουμε.Αντε,με 'γεια τις αποτυχίες και καλή απουσία του χρονου στας Ευρωπας

Κλασσικότατο δείγμα έλλειψης επιχειρημάτων το από πάνω…

Ο Καρπετόπουλος γράφει υπέρ του Ολυμπιακού!!!@@@!8O 8O 8O
Τι έπαθε το παλικάρι???

Πανε στη σελιδα του ΠΑΟΚ να δεις τα επιχειρηματα μου.Κοκκινη στον Ντιογκο που ζηταει καρτα (ειχε ηδη κιτρινη) γιατι δεν δοθηκε,ενω δινετε στην ιδια φαση τοσο αυστηρη αποβολη;Την αγκωνια νωριτερα στον Κοντρερας κανεις δεν την ειδε ε;Εμ βεβαια,η τρελοκοτσιδου την εδωσε,οχι ο μανιακος δολοφονος ο Γκαρσια.Ο Παντος σε μια φαση 1 λεπτο μετα γιατι δεν τρωει κοκκινη;Το πεντακαθαρο φαουλ πανω στον Αραμπατζη πριν την δευτερη κοκκινη γιατι δεν γινεται;Να μου πει ο Καρπετοπουλας οτι δεν ειχε προθεση ο Κουκουλακης οτι δεν μπορουσε να ξερει το τι θα ακολουθουσε 30 δυτερολεπτα μετα (οσο χρειαστηκε προφανως ο Νταμπισαιρ για να κουβαλησει την μπαλα 5 μετρα παραπερα).Δηλαδη δεν προκαλεσε αυτο τον εκνευρισμο που οδηγησε στην κοκκινη ε;Ο Παπαδοπουλος γιατι δεν αποβληθηκε;Τα παντα ολα 100% υπερ της Ολυμπιακαρας,μονα-ζυγα δικα μας,αλλα προθεση δεν ειχε,σιγα την σφαγη,δεν εδωσε και κανενα πεναλτι 1 μετρο εξω απο την περιοχη,απορω γιατι μιλαμε.

Το πουλαω αντικειμενικοτητα το ξερεις;

Μάλλον το έκανε για να πάει κόντρα στο ρεύμα. Δεν βρίσκω άλλο λόγο πραγματικά . Σιχαμένος…

ο Πιλάβιος που ανέλαβε τη διαιτησία είναι καλός του φίλος. Εδώ και καιρό στηρίζει την επιλογή Πιλάβιου

Ρεστλες:
Αν θελετε να πιστευετε οτι ο Κοκκαλακης δε σφυριξε απλα οτι εβλεπε κι οτι ηθελε να μας ευνοησει,συνεχιστε να το πιστευετε,να σας ανοιξουμε τα κεφαλια να χωσουμε μυαλο δεν μπορουμε

Χαχαχαχαχαχα,γαματο.Κριμα που δεν εχω κι εγω την ποιοτητα των επιχειρηματων σου για να μπορεσω να σε αντικρουσω

οσο πιο πολυ προσπαθειτε να βγαλετε δικιο το παιχνιδι της τεταρτης τοσο πιο γελοιοι γινεστε…κ μιλαω για ολους τους γαυρους κ εδω μεσα κ εξω…μιλησα αυτες τις μερες με ανοιχτομυαλους γαυρους οι οποιοι οι ιδιοι μ λεγαν σας γαμησε η διαιτησια κ παραδεχονταν οτι το παιχνιδι ηταν πουλημενο…δλδ τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβετε κ σεις???προσωπικα πιστευω οτι αν δν ηταν οι δολιοφθορες σας και τα πουλημενα παιχνιδια σας δεν θα χατε ουτε μισο τιτλο τα τελευτεα χρονια…ο δικεφαλος ξυπνα…παρτε το χαμπαρι…

:lol: Ναι ρε ! Οτι πεις.Τις 5αρες και τις τεσσαρες ο διαιτητης τις εριχνε.

δεν ειπα κατι τετοιο…για να δημιουργηθουν φασεις ομως και να βαλει ο gay-ρος γκολ δν ειναι δυσκολο να συμβαλει και ο διαιτητης ξερεις…ειτε αυτο ειναι στημενες φασεις ειτε τα στραβα ματια…και δεν ηταν ολα τα ματσ σ αν θυμασαι 4αρες και 5αρες…

Εχουμε χασει απο εσας και σας εχουμε κερδισει.Τωρα αν εσυ θεωρεις οτι σε ολα τα ματς
εχουμε αβαντα δεν μπορω να σου αλλαξω γνωμη.

Για το ματς του πρωταθληματος δεν ειπε κανενενας Παοκτσης οτι δεν χασαμε δικαια,ουτε που ασχοληθηκαμε με τον διαιτητη,και ολοι καναμε αυτο που θα επρεπε να κανουν ολοι οι οπαδοι και οι φιλαθλοι μιας ομαδας,να ασχολουμαστε με τα καθαρα αγωνιστικα,με συστηματα,με παιχτες κτλ και να χαιρομαστε την μπαλιτσα (αν εξαιρεσουμε την μπουνια του Γκαρσια βεβαια που ειχε γινει πολυ ντορος σε ολοκληρη την Ελλαδα),το οτι γκαριζουμε ολοι τωρα ομαδικα δεν ειναι και τοσο τυχαιο

Λειπει ενα ποστ πανω απο το δικο μου. :-k

Δεν προκειται να βγαλουμε ακρη για το ματς της Τεταρτης.Η αληθεια βρισκεται καπου στη
μεση.Αστο αφησουμε γιατι κουραστηκα να το συζηταω τοσες μερες.