Ευρωλίγκα 2013-14

Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως η Ρεάλ έκατσε να χάσει. Απλά πήραν το παιχνίδι στο χαλαρό πιστεύω. Άλλωστε αν μας περάσουν θα έχουν ημιτελικό με Μπάρτσα, την οποία θεωρώ συνολικά καλύτερη και πιο πλήρη ομάδα, και δεν είμαι σίγουρος ότι την ήθελαν στον ημιτελικό.

Όπως και να’χει, η Ρεάλ έχει φέτος 3 ήττες στην Ευρωλίγκα και καλούμαστε να τις κάνουμε 6 μέσα σε δύο βδομάδες. Απίστευτα δύσκολο αλλά ΑΝ τα καταφέρουμε, η Ρεάλ θα αποκτήσει μυθικό κόμπλεξ στο μπάσκετ για τα επόμενα χρόνια.

Τον ΠΑΟ δεν τον χάλασε καθόλου κατά τα άλλα. Κάποιες παραπάνω ελπίδες τις έχει σίγουρα με την ΤΣΣΚΑ. Και ισχύει το ίδιο βέβαια περί κόμπλεξ: Αν η ΤΣΣΚΑ δεν περάσει καν Final 4 φέτος δεν τη βλέπω να παίρνει κούπα τα επόμενα χρόνια.

παιχνιδαρα μεχρι σττιγμης αλλα κριμα για αρογιο,ηταν συγκινητικος σημερα.

Σε άλλα νέα,

μπρέικ η Μακάμπι στο Μιλάνο! 8O

Την πουτάνα τη φανέλα

Είδες ρε παιδί μου ένα πράμα

Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση αναρωτιέμαι μήπως εν τέλει και η Αρμάνι μας έκανε να τη θεωρούμε καλύτερη ομάδα απ’ ότι στην πραγματικότητα είναι (επειδή πήρε άνετα το πλεονέκτημα έδρας κτλ.). Ή μάλλον μήπως η τραγική εικόνα Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού στο top 16 την έκανε να μοιάζει ως τέτοια.

Καλά δε νομίζω να πίστευε και κανένας ότι θα την πάει και κωλοτερορίτα τη Μακάμπι, έδειχνε παρ’όλα αυτά πιο επικίνδυνη φέτος.

Μην ξεχνάμε ότι λείπει και ο Λανγκφορντ όμως από την Αρμάνι ε, που τουλάχιστον εμάς μας έκανε γιο-γιο στο ΣΕΦ.

Πάντως ρε παιδί μου, όσο και να μη θέλω να το πιστέψω, ο βάζελος έχει πολλή βαριά φανέλα. Το ότι με τη χειρότερη ομάδα που έχει τα τελευταία 10+ χρόνια χτυπάει στα ίσα και πάλι πρόκριση λέει πολλά.

:lol2: :lol3:

Γειά σου ρε Κόζαρε με τις διαπιστώσεις σου!

Ψηλέ μια χαρά παίζει ο Λάνγκφορντ. 18 πόντους σήμερα.

εδιτ Προφανώς εννοείς Τζεντίλε

Ρε άι γαμής, είπα κι εγώ να το παίξω υπεράνω μια φορά :stuck_out_tongue:

Ήθελα να γράψω και τον Τζεντίλε, αλλά βλακεία μου: Νόμιζα ότι ο Λάνγκφορντ θα έχανε την υπόλοιπη χρονιά για κάποιο λόγο!?

Ε, μα ρε συ όταν έρχεσαι εν έτει 2014 και γράφεις “χμ, τελικά ο ΠΑΟ έχει βαριά φανέλα”, τι αντίδραση περίμενες; :lol:

Κι όμως. Ποτέ δεν είναι δεδομένο ότι κάποιος την έχει όντως λόγω παρελθόντος, τουλάχιστον για μένα. Πχ, η ΤΣΣΚΑ έχει κι αυτή τις ίδιες κούπες - μεγαλύτερη ιστορία, αλλά παρόλα αυτά, χωρίς έδρα (από πλευράς ατμόσφαιρας κτλ) και με τα στραπάτσα που έχει φάει τελευταία, δεν το λες και εύκολα ότι “έχει βαριά φανέλα”.

Double post… Αντιθέτως η Μακάμπι πχ. Όσο χάλια ομάδα και να έχει, πας στο Τελ Αβίβ και φτύνεις αίμα.

Κοίτα.

Δεν έχουν όλες οι μεγάλες/ιστορικές ομάδες βαριά φανέλα. Αυτό είναι σίγουρο.

Όσο για την ΤΣΣΚΑ. Μπορεί να είναι 2η (μαζί με μας) σε κατακτήσεις στη διοργάνωση, να χει πάρει δυο σχετικά πρόσφατα ['06+'08], να είναι πάντα μέσα στους διεκδικητές κτλ., αλλά όντως έχει δείξει και στοιχεία ομάδας υποδεέστερης του ονόματος και της ιστορίας της, σε μαχητικότητα, πνεύμα νικητή και αυτά που στο μυαλό μας συγκροτούν αυτό που λέμε “big club status”.

Το ίδιο επίσης ισχύει, για μένα, και για τη Ρεάλ, κι ας είναι η πολυνίκης του θεσμού, και για τη Μπαρτσελόνα, καθώς και για τις περισσότερες ιταλικές που παλιότερα μεσουρανούσαν στην Ευρώπη.

Τολμώ να πω ότι οι ομάδες με την πιο βαριά φανέλα στην Ευρώπη, αυτή τη στιγμή (και ακριβώς λόγω της συνέχειάς τους στην εποχή των final four, θα λεγα), είναι, μ’ αυτή τη σειρά, οι εξής τρεις: Παναθηναϊκός, Μακάμπι, Ολυμπιακός.

Πολλοί θα διαφωνήσουν, σίγουρα, αλλά αυτή την αίσθηση έχω.

Προφανώς δεν θα καταλήξουμε ποτέ στη σειρά, αλλά σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Επίσης να προσθέσω άλλη μία; Πιστεύω πως ο ορισμός του “όχι τόσο καλή ομάδα” αλλά πραγματικά “Βαριά φανέλα” είναι… η Παρτιζάν.

Ε ναι. Σίγουρα θα θελες να σε βγάλω τη μεγαλύτερη ομάδα στην Ευρώπη. So much for being υπεράνω. :razz:

Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό.

Και η Μπαρτσελόνα έχει πολύ βαριά φανέλα διαχρονικά, μη λέμε ό,τι νάναι.
Συνεπέστατη παρουσία σε φάηναλ φορ τα τελευταία χρόνια (όχι τυχαία έχει χάσει μόνο ένα σε ματς-απ με Παναθηναϊκό).

Συμφωνώ ξεκάθαρα για Παρτιζάν που είπαν οι από πάνω. Για μένα η πιο δύσκολη έδρα στην Ευρωλίγκα, χειρότερη από τις ελληνικές ή το Γιαντ Ελιάου (γέρος αλέρτ).

Επίσης και για Μπάρσα, σιχαμερή as it may be, ποτέ δε θα την κερδίσεις εύκολα.

άσχετο, αλλά εγώ το μόνο που εύχομαι για φέτος είναι να μην πάρουν την ευρωλίγκα τα σιχάματα της ρεάλ (τριάδα ρούντι,ρέγες-μπουρούσης μου προκαλούν χειρότερο εμετό και από χαλασμένο γιαούρτι). δύσκολο μεν με το μπάσκετ που παίζουν, αλλά ποτέ δε ξέρεις.

Σχετικα με τις φανελες και μονο που ακους τις λεξεις Γιαντ Ελιαου ( γιατι γερος αλερτ? ) και Χαλα Πιονιρ σε πιανει διαρροια ακομα και σε χρονια που δε ξερεις ουτε ενα παιχτη και αυτο τα λεει ολα. Απλα επειδη η Παρτιζαν πασχει απο το συνδρομο Πορτο ( Ακαδημιες+harvest πιτσιρικιων απο αλλες ομαδες- μια καλη χρονια - μοσχοπουλημα- επαναλαβατε) δε μπορει να σταθεροποιηθει στα τοπ ραφια της Ευρωπης οπως εμεις ή Ισπανοι και ΤΣΣΚΑ/Mακαμπι (Αγωνιστικα μιλωντας, γιατι σαν ονομα οκ, προφανη πραγματα).

Ελρικ σωστος, μεχρι και ο Ναβαρρο μπροστα τους ειναι γουτσου