Ευρωλίγκα 2022-2023

Δεν ξέρω τι θα γίνει στο τέλος αλλά τι ανατροπάρα είναι αυτή που έκανε ο Παναθηναϊκός!

Πάντως 37 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, ούτε οι Warriors του Steph Curry!

Τι σχέση έχουν τώρα οι GW του Curry…

Απλά χθες μπήκαν όλα στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ στο πρώτο για μια ακόμα φορά ήταν άθλιοι, πάλι έπεσε γιούχα από το (άδειο) ΟΑΚΑ.
Βοήθησε και η κακή Ζαλγκίρις.

Συμβαίνουν αυτά σε ένα ματς, δεν άλλαξε κάτι, παραμένουμε κωλοομάδα.

Ρε απιθανα πραγματα, μας βγηκε 1 (ολογραφως: ΕΝΑ) ματς φετος και αρχισανε οι γελοιοτητες. ΟΚ ναι σε μια σαιζον θα υπαρξουν και 3-4 ματς που θα μπουνε ολα, ετσι ειναι το μπασκετ.

Παρα πολυ ωραια κουβεντα , και ειδικα στο τελος που μιλανε για τον Μπαρτζωκα , εξηγει γιατι ειναι τοσο καλος προπονητητης και γιατι και ο Ολυμπιακος δειχνει τοσο δεμενος…

3 Likes

Μιλάμε για διαιτησίες ανέκδοτο σε Βελιγράδι και ΣΕΦ.

Δηλ;

Το λιγότερο σημαντικό αλλά κερασάκι στην τούρτα χτες στο σεφ ήταν ότι πριν τις τελευταίες βολές της Μακάμπι ο χρόνος που έμενε ήταν 0.5" και μετά τις βολές, ενώ η μπάλα διεκδικήθηκε και βγήκε έξω, τον πήγαν στα 0.8"

Στο Βελιγράδι σε ματς-φωτιά τελευταίο λεπτό, τρία φάουλ για βολές στην Παρτίζαν, τα δύο μακριά απ’ τη μπάλα, και ούτε καν τίποτα δυνατά μαρκαρίσματα. Χάλασε όλο το παιχνίδι για τον ουδέτερο θεατή. Επίσης μάλλον έχουν χάσει επιθετικό φάουλ υπέρ Αστέρα σε μια επαναφορά της Παρτίζαν -πιο σωστά εφόσον είχαν τη λογική να σφυρίξουν απλές επαφές πιο πριν, τότε έπρεπε να σφυρίξουν και αυτό.

Στο ΣΕΦ, διαιτητές νάρκισσοι, τρία σερί επιθετικά φάουλ (γενικά κανονισμός της πλάκας) πρώτη φορά βλέπω στη ζωή μου. Συνολικά σφυρίχτηκαν 51 φάουλ, απαράδεκτο νούμερο για ματς που σε καμία περίπτωση δεν ήταν σούπερ physical (δυνατό ήταν αλλά 50+ φάουλ είναι αστείο). Τα τελευταία δευτερόλεπτα/δέκατα (σε τελειωμένο παιχνίδι) κράτησαν κάνα τέταρτο επειδή ψάχνανε αν θα πάει το ρολόι 2 δέκατα πάνω ή κάτω.

Ίσως δεν το έχω κάνει σαφές, δεν υποστηρίζω πουθενά ότι ο Ολυμπιακός αδικείται (αντιθέτως έχω γράψει πάνω από μια φορά ότι στη σούμα μας θεωρώ ευνοημένους). Η άποψή μου είναι ότι η χαμηλότατου επιπέδου διαιτησία, χαλάει την εμπειρία της παρακολούθησης του παιχνιδιού.

Γενικά μόνιμα η διοργάνωση αποδεικνύει ότι αν εξαιρέσουμε το αγωνιστικό κομμάτι, όλα τα υπόλοιπα είναι σε τραγικά χαμηλό επίπεδο.

3 Likes

Συνέχεια του Ευρωπαικού και όσα είδαμε εκεί τον Σεπτέμβριο.

Δεν τον βλέπω καλά τον Ιτούδη…μιλάμε για σκληρή τσόντα, όχι αστεια.

Γουιλμπεκιν παίρνει ηλίθια τεχνική ποινή ενώ κάνει καθαρό φάουλ. Ναι ρε Τούρκοι euroleague mafia λογικά

Εντωμεταξύ ένα προς ένα τα σφυρίγματα ήταν σωστά… απλά δεν έχουν μάθει έτσι εκεί
Το μοναδικό που ήταν λάθος ήταν και αυτό που πήρε τελικά το chalenge ο Ηττούδης

1 Like

Ιτούδη είσαι προπονητής και της εθνικής πρόσεχε πως εκφράζεσαι στα time out για παίχτες που είχες και μάλλον θα έχεις και στο μέλλον. Τραγικό…

2 Likes

Για πες μια τι είπε ρε. Πέρα από το να τον πιέσουν, τα υπόλοιπα δε τα πιάσα

Αυτολεξεί δεν θυμάμαι. Στο περίπου “Δείτε ποιον έχετε απέναντι, τον Λούτζη που είναι περιορισμένων δυνατοτήτων, πιέστε τον”

Επίσης να πω ότι συμφωνώ με @ChrisP ότι στην σούμα είμαστε λίγο ευνοημένοι αλλά σήμερα λίγο να σταματήσουν και οι Τούρκοι. Ο Μότλευ σε 2 φάσεις έπαιζε με την νοημοσύνη μας πχ. Μην τσιμπάτε επειδή Γουίλμπεκιν, Γκούντουριτς κλπ το έπαιζαν αδικημένος Βασιλάκης Καίλας

Μια χαρά ήτανε η διαιτησία σήμερα, σφύριξαν τα πάντα με τα ίδια κριτήρια σε όλο το ματς. Απλά η Φενέρ το μόνο που μπορούσε να κάνει από το 15 και μετά ήταν να ρίξει ξύλο, το οποίο δεν έμεινε ατιμώρητο.

3 Likes

Άλλη μια νίκη και συνεχίζουμε.

Αστεία πράγματα στη βιτόρια, άμα τα λέω εγώ.

1 Like

4 Likes