Ευρωλίγκα 2022-2023

Μα δες ποιους αντικατέστησαν αυτοί οι 3. Τον Χασάν (μη μου πεις ότι ούτε αυτός έτρωγε κράξιμο από την εξέδρα :stuck_out_tongue_closed_eyes:), τον Πρίντεζη (αποσύρθηκε) και τον Λίβιο (που, δεν εμπιστευόταν ο Μπαρτζώκας πιστεύω). Δεν έχει νόημα να κάτσουμε να προσθέτουμε λεπτά, νομίζω πάνω-κάτω το ίδιο έπαιζαν (αν λάβουμε υπόψη ότι ο Λίβιο έπαιζε 4-5αρι, δλδ άλλαζε και τον Σάσα).

Επομένως, μιλάμε για στοχευμένη επιλογή της ομάδας να αντικαταστήσει τους πιο αδύναμους κρίκους του περσινού ρόστερ (που, και για μένα, όντως αυτοί οι 3 ήταν). Ε, αυτή η επιλογή λοιπόν, φαίνεται προς το παρόν να μη βγαίνει.

Θα δείξει προφανώς, αλλά πιστεύω είναι κρίμα να μην κάνετε 1-2 μεταγραφές ώστε να αναβαθμιστεί πραγματικά το υπάρχον ρόστερ, σε σχέση με πέρσι.

Ο Ολυμπιακός είναι ένας PG-σουτέρ μακριά από την κούπα

Η ομοιότητα του τελευταίου δεκαλεπτου μα αυτό κόντρα στη Βαλένθια ήταν τεράστια.Απλα οι Γερμανοί δεν τα έβαλαν.
Ίσως χρειάζεται λίγο ψάξιμο με τα σχήματα και το χρόνο αλλαγών
Η ομάδα πάντως έχει αρχές, λεπτομέρειες θέλουν βελτίωση για να είναι σταθερά σε status διεκδικητή

Ο Βεζενκοφ είχε τον ίδιο Μ.Ο. χρόνου συμμετοχής με Micic (30 λεπτά, νορμάλ για τον καλύτερο παίκτη μιας ομάδας) και μικρότερο από Λαρκιν και Τζέιμς, κάνοντας ως επί το πλείστον προπονήσεις στην Α1. Και ο Μ.Ο. σίγουρα εφτασε τα 30 λεπτα από Άνοιξη και μετά γιατί ο Μπαρτζώκας παίζει φουλ εξελακι πριν τη τελική ευθεία (και εν τέλει καλά κάνει με τόσα ματς - εγώ θα έλεγα το αντίθετο δηλαδή, ότι μάλλον του βγαίνει γιατί πέρυσι ειμασταν μπόμπα από δυνάμεις μέχρι και το τέλος).

Στον τελικό πέρα από το ότι έπαιξε ως επί το πλείστον μια χαρά άμυνα στη φάση (στεπ μπακ του Micic θες δε θες λογικά θα το φας, ισως εκτός αν σε λένε Γουόκαπ) , κατά δική του ομολογία αλλά και του κοουτς ήταν περισσότερο η πίεση/ψυχολογική διαχείριση που τον κατάπιε παρά το σωματικό. Αλλιώς θα είχε σκάσει πολύ πριν.

Η καταπόνηση στους ψηλούς, είναι μεγαλύτερη απ΄ότι στα γκαρντς, δεν είναι τυχαίο ότι στους πρώτους 10 σε ΜΟ συμμετοχής πέρσι, υπήρχαν μόνοι 2 forwards, ο Σάσα κι ο Λούσιτς (ο Σάσα δλδ ήταν ο ψηλότερος της 10αδας). Επομένως δεν μπορείς να συγκρίνεις Σάσα με τον Τζέιμς και τον Λάρκιν που είναι πάνω/κάτω 1.80μ.

Ημιτελικός ήταν :stuck_out_tongue: Προσωπικά δεν είδα κάποιο step back, τον αριστερό διάδρομο του άφησε κι έκανε ένα πλάγιο τζαμπ στοπ (όπως το λέγαμε παλιά χαχα). Τέσπα, μη μείνουμε εκεί. Νομίζω η ουσία είναι ότι το περσινό ρόστερ του Ολυμπιακού ήταν ένα 4ο5άρι μακριά από ένα ονειρεμένο ρόστερ σε πληρότητα.

1 Like

Μα το ότι βλέπεις μόνο 2 forwards πιο πολύ έχει να κάνει με το ότι συνήθως τα guards είναι οι game changers, ο Σάσα είναι ούτως ή άλλως σπάνια περίπτωση από άποψης θέσης / επιρροής στο παιχνίδι. Αν έχεις για MVP ψηλό με νορμάλ σκαρί (δλδ οχι Φαλ - γιατί όντως στα βαριά σκαριά είναι άλλη η καταπόνηση) και να είναι σε καλή ηλικία, με συντήρηση μέσα στη χρονιά είναι οκ τα 30 λεπτά. Ο Ούντο με τη Φενέρ ανάθεμα κι αν βγήκε καθόλου στη χρονιά, πήρε και τη κούπα του στο τέλος κι έφυγε κύριος. Ή Χριάπα / Κιριλένκο πιο παλιά κλπ

Λάθος μου για το στεπ μπακ, όντως στη πραγματικότητα απλά κάνει ένα τσακ για να δημιουργήσει χώρο. Και εννοείται πως συμφωνώ με το τελευταίο που γράφεις, πιο πολύ όλη μου η απάντηση ήταν γιατί πιστεύω οτι ο Μπαρτζώκας είναι πολύ καλός στη διαχείριση.

Φοβερό μπλοκ του Γκουντάιτις (αν και γενικά δεν με τρελαίνει σαν παίχτης) και στη συνέχεια της φάσης μετά από ασίστ πάρε-βάλε του παιχταρά Μπέικον, ο απογοητευτικός Πονίτκα χάνει μόνος του ένα πανεύκολο καλάθι :disappointed:

Πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο για τον Παναθηναικό (Γκριγκόνις ανύπαρκτος εν τω μεταξύ).

Ρε τι σούργελα είναι αυτά. :laughing: Οίκτος μόνο.

3 Likes

Ξεκινήσαμε καλά (και προφανώς η Φενέρ, μέτρια) και νόμισα ότι θα τους κοντράρουμε, αλλά φάνηκε πόσο μεγάλη διαφορά έχουμε από τις ομάδες αυτής της ταχύτητας.

Το παιχνίδι ουσιαστικά δεν είναι για συμπεράσματα. Δυστυχώς δεν έχουμε πολύ χρόνο μέχρι την επόμενη βδομάδα με Βίρτους και Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ, αλλά με μια ψιλοστάνταρ απόδοση, εγώ ρισκάρω να πω ότι βλέπω 2/2. Ελπίζω μόνο να βρεθούν σε φυσιολογική μέρα οι 3-4 που σήμερα ήταν αλλού (Λι, Γκριγκόνις, Πονίτκα).

Μετά έρχεται το ματς στο ΣΕΦ με τον γαύρο και θέλω να είστε ψύχραιμοι από τώρα… όποιος δεν αντέχει, ας μην το δει καθόλου. Ο γαύρος θα μας παίξει σε μεγαλύτερη ένταση από το αποψινό με Φενέρ.

1 Like

Νομίζω πως κάποιοι παίχτες πάρθηκαν απλά για να παρθούν χωρίς πλάνο και δεν μπορούν να βοηθήσουν αν και επιπέδου Ευρωλίγκας. Επίσης σίγουρα έχει κάνει λάθη ο Ράντονιτς όπως και ο Πρίφτης αλλά στο παρελθόν έχουν να επιδείξουν έργο και μάλιστα αξιόλογο. Νομίζω άλλο είναι το μεγάλο πρόβλημα του ΠΑΟ και ελπίζω να λυθεί. Δεν νοείται ο εξάκις πρωταθλητής να πηγαίνει από ματς σε ματς σαν περιοδεύων θίασος

Πραγματικά εντυπωσιακή η αισιοδοξία σου…

Με τον γαυρο 5 Δεκεμβριου δεν παιζουμε; μετα την ήττα απο την Ζαλγκίρις, σε δυο εβδομαδες δηλ.

Βλέπεις 0/2 δηλαδή;

Εγώ με Βίρτους και Βιλερμπάν βλέπω 1/2

1 Like

1/2 και εγώ στην καλύτερη.
Ήττα απο την φορμαρισμένη και καλύτερη ομάδα Μπολόνια και νίκη με Βιλερμπάν.

1 Like

Άλλο ένα 4ο δεκάλεπτο της καταστροφής χωρίς λόγο και αιτία.

1 Like

Ρε σεις, σοβαρά τώρα, τι γίνεται με την Αρμάνι; τι μπασκετικό έκτρωμα είναι αυτό;

Φρίττω με αυτά που βλέπω από Μιλάνο φέτος. 6 ήττες, η αποψινή με 30π διαφορά στην έδρα τους. Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά δεν έχουν κάνει ακόμα ούτε μία νίκη στην έδρα τους.

Η δικιά μου άποψη πάντως, είναι ότι έχει γεμίσει με σοφτ (αμυντικά) γκαρντς. Μπάρον, Μήτρου, Πάνγκος. Τραυματίστηκε ο Σιλντς, ο Ντεσόν μάλλον δίκαια δεν παίζει αφού είναι κάκιστος στην ομαδική άμυνα…

Σε άλλα νέα, 2/2 ο Τέρι Σιλβερ με τον Ερυθρό Αστέρα.

Ενταξει ρε συ, με αυτο το ρόστερ δεν είναι δυνατόν να παίζουν έτσι Δεν ειναι μόνο ότι έχουν 6 ήττες, δεν μπορούν καλά καλά να φτάσουν τους 60 πόντους… Κάτι συμβαίνει στα αποδυτήρια, δεν εξηγείται αλλιώς αυτό το άθλιο πράγμα.

Με πάμπολλες χαμένες βολές των Γερμανών σε κρίσιμα σημεία.

Τα βάζω επίτηδες έτσι. Όταν έχει γίνει πολλές φορές υπάρχει και λόγος και αιτία

1 Like