Ευρωλίγκα 2022-2023

Ομάδα-απάτη η Αρμάνι Μιλάνο. Μέχρι και την έναρξη της Ευρωλίγκα πολλοί τη θεωρούσαν grand φαβορί όχι μόνο για f4 αλλά και για κατάκτηση της κούπας.

Τώρα μετά Χριστόν προφήτες, δεν έχει το ένα και της λείπει το άλλο. Πολύ πιο συμπαθητική η Βίρτους Μπολόνια έτσι κι αλλώς.

Κανααν, Πίτερς, Μπολομπόι, Μπλακ, Μακίσικ δεν δίνουν τίποτα… παίζουμε όλα τα δύσκολα παιχνίδια με 6 παίχτες. Ευτυχώς που έχουμε την :snake: φέτος και έχει σώσει την παρτίδα.

Δεν γίνεται να παίζουν κάθε φορά 30+ λεπτά στα κόκκινα. Δεν γίνεται να κρατήσεις διαφορές χωρίς άμυνα.

2 Likes

Μην ισοπεδώνουμε. Οκ χάσαμε, πιο πολύ με πείραξε η εντός από τη Βαλένθια παρά η σημερινή. Χάνει τη συγκέντρωση της η ομάδα. Δεν είναι μόνο οι παίχτες, νομίζω δεν μοιράζεται καλά το rotation και τα σχήματα που έχουν δοκιμαστεί έως τώρα.
Χαίρομαι για Λάρυ, είναι απίστευτα όμορφη η βελτίωση του

Εντάξει ρε μαν, εδώ κάποιοι έβαζαν φαβορί για Φ4 την Άλμπα.

Ισχύει ότι στα χαρτιά έχουν απίστευτα πλήρες ρόστερ. Δεν ξέρω τι γίνεται στα αποδυτήρια (όπως λες), πάντως ο Μεσίνα φαίνεται λιγότερο ικανός να εμπνεύσει, από τότε που γύρισε από το ΝΒΑ.

2 Likes

Ο Ολυμπιακός δεν είχε ακριβώς ίδια εξήγηση στις ήττες, αλλά εγώ βλέπω το εξής. Πέραν της κούρασης (δικαιολογία που έχει… κουράσει :stuck_out_tongue:) λόγω του περιορισμένου rotation στο 4ο δεκάλεπτο, πλέον το μπάσκετ στα κρίσιμα, θέλει προσωπική φάση του «σταρ». Δικός σας είναι ο Βεζενκοφ, αλλά δεν έχει (μη σχεδιασμένη από το σύστημα του προπονητή) προσωπική φάση εκεί που παίρνει συνήθως την μπάλα (τρίποντο) γιατί δεν έχει την εκρηκτικότητα και το κορμί για κάτι τέτοιο.

Μονο ο Σλούκας έχει αυτή τη φάση (κι ο Ντορσει πέρσι). Δλδ να μπει στη ρακέτα (περνώντας αντίπαλο με τριπλά) και να σκοράρει ή μοιράσει. Ή προφανώς να σκοράρει 3π αφού ξεμαρκαριατεί.

Ο ΜακΚισικ επίσης θα ήταν ένας υποψήφιος αλλά τον παίζουν συνεχώς under στο τρίποντο κι ο Μπαρτζωκας φαίνεται να μην εμπιστεύεται το ένστικτο του Σακ σε αποφάσεις 4ου δεκαλέπτου.

Όσο για την άμυνα, φαίνεται ξεκάθαρα ότι τον φετινό Ολυμπιακό, πρέπει να τον παίξεις σε ένταση («τρέξεις» κι όχι σετ επιθεση) στα 3 δεκάλεπτα για μα του κουράσεις αυτούς τους 6-7 παίκτες που θα κλείσουν το ματς (σωματικά και πνευματικά), όταν θα χρειαστεί να πάρουν αποφάσεις στις τελευταίες επιθέσεις.

Edit: θα άξιζε να δούμε (δεν το γνωρίζω) τι -/+ έχει στα ματς η 2nd unit του Ολυμπιακού (Πιτερς, Κανααν, Μπολομποι κτλ) για να δούμε αν αυτοί χάνουν τη διαφορά στα ματς που λέτε.

1 Like

Οι ήττες με Βαλένθια και Μακάμπι μοιάζουν πολύ. Για 35 λεπτά ο Ολυμπιακός είναι η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο έχοντας φτάσει τη διαφορά στους 10+ πόντους επειδή οι παίχτες του 2nd unit δεν είχαν πολύ χρόνο στο παρκέ.
Για μένα η κούραση έχει τρελό αντίκτυπο κυρίως στην απόδοση του Σλούκα αφού όπως πολύ σωστά είπες είναι ο μοναδικός που μπορεί να απειλήσει με ντρίπλα και ο μοναδικός που πρέπει να σκεφτεί πολύ περισσότερο από τους υπόλοιπους. Ο δεύτερος σημαντικότερος είναι ο Φαλ. Όταν είναι αυτός καλά έχεις άμυνα περσινού επιπέδου και έναν έξτρα playmaker μέσα στη ρακέτα.

Τα ματς με Μπασκόνια και Μπάγερν μοιάζουν επίσης πολύ μεταξύ τους αφού είναι εκείνα που εμφανίζεται πολύ έντονα το +/- που λες μεταξύ των βασικών και του πάγκου. Και τις 2 φορές οι παγκίτες έχουν χρόνο σε όλο το 2ο δεκάλεπτο και λίγο από το 3ο και οι διαφορά των 16 και 18 πόντων του πρώτου δεκαλέπτου εξαφανίστηκε (με Μπασκόνια όχι μόνο εξαφανίστηκε αλλά χάναμε στο τέλος του 2ου δεκαλέπτου)

Μπορεί αν ψάξω αναλυτικά τους χρόνους να βγω ψεύτης, αλλά η αίσθηση αυτή ήταν βλέποντας τους αγώνες

Ως τώρα ο Ολυμπιακός όταν κάνει μία χάλια περίοδο είναι είτε γιατί τα κάνουν θάλασσα οι παγκίτες, είτε γιατί κλατάρουν οι βασικοί για να μην τα κάνουν θάλασσα οι παγκίτες

1 Like

ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη του Παναθηναϊκού και δεν είδα το ματς γιατί έβλεπα το Βέλγιο - Καναδάς.

Κάναμε οτι μπορούσαμε για να χάσουμε…
9-14 το τελευταιο δεκαλεπτο, 10/17 βολες, χασαμε καλή διαφορά και ο Μπεικον εχτισε πολυκατοικιες…
Και να εχεις τον Ραντονιτς να βγαζει στο 69-62 τον Ουολτερς…

Ευτυχώς το έβαλε στο τέλος ο Ουίλιαμς και το έχασαν οι άλλοι

Όταν έχεις μόνο ένα οργανωτικό άσο ποιότητας, τον βγάζεις όταν κάνει 3ο φάουλ και έχει ακόμα 8 λεπτά το παιχνίδι. Άλλωστε ο Γουόλτερς ξαναμπήκε με το που έκανε και ο Λι 3ο φάουλ.

Έβαλε το καλάθι και φάουλ που έπρεπε, 51δ πριν το τέλος της παράτασης, όταν η μπάλα έκαιγε. Αρκεί.

Το μόνο που με ανησυχεί από την αποψινή νίκη στην παράταση, είναι η κούραση κρίσιμων παικτών εν όψει αγώνα Παρασκευής. Ο Γουίλιαμς πχ έπαιξε 39 λεπτά κι ο ανέτοιμος ακόμα Γουόλτερς, έπαιξε 30 λεπτά.

2 Likes

Και η Βιλερμπάν ντέρμπι είχει απόψε, στη λήξη κρίθηκε.
Στην έδρα μας παίζουμε, χωρις ταξίδι, δεν υπάρχουν δικαιολογίες.
Αν χάσουν από την Βιλερμπάν θα μηδενιστεί η σημερινή νίκη.

Μέχρι στιγμής, το χτίσιμο και η δουλειά που γίνεται στο δέσιμο της ομάδας παίζει κάπου μεταξύ Lulu και St. Anger.

Σε κάθε αγώνα θα αναφωνήσω τουλάχιστον 4-5 φορές “δεν είναι μπάσκετ αυτό”. Και σε αγώνες με κατηφόρα (με Φενέρ και Άλμπα πχ) θα μπορούσα να το λέω σε κάθε επίθεση και άμυνα.

Hero ball και φύγαμε. Φτάσαμε σε επίπεδο να κερδίζουμε με 3ποντα του Williams.

Μηδενικό πλάνο αξιοποίησης (δεν μιλάμε καν για ανάπτυξη) των Ελλήνων που έχουμε μαζέψει. Κι εμείς δεν αντέχουμε να τους βλέπουμε να παίζουν και αυτοί θα κάψουν την καριέρα τους.

Σχεδόν όλοι οι παίκτες παίζουν κάτω από τις ικανότητες που είχαν δείξει ότι έχουν τα προηγούμενα χρόνια. Με πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα τους Γκριγκόνις και Πονίτκα, αλλά ακόμα και τον Παπαγιάννη.

Επιμένω πως το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι ο Ράντονιτς, αλλά το υπόλοιπο κομμάτι που τον υποστηρίζει και είναι μονίμως εκεί σε κάθε κακό χτίσιμο τα τελευταία χρόνια.

3 Likes

Ο Παπαγιάννης είναι κάκιστος. Αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν θα πρέπει να κατηγορήσω αυτόν ή απλά και αυτός έχει γίνει μέρος της μιζέριας με ότι συνεπάγεται.
Το ίδιο και οι Γκριγκόνις, Πονίτκα, οκ μην τρελαθούμε τους ξέρουμε σαν παίκτες. Ξέρουμε ότι έχουν ποιότητα και μπορούν να προσφέρουν. Αλλά…
Ο Μπέικον τα έχει σπάσει, έβαλε βέβαια τους 5 πόντους στην παράταση αλλά μέχρι τότε ήταν βασικός υπεύθυνος που γύρισε το ματς και αν δεν είχε στουκάρει στο κάρφωμα ο παίκτης της Μπολόνια θα είχαμε χάσει. Αλλά και αυτός ήρθε άρον άρον στην ομάδα και δεν νομίζω ότι φταίει αυτός που του επιτρέπεται να παίρνει τόσες προσπάθειες.

Από την άλλη ο Ουόλτερς δείχνει την ποιότητα του και πόσο έλλειψε από την ομάδα στους πρώτους αγώνες και ο Ουίλιαμς είναι σταθερός σε όλα τα ματς.

Όσον αφορά τους Έλληνες…συνολικά πρέπει να είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της ομάδας που το ελληνικό στοιχείο είναι τόσο λίγο, τόσο χαμηλής ποιότητας.
Ο Παπαγιάννης είναι κακός, οι αφοί Καλαιτζάκηδες και ο Μποχωρίδης δεν θα έπρεπε καν να είναι στην ομάδα (αυτή είναι η γνώμη μου) και οι Μαντζούκας, Χουγκάζ απλά δεν παίζουν.
Χαμένα ταλέντα και αυτοί…

3 Likes

Πάντως, αν γίνει κάποιο θαύμα και είναι μικρή η ποινή του Μήτογλου και επικυρωθεί η φημολογούμενη συμφωνία και ενταχθεί στην ομάδα, θα είναι απόλυτα ταιριαστή προσθήκη στις ανάγκες της ομάδας.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν χρησιμοποιεί τον (αν μη τι άλλο τίμιο) Andrews στην EL που δεν υπάρχει περιορισμός.

1 Like

Ο Aντριους δεν έχει φύγει; είναι ακόμα στην ομάδα;

Για τον ίδιο λόγο που κάποιοι εργοδότες έβγαζαν σε άδεια άνευ αποδοχών (furlough) εργαζομένους τους, κατά τη διάρκεια της πανδημίας. Όσο δεν παίζεις, δεν πληρώνεσαι (λογικά θα υπάρχει όρος στο συμβόλαιο ότι μπορούν να σε παρκάρουν).

Είχα κάνει την ίδια ερώτηση παλιότερα, και πιστεύω ότι τον κρατάνε είτε επειδή δεν έχει βρει ακόμα ομάδα είτε επειδή φοβούνται τραυματισμούς και θέλουν έναν διαθέσιμο για καβάτζα.

Για μένα, δεν παίζει τέτοιο σενάριο. Η ποινή θα είναι το λιγότερο 1 έτος (μάλλον 2 θα είναι και θα κάνει έφεση). Άρα θα παίξει του χρόνου την άνοιξη. Κι αν η ποινή είναι μικρή (απίθανο), γιατί να μην τον κρατήσει η Μιλάνο;

Εγώ επιμένω ότι ο Ράντονιτς είναι κρίμα να φύγει γιατί έχει κάμποσα χρόνια στην ΕΛ κι έχει δείξει έργο σε ομάδες με αντίστοιχο μπάτζετ. Τα αρνητικά είναι ότι πρώτη φορά δουλεύει υπό τόση πίεση κι ότι το ρόστερ δεν το επέλεξε ακριβώς αυτός αλλά ο κατσαπλιάς ο Άρτζι (απορώ σε ποια γλώσσα συνενννούνται εν τω μεταξύ).

Υπάρχει ατομικό ταλέντο γι αυτό και παίρνουμε τέτοια ματς σαν τον χθεσινό (που πέρσι θα το χάναμε) αλλά συμφωνώ ότι η ομάδα έχει πρόβλημα ρόλων, χημείας κι αυτοπεποίθησης.

Εγώ πάντως βλέπω βελτίωση που κ που (το έχω γράψει συνεχόμενα και παλιότερα) γι αυτό και είπα για 2/2 νίκες αυτή τη βδομάδα. Αυτό που δε βλέπω, είναι συνέπεια.

Όσο για τους Έλληνες, έχω πει τη γνώμη μου για όλους, αλλά ας την πω ξανά περιληπικά:

  • ο Παπαγιάννης είναι από τους καλύτερους ψηλούς στη διοργάνωση, και θα φαινόταν πιο πολύ αν έπαιζε με κόουτς όπως τον Ιτούδη ή τον Ζοτς.
  • Μαντζούκας: Πρέπει να του δοθεί κι άλλος χρόνος, ως αλλαγή του Γουίλιαμς.
  • Μποχωρίδης, ΟΚ για 5ο γκαρντ στην Α1 μόνο
  • Καλαϊτζάκηδες: Ξυλοκόποι (για επίπεδο ΕΛ) στην επίθεση, ο Παναγιώτης μπορεί να έχει ρόλο αμυντικό σε 5αδες όμως που έχουν μέσα παίκτες που μπορούν να βάλουν την μπάλα στο καλάθι στην επίθεση.
  • Χουγκάζ: Δεν κάνει για ΕΛ.
    (δεν έχω άποψη για Σαμοντούροφ, Αβδάλα αλλά λογικά μπορούν να σταθούν σε επίπεδο Α1 ανδρών).

3/3 ο Τέρι Σίλβερ, ο μοναδικός αήττητος προπονητής της διοργάνωσης κι ο Ερυθρός Αστέρας είναι μια νίκη μακριά από τις ομάδες της 8αδας, όταν 3 βδομαδες πριν ήταν τελευταίος.

3 Likes

32-40 το πρωτο δεκάλεπτο στο Ρεαλ-Παρτιζαν… :open_mouth:

Teri Silver λέει :joy::joy::joy:

1 Like

Περισσότερο με Jigsaw (με κοτσίδα) θα έλεγα εγώ

Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός! :basketball: :shamrock: