Ευρωλίγκα 2024-2025

Το απόλυτο ανέκδοτο της διοργάνωσης οι Ιταλοί.
Και ο μεγαλυτερος σαλτιμπάγκος Μεσίνα ο οποίος για κάποιο λόγο παραμένειι τόσα χρόνια στον πάγκο. Μαλλον γιατί η Αρμάνι θέλει να σπαταλάει πολλά εκατομμύρια κάθε χρόνο.

Εμείς…μαύρα χάλια στο ξεκίνημα της χρονιάς, ένα απόλυτο μπέρδεμα.
Επίσης Σλούκας και Μήτογλου αγνοούνται, αν τους βρει κάποιος να ειδοποιήσει.

Δεν θα έφτανα στο σημείο να πω τον Μεσίνα σαλτιμπάγκο, αλλά είναι ξεπερασμένος εδώ και πολλά χρόνια, αυτό είναι σίγουρο.

Ο ΠΑΟ καλός μου φάνηκε στην επίθεση, αλλά σταθερά αδιάφορος/σοφτ στην άμυνα σε όλα τα ματς που τον έχω δει φέτος.

1 Like

Το ότι ο Έκτορας ήταν για αρκετά χρόνια στη λίστα με τους κορυφαίους και έβγαλε χρήματα για να φάνε και τα τρισέγγονα είναι για μένα μία από τις μεγαλύτερες δυσφημήσεις του ευρωπαϊκού μπάσκετ

Ε καλά μη τα ισοπεδώνουμε και όλα. Τώρα έχει περάσει η μπογια του, δεν ήταν και απατεώνας μην τα λέμε τόσο χοντρά. Είναι και λίγο η Αρμάνι από μόνη της περίπτωση.

Α ρε Γιώργο…

Μιλάμε για κωμικό επίπεδο διαιτησίας η διοργάνωση.

Πάλι βιασαμε τη λογική

Παίκτες ζεστοί που βρήκαν ρυθμο να τρώνε πάγκο, ενώ δεν κόβεις και το αντίστοιχο ζέσταμα του αντιπάλου

Δεν έχω δει άλλο προπονητή να κάνει τόσες ακατανόητες ενέργειες, δεν γίνεται πουθενά στο μπάσκετ αυτό το πράγμα

Βγάζεις Γουοκαπ γιατί τότε λέει το εξελ ενώ ο Λαρκιν το γυρίζει μόνος του και εκθέτεις Πετρουσεφ που τον κάνει γιογιό . Αντί να το κόψεις από την δεύτερη φορά ξέρω γω και να βάλεις ξανά Θωμά, γιατί ΤΟΤΕ έχεις ανάγκη Γουοκαπ , συνεχίζεις όλο το δεκάλεπτο

Κοουτς , όχι οπότε λέει το τάμπλετ αλλά όποτε λέει η ροή του φακιν αγώνα κάνουμε διορθώσεις

Αντ αυτων μου βάζεις Γουοκαπ όταν πλέον κυνηγάς σκορ και έμειναν κρύοι οι σκόρερ . Τουλάχιστον έβγαλε αμυναρες εκτός από το τούβλο που έριξε στο 4ο δεκάλεπτο

Ντόρσεϊ βρίσκεται σε αυτή την 1/5 μέρα που είναι καλός και τρώει πάγκο όλο το δεύτερο ημίχρονο

Φουρνιε έχει πάρει φωτιά, έχει παίξει μόλις 10 λεπτά όλη την 3η περίοδο γιατί χρεώθηκε νωρίς με φάουλ στην πρώτη . Και τον ξαναβαζεις 3:30 πριν τη λήξη :cold_face:

Μοιραία τα κάνουν σκατά

Σε βραδιά που μέχρι και ο Φαλ έβαζε βολές (έπρεπε να μπει νωρίτερα) έχασες

Αυτά δεν γίνονται πουθενά

Τουλάχιστον ο Μακισικ είναι συνεχόμενα φανταστικός και η ομάδα παίζει το καλύτερο μπάσκετ στην Ευρώπη για αρχή σεζόν που είμαστε , σε μικρά διαστήματα και μένει μόνο να το κάνει σε διάρκεια

ΥΓ: και όλα αυτά τα γράφω έχοντας και υπομονή και αισιοδοξία :rofl:

Απλά η ήττα σήμερα μου φάνηκε τσοκαρισμα Φ4 και χτυπάει άσχημα στη μνημη

1 Like

Καλός και χρυσός ο Μακίσικ, αλλά όταν η ομάδα καταλήγει να περιμένει την προσωπική του ενέργεια στο pull up τότε η αντίπαλη άμυνα έχει νικήσει.

Δεν γίνεται να αγοράζεις παίκτες που απειλούν από μακριά για να κλείνεις τα παιχνίδια με Μακίσικ να αποφασίζει την τύχη της επίθεσης.

Πετρούσεφ το παιδί είναι μόνο δαντέλα, δεν μπορεί να μαρκάρει ούτε εμένα στο 5. Ράιτ στις αμυντικές τοποθετήσεις είναι πιο χαζός και από λάχανο.

8 αγωνιστικά λεπτά με Πίτερς στο 3! Πλημμύρα…

Για το μόνο που δείχνω κατανόηση είναι ο χρόνος που χρειάζεται ο Φαλ στον πάγκο. Οριακά ζητάει μόνος του την αλλαγή. Γενικότερα άμυνα χωρίς τον κροκόδειλο δεν υπάρχει.

Είναι αρχή, κάνουμε δοκιμές μπλα μπλα μπλα αλλά ο κόουτς πρέπει να σπάσει αυγά και να σταματήσει να θέλει να τους έχει ευχαριστημένους όλους. Δεν είμαστε ομάδα βελτίωσης, θέλουμε νίκες. Δεν γίνεται να βλέπουμε Πίτερς στο 3 για 8 λεπτά μόνο και μόνο για να παίξει. Όχι φίλε μου Αλέκο, θα κάτσεις πάγκο. Προτιμότερο να παίξει στο 4 και να ξεκουραστεί ο Σάσα, παρά αυτό το πράγμα να είναι και οι 2 μέσα.

Σακ άλλαξες το ρυθμό, έβαλες μεγάλα σουτ αλλά στο τέλος όταν είσαι πάνω από τα 5 μέτρα απόσταση από το καλάθι η άμυνα δεν ασχολείται μαζί σου και πέφτουν 2+ άτομα στον Σάσα που πρέπει να πάρει το σουτ.

Ευτυχώς λείπει ο Γκος αλλιώς θα έγραφα άλλα τόσα

Οι τραυματισμοί μετά την Πρωτοχρονιά είναι η βασική αιτία για να μη φτάσεις στο Final Four και όχι η μία λιγότερη εκτός έδρας νίκη τον Οκτώβρη. Κάνουμε το rotation 3 σερί χρόνια και οι χρονιές ήταν πετυχημένες χάρη (και) σε αυτό. Αλλά φοβάμαι πως φέτος θα είναι δύσκολη χρονιά για προπονητή και διοίκηση και ας ξέρουν οι παίκτες για το rotation. Θα έχουμε ξανά νέους “Σλούκα” που θα γκρινιάζουν πως δε τους σέβεται ο προπονητής με το rotation κλπ. Πέρσι κανένας δεν τόλμαγε να γίνει ο νέος Σλούκας. Φέτος φοβάμαι θα δούμε ξανά κόσμο να γκρινιάζει και να λέει “εγώ, εγώ εγώ”.

Αν ο Πίτερς πιάσει στο 3, θα γκρινιάζει ο Ντόρσει. Αν γυρίσει στο 4 θα γκρινιάζει ο Πετρούσεφ και ο Πίτερς. Λαρεντζάκης και Βιλντόζα επίσης θα ζητήσουν παραπάνω χρόνο. Και ακόμη δεν έχουν γυρίσει οι Γκος, Έβανς και ο Μιλουτίνοφ.

Σε 1 εβδομάδα παίζουμε στη σειρά μέσα στο ΣΕΦ: Παναθηναϊκό, Ρεάλ και Μπαρτσελόνα. Τώρα μόνο μπορεί ο Μπαρτζώκας να δοκιμάσει σχήματα

Όλες οι εκτός έδρας ήττες σε αγώνες που μπορούσε να πάρει η ομάδα στοιχίζουν. Πέρσι ξεκινήσαμε πολύ άσχημα (για τους γνωστούς λόγους -μην αναλύουμε ξανά) και η υπερπροσπάθεια που έγινε στο κλείσιμο της κανονικής σεζόν και στα πλεηόφ έστειλε την ομάδα περίπου “καμμένη” στο φώτο φίνις.

Χτες ήταν αγώνας που -βάσει απόδοσης μέχρι το 35’- έπρεπε να πάρουμε, δυστυχώς ο Μπαρτζώκας λειτουργεί πολύ συγκεκριμένα στα 4α δεκάλεπτα και δεν αλλάζει/αργεί ν’ αλλάξει πεντάδες ακόμα και αν δεν φαίνεται να λειτουργούν.

Για το ότι ο Φαλ μπήκε καθυστερημένα το ακούω το minute restriction, για την επιμονή σε Γουόκαπ/Μακίσικ/Πίτερς (στο “3”) ενώ δεν λειτουργούσε στην άμυνα -και προφανώς δεν λειτούργησε από ένα σημείο και μετά στην επίθεση (από το 35.00 ως το 39.59 βάλαμε μόνο 4 βολές), δεν μπορώ να το καταλάβω, όταν οι Βιλντόσα, Φουρνιέ, Ντόρσεϊ και Παπ είχαν καλή απόδοση νωρίτερα. Το κυριότερο, όπως απολύτως σωστά παρατήρησε ο @g0dslayer ήταν ότι με Θωμά και Σακ να παίζονται under αχρηστεύτηκε εντελώς ο Σάσα και αυτό είναι ανεπίτρεπτο. Δεν μπορώ καν να το δω σα δοκιμή σχήματος…

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλά χθες στην επίθεση, 26 ασίστ είναι μεγάλος αριθμός και δείχνει καλή λειτουργία.
Την πάτησε από τα ριμπάουντ (κυρίως) και την άμυνα.

Το θέμα με τους παίκτες που θα πρέπει να παίζουν όλοι το έχουμε και εμείς αυτή τη στιγμή.
Φαντάζομαι ότι όσο θα περνάει ο καιρός Μπαρτζώκας και Αταμάν θα κατασταλάξουν κάπου και θα βλέπουμε πιο κλειστό ροτεισον.

Ο Μπαρτζώκας παίζεις δεν παίζεις καλά, κρεμάς δεν κρεμάς την ομάδα θα κάνει το ροτέισον που “προβλέπεται”, ο Αταμάν μπορεί να παίξεις 3 λεπτά και να κάνεις μία λάθος πάσα και σε μία άμυνα να χαζεύεις και να σε στείλει σπίτι σου. Και οι 2 ακραίοι κατά τη γνώμη μου. Προσωπικά είμαι πιο κοντά στου Αταμάν τη λογική.

O κόουτς το ροτέησον το κάνει μέχρι το 30’, στο 4ο δεκάλεπτο όταν το παιχνίδι είναι παιζόμενο θα πάει με πεντάδα που θεωρεί ότι τα έχει πάει/θα τα πάει καλύτερα στο αμυντικό κομμάτι. Αυτό έκανε και προχτές προφανώς θεωρώντας ο Σακ δεν θα είναι τόσο εύκολος στόχος και ο Πίτερς θα βοηθούσε στο κομμάτι του αμυντικού ριμπάουντ, ειδικά από τη στιγμή που παίζει αποκλειστικά άμυνα με αλλαγές.

Το θέμα είναι ότι εν τέλει δε δικαιώθηκε ούτε αμυντικά και εκεί κόλλησε το πράγμα στο τελευταίο 5λεπτο.

Κρίμα ρε γμτ

1 Like

Πολύ φοβάμαι και ο Μπολομποι έπαθε κάτι σοβαρό

Μεγάλη η συχνότητα των σοβαρών τραυματισμών