Μεγάλη Έκθεση Σκίτσου και Εικαστικών στο Θησείο! (Σχολή Ορνεράκη, 21 ως 26/6)

Λοιπον πηγα κι εγω στη εκθεση και τα εργα ολων ηταν οντως εκπληκτικα,πολυ ενδιαφερουσα εκθεση,εξαιρετικοι καλλιτεχνες.Τα εργα του Ελλανορ ηταν πανεξυπνα και κορυφαια (σχεδιαστικα και ως συλληψη),το ενα καλυτερο απο το αλλο,εισαι μεγαλο ταλεντο ρε! :smiley:
Του χρονου θα ειμαι κει ασυζητητι. :slight_smile:

ΥΓ1 Γελασα πολυ με το μανγκα και τις καλλιτεχνικες αναφορες του στα φιλια.Χαχαχα! :lol:

ΥΓ2 Η φραση που ειχες γραψει στο εργο σου με θεμα το ονειρο ηταν δικια σου;Τη διαβασα και ανατριχιασα,δεν εχω λογια… 8O

Ρε coyote, με συγκίνησες! Ευχαριστώ πολύ!!!

Ναι, δική μου ήταν η φράση με τα όνειρα… το μάνγκα απο την άλλη το έκανα σε εντελώς καμμένη και τρελή διάθεση, πιστεύω φάνηκε!

Για του χρόνου, τουλάχιστον απο την πλευρά μου, να σαι σίγουρος πως θα έχω πολύ, πολύ καλύτερα πράγματα, τα οποία ήδη έχω ξεκινήσει :wink:

Ευχαριστώ/ούμε για άλλη μια φορά, όπως και όσα παιδιά έκαναν τον κόπο να έρθουν και να πουν μια καλή κουβέντα. You give us strength! Thank you very, very much! :respect:

Καλησπερα ellanor ,

Θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερεις τι ωρες ειναι ανοικτη η εκθεση τα απογευματα και μεχρι ποια μερα θα ειναι ανοικτη,
ειμαι αρκετά ασχετος απο κεντρο αθηνας , μηπως ξερεις αν υπαρχει καποιος σταθμος μετρο ή τρένου κάπου κοντά στην πλατεία Αμερικής ?

ευχαριστω

Hello!

Η έκθεση διαρκεί ως τις 31 του μήνα, τις καθημερινές. Πρώτη ως 15 Αυγούστου η σχολή κλείνει, αλλά μετά ξανανοίγει και η έκθεση παραμένει μέχρι τον Σεπτέμβρη. Οι ώρες είναι μέχρι τις 7.30/8 το απόγευμα.

Το να πας είναι εύκολο. Η πλατεία Αμερικής βρίσκεται επί της Πατησίων, που είναι ένας απο τους γνωστότερους δρόμους του κέντρου. Οποιοδήποτε λεωφορείο ή τρόλει πάρεις που διασχίζει την Πατησίων, κάνει στάση στην πλατεία Αμερικής. Δεν είναι πολλές οι στάσεις. Μπορείς απλά να ρωτήσεις “ποιά στάση είναι η πλατεία αμερικής”, για να σαι σίγουρος. Απο κει περνάς απέναντι, όπου και βρίσκεις την οδό Θήρας, που είναι κάθετη στην Πατησίων. Εκεί είναι η σχολή.

Στην Πατησίων (απ’ όπου και θα πάρεις το λεωφορείο/τρόλει), μπορείς να βγεις πιο γρήγορα, είτε κατεβαίνοντας στα Άνω Πατήσια με το τρένο (η Πατησίων είναι έξω απο τον σταθμό), είτε στη Βικτώρια (5 λεπτά απ’ τον σταθμό), είτε στην Ομόνοια (2 λεπτά απ’ τον σταθμό). Πρόσεξε απλά να πάρεις τρόλει/λεωφορείο που πηγαίνει προς την σωστή κατεύθυνση!

Ελπίζω να βοήθησα. Πέρνα όποτε μπορείς!!!

κανουν πολυ καλη δουλεια…περσι τον αυγουστο ειχε ερθει ενα τμημα της εκθεσης στο φεστιβαλ “argopolis” μισος αιωνας ελληνες σκιτσογραφοι καπως ετσι και ημουν υπευθυνη για το τμημα εκεινο (μιας και ημουν εθελοντρια)…το ειχα λατρεψει…ειδικα τον πινακα που ηταν ενας πινακας οφθαμιατρου και εγραφε βλεπω…με μεγαλα και μικρα γραμματα:!: :!:

thanx για τις πληροφοριες , θα περασω με παρεα αυτη τη δευτερα ή την τριτη

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος…

Ό,τι λέει η πρόσκληση!

Να προσθέσω πως ειδικά στα εγκαίνια πέρα απο τον κόσμο και τον τζερτζελέ παρέχεται και άφθονη κρύα μπύρα για όλους. Δωρεάν. :stuck_out_tongue:

Αυτά λοιπόν. Θα χαρούμε αν μας τιμήσετε με την παρουσία σας και πείτε την άποψη σας για τα πονήματα μας. :slight_smile:

υγ - η έκθεση θα παραμείνει ανοιχτή ως τα τέλη Ιουλίου.

i am there already…:D…ωραιοτατα!!!

θα ερθω σιγουρα,ενας φιλος θελει απο σεμπτεμβρη να ξεκινησει ορνερακη για multimedia οποτε μια καλη ευκαιρια να δουμε τι παιζει 8)

Κυρίες και κύριοι, αγαπητοί φορουμίτες και φορουμίτισσες.

Αν την εβδομάδα που μας έρχεται τυχαίνει να βρίσκεστε στην περιοχή γύρω απ’το Θησείο ή τον Κεραμεικό για καφεδάκι, περάστε μια βόλτα απο το πολιτιστικό κέντρο “Μελίνα”… Η διεύθυνση είναι Ηρακλειδών 66 και Θεσσαλονίκης, εκεί, στο Θησείο, λίγο πιο πέρα απο τα αγαπημένα μας ρακομελάδικα. :slight_smile:

Και αυτό γιατί φέτος διεξάγεται εκεί η ετήσια Έκθεση της σχολής Ορνεράκη, για πρώτη φορά σε χώρο έξω απο το κτίριο της σχολής. Και φέτος η έκθεση προβλέπεται πραγματικά πολύ δυνατή. Θα είναι και η τελευταία φορά που θα συμμετέχω σε μεγάλη κλίμακα στην έκθεση, μια που φέτος κλείνει ο κύκλος μου με τη σχολή… Θα χαρώ αν περάσετε μια βόλτα λοιπόν, δείτε τις δουλειές μας και πείτε πως σας φάνηκαν. Φέτος θα είναι η τελευταία χρονιά για μένα, και όπως φαίνεται, η καλύτερη.

Σκίτσο, πορτραίτα, γελοιογραφίες, κόμικς, γραφιστικά, εικονογραφήσεις, εικαστικά, μερικά απο όσα θα συναντήσετε στην έκθεση. Ανάμεσα σε άλλα, πασχίζω αυτές τις μέρες να ολοκληρώσω το πρώτο ολόδικο μου ταινιάκι κινουμένων σχεδίων, με όνομα DISCO DOG! Λογικά θα παίζεται κι αυτό στην έκθεση, σε κάποια μεγάλη οθόνη…

Το μόνο αρνητικό φέτος είναι η διάρκεια… η έκθεση θα μείνει ανοιχτή μόνο 6 μέρες. Τα εγκαίνια είναι την Δευτέρα που μας έρχεται, 21 Ιουνίου, κατά τις 8 (οπου θα βρίσκομαι και γω εκεί και όλος ο καλός ο κόσμος), και η έκθεση θα παραμένει ανοικτή μέχρι το Σάββατο, απο το πρωί ως το βράδυ. Η είσοδος φυσικά είναι ελεύθερη.

Τα σχέδια που βλέπετε είναι δικά μου, και είναι ενδεικτικά. Αν κάτι αλλάξει θα ενημερώσω…

Θα χαρώ πολύ για όσους τυχόν κάνετε την τιμή και μας επισκεπτείτε!!!

ενδιαφερον φαινεται.αν μπορεσω,θα περασω καποια απο αυτες τις μερες οπωσδηποτε.

θα περασω κι εγω αν ειναι Παρασκευη ή Σαββατο απογευματοβραδακι :slight_smile:

Απο απόλυτη επιτυχία στέφτηκαν τα εγκαίνια της έκθεσης, στην οποία έδωσε λόγο μέχρι και ο…δήμαρχος Αθηνών. (αυτό δεν το αναφέρω ως καλό ή ως κακό, απλά το αναφέρω :P)

H έκθεση θα παραμείνει ανοιχτή μέχρι το Σάββατο, απο τις 10 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ, η είσοδος είναι ελεύθερη φυσικά. Αυτό σε περίπτωση που θέλει κανείς να περάσει και να δει αυτά που κάναμε και κάναμε τόσο κόπο για να γίνουν! Αυτά. :slight_smile:

Συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια για την προσπαθεια τους! :slight_smile: Ηταν πολυ ωραια εκθεση.Μακαρι να μας αφηναν λιγο ακομα να δουμε, αλλα δυστυχως επρεπε να κλεισουν.Χωρις να θελω να κανω κοπλιμεντο,ομολογουμενως του Ellanor ηταν απ’τα ομορφοτερα…προσωπικη μου αποψη.Και πολλα μπραβο για ενα καρτουν σε κινουμενα σχεδια-ηταν ο μονος που καταφερε να κανει-και ηταν μια πολυ ομορφη και επιπονη δουλεια.Αυριο τελευταια μερα,οσοι πιστοι προσελθετε.

Ευχαριστώ, ευχαριστώ, ευχαριστώ. Μόνο αυτό έχω να πω. :slight_smile:

Όσο αφορά το κινούμενο, κάποια στιγμή (όχι άμεσα πάντως) θα το ανεβάσω και σε κανένα youtube φαντάζομαι…

Πηγα σημερα, να πατε τελευταια μερα αυριο.

Πραγματικα ΠΟΛΥ ομορφα.

Αλεξ ευγε.

Χαχαχααχ, είχε κάτι για… όλα τα γούστα. :stuck_out_tongue: Thanx ρε! 8)

[-X εσυ Μακιτοστ να μη μιλας,δεν τα δες ολα :stuck_out_tongue: να ξαναπας!
Ωραια Ellanor,αναμενουμε βιντεακι :smiley:

Πολλά πράγματα και πολύ όμορφα. Και κυρίως διαφορετικά… Τα παιδιά είχαν άποψη κ την αποτύπωναν υπέροχα στο χαρτί, μπράβο τους. Συγχαρητήρια και στον Άλεξ το δικό μας για όλα κ για το animation που ήταν όλα τα λεφτά! Αύριο τελευταία μέρα - συστήνω ανεπιφύλακτα να πάτε παίδες - αξίζει! :wink:

Thaaaanx ρε συ, στο φόρουμ βλέπω γράφεις πιο σοβαρά σε σχέση με αυτά που λες απο κοντά! :stuck_out_tongue: