Οι 30 κυκλοφορίες του 2009

Για την λίστα των 30 καλύτερων δίσκων, απλά υπάρχει ένα τεράστιο κενό ανάμεσα στην πρώτη παράγραφο και στις κυκλοφορίες.

σε λίγο το διορθωνουμε κ θα ανέβει κ κανονικά !

υπομονή !

οκ και εγώ βιάστηκα μάλλον να κάνω την παρατήρηση.:stuck_out_tongue:


Now playing: Shinedown - Devour
via FoxyTunes

Αμαααααααν πόσο safe λίστα!

Μπράβο όμως για Phoenix (έπρεπε να βάλετε την κανονική κυκλοφορία όμως και όχι τη μπασταρδεμένη της εταιρίας), για Protomen, Baroness, Alice, Biffy, Mono, Clutch. Αλλά:

Isis? Muse? Wolfmother? Skynyrd? U2? είστε ικανοποιημένοι απ’αυτούς τους δίσκους?

Και, btw, που είναι ο καλύτερος ακραίος δίσκος της χρονιάς, το Axe to Fall?!?

safe δε θα’λεγα. Τέτοια θα’ταν αν ήταν νο1 Slayer, νο2 Megadeth και νο3 Η&Η ξερωγώ.

Ότι διαφωνώ με τη λίστα, ναι. Αλλά είναι απλά η άποψή μου, και είναι απλά μια λίστα. Μπιγκ ντηλ δηλαδή.

Αν και όλοι ξέρουμε ότι καλά σας χώνει το Μινσκ και το Κονβέρτζ για φέτο. :stuck_out_tongue:

Καλά ναι, safe είναι κάποιες επιλογές μόνο, true. Αλλά τι θα πει είναι μια λίστα και μπικ ντηλ, όχι, να το αναλύσουμε.

εννοώ ότι ο καθένας μας μπορεί να φτιάξει μια λίστα με τα καλύτερα της χρονιάς. Εγώ το έκανα ήδη στο ανάλογο θρεντ.

Βασικά, η έννοια της λίστας με 1,2,3 κλπ είναι λίγο κούκου, γιατί ας πούμε το σάιτ έκρινε το μάστοντον σαν το δεύτερο καλύτερο δίσκο φέτο. Για μένα μπαίνει με το ζόρι εικοσάδα. Άμα αρχίσουμε αντιπαράθεση σε τέτοια βάση, δεν θα βγει άκρη, γι αυτό λέω μπιγκ ντηλ.

Το νόημα της εκάστοτε λίστας είναι να βρούμε συγκεντρωμένες καλές κυκλοφορίες που τυχόν διέφυγαν της προσοχής μας. Αυτό και μόνο. Η “κατάταξη” με αφήνει αδιάφορο. Θα προτιμούσα μια λίστα με 50 κυκλοφορίες για να βρω περισσότερα άλμπουμς.

θα ακολουθήσουν σύντομα πάντως κ οι λίστες των συντακτών αναλυτικά, όπου θα βρεις σίγουρα περισσότερα από 50 albums…

Ντάξει, δεν είπα ότι βάλανε δεύτερο το Mastodon και διαφωνώ, ή ότι δε βάλαν καθόλου το Minsk και ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΛΙΣΤΑ, για τα Muse και τα U2 είπα, που είναι εκεί που είναι απλά και μόνο για το όνομα που κουβαλάνε. Τεσπά, οκ, μάλλον για ακόμα μια φορά η λέξη ΓΟΥΣΤΑ είναι αρκετή για να καταστρέψει ολόκληρες σελίδες συζητήσεων.

πάντως δεν μπορείς να πεις ότι το u2 ή το muse είναι κακοί δίσκοι…

Κακοί? Το Muse όχι, το U2 οκ δε το έχω ακούσει :stuck_out_tongue:
Αλλά υπάρχει τόση όμορφη μουσική εκεί έξω, είναι αμαρτία να κολλάμε σε φαντάσματα του παρελθόντος, επειδή έβγαλαν “καλούς” δίσκους.

Το u2 είναι και μένα η ένστασή μου, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα φαν. Νερόβραστο μου φάνηκε.
Το muse άρεσε και στον awake οπότε πάσο. :p:p

Πάντως, να. Σε λίγο θα βάλω να ακούσω το σπυρί του Μόρτιις που μου ξέφυγε φέτος. :slight_smile:

αλλά όταν πρέπει να διαλέξεις μόνο 30, κάποιοι θα μείνουν έξω…

όπως κ να έχει η λίστα σε λίγο θα είναι πάνω, για κάθε ενδιαφερόμενο

http://www.rocking.gr/article6814.php

mont απλά το Νο20 Sienna Root - Different Realities, γράφετε με ένα “n” το Siena

Πολύ ωραία λίστα.

στις λίστες διαφωνείς και με τον εαυτό σου πολλές φορές.

νομίζω πως συγκεντρωτικά δίνει μια σωστή αποτύπωση για το ευρύτερο φάσμα της rock μουσικής του 2009.

δεν θα έλεγα τους muse φαντάσματα του παρελθόντος, μερικές φορές βιαζόμαστε να βρούμε καινούργιους ήρωες. είναι μια μεγάλη μπάντα στην ακμή της.

και οι u2 δεν μπήκαν στην πρώτη 10αδα πχ για να πει κανείς ότι αποθεώθηκε ο δίσκος. οι οπαδοί τους το θεωρούν καλό και για αυτό μπήκε έστω και οριακά στην 30αδα.

εκπληξη το Black Pyramid! κατα τ’ αλλα προβλεπομενη.
επισης υπαρχει και το black metal, εκτος αν φτιαξετε και 30αδα με τα καλυτερα bm αλμπουμς οποτε πασο.

Η λιστα ειναι συνολικη. αυτο σημαινει οτι βγαινει ενα αθροισμα απο ολους τους συντακτες. Ακουσαμε black metal δισκους, αλλα οπως και να χει δεν ειναι ιδιαιτερα δημοφιλεις, ουτε ακουγονται απο πολλους. Eτσι μενουν λιγο πιο χαμηλα!! Αλλα αυτο ειναι ομως το ομορφο, οτι η λιστα εχει απιστευτη ποικιλια!
Εσενα τι σου λειπει αληθεια Blut aus Nord, Krallice ή Altar of Plagues…!!! γιατι απο black αυτα ηταν αρκετα ενδιαφεροντα κατ εμε…:smiley:

Το ξέρουμε ότι υπάρχει και το black metal, αλλά τώρα έχει όπλο, κράνος και βαράει σκοπιές :(:!: