Οι 30 κυκλοφορίες του 2009

Σιγουρα δεν ειμαι στο κοινο που απευθυνεται η φετινη λιστα του ροκιν…

angmar i think ε?:stuck_out_tongue:

Λοιπόν είναι μια λίστα που καλώς ή κακώς δείχνει να το πω, τι περίπου ακούστηκε πιο πολύ από τον κόσμο το 2009. Σαφώς και όλοι θα πουν δεν έπρεπε να μπει αυτό ή το άλλο. Και σαφώς ανάλογα τα ακούσματα αυτών που την έκαναν έχουμε και αποτελέσματα.

Αν πχ έφτιαχναν αυτοί που ακούν black την λίστα, θα ήταν black albums μέσα στη λίστα, το ίδιο και για κάθε είδος. Πχ και γω έβαλα το Skyforger στην πρώτη θέση της δικής μου λίστας και εδώ είναι στην 30η.

Όπως είπε και ο Bleedin είναι ένας πολύ καλώς λόγος ώστε να δούμε μερικά cd που μας διέφυγαν. Εγώ ήδη έψαξα Pelican, Diablo Swing Orchestra και Spiritus Mortis.


Now playing: David Sylvian - Small Metal Gods
via FoxyTunes

το ΒΑΝ(καρφωνω τον τυπο που φορα το νικ) ηταν αδιαφορο, το Krallice πανεμορφο, στο πρηγουμενο ειχε ερθει το μεγαλο σοκ ομως. και το Altar of Plagues οτι ισχυει για το ΒΑΝ. αλλα σκεψου οτι φετος η χρονια ηταν γεματη απο καθε αποψη.

@ρεντραμ αυτο ειναι ενα απ’ τα αρνητικα του φορουμ.

Ποιος ηρθε? :-s

Κοίτα ουσιαστικά η λίστα αυτή είναι κάτι σαν έρευνα. Οι συντάκτες του rocking αντιπροσωπεύουν κατά μέσο όρο τον μέσο ακροατή. Με βάση αυτούς μπορούμε να δούμε τι περίπου έχεις στις προτιμήσεις τους ο μέσος ακροατής.Τώρα αφού δεχόμαστε ότι είναι μια έρευνα, σαφώς και θα υπάρχουν αποκλείσεις.

Πχ για σένα δεν σημαίνει τίποτα, αλλά ο manos πιο πάνω του άρεσε.
Τέσπα άκρη με λίστες ποτέ δεν βγάζεις.


Now playing: Machine Head - Halo
via FoxyTunes

Που είναι οι 30 seconds to mars ω ρε! Πολύ θα ήθελαν οι U2 να είχαν γράψει τέτοιο δίσκο φέτος :stuck_out_tongue:

Κατά τα αλλά καλή η λίστα δεν μπορώ να πω ότι με παρακίνησε να ακούσω κάτι που δεν είχα ακούσει μιας και αυτά που με ενδιέφεραν τα είχα ακούσει ήδη αλλά δεν είναι και τόσο safe. Σίγουρα αμα ψάξει κανείς αντίστοιχες λίστες θα βρει πολύ χειρότερες (και καλύτερες ενδεχομένως αλλά σχετικά είναι αυτά) Κανένα με underground κυκλοφορίες όπως πέρισυ να κάνετε πλζ!

επαυξάνω

me too!
πέρυσι βρήκα πολύ καλά albums.


Now playing: Machine Head - Beautiful Mourning
via FoxyTunes

Ριξε μια ματια στην λιστα του 2008, αυτη εχει ποικιλια! Στην φετινη δεν ξερω τι παιζει… Κατι πρεπει να εγινε με τους συντακτες μαλλον :stuck_out_tongue:

Γιατί γκρινιάζεις, nodi, τί σου έλειψε;

Τα indie :stuck_out_tongue:

Ok, να πω την αληθεια λοιπον, μερικα review που διαβασα απο την μεση της σεζον και μετα δεν μου αρεσαν, σε πολλα album που ηθελα να διαβασω review δεν εγιναν review, αααααα και η λιστα του 2009 δεν εχει κανενα που να μ αρεσει ενω του 2008 ειχε πολλα :lol:

η ποικιλία προφανώς.

Μα κι εσείς έτσι ξεροσφύρι? [-X

Αναγωγοι παιδι μου, τι να πεις… [-X

Αυτό.

Νομίζω πως φέτος το indie δεν ήταν εντυπωσιακό.

Έτσι και αλλιώς η πάγια άποψη μου για τις λίστες είναι πως είναι για το σούπερ μάρκετ και την παρέα της ταινίας High Fidelity, δεν έχουν να κάνουν με την ουσιαστική ενασχόληση με την μουσική.
Δεν βλάπτουν βέβαια, από την άποψη πως ένα παιδί που ψάχνεται και θα δεί μέσα στις 30 κυκλοφορίες της χρονιάς το By a Thread μπορεί να το ακούσει και αν το εκτιμήσει να τον οδηγήσει στο να ψάξει βαθύτερα να βρεί από που προέρχεται αυτός ο δίσκος: Ηendrix, Zeppelin και ακόμα πιό πίσω στον Albert King, τον Muddy Waters.
Aπό την άλλη το να υπάρχουν στις πρώτες θέσεις της λίστας κάποιες “μοδάτες” κυκλοφορίες όπως οι Mastodon μπορεί απλά να επιβεβαιώνει βεβαιότητες -ειδικά σε νεώτερους ακροατές- και να αποθαρρύνει το “ψάξιμο προς τα πίσω” που αναφέρω. Και αυτό το “ψάξιμο προς τα πίσω” είναι απαράιτητο γιατί το ροκ είναι πλέον μία μουσική που μετρά πάνω από μισό αιώνα ιστορίας.
Kάποιοι σίγουρα θα πουν πως μιλάμε για μία λίστα που έχει σκοπό να αποτυπώσει το παρόν περισσότερο από το να αποτελέσει έναυσμα για αναζητήσεις. Από αυτή την άποψη μου έκανε μεγάλη εντύπωση η απουσία του Incident από τη λίστα.
Επίσης βλέπω και μία τάση να μπεί στην άκρη το “παλαιάς κοπής metal” είτε αυτό λεγόταν Heaven & Hell, είτε Megadeth.

Kατά τα άλλα, πέρα άπό την ικανοποίηση μου για την παρουσία των Mule στη λίστα (Γειά σου Αντώνη! 8)) χάρηκα και για τους Skynyrd που έβγαλαν έναν ωραίο δίσκο, αλλά και για τους Theater και Transatlantic που βρέθηκαν εκεί παρά την τάση αμφισβήτησης/“αποκαθήλωσης” των Theater που βλέπω τα τελευταία χρόνια. Ο Βοnamassa έχω την αίσθηση πως σε ένα βαθμό εξαργυρώνει το εξαιρετικό live που μας έπαιξε αλλά και το γεγονός πως με την βοήθεια του “μεταλά” παραγωγού Kevin Shirley έβγαλε έναν αρκετά εύπεπτο δίσκο. Για όσους θέλουν να αναζητήσουν όμως την “Blues αλήθεια” από μουσικό κάτω των 40, το Already Free του Derek Τrucks είναι η κυκλοφορία που ξεχώρισε.

Τεσπα, θα γράψω και εγώ στο σχετικό θρεντ μία δεκάδα-ντουζίνα -όσοι μου βγουν- δίσκους που βγήκαν το 09 και μου άρεσαν. Περισσότερο σαν προτάσεις για άκουσμα παρά σαν “αυτά είναι τα καλύτερα”

ειναι βασικα ολα λιγο σχετικα

δηλαδη το αρθρο τιτλοφορειται

“τα 30 καλυτερα αλμπουμς του 2009”

και λιγο πιο κατω λεει

“…οι συντακτες διαλεξαν τις 30 κυκλοφοριες που ξεχωρισαν…”

αυτο με μια απλη σκεψη σημαινει οτι ολοι οι συντακτες του ροκιν
συμφωνησαν για ολα αυτα τα αλμπουμς
πραγμα που λογικα δεν ισχυει

επισης λειπει ενας συντακτης (ανγκμαρ) οπωτε δεν εχουμε κυκλοφοριες απο το χωρο του black ή του hardcore μεσα στην λιστα

επιπλεον το ατμοσφαιρικο μεταλ πηρε τον πουλο
παρολο που εκπροσωπηθηκε απο αρκετους φετος

καλυτερα να ξεχωριζατε τη λιστα σε ροκ και μεταλ
δηλαδη οκ υπαρχει ενα ξεχαρφωτο death metal αλμπουμ μεσα σε μια λιστα με u2,joe bonamassa και gov’t mule επειδη γουσταρει τη μουσικη αυτη ενας συντακτης
ποιο το νοημα??

δηλαδη ειναι ολα τοσο σχετικα
και ουσιαστικα χωρις νοημα

anyway

το indie απο τις μπαντες που ξερουμε υποψιαζομαι οτι θελεις να πεις
(arctic monkeys,editors, franz ferdinand κλπ κλπ)

γιατι απο τις αλλες μια χαρα ηταν εντυπωσιακο

the temper trap - conditions
the gossip - music for men
bat for lashes - two suns
phoenix - wolfang amadeus phoenix

και δεν ακουω αυτη τη μουσικη…

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν έδινε λίστα ο Ανγκμαρ θα είχε black metal και hardcore η 30άδα?

…αν ήταν και ο Ανγκμαρ, η λίστα θα ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια?