Οι 30 κυκλοφορίες του 2009

Δεν θυμάμαι ακριβώς τι είχε στα υπόψιν του για την προσωπική λίστα, αλλά κατά 90% ίδια θα ταν πιστευω. Ίσως και να μην υπήρχε καμία αλλαγή.

καλα δεν μιλησα για ριζικη αλλαγη

απλα για κανα αλμπουμ απο το χωρο του hardcore
και επι το πλειστον το converge
που κατα κοινη αποδοχη απο ολους τους φιλους του ηχου αυτου
ειναι αλμπουμ της χρονιας στο χωρο του τουλαχιστον

αλλα αν ισχυει αυτο που λες
ενισχυει αυτο που εγραψα ποιο πριν
οτι η λιστα ειναι ανευ σημασιας
και δεν αντιπροσωπευει τιποτα

Εντάξει, συμπαθής ήταν η λίστα και ίσως όχι τόσο σεηφ όσο σχολιάστηκε παραπάνω (όχι ότι έγιναν και ρηξικέλευθες τομές δηλαδή, αλλά με 2-3 χάρηκα που τα είδα μέσα σε μια λίστα όπως του ροκινγκ). Έτσι και αλλιώς οι λίστες που δεν γίνονται από εμάς και τους φίλους μας είναι κάτι που ποτέ δεν θα αποδεχτούμε νομίζω. Απορία όμως, γιατί το “200 Tons Of Bad Luck” και όχι την ακόμα πιο εντυπωσιακή διπλή του έκδοση “The Resurrectionists/Night Raider”; Πάντως το συγκεκριμένο θα είναι πολύ ψηλά και στη δικιά μου λίστα. Το “Skyforger” στα πεταχτά που το άκουσα δεν μου έκανε και τρελή εντύπωση, δεν πήρα και χαμπάρι ότι βγήκε καινούριο Siena Root φέτος αν και νομίζω ότι το πήρε το μάτι μου σε δισκάδικο χτες. Να θυμηθώ να ακούσω και το Baroness επιτέλους. Γενικά νομίζω μια αναμενόμενη λίστα zine του “ευρυτερου” σκληρού/ανεξάρτητου ήχου για το 2009. Κρίμας που δεν χώθηκε και κανα μπλακμεταλς πάντως, βγήκαν ωραία πράματα φέτος.

Eπειδή το είπαν κι άλλοι, να συνυπογράψω κι εγώ ότι για μένα η μονή έκδοση 200 tons fo bad luck που βάλατε στη λίστα είναι σα να μη βγήκε ποτέ. Δηλαδή έλεος, λείπει το Song For The Loved και το Human Nature (και ένα σωρο άλλα) όμως ειδικά αυτά τα 2 σβήνουν δισκογραφίες.

Αλλά εντάξει, μικρό το κακό, σημασία έχει ότι βρίσκεται εκεί που βρίσκεται. :thumbup:

Αν είναι ένα πράγμα που από την αρχή γούσταρα τόσο στο ρόκινγκ είναι πως δεν την πάτησε να κάνει αυτόν τον διαχωρισμό που χρόνια τώρα μας είχε καπελώσει το Metal Hammer με αποτέλεσμα μέσα στη νεώτερη γενιά metal ακροατών να υπάρχει κόσμος που ξέρει τους Children of Bodom και αγνοεί τους Deep Purple… [-X
Ευτυχώς το ρόκινγκ δεν μπήκε ποτέ σε αυτή τη λογική! :roll:

Επειδή το έχετε απορία. Από CBP, μπήκε η συγκεκριμένη κυκλοφορία επειδή μόνο αυτή είναι διαθέσιμη στα δισκοπωλεία. Το να προτείνουμε ως κορυφαίο ένα δίσκο που ένας αναγνώστης δεν μπορεί να βρει παρά στο site της μπάντας, δεν είναι δόκιμο.
Για τέτοιου είδους κυκλοφορίες λοιπόν έχουμε και τις “underground” λίστες, που ναι… θα υπάρχουν και φέτος :wink:

Tο μετρόπολις έφερε το διπλό με 27 ευρώ!

a) ποτε εκανε διαχωρισμο το χαμερ σε μεταλ και ροκ?

b) εσενα σε ικανοποιει μια λιστα “αχταρμας” οπου δεν εκπροσωπουνται ολα τα ειδη?
δηλαδη τα παντα ολα αλλα μονο στα ειδη που ακουνε οι συντακτες??
και απο την αλλη την επιτηδευση του να “αγνοησουμε” τα μεγαλα ονοματα προς χαρην
των μικρων? τοτε οι rammstein,u2,dream theater,lynyrd skynyrd τι ειναι?

c)καλυτερα να γινει μια ανασκοπηση της χρονιας ανα ειδος
οπου να αναφερωνται και οι δισκοι που συζητηθηκαν πολυ πχ the devils blood
αλλα και να προτινονται και δισκοι που δεν εχουν ελπιδα για ακροαση πχ madder mortem
αλλα και φυσικα ολοκληρα ειδη που δεν εχουν μεγαλη ανταποκριση
hardcore (κυκλοφορησαν δισκαρες converge,between the buried and me,coalesce,keelhaul κλπ κλπ) thrash metal (βουηξε ο τοπος απο νεες μπαντες φετος)
black και death metal

Γερνει πολυ πρως μεταλ ομως το ροκιν, γιαυτο καλο θα ηταν να γινεται ενας διαχωρισμος. Συμφωνω με signal-05. Τωρα για το αν καπελωνει καποιους το μεταλ χαμερ τι να πω… αυτοι που καπελωνονται φταινε γιατι τρωνε οτι τους λενε.
Απο εκει περα εγω που δεν εχω ακουσει children of bodom δεν με ενδιαφερει να ακουσω :stuck_out_tongue:

Εγώ τη συγκεντρωτική λίστα την εκλαμβάνομαι με τελείως διαφορετικό τρόπο. Είναι η λίστα που πρέπει να διαβάσει κάποιος, που δεν έχει ιδέα από το τι βγήκε φέτος και θέλει να ακούσει πολύ καλούς δίσκους που θα του αρέσουν, ανεξαρτήτως ακουσμάτων που έχει. Για να το πω διαφορετικά, έστω πως έχει γενέθλια αύριο ένας γνωστός σας και θέλετε να του πάτε ένα φετινό CD δώρο. Αν θέλετε να εξασφαλίσετε πως ο δίσκος θα του αρέσει (και δεν έχετε ιδέα από το τι ακριβώς ακούει), τότε αν του πάρετε έναν από αυτούς τους 30 δίσκους τότε οι πιθανότητες λένε πως μάλλον θα τον χαρεί. Κι αυτό γιατί τον χάρηκαν πολλοί από τους συντάκτες μας, ανεξαρτήτως του τι έχουν ως κύριο άκουσμα.

Αν θέλετε λίστες ειδικά για black metal / indie / blues, τότε θα κάνετε λίγο υπομονή και θα διαβάσετε τις επιλογές των συντακτών που τις δημοσιεύουμε λίγες μέρες μετά. Για πιο ψαγμένα ακούσματα θα ακολουθήσουν κι άλλες λίστες. Δόξα τω Θεώ, μπορούμε να σας φτιάξουμε ό,τι λίστα θέλετε! :stuck_out_tongue:

Επίσης, συμφωνώ πως η μεγάλη έκδοση του Crippled Black Phoenix είναι η καλή, αλλά όποιος πατήσει κλικ στην κριτική του (το λινκ το έχει η λίστα μας πάνω στο εξώφυλλο) θα διαβάσει ποια είναι η καλή έκδοση και θα ψάξει να τη βρει να την αγοράσει.

Eγώ πάντως αν πάρω στους φίλους μου δώρο ένα από τα σιντί της λίστας και όχι Κιάμο ας πούμε, δε νομίζω να χαρούνε ιδιαίτερα.

χαζευω τις επιλογες των συντακτων για το 2006

[B]ποσο αμπαλος εισαι για να μου βαζεις το [SIZE=“3”]10,000 days πιο κατω απο το αλμπουμ των evanescence[/SIZE]

μα ποσο αμπαλος #-o #-o #-o ?

πωπω ασχετοσυνη 8O8O8O[/B]

στειλτε τους να γραψουν σε καμια σουπερ κατερινα !!!

ον τοπικ , η λιστα ειναι αρκετα safe νομιζω αλλα οπως με καθε λιστα χρονιας πολλα ‘διαμαντια’ θα ανακαλυφθουν/εκτιμηθουν πολλα χρονια μετα.παντως δε βγηκε ο δισκος-δυναμιτης που θα ισοπεδωσει ολα τα αλλα αλμπουμς περαν πασης αμφιβολιας

ε γι’αυτό μην την εμπιστεύεσαι.
Παίξε μπαλίτσα με τη δικιά μου λίστα και στείλ’τους κάνα Mumakil ή Αgoraphobic Νosebleed να σ’αγαπάνε για πάντα.

Και ναι λοιπόν, ο awake κατάφερε ΚΑΙ εδώ να βγει οφτόπικ! :respect:

πού είναι το converge και το poem ρε? είτε δεν ακούστηκαν, είτε δεν άρεσαν αυτοί οι δύο δίσκοι, μεγάλο φάουλ. εκτός τόπου και χρόνου.

οι tool ειναι παντα οντοπικ αρχηγε του πιο κατεστραμμενου ροκ φορουμ της υφηλιου

To 10.000 days βγήκε Νο1 της χρονιάς το 2006 και το Evanessence δεν μπήκε ούτε στο τοπ 20. Αλλά αυτό δεν μπαίνουμε στο κόπο να το αναφέρουμε…
Και αν 2 συντάκτες το γούσταραν πιο πολύ δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό. Να μαζευτούμε όλοι εμείς οι ψαγμένοι και να τους λιθοβολήσουμε επειδή ακούνε κάτι που στο κάτω-κάτω αρέσει και σε εκατομμύρια κόσμο ;

Και επιτέλους ας μου εξηγήσει κάποιος: Τι σημαίνει safe λίστα ρε παιδιά;
Γιατί ο καθένας εδώ γράφει ότι γουστάρει και εμείς οι λιγότερο νοήμονες δεν το πιάνουμε. Από τι κινδυνεύει το site και κάνει safe λίστες θα μας εξηγήσετε;

Κινδυνεύω από κάτι; Βοηθήστε χριστιανοί…

Υποθέτω από το να χάσει την “πελατεία” του. Αυτό και οποιοδήποτε zine/περιοδικό που φιλοδοξεί να γίνει όσο πιο μεγάλο γίνεται. Από την άλλη πλευρά όλα αυτά μου φαίνονται και λίγο θεωρίες συνομωσίας, δηλαδή πιο πιθανό θεωρώ το να υπάρχει όντως κάποιος που θεωρεί σοβαρά ότι το τελευταίο U2 ήταν ανάμεσα στους καλύτερους δίσκους της χρονιάς, παρά από το ότι μαζεύτηκαν κάποια άτομα που κάνουν αυτό που κάνουν κυρίως για το χαβαλέ τους και προσπάθησαν να συμφωνήσουνε μεταξύ τους για τη λίστα που θα τους έκανε πιο αρεστούς στο ευρύ κοινό.

To φετινό της Νατάσας Θεοδωρίδου σου προτείνω να τους αγοράσεις!

Όταν κάνεις μια λίστα 30 δίσκων με σκοπό να καλύψεις ΟΛΟ το φάσμα του ροκ είναι από την αρχή καταδικασμένο σε αποτυχία, γιατί το ροκ σήμερα έχει πολλά περισσότερα από 30 παρακλάδια.
ακόμα και μόνο ένα αλμπουμ από κάθε παρακλάδι να βάλεις, πάλι δεν βγαίνει ένα τοπ-30 της προκοπής. Αναγκαστικά θα μείνει πολύ πράμα έξω και φαίνεται ήδη που 5-6 διαφορετικοί χρήστες παραπονέθηκαν για εντελώς διαφορετικούς λόγους.
Φαντάζομαι άλλοι χρήστες που ακούν ασπούμε περισσότερο trip-hop, crustcore, drone, thrash, funk, jazz, post-hardcore/emocore ή δεν ξέρω τι θα έχουν άλλες 50 ενστάσεις για τη λίστα.

Γι αυτό περιμένουμε και την λίστα με τα underground διαμαντάκια (που πέρσι ο Νιχιλιστ είχε χώσει Audio Kollaps και μας πόρωσε) και τις λίστες των συντακτών.

Μέχρι τότε λιώνουμε το φετινό Iskra που αποδεικνύεται μεγάλη ήττα χρονιάρες μέρες, και αποφεύγουμε να κράξουμε για το Baroness για να μην σταναχωριέται ο Vic Vega. :stuck_out_tongue:

Άντε και καλά Βουδούγεννα.

Έβγαλαν και οι Iskra φέτος; Τι σκατά, πρέπει να ξαναρχίσω να ενημερώνομαι πιο συστηματικά.