Οι 30 κυκλοφορίες του 2009

Κι εγώ σήμερα το πήρα είδηση.

Πορώσου!
http://www.metal-archives.com/release.php?id=252184

H αλήθεια είναι πως οι πιέσεις υπήρξαν έντονες και οι απειλές ασύμμετρες. Στο τελικό αποτέλσεμα σημαντικό ρόλο πέραν του τι “έπρεπε να μπει” έπαιξαν οι κουραμπιέδες που αυτή την περίοδο επηρεάζουν το γενικότερο πολιτικό γίγνεσθαι.

Επίσης, οι Protomen έταξαν παιχνίδια για Amiga 500…

Χαλαρώστε παίδες, αυτή είναι η σύνθεση απόψεων των συντακτών. Απλά.
Εξειδικευμένα, όπως αναφέρθηκαν θα υπάρχουν αναλυτικότερες λίστες καθώς και άλλα αφιερώματα.

Για επιμέρους ιδιώματα, νομίζω έχοντας μια εικόνα ότι δύσκολα μια ή δύο λίστες θα άλλαζαν κάτι ιδιαίτερο.

Όπως θα δείτε υπάρχει καθολική αναγνώριση για κάποιους δίσκους.

Για το Crippled Balck Phoenix είναι σχετικό και μόνο για να σε παραπέμψει στην κριτική η οποία θα σε παραπέμψει στην 2πλη έκδοση.

Δίσκοι σαν το Protomen, το Transatlantic ή το Spiritus Mortis δεν είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν σε πολλές λίστες. Για να μην πω ότι δεν περιμένω για δίσκους όπως των Dredg, των Mono και των Biffy Clyro που είναι πραγματικά πολύ καλοί.

Kαταρχήν το άρθρο δεν τιτλοφορείται ως τα “30 καλύτερα του 2009”, αλλά τα 30 που ξεχώρισαν το '09. Οπότε και μια αλλαγή στον τίτλο δε θα έβλαπτε.

Νομίζω ελέχθησαν σωστά πράματα στο τόπικ. Για μένα πάντως στον κυκεώνα των κυκλοφοριών και των παρακλαδιών (ναι μου αρέσουν πάνω από το 75% των παρακλαδιών του ροκμέταλ και παραδέχομαι ότι έχω μεγάλο πρόβλημα να παρακολουθώ όλα αυτά που με εξιτάρουν), το ζητούμενο δεν είναι τα καλύτερα, άλλωστε δεν υπάρχουν και πάρα πολλά αντικειμενικά κριτήρια, αλλά τα αυθεντικότερα δισκάκια της χρονιάς.

Χμ, το Crippled Black Phoenix λίγο υπερβολή ναι ναι πρώτο. Μέσα στη πεντάδα για μένα σίγουρα, αλλά πρώτο θα βαζα κάποιο άλλο. Τεσπα καλή λίστα στα περισσότερα.

Πώς
κάνετε
έτσι
για μια
λίστα
?
!

Πώς
κάνετε
έτσι
για μια
ήττα
?
!

Ο μισός χαβαλές της ύπαρξης μιας λίστας είναι η συζήτηση μετά. Τι εννοείτε; Αμα δε μαλώναμε για τις λίστες θα έπρεπε να ασχοληθούμε με τα σοβαρά ζητήματα που μας απασχολούν.

συμφωνώ. αν δεν υπάρχει συζήτηση, δεν υπάρχει κ νόημα

τώρα τρέχουμε να ανεβάσουμε κ τις αναλυτικές λίστες των συντακτών

OK τότε, εφόσον χάσατε (για μια ακόμα φορά) το Big Business η λίστα σας είναι τραγικά ελλιπής.
Ειδικά όταν υπάρχει το μοδάτο Baroness…

δεν τα λέω μόνο γω… :smiley:

Μπα, δεν κρίνω αν είναι καλός ή κακός δίσκος (εμένα μου άρεσε, δε με τρέλανε κιόλας), απλά είναι λίγο εκνευριστικό κάθε χρονιά να υπάρχει το ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ post/sludge/core/experimental σχήμα που δήθεν φέρνει την επανάσταση και πρωτοπορεί στο είδος του. Κάποτε ήταν οι Mastodon, μετά οι Isis (στο Panopticon γιατί στο Oceanic λίγοι είχαν δώσει βάση), πέρσι οι Gojira, φέτος οι Baroness. Δηλαδή άμα προσκυνάς το Oceanic και λείπει το Winterhours από τη λίστα σου κάτι έχεις χάσει ή τα ακούσματά σου είναι εντελώς περιορισμένα στα (αναλογικά) τρέντυ ονόματα.

Νισάφι πια, υπάρχει χώρος για όλους.
Ειδικά για Big Business όμως το πώς αγνοούνται επιδεικτικά από τον τύπο, είναι τουλάχιστον αστείο…

Δεν συμφωνώ καθόλου ότι οι Big Business αγνοούνται από τον τύπο.

Πιστεύω πως αν δει κάποιος την όλη εικόνα - και όχι μεμονωμένες ενστάσεις που μπορεί να έχει κάποιος ανάλογα με τα ακούσματά του - η λίστα αντικατοπτρίζει το τι ξεχώρισε φέτος στον ευρύτερο χώρο.

Αλήθεια?

Θα ήθελα τότε να μου δώσεις τα λινκς του ρόκιν για τις κριτικές του φετινού και του Here Come The Waterworks γιατί όσο και αν ψάχνω δεν τα βρίσκω. :smiley:

Όσο για το τι αντικατοπτρίζει η λίστα, ας το αφήσουμε καλύτερα.

τι μπορεί να αντικατοπτρίζει δηλαδή;

Tα περιορισμένα ακούσματα των (περισσότερων) συντακτών.
Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς την παρουσία των Isis και Muse (στο νο. 7 κιόλας!)…

Περιμένω τα λινκς…

δηλαδή αν είχε Big Business η λίστα θα ήταν καλή;

η λίστα είναι ελλειπής. Δεν έχει το τελευταίο της Νατάσας Θεοδωρίδου (δεν έχει γίνει και κριτική!) και διαφέρει από τους δίσκους που θα επέλεγα εγώ ως τοπ 30 σύμφωνα με το δικό μου γούστο, άρα είναι και λάθος!

Ουυυυ 666

εντάξει προφανώς και ο καθένας σχολιάζει την λίστα σύμφωνα με το δικό του γούστο. το κακό που συμβαίνει συνήθως είναι ότι κάθε “επίσημη” περιβάλλεται από ένα μανδύα αντικειμενικότητας (ακούσια ή εκούσια) και εκεί εστιάζονται οι αντιδράσεις των περισσοτέρων. Δηλαδή και μένα μου φαίνεται το λιγότερο γελοία η ύπαρξη του U2 στα καλύτερα της χρονιάς, αλλά προφανώς άρεσε σε αρκετούς ανθρώπους για να το βάλουν στις λίστες τους. Αυτό δεν το κάνει να είναι ανάμεσα στους καλύτερους δίσκους της χρονιάς, κάτι που φαντάζομαι συμβαίνει στου καθενός τη λίστα. και ακόμα πιο προφανώς οι δίσκοι που δεν θα επέλεγα εγώ για τη λίστα μου είναι λάθος!!!

οπως ηδη ανεφερα σε προηγουμενο ποστ μου

καλο ειναι να γινει μια ανασκοπηση της χρονιας

γιατι και οι λιστες των συντακτων να αναρτηθουν δεν καλυπτουν την χρονια

δηλαδη
εφοσον εχει ειπωθει απο μερικους
οτι οι λιστες βοηθανε ορισμενους να ξεχωρισουν δισκους απο την πληθωρα κυκλοφοριων
ειναι κριμα δισκοι ή ιδιωματα να πηγαινουν απατα επειδη δεν υπαρχουν αρκετοι συντακτες για να τα καλυψουν

δηλαδη να καλυφθουν και οι μεγαλες κυκλοφοριες (slayer, megadeth,porcupine tree,rammstein κλπ κλπ)

αλλα και πχ οι μπαντες του νεο thrash κινηματος (απο municipal waste μεχρι gamma bomb και vektor)

και μπαντες οπως οι kylesa,big business,tombs και οι taint (με το καταπληκτικο τους ep all bees to the sea)

να γινει λογος φυσικα και το ρημαδι ατμοσφερικο ηχο lost,bride,katatonia κλπ κλπ

λιγα λογια για δισκους που ξεχωρησαν για διαφορους λογους mastodon,the devil’s blood,the mars volta,shrinebuilder

και φυσικα ολα τα αλλα ιδιωματα

Εδω δεν έχει μπει το Cage ρε, τι γκρινιάζετε??