|\/|45Τ0ΥΡ4

Καλα και οι ραπερ/ταπερ και οι σκυλαδες και χιλιοι μυριοι ρουφανε κοκες με τη σεσουλα,αλλα παλι σκατα ειναι.Δε βοηθανε και τοσο,ειδικα αν εισαι αταλαντος…Επειδη ειπε μια κουβεντα ο Χικς δεν παει να πει οτι συμφωνουμε και αυτοματα.Το οτι ο Χικς καπνιζε 5 πακετα τη μερα,επισης δεν τον βοηθησε ιδιαιτερα,οποτε ας μην υποκρινομαστε…μας διαβαζουν και ανηλικα επισης.:wink:

Βασικά και εγώ συμφωνώ μαζί σου.:-s:-s
Απλά το ποστ μου ήταν προσαρμοσμένο σε αυτό του ad1stt.

Ναι το ξερω,απλα βαριομουν να κανω διπλο quote…:stuck_out_tongue:

6 σελίδες κι ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς σχολιάζουμε. Τη drug κουλτούρα γενικότερα? Την ποζερίλα? Την ενσωμάτωση φράσεων της drug lingo στην καθομιλουμένη?

Αν είναι κάτι από τα 2 πρώτα, τότε δεν έχω να πω τίποτα, ο καθένας ας κάνει ο,τι θέλει.

Θα μιλήσω για το 3ο. Καταλαβαίνω ότι κάνει εντύπωση, αλλά δεν είναι το πρώτο sub-culture που “ανοίγεται” προς στα έξω.

Δεν ξέρω πόσοι έχετε παρατηρήσει τις εκφράσεις της φανταρικής διαλέκτου που χρησιμοποιούνται κι από μη στρατιωτικούς/στρατευμένους. “Δεν την παλεύω”, “στη σέντρα”, “το πήρε επ’ώμου” κλπ.

Ακόμα σχετικότερο, οι πάμπολες εκφράσεις από την lingo του τζόγου, που δεν ξέρω αν ενοχλούν εξίσου, πάντως “εκπροσωπούν” ένα lifestyle πολύ πιο επικίνδυνο από τον νεοχίπη με τη τζίβα που ψάχνει το γάρο του. “Έμεινα στον άσο”, “φάντης μπαστούνι”, “τα ρέστα μου” και ΠΟΛΛΑ άλλα.

Αν το πρόβλημα είναι ότι drugs are the new black, ε αυτό είναι απλά σημείο των καιρών.

Εγω καταλαβα οτι ειρωνευομαστε την μανια καποιων που κανουν χορτο να το επιδεικνυουν και να νιωθουν κουλ και να θελουν να το δειξουν σε ολους οτι ειναι κουλ.

Στ αρχιδια μας.

Δεν ξέρω αν είμαι εντελώς εκτός κλίματος, αλλά νομίζω ότι εδώ είναι η καλύτερη τροφή για σκέψη, πραγματικά θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να γίνει κουβέντα πάνω σ’ αυτό το θέμα. Και δεν ξέρω καν αν συμφωνώ ή διαφωνώ με το μάνος ε.

Γι’ αυτό σ’ αγαπάω. Είσαι ο μόνος που εστίασες στο σωστό κομμάτι. <3

Αν συμφωνείς μαζί μου, είμαι διατεθειμένος να κάνουμε σοβαρή κουβέντα

μπορεις να μας πεις λοιπον,διχως γαλατα και περιπαικτικη διαθεση, ΠΟΙΑ ακριβως ειναι η αποψη σου?:smiley:
Εχω διαθεση να επικοινωνησω μαζι σου.:roll:
και γιατι οχι, να κανω και αντιλογο!

:lol:

Χαχ, αμάν πια αυτή η μανία σας με τον αντίλογο ;ρ

Πάντως ρε παιδιά δε λέω τίποτα δυσνόητο. Τα παραδείγματα που φέρνω στο πρώτο ποστ τα βλέπουμε παντού τριγύρω μας, ακόμα και στο ίδιο το φόρουμ (που ήταν και ο λόγος που αποφάσισα να το ανοίξω). Καταρχάς τα υποδεικνύω γιατί μου κάνουν εντύπωση και έχουν πλάκα και κατά δεύτερον, η άποψή μου είναι ότι είναι κάτι χαζούλικο. Απλά πραγματάκια.

Τώρα στο θρεντ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας επ’ αυτού ή σχετικά με τη “κουλτούρα του χόρτου” (όπως την είπε ο ροκινμανστερ) γενικότερα. Δικές σας εμπειρίες, αντίλογος (sic) και ό,τι άλλο σας έρθει στην κούτρα, γι’ αυτό το έκανα στο οφφ τόπικ και όχι στο πόντιουμ άλλωστε.

Σοβαρή συζήτηση για τα ναρκωτικά να πάτε να κάνετε αλλού. Αυτααααα.

δε στριβουμε ενα μπαφο και να πα’να γαμηθει και το βουνο?

:stuck_out_tongue:

<3 <3 <3

Κοίτα, αυτό σηκώνει πολλή συζήτηση ρε συ. Θεωρώ κατ’ αρχήν ότι αυτό που λες έχει βάση, από ποιά άποψη: ότι όντως αρκετές φορές το “είμαι σεμνός, δεν είμαι παρά ο εαυτός μου, μπούρου μπούρου”, είναι κι αυτό μια μορφή ποζεριάς, εμπεριέχει μια (ακόμα και υποσυνείδητη ίσως) επιθυμία να σε δούν οι άλλοι και να πούνε “ρε τί καλό παιδί, ποτέ δεν κάνει τον έξυπνο, δε σπάει αρχίδια” κτλ. Θα μου πει κανείς, ναι, ΟΚ, μπορεί να μην είναι και πολύ ειλικρινής, αλλά απ’ τη στιγμή που όντως δε σπάει αρχίδια, τί πειράζει; Χμμ, τους υπόλοιπους σε τίποτα όντως, αλλά ψιλοκαταπιέζει τον ίδιο τον εαυτό του, δεν του επιτρέπει δηλαδή να εκφράσει ούτε το παραμικρό ίχνος αυταρέσκειας, η οποία μπορεί να είναι αυθόρμητη και ως ένα βαθμό άκακη κιόλας. Αυτό είναι το ζουμί του πράγματος, απ’ αυτή την άποψη μάλλον συμφωνώ μαζί σου στο βαθμό που μιλάμε και για τέτοιες περιπτώσεις. Βάζω δηλαδή και την υποσημείωση ότι πολλοί που βγάζουν μια τέτοια εικόνα και παίζει να την έχουν σπάσει και σε σένα ας πούμε, που είσαι γνωστό ποζέρι, μπορεί όντως να μη νιώθουν καμία ανάγκη να κοκορευτούν για τίποτα, να είναι όντως οι εαυτοί τους και τα “καλύτερα παιδιά”. Δεν ξέρω, τί να πω. Εγώ ούτως ή άλλως δεν ανήκω σε καμία απ’ τις δύο κατηγορίες. =Ρ

Ε, αυτά ας πούμε.

χαχ εννοείται ρε, εμείς ανήκουμε στην κατηγορία των σωστών πάντα.

Συμφωνώ μαζί σου. Απλά εμένα αυτός που θα κάτσει να περιαυτολογήσει δε θα με πειράξει. Αν το κάνει σε λογικά πλαίσια δε θα του δώσω καν σημασία, αν το κάνει σε υπερβολικό βαθμό, θα μου προσφέρει γέλιο (χωρίς πάλι να σημαίνει ότι δε θα τον συμπαθώ, ή ότι θα με εκνευρίζει). Το βρίσκω απλά αφελές. Αυτό που με εκνευρίζει, ειδικά γιατί το βλέπω πάρα πάρα πολύ συχνά, είναι αυτοί που πασχίζουν να είναι σωστοί, κάτι που υπάρχει κυρίως σε “αλτερνατιβ” άτομα. Γιατί σε ενοχλεί αυτό και όχι το άλλο, θα μου πεις. Επειδή οι συγκεκριμένοι είναι αυτοί που θα βάλουν τον άλλον στο μικροσκόπιο για να δουν ποιος είναι ψώνιο, ποιος είναι ψεύτικος, ποιος περιαυτολογεί, ποιος είναι δήθεν, για να τον απορρίψουν και να λένε “έχουμε γεμίσει μαλάκες”. Ε αυτό μου τη σπάει, δεν τ’ αντέχω. Γενικά, πιστεύω ότι οι άνθρωποι είμαστε τα ελαττώματά μας, και δεν πρέπει να απορρίπτουμε κανέναν γι’ αυτά.

Κατά τ’ άλλα, η άποψή μου είναι ότι η ζωή είναι μια μεγάλη θεατρική παράσταση και είμαστε αυτό που υποκρινόμαστε ότι είμαστε. Δεν υπάρχει αυτό που λένε “να είσαι ο εαυτός σου”. Ή, έστω, υπάρχει αλλά σε αμελητέο βαθμό.

Είμαστε οφφ-τόπικ, θα έλεγα να ανοιχτεί θρεντ, αλλά νομίζω θα πάει άπατο. Αν νομίζει κανείς τ’ αντίθετο, ας ανοίξει και τα μεταφέρω.

Μάνο παραλογίζεσαι και όχι να μην ανοιχτεί άλλο τέτοιο θρεντ please!!

Ακούς πολύ Rush, εγώ τί να σου κάνω. =Ρ

Κοίτα θα μουνα ψεύτης αν ισχυριζόμουν ότι δεν έχω πει ποτέ τη φράση “έχουμε γεμίσει μαλάκες”. Έτσι είναι, είμαστε κουτσομπόληδες, μας αρέσει να κράζουμε τους άλλους και να μένουμε με την ιδέα ότι εμείς είμαστε οι γαμάτοι. Σάμπως όμως δεν είμαστε; =Ρ Πέρα απ’ την πλάκα, θα βάλω κι εδώ έναν αστερίσκο, ότι όσοι κάνουν τα πάντα για να φανούν άνετοι, σεμνοί, καλά παιδιά, όλα αυτά που λέγαμε, ΟΚ μπορεί εσένα να στη σπάνε, εμένα όχι και τόσο, δεν τρέχει τίποτα, αλλά το θέμα είναι ότι πάλι δικό τους είναι το πρόβλημα γιατί κάθονται συνεχώς και ασχολούνται μ’ αυτούς που υποτίθεται ότι απεχθάνονται. Μήπως κατά βάθος ξέρουν ότι ο μόνος “ρόλος” στον οποίο είναι καλοί είναι εκείνος του “καλού παιδιού” και ζηλεύουν και λίγο τους υπόλοιπους μασκαράδες; Δεν ξέρω, μια σκέψη. Κι εδώ θα ρίξω την κατακλείδα σ’ αυτό το όχι-και-τόσο-ουσιώδες-ποστ κοτσάροντας ένα “+άπειρο” στο πώς αντιλαμβάνομαι εκείνη τη μία φράση σου: ας προσπαθούμε γενικά να μην απορρίπτουμε τους άλλους για τα ελαττώματά τους και να μην καταντάμε μισάνθρωποι.

Γράκχε δεν το περίμενα από εσένα:


All the world’s a stage,
And all the men and women merely players:
They have their exits and their entrances;
And one man in his time plays many parts,
His acts being seven ages. At first the infant,
Mewling and puking in the nurse’s arms.
And then the whining school-boy, with his satchel
And shining morning face, creeping like snail
Unwillingly to school. And then the lover,
Sighing like furnace, with a woeful ballad
Made to his mistress’ eyebrow. Then a soldier,
Full of strange oaths and bearded like the pard,
Jealous in honour, sudden and quick in quarrel,
Seeking the bubble reputation
Even in the cannon’s mouth. And then the justice,
In fair round belly with good capon lined,
With eyes severe and beard of formal cut,
Full of wise saws and modern instances;
And so he plays his part. The sixth age shifts
Into the lean and slipper’d pantaloon,
With spectacles on nose and pouch on side,
His youthful hose, well saved, a world too wide
For his shrunk shank; and his big manly voice,
Turning again toward childish treble, pipes
And whistles in his sound. Last scene of all,
That ends this strange eventful history,
Is second childishness and mere oblivion,
Sans teeth, sans eyes, sans taste, sans everything.

αεκ,|/|45Τ0ΥΡ4,sepultura
\m/

αυτό με ΑΕΛ το ήξερα, αν και τα γαπημένα μου είναι:
ΑΕΛ, τζιβάνα, δυο μέτρα μοϊκάνα
ΑΕΛ, Whiplash, για πάντα θα ‘μαι διπλα σ’
ΑΕΛ, Geremi, του πρωτάθλμα φέρει μι
ΑΕΛ, ουίσκι και Iron maiiden δίσκοι
ΑΕΛ, δερμάτινο και χαίτη, αλητεία σκέτη
ΑΕΛ, αμάνικο, ρετσίνα και λουκάνικο
κτλ.

χαχαχαχαχα

απο μας τα κλεβετε ρε τυρογαλα:P

αλήτη Deckard με προλαβες…! :smiley:
και ότι τα μάζευα όλα μαζί…καταραμένε σερβερ…!!

το ΑΕΛ, Whiplash, για πάντα θα 'μαι διπλα σ, πάει περισσότερο σε λαρισα