7-8 October - BONFIRE!

OK, ευχαριστώ για τη πληροφόρηση!

http://www.bonfire.de/
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ SITE KAI ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟ SETLIST ΤΗΣ ΣΥΝΑΥΛΙΑΣ

Θεσαλονικη που παιζουν?
Τι ωρα ?
Οι W.A.N.T.E.D. θα παιξουν ?
:?: :?: :?:

Θεσσαλονικι παίζουν στο Ξυλουργείο του Μύλου.

Οι πόρτες αν θυμάμαι καλά ανοίγουν στις 20:00 και θα βγουν οι W.A.N.T.E.D. πριν τους Bonfire.

Και για όσους ενδιαφέρονται, Bonfire after-show party στο Texas Club, λίγη ώρα μετά τη συναυλία τους στο Gagarin. Στα πλαίσια των Rocking the night away Κυριακών του rocking.gr στο Texas.

Περισσότερα για το after-show party: www.rocking.gr/article3054.php

THANKS DUFF !!! :smiley:

Kαλα δεν πηγε κανεις Αθηνα?
Θεσαλονικη παντως ηταν αρκετα καλα, με δυο support Ελληνικα που μου αρεσανε και ειδικα οι W.A.N.T.E.D. φοβεροι!!!
Toυς Bonfire τους ειχα ξαναδει στην Υδρογειο και μπορω να πω οτι περασα καλυτερα, ισως λογου χωρου και παρα λογου αποδωσης της μπαντας.
Δεν μπορω να βλεπω live σε μικρες και κοντες σκηνες.

Πήγα εγώ. Πολύ καλό και δυνατό live! Ο ήχος αν δεν ήταν τόσο χάλια στις ελληνικές μπάντες, θα ήταν ακόμη καλύτερα…

τσάκισαν τα παλικάρια…αυτοί αξίζουν πολλά περισσότερα…εύγε…

Οι InnerWish ήταν θεοί (ως συνήθως) με αρκετά καλό ήχο και καλό (όχι κορυφαίο) setlist! Το κοινό για σφαλίαρες!!!

Οι Mystic Prophecy πολύ καλοί, αλλά με μέτριο ήχο. Κρίμα που ο Λιαπάκης δεν έβγαλε τη “φωνάρα” που έχει στους δίσκους, μου φάνηκε λίγο βραχνιασμένος ή κουρασμένος… Το κοινό για πάρα πολλές σφαλιάρες!!!
Δεν θέλω να σχολιάσω την διασκευή Manowar που τραγουδούσαν ελάχιστοι…

Που είναι όλοι αυτοί που ΓΕΜΙΖΑΝΕ/ΜΕ το Ρόδον τις θρυλικές επόχές 1997 - 1999 (και παλιότερα) και κάνανε/με όλο τον πλανήτη να μάθει το περιβόητο ελληνικο κοινό???

Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!

Παίζανε 2 μπαντάρες (ειδικα οι InnerWish) και τραγουδούσαν / γουστάρανε το πολύ 20 άτομα… ΠΑΡΑΚΜΗ!

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ METAL ΚΟΙΝΟ ΠΕΘΑΝΕ!
Τουλάχιστον στην παλιά του μορφή…

Οι Bonfire ήταν δικαίως headliners. Με ζεστό ήχο και “best of” setlist μπορώ να πώ ότι ήταν καλύτεροι και απο την προηγούμενη εμφάνιση στη Θεσ/νίκη πριν 2 χρόνια! Το κοινό ξύπνησε λίγο και συμμετείχε, αλλά γενικώς τίποτα το συγκλονιστικό…

Τουλάχιστον εγώ το ευχαριστήθηκα…

συμφωνώ για το κοινό αλλά οι πιο πολλοί ήταν για το hard rock των bonfire…στους οποίους στις πρώτες σειρές που ήμουνα έγινε ο χαμός!!! 8)

file - na xtyphthw an mou paiksoun to the oath !!! ahem - ta m.p den m aresoun.
oi innerwish - tous thewrw baretous kai adiaforous. an paizn oi palioi raw silk ? oi sorrowful - kapoio alla pou m aresei - edw mexri kai wheelrunner de halasthkame…

alla ntaks - oi battleroar ? swordbrothers - kaloi agioi - alla kollagane ? kai emeis ki eseis pou gemizame to rodon - apo 1500 exoume meine me to zori 400. oi alloi pane star$.

sto thema mas oi bonfire foberoi kefatoi anthrwpinoi an kai me prokat setlist. oreoi plhn omws - kalh paodwsh - fthno kai oreo merc. LS fruit of the loom 15e. kyrile.

2 παρατηρησεις ,για την συναυλια της Αθηνας ,

  • με μια προχειρη βολτα που εκανα ,μεσα ,και μιλωντας με καποιους φιλους ,γνωστους κτλ διαπιστωσα οτι σε μια ακομα συναυλια ‘η προσκληση πηγαινε συνεφο’ . Σε σχεση με την προσελευση του κοινου , οι προσκλησεις ηταν
    πολλες ,χωρις να εχω νουμερα . Πιστευω στους bonfire ,το κοινο ηταν γυρω στους 400 , ενω τα εισιτηρια πρεπει να ηταν καμια 300 αρια(ετσι ακουστηκε) . Σε τετοιες 'οριακες’συναυλιες , που η κερδοφορια παιζεται σε λιγα εισιτηρια , γιατι δινουν τοσες πολλες προσκλησεις ? Η προσκληση κατα την γνωμη μου πρεπει να ειναι στους επαγγελματιες του χωρου ,που εργαζονται εκεινη την ωρα , και οχι να παιρνουν τηλεφωνο για να μην τους μεινουν οι προσκλησεις στα χερια ,και στελνουν ασχετα ατομα . Σημειωτεον ,δεν εχω καμια σχεση με διοργανωτες , απλα θελω οι ανθρωποι που φερναν τετοια ονοματα , να συνεχισουν να φερνουν , και να μην σκαβουν το λακο τους . Εκτος αν δεν τους ενδιαφερει …
  • η δευτερη παρατηρηση αφορα τα πολλα support .3 group ,τα οποια μαλιστα δεν
    ταιριαζαν με το κλιμα απολυτα . π.χ. οι Γερμανοι με το power -thrash που ακουγα
    πιστευω δεν πολυταιριαζαν στους headliners, καθως και λιγο η πολυ τα υπολοιπα
    Ελληνικα. Ενα support ειναι ο.κ. , απο εκει και περα το πραγμα κουραζει .
    Οι αιτιες του λιγου κοσμου ειναι πολλες , δεν τις αναλυουμε τωρα .

το θέμα είναι ότι οι bonfire έπαιξαν τέλεια και το ευχαριστηθήκαμε…

Έτσι όπως πάει το Metal στην Ελλάδα σε λίγο καιρό οι επίσημοι θα ΕΙΝΑΙ περισσότεροι από ΕΜΑΣ τους κοινούς θνητούς οπαδούς…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Και μετά κλαίνε γιατί δεν πάει κόσμος στις συναυλίες, γιατί είναι άδεια τα rock club, γιατί δεν πουλάνε cd τα συγκροτήματα…

Το όνειρο του Έλληνα μεταλλά είναι να γίνει μεταλλοπατέρας…

Kαι οχι μονο … μπορεις να δωσεις και αλλους ορισμους σε ολο αυτο … το θεμα ειναι οτι μολις γινουν μεταλλοπατερες ερχοντε και λενε στην αρχη … “σε αυτες τις συναυλιες πρεπει να αγορασουμε τα εισητηρια και οχι να παμε με προσκλησεις για να στηριξουμε το γεγονος αυτο και να ερθουν και αλλοι” … και μολις φτασει η ωρα του live ξεχνανε τι λεγανε και υποστηριζανε . Τελικα απο οτι αποδεικνυεται οι μεταλλοπατερες μονο καλο δεν κανουν στην σκηνη αυτη.

Aυτο με τα support οντως σηκωνει συζητηση.

όντως αυτό έχει σημασία.
Συγκριτικά με τη Θεσ/νικη πριν 1-2 χρόνια πως έπαιξαν? τους είχε δει κανεις?
Τώρα ήταν πολύ καλοί.

Την προηγουμενη φορα παιξανε στην υδρογειο και ηταν φοβερα, μου αρεσανε πιο πολυ απο φετος στη Θεσαλονικη, αλλα φετος ειχε λιγοτερο κοσμο και η σκηνη του ξυλουργιου στον Μυλο ειναι μικρη και κοντη. Ασε απο ηχο… :frowning:
Το γκρουπ βεβαια επαιξε πολυ καλα και εμεις παρασαμε ακομα καλυτερα!!! :smiley:
Αντε και του χρονου!

όντως αυτό έχει σημασία.
Συγκριτικά με τη Θεσ/νικη πριν 1-2 χρόνια πως έπαιξαν? τους είχε δει κανεις?
Τώρα ήταν πολύ καλοί.[/quote]

Τους είχαμε δει [size=1]μεγάλη[/size] παρέα και μπροστά στους Tyketto ήταν καλούτσικο support

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: