Αγαπημένος Κιθαρίστας 80s/90s

80’ς: Frank “Blackfire” Gosdzik
90’ς: Tommy “T.Baron” Vetterli

(μην με κράξετε, αλλά αυτοί είναι οι αγαπημένοι μου)

Α! Από τους γνωστούς βιρτουόζους, ξεχωρίζω τον Satriani.

K.K Downing και Glenn Tipton .

Shawn Lane , Eric Johnson , SRV , Warren Haynes , Slash

Τελείως υποκειμενικά…
<------- :roll:

+10.000.0008)

Χαίρομαι ιδιαίτερα που αναφέρεις τον Warren Haynes που στην Ελλάδα είναι σχετικά άγνωστος.

Από το Quote αφαίρεσα τον Slash. Όχι πως είναι κακός -τον συμπαθώ αρκετά- αλλά δεν θα έπρεπε να αναφέρεται δίπλα στους παραπάνω:wink:

Εχεις απολυτο δικιο , απλα ο slash μου ειναι συμπαθεια απο παλια , και ειναι απο τους σχετικα λιγους καθαρα rock κιθαριστες που μου αρεσουν απο τα 80’ς και επειτα . Οσο για τον waren haynes τι να πεις . Οχι μονο πεζει απιστευτη κιθαρα (και πραγματικα απιστευτο slide) αλλα εχει και ενα απο τα καλυτερα tones που εχω ακουσει ποτε ,και δεν οφειλεται μονο στην κιθαρα και το equipment αλλα και στα χερια του. Εχει αψογο ελεγχο στις δυναμικες , καθως διαλεγει πως να βαρεσει την καθε νοτα , με πενα η με δαχτυλα , βγαζοντας παντα ενα απιστευτο αποτελεσμα , και απιστευτο vibrato kai bends . +οτι εχει και φωναρα

+100.000.000

H μεγαλύτερη απόδειξη για αυτό που γράφεις για τον ήχο που έρχεται από τα χέρια του WH είναι πως όταν περιοδεύει Ευρώπη με τους Mule δεν παίζει καν με δικές του καμπίνες. Φέρνει μόνο 2 κιθάρες, δύο κεφαλές και κάποια εφέ. Και όμως κάθε βράδυ έχει τον ήχο του (έχω κατεβάσει όλες τις συναυλίες της καλοκαιρινής ευρωπαϊκής περιοδείας εκτός από το Sweden Rock) Απίστευτο…

Kαι στον Slash πρέπει να αναγνωρίσω πως έδωσε την ευκαιρία να ανακαλύψουν την κιθάρα παιδιά που δεν υπήρχε καμμία περίπτωση να ακούσουν τους υπόλοιπους που αναφέρεις, ειδικά τον Shawn Lane:wink:

Δικιο εχεις . Shawn Lane ανετα ο πιο αδικημενος κιθαριστας ever.Προσφατα ειδα ενα βιντεο που πεζει με epiphone Les Paul απο τις πρωτες μερες της συνεργασιας με τον hellborg και ως αφελης αναρωτηθηκα γιατι οχι gibson . Και μετα εμαθα οτι ο ανθρωπος ειχε τοσο μεγαλα οικονικα προβληματα που αναγκαζονταν και πουλουσε ολον του τον εξοπλισμο , και εκεινη την περιοδο δεν ειχε καν κιθαρα και χρειαζοταν μια για να πεξει στη συναυλια , και καποιος του δανεισε αυτη τη les paul τελευταια στιγμη. Τι να πεις.

Kαι καλά όταν άρχισε να παίζει με τον Hellborg ήταν η φάση που η καριέρα του πήρε τα πάνω της…

Εγώ έχω διαβάσει πως πιό νωρίς την δεκαετία του 80 για να τα φέρνει βόλτα έπαιζε σε συγκρότημα που έπαιζαν Top 40 διασκευές σε ξενοδοχεία, χορούς, συνεστιάσεις κλπ.
Έπαιζαν το καλοκαίρι του 88 σε ένα ξενοδοχείο όπου έμεναν τα συγκροτήματα από την περιοδεία Monsters of Rock (Van Halen, Scorpions, Dokken, Μetallica, Kingdom Come -ναι εμφανίζονταν με την αντίστροφη σειρά από αυτή που τους αναφέρω8O , μιλάμε για 88 πριν βγεί το Justice:wink: ). Σε κάποια φάση ο Hammett και ο Lynch άκουσαν κάποιον να κατεβάζει παπαάδες σε Top 40 κομμάτι και έσπευσαν να μάθουν ποιός είναι…

Ακριβως. Η φαση ειχε εξελιχτει ως εξης . Προχωρα στους διαδρομους αμεριμνα ο Hammet και ακουει κατι αεροπλανικους παπαδες να ερχονται απο καπου . Μετα απο λιγο συναντα τον Lynch και του λεει:Καλα ρε εσυ τα επαιζες αυτα τα εξωπραγματικα? kai apanta o Lynch : Οχι αυτος ηταν ο Shawn Lane (που προφανως πριν απο λιγο ειχε παρομοια απορια :wink:

Mπράβο, η πλήρης φάση είχε δημοσιευτεί όπως ακριβώς την γράφεις σε ένα παλιό Guitar Player που έιχε αφιέρωμα στους “άγνωστους” κιθαρίστες.

Jimmy Page έχω την εντύπωση πως τα ίδια περιοδικά διαβάζουμε…:wink: :slight_smile:

Ετσι φαινεται :wink: . Και μιλωντας για περιοδικα το guitar player του Απριλιου 2007 ειχε cover shawn lane και γενικα ολο το τευχος ηταν αφιερομενο σε αυτον , με 12 licks του , την ιστορια του ειπωμενη απο φιλους και συγενεις και top players explain why there ’ ll never be another one quite like Shawn - Allan Holdsworth , Scott Henderson , Guthrie Govan , Alex Masi και αλλοι . Και αυτο το τευχος το εχασα επειδη δεν το βρηκα :? :? :?

ρα παιδια μας πρισκατε με αυτους τους “τεχνικους”:lol: :lol:
βαλτε λιγο motorehead na γουσταρουμε!:lol:

jimmypage ιδικα για σενα θα βαλω maiden με Diano!:stuck_out_tongue: :lol:

O Shawn Lane den ειναι τεχνικος με τον ακαδημαϊκο τροπο . Αλλωστε πεζει παρα πολυ Hendrix kai ZZ Top:wink: . Οσο για το τελευταιο , να με σκοτωσεις θες ρε Σακη

απο αυτους που έχεις έβαλα τον Smith αλλάθα έβαζα τον θεό Alex Lifeson!!!:smiley:

To διδυμο Tipton/Downing με διαφορα…

O RUDOLF SCHENKER…Ειναι απιστευτος,ΘΕΟΣ, σε τρελενει,σε ξεσηκωνει,σε αναστατωνει…:bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2:

:lol: :lol: :lol2: :lol2: :lol3:

Πρεπει να κανει πλακα