83rd Annual Academy Awards (όσκαρ στα ελληνικά)

Ισχυει αυτο με τις επιλογες, αλλα και παλι, φετος πηρε ηρωας του Ταραντινο οσκαρ.
Τελος παντων, δεν ειναι μονο αυτο. Ο Κιουμπρικ ειχε γυρισει κατι λιγοτερο απο 20 ταινιες και ο Χιτσκοκ κατι λιγοτερο απο 70. Για τον Κιουμπρικ ειναι θεμα πολιτικης των oscar, αλλα για τον Χιτσκοκ δεν μπορω να καταλαβω. Και δεν ξερω κι ολας αν παιχτηκε το οτιδηποτε. Αν γνωριζει κανεις κατι ας πει και σ’ εμας.

τι λεμε εδω δεν εχει παρει ουτε υποψηφιοτητα ο κυριος απο δω

Νταξει, το τραβηξες. Κι εγω εχω απωθημενα αλλα αν ειναι να παρουμε τοσο σοβαρα τα oscar και να συζητησουμε για “αδικιες” (,ζητω που καηκαμε κατ’ αρχας αλλα) ας μιλησουμε βλεποντας το τι θελουν να προβαλλουν και την γενικοτερη πολιτικη που ακολουθουν. Ο Τζαρμους τωρα νταξει, καλυτερα που δεν εχει προταθει εδω που τα λεμε. Κανει ΑΛΛΟ σινεμα.

Πάντως αν του έδιναν μια υποψηφιότητα για το broken flowers δεν θα πάθαιναν και τίποτα. Ισως η αγαπημένη μου ταινία απο τον Τζάρμους και η, σχετικά με τις υπολοιπες του, πιο προσβάσιμη του στο ευρυ κοινό.

η λεξη κλειδι εδω ειναι γκουχεβραιοςγκουχ

το hurt locker λεει τελικα?
το χει δει κανεις?

Το ειδα εγω και δεν μου αρεσε… Δεν ειναι οτι δεν βλεπετε, αλλα τιποτα το ιδιαιτερο, εχω δει αλλες 10 παρομοιες ταινιες… Αλλα αμα εχεις κονε…

Κι εμένα μ’ άρεσε το Hurt Locker αλλά όντως δεν είναι και κάτι τρομερό.
Έχει ωραίες ερμηνείες, καθηλωτική ατμόσφαιρα, πολύ αγωνία και αρκετά καλή φωτογραφία και μοντάζ που προσδίδουν δυναμικότητα και νεύρο.

bump + αλλαγή τίτλου

υποψηφιότητες εδώ ->[B]κλικ[/B]

Ντισκάς

πορτμαν και φιρθ τα εχουν πιστευω. και το καλυτερης ταινιας νομιζω παει μαυρο κυκνο, αλλιως εκπληξη απο 127 ωρες.

Το 127 ωρες λεει τιποτα?Το εχει δει κανεις?Φανταζομαι καλυτερο απο το slumdog.

απο ενα δυο φιλους που το ειδαν ακουσα καλα, αλλα θελω να το δω πρωτα.
γενικα πιστευω οτι θα θαφτουν social network και inception. το πρωτο δεν με καιει κιολας, το 2ο ηταν η καλυτερη της χρονιας για μενα.

Να κανω και εγω τις προβλεψεις μου χωρις προφανως να τις εχω δει ολες΄

Best Motion Picture of the Year : inception
Best Performance by an Actor in a Leading Role : Colin firth
Best Performance by an Actress in a Leading Role : Portman
Best Achievement in Directing :Christopher Nolan

Και το fighter εχει πολλες υποψηφιοτητες σε βασικες κατηγοριες.Ουτε αυτο εχω δει :stuck_out_tongue:

Εγω πιστευω θα σαρωσει το Social Network περισσοτερο απο Inception. Για την Portman το εχω στανταρ χωρις καν να εχω δει Black Swan ακομα.

To 127 Hours είναι καλό, αρκετά βαρύ, με μία από τις πιο σοκαριστικές σκηνές που έχω δει ποτέ, αλλά όχι για καλύτερη ταινία. Θυμίζει λίγο - και έχει πάρει κάποια στοιχεία - Into The Wild.

social network ola ta basika kai meta ta fabori…kaki xronia, stathera adiafori kai kathisterimeni i prodiagegrameni moirasia brabeiwn, kopsan nolan apo skinothesia -pou ekane plaka fetos- kai balan coen gia mia kali omologoumenos old time amerikania alla pio metria kai xwris ixnos @@ tainia coen-basika ama den eixe to credit tous isws na etrwge kraksimo-, efage X to soundtrack-mneimio twn daft punk gia tron sin ta efe tis tainias + tsimpisan upopsifiotites kati eisenberg-pio ksilinos kai apo ton Cera, jeremy renner -gt kserw gw periseue miq thesi- ktl…

stirizoume lanthimo kai inception ws mia akoma tainia epistimonikis fantasias pou kerdise entypwseis kai stathera meta apo district 9s, Moons ktl enisxuei to status tou eidous…

Το 127 hours ειναι μετριο. Ειχα ενθουσιαστει πριν το δω απο τον ντορο που ειχε γινει και μετα αναροτιομουν γιατι τοσο νταβαντουρι!? Απορω πως εχει τοσες υποψηφιοτητες…
@cozy με το τεραστιο in to the wild εγω δεν ειδα καμια ομοιοτητα :-s

[B]Που ειναι το Scott Pilgrim για soundtrack ρε αμπαλοιοοιοιοι???![/B]

Ο Τζεφρι Ρας ειναι υποψηφιος για οσκαρ β’ ανδρικου ή ειναι τοσο ΑΜΠΑΛΟΙ?

ναι ρε. και δυσκολα θα το δωσουν στον μπειλ, σε αυτον θα το δωσουν.

Περιέχει πολύυυ ελαφριά spoiler:

[SPOILER]Απλά οι δύο χαρακτήρες και η ιστορία τους μου φάνηκε παράλληλη.

Παρόμοιοι χαρακτήρες: ανεξάρτητοι, ψιλοαποκομμένοι κοινωνικά (κυρίως από γονείς) που βγαίνουν στη φύση για να κάνουν αυτό που τους αρέσει, χωρίς να δίνουν σημασία στους υπόλοιπους. Από ένα σημείο και μετά, αρχίζουν και καταλαβαίνουν και οι δύο γιατί αξίζει να μοιράζεσαι κάποια πράγματα με άλλους και μετανιώνουν για κάποιες πράξεις τους. Τελικά πέφτουν και οι δύο θύματα της μανίας τους για ανεξαρτησία.

  • Η τελευταία σκηνή του 127 είναι κλεμμένη από το into the wild :p[/SPOILER]