Μποϊοκτάζ στο γάλα 9-14 ιουνιου

«Μποϊκοτάζ στο γάλα»
Εκκληση στους πολίτες να συμμετάσχουν στο μποϊκοτάζ του φρέσκου γάλακτος με τιμή άνω του 1 ευρώ το λίτρο, από 9 έως 19 Ιουνίου 2008 απευθύνει το Ελληνικό Κέντρο Καταναλωτών

Σε ανακοίνωσή του το Ελληνικό Κέντρο Καταναλωτών σημειώνει: «Η Ελλάδα είναι η χώρα παράδεισος για τα καρτέλ μεγάλων πολυεθνικών εταιρειών προϊόντων ευρείας κατανάλωσης. Οι μεγάλες βιομηχανίες παραγωγής γάλακτος, οι οποίες κατηγορήθηκαν για καρτέλ από την Επιτροπή Ανταγωνισμού και καταδικάσθηκαν, αντί να συμμορφωθούν, εξακολουθούν την αύξηση της τιμής του γάλακτος φθάνοντας να πωλείται το λίτρο σήμερα, γύρω στο 1,34-1,40 ευρώ όταν αγοράζεται από τον παραγωγό 0,44-0,47 ευρώ, ενώ στις άλλες χώρες της ΕΕ με μεγαλύτερους μισθούς πωλείται κάτω από 1 ευρώ το λίτρο».

Σε αποχή από το φρέσκο παστεριωμένο γάλα που κοστίζει πάνω από 1 ευρώ, καλεί τους καταναλωτές και η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ενώσεων Καταναλωτών «Η Παρέμβαση» για το διάστημα από 9 Ιουνίου μέχρι 14 Ιουνίου.

Οι εκπρόσωποι της Ομοσπονδίας υπενθύμισαν σε συνέντευξη Τύπου ότι μέλη της είναι 14 ενώσεις καταναλωτών από όλη τη χώρα και στην πρώτη αυτή δράση της συμμετέχουν 18 ενώσεις καταναλωτών από όλη τη χώρα, προκειμένου να δηλώσουν με αυτό τον τρόπο τη διαμαρτυρία τους ενάντια στην ακρίβεια.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Ομοσπονδίας, σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες η τιμή που καταβάλλει ο Έλληνας καταναλωτής, είναι αυξημένη πάνω από 45%, ενώ σύμφωνα με τα στοιχεία του ΕΛΟΓ, η τιμή του φρέσκου γάλακτος στη χώρα μας για τον παραγωγό τον τελευταίο χρόνο ακολουθεί μια καμπύλη.

Τον περασμένο Ιούλιο η μέση τιμή ήταν κάτω από 37 λεπτά το λίτρο, κορυφώθηκε τον Ιανουάριο του 2008 φτάνοντας τα 46 λεπτά και στη συνέχεια άρχισε η πτωτική πορεία. Το Μάρτιο ήταν 44 λεπτά, ενώ η ΠΑΣΕΓΕΣ κάνει λόγο για πίεση των εταιρειών να πέσει ακόμα έως και 10 λεπτά.

Συνεπώς, όπως τονίστηκε, με βάση την τιμή παραγωγού, το τελικό προϊόν φτάνει στον καταναλωτή σε τριπλάσια τιμή και μολονότι η τιμή παραγωγού μειώνεται, η τιμή καταναλωτή αυξάνεται.

Οι εκπρόσωποι των καταναλωτών σημείωσαν ότι με τη δράση τους αυτή «θέλουν να πουν ένα δυναμικό ‘στοπ’ στις ανατιμήσεις που έφτασαν ακόμα και το 12% μέσα σε ένα χρόνο» και στόχος τους είναι η άμεση μείωση της τιμής του γάλακτος και η εξασφάλιση της ποιότητας και ασφάλειας στα καταναλωτικά αγαθά.

ελπιζω ολοι μας να συμβαλουμε σε αυτη την πραξη διαμαρτηριας!!και να το διαδωσουμε σε οποιον ξερουμε.

προσωπικα περιμενα για κατι τετοιο τουλαχιστον 2 χρονια!!αν και αργησε θα το στηρηξουμε!!!

Εγώ μέσα είμαι αν και χρειάζομαι το ασβέστιο τελευταία :stuck_out_tongue:

Δεν πειράζει θα το παίρνω σε κάψουλες :stuck_out_tongue:

Παιδιά, γάλα καρύδας. Το τέλειο υποκατάστατο

Νυσάφι πια με το εριστικό μονοπώλειο των αγελάδων και λοιπών βοοειδών

θελω να δω τον νεοελληνα, συντονισμενα, σαν υποκειμενο καταναλωσης να ακολουθει μαζικα το δρομο του μπουκοταζ, οπως κανουν οι “κουτοφραγκοι”, και τι στο κοσμο… Οι περισσοτεροι ειναι ικανοι να πανε την προηγουμενοι να γεμισουν το καλαθι με το , υπο μπουκοταζ, προιον και να μου το παιζουν επαναστατουληδες την επομενη… Ρε παρτε το χαμπαρι μας κλεβουν στεγνα γιατι το γουσταρουμε…

Εδω ρε η ΙΚΕΑ, πουλα τα προιοντα της στην ελλαδα 10-20% ακριβοτερα, γιατι υστερα απο ερευνα αγορας, βγηκε ως συμπερασμα οτι ο νεοελληνας σνομπαρει τα φτηνα προιοντα… βλεπετε το ακριβο προιον λειτουργει στο φαντασιακο του, ως εργαλειο κοινωνικης καταξιωσης…

εχεις πολυ δικιο σε αυτα που λες!!!

εγω παντος δεν το γουσταρω που με κλεβουνε…εσυ?

μη μιλας γενικα. εγω κανω μονος μου μποϊκοταζ στα γιαουρτια παντος εδω και κανενα 2μηνο (και καταλωνα πολλααααααααα με τον αδερφο μου)
σαν εμενα ελπιζω να υπαρχουν και αλλοι.

προφανως δε γουσταρω που με κλεβουνε, αλλα να ηταν μονο αυτο μωρε σε αυτη τη χωρα… σε κλεβει το κρατος, σε κλεβει ο εργοδοτης, σε κλεβουν οι πολυεθνικες κλπ… εδω να φανταστεις τον τελευταιο καιρο ψαχνομαι να φυγω μονιμα για εξω, ευρωπη… η κατασταση εδω δε παλευεται πια, αν δεν εισαι φραγκατος, αν δεν εχεις μεσο, αν δεν μπορεις να εχει υποστηριξη απο γονεις γαμησε τα…

Εμεις με την οικογενεια μου μπορουμε, θα το πω και σε αλλους που ξερω οτι μπορουν. Αν και το μποικοταζ δυσκολο πραγμα στο Ελλαδισταν. Ο νεοελληνας δεν μπορει χωρις τις ανεσεις του.

Εγώ είμαι μέσα…

XAXAXA…Kαλό…Κ μετα όλοι οι παραγωγοί θα πάρουν τα γάλατα που έληξαν θα αλλάξουν ετικέτες και θα μας τα ξαναπουλήσουν γιατι σιγα μην το πεταξουν…Αν και τα 10 εκ. Ελλήνων κάνουν μποικοταζ,10 εκατ. Ελληνων στις 20 Ιουνιου θα πιουν ληγμένο γαλα, that simple…

H λύση είναι μία:

Απαλλοτρίωση :slight_smile:

ακουσα οτι προηγουμενη εβδομαδα εκαναν ντου αναρχικοι σε σουπερμαρκετ πολυεθνικης στα εξαρχεια, σηκωσαν πραμα ππολυ και μετα πηγαν σε τοπικη λαικη και τα μοιραζαν στον κοσμο…

αχ δε ντρεπονται που κλεβουν τον κοπο των πολυεθνικων…

:lol: :lol: :lol:

Ωραία, τώρα θα μειωθούν οι μισθοί των υπαλλήλων για να επανέρθει το χαμένο κέρδος

ποιος σου ειπε οτι θα μειωθουν??? δηλαδη στις τραπεζες οταν σηκωνουν εκατομμυρια τα πληρωνουν οι εργαζομενοι???

Δεν πειράζει.
Και οι υπάλληλοι απαλλοτρίωση θα κάνουν μετά. :wink:

η επανάσταση είναι κοντά και θα ξεκινήσει από ένα τόπικ στο ροκινγκ με θέμα το μποικοτάζ στο γάλα :stuck_out_tongue:

Δεν είναι του rocking η πρωτοβουλία :stuck_out_tongue:

Αυτό πια… Μποϋκοτάζ με ημερομηνία και διάρκεια. Ρε παιδιά, ένα τριήμερο μποϋκοτάζ μία στα δέκα χρόνια, δε θα λύσει κανένα πρόβλημα, ακόμα κι αν η αποχή είναι μαζικότατη. Γιατί πόσο καιρό ο καταναλωτής δε θα τρώει γάλα και μετά μακαρόνια, βούτυρα, τυριά κτλ;

Η λύση δεν είναι να μετακυληθεί η ευθύνη στον καταναλωτή και να κακολογείται αυτός ως “κουτός Έλληνας που δεν μπορεί χωρίς την άνεσή του”. Για είδη πρώτης ανάγκης μιλάμε, όχι για αφράτο καναπέ. Το πρόβλημα θα λυθεί ΜΟΝΟ αν πέσουν οι τιμές. Οι τιμές, αν δεν το κάνουν οι εταιρείες, δε θα πέσουν από μόνες τους.

Ο κόσμος αυτό που πρέπει να κάνει δεν είναι να λιμοκτονήσει ή να αρχίσει να αποκλείει προϊόντα. Είναι να ψηφίζει συνειδητά. Όπου “συνειδητά” δε σημαίνει “αχ συνειδητοποιώ ότι ο μπάρμπας μου θα με βάλει στο Δήμο να δουλεύω άρα ψηφίζω ΝΔ” ας πούμε. Ψηφίζω συνειδητά σημαίνει μαυρίζω αυτούς που με πηδάνε τόσα χρόνια, που δεν τηρούν καμιά υπόσχεση, που δεν πραγματοποιούν κανένα μεγαλεπήβολο κυβερνητικό πρόγραμμα, που φροντίζουν για την παραγραφή των εγκλημάτων τους, που αφήνουν την ακρίβεια να κυβερνά, που μειώνουν μισθούς και συντάξεις, που, που, που.

Δυστυχώς όμως, πόσοι από εμάς/εσάς ψηφίζουμε/ψηφίζετε έτσι; Πανελάχιστοι. Συνεπώς θα τη λουζόμαστε αυτήην την κατάσταση για καιρό ακόμα. Όσο τος επιτρέπουμε να ασυδοτούν, θα ασυδοτούν. Θα τους ξαναψηφίσουμε; Ναι. Θα ξανακυβερνήσουν; Ναι. Χέστηκαν για το μποϋκοτάζ.

Εκτός αν νομίζετε ότι η χασούρα των εταιρειών θα είναι τόοοοσο μεγάλη, που με τη μία θα χεστούν πάνω τους, θα πιεστούν και από την κυβέρνηση που νοιάζεται πολύ, και στις 15 του μήνα, όλες οι τιμές κοντά στο μηδέν.

Αυτό που λέει ο Κρισπ είναι ίσως η μόνη λύση, απραγματοποίητη όμως δυστυχώς. Ίσως το κάνουν κάποιοιο αναρχικοί, ποτέ δε θα γενικευθεί.

Τουλάχιστον να κάνουμε ό,τι περνάει από τα χέρια μας, κι ας μην πετύχουμε κάτι…

:wink: :wink: