Αγαπημένοι Ηλεκτρονικοί Δίσκοι Των 90's (Finish The Sympathy)

Τι μου θυμίσατε τώρα. Εποχές τέλη δεκαετίας 90 στη καφετέρια που συχνάζαμε ζητάγαμε το Aisha και στο σημείο που ο θεόμουρλος (χ)Iggy Pop λέει “He got out” κάναμε interpretation και φωνάζαμε “Nicaragoua”! Αν αφήσετε λίγο τη φαντασία σας το πλησιάζει.

bleeding αμα θες 2ο γαμιστερο ambient δισκο aphex twin, τσιμπα αυτο εδω…θεωρειται απο τα καλυτερο του , ειναι πολυ ωραιο ambient για βολτες οπως λες κ εσυ

δεν εχω ακουσει αλλα album του οποτε δεν μπορω να το συγκρινω , αλλα πολλοι λενε οτι ειναι η καλυτερη ambient συλλογη του

[SIZE=“3”]selected ambient works 1985-92[/SIZE]

χαχαχα…εγώ πρωτοάκουσα το aisha από το gran turismo 3.περίμενα πότε θα παίξει αυτό το τραγούδι και πορωνόμουν και τους πέρναγα όλους!:stuck_out_tongue:
βέβαια και εγώ όταν έψαξα τα λόγια δεν είχα πέσει μέσα ούτε σε ένα απ’όσα νόμιζα πως έλεγε.οπότε σε καταλαβαίνω…

Morcheeba - Big Calm (1998 )

τέλη των 90’s και η electronica βρίσκεται στην καλύτεη εποχή της.το 1998 λοιπόν, οι morcheeba κυκλοφορούν ίσως τον καλύτερο δίσκο τους.chillout ατμόσφαιρα, και ταξιδιάρικα καλοκαιρινά τραγούδια, που ακούγονται όμως ευχάριστα και μέσα στην πόλη.οι ερμηνείες της skye εξυψώνουν τις συνθέσεις.πραγματικά δε γίνεται να ξεχωρίσεις κανένα τραγούδι.από το υπέρτατο κομμάτι για καλοκαιρινά βράδια The Sea , μέχρι το συναρπαστικό Blindfold με τη φθινοπωρινή του αύρα και το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ κλείσιμο με το ομότιτλο Big Calm, όλα είναι έπη.
βασικά τώρα που το ξέθαψα ξανακόλλησα.δε γίνεται κι αλλιώς με τέτοιους δίσκους…

α, και από aphex twin προτιμώ αυτό ποιυ πόσταρε ο bleedin, αλλά γενικά αξίζουν όλες οι δουλειές του.

(Αν και σχεδόν 00s)
Αυτό, τίποτα άλλο

μάιος 1999.
όλος ο δίσκος είναι ένα αριστούργημα, αλλά… http://www.youtube.com/watch?v=Js3lgE6zVbc

FIFA 2001.
ΕΠΟΣ!

Primal Scream - Screamadelica (1991)

'Ενας από τους πιο καθοριστικούς δίσκους της δεκαετίας. Έτσι απλά.

μαγκες αμα θεωρουμε ηλεκτρονικη δισκαρα τον moby (που ειδικα στο play ειναι για την ηλεκτρονικα οτι ειναι οι placebo/u2 στο ροk…) να παμε ολοι να κρεμαστουμε…

μπραβο σε κατο που αναφερει την (οντως καργα επιδραστικη για τα 90s) δισκαρα των primal scream

αυτος ο δισκος ναι μαλιστα !!!

(ριπ θεε , απο τοσα ηλεκτρονικα αριστουργηματα εσενα σου εμεινε η πατατια του μομπυ > θα μας τρελανεις ρε φιλε !!!)

το play είναι το έπος του moby και κλείνει εξαιρετικά τη δεκαετία στον ηλεκτρονικό χώρο.τα honey, porcelain, why does my heart feel so bad, bodyrock, run on και βασικά όλα τα κομμάτια του δίσκου, τι σχέση έχουν με τους u2 και τους placebo?άκουσε ξανά το δίσκο σε παρακαλώ πολύ…:stuck_out_tongue:
επίσης τρομερός δίσκος το screamadelica.παράλειψή μου που δεν τον ανέφερα στο αρχικό post.

Γραφικός awake για άλλη μια φορά.

Γραφικος = Αυτος που ξερει στα ματια του ασχετου.

Προφανως δεν καταλαβατε τον παραλληλισμο με u2/placebo αλλα δε γαμιεται βαριεμαι να αναλυω

(ριπ νουμπ σε εχω για πιο ευφυη απο το να βαζεις τη κασεττα ‘γραφικος ο awake’)

Violator ρε

Aς πω και εγω ένα αγαπημένο δισκάκι

Apoptygma Berzerk - Soli Deo Gloria (1993)

o δισκος είναι σημαντικός γιατι έφερε στα 90’ς τον “αναλογικό” 80’ς τρόπο γραφής ηλεκτρονικής μουσικής, αλλά τον έβγαλε από το κυρίως undergrounδ κοινό. Έθεσαν νέα στάνταρντ για τον goth ηλεκτρονικό ήχο, χωρίς να ξεχνούν τις synthpop/πανκ/ebm ριζες του ιδιωματος βεβαίως. Το άλμπουμ περιέχει αρκετά κομμάτια που χορευτηκαν όσο δεν πάει, οι περισσότεροι τα γνωρίζετε. Συν μια δισκευή στο Αll Tomorrow’s Parties των Velvet Underground. Ένα από τα πολύ επιδραστικά άλμπουμς, εξάλλου ήταν και οι κυριως υπεύθυνοι για την ανακαλυψη νέων ταμπελων, καθώς ο χαραkτηρισμός futurepop έδινε και έπαιρνε.

Burning Heretic

Bitch!

A ναι, το’χω αυτό, και τώρα είδα πως θεωρείται κανονικό άλμπουμ κι όχι συλλογή (παίζει να κάνω λάθος βέβαια) αλλά είναι πρώιμο και ακατέργαστο υλικό (οκ, βέβαια πάνω σ’αυτό το υλικό χτίστηκε η ηλεκτρονική ambient σκηνή θα μου πεις), και απλά προτιμώ τα πιο ποικίλα μεταγενέστερα τρακς.
Οτι είναι καρα-κλάσικ και άλμπουμ-ορόσημο, είναι σίγουρα.

Πάλι tool άκουγες όταν το έγραφες αυτό ε?

OK θα το παίξω ψαγμένος:

Porter Ricks vs. Techno Animal - Symbiotics

χαχα…και το είχα για 80’s αυτό!:stuck_out_tongue:
βλέπω κυκλοφόρησε μάρτιο του 1990.το θέμα είναι πως θεματικά μάλλον ανήκει στα ηλεκτρονικά 80’s, καθώς είναι το μουσικό αποκορύφωμά τους.σε σχέση με τον υπόλοιπο ηλεκτρονικό ήχο των 90’s είναι κάπως ξέμπαρκο…
πάντως σωστός.:wink:

τώρα, οι apoptygma berzerk ποτέ δε μου έκαναν κλικ, ίσως λόγω του πολύ έντονου goth στοιχείου.όπως και να έχει όμως τους σέβομαι και το soli deo gloria είναι μάλλον το καλύτερό τους (αν και δεν τα έχω ακούσει όλα:p).στα πολύ συν και η διασκευή σε velvet underground…

τέλος, αυτό που προτείνει ο rip_noob είναι ο πρώτος δίσκος που αναφέρεται εδώ μέσα και δεν έχω ακούσει.για την ακρίβεια, δεν έχω ιδέα!θα το ακούσω, μιας και έχω μπει σε ηλεκτρονικό τριπάκι τις τελευταίες μέρες.

[SIZE=“3”]1. ORBITAL - IN SIDES[/SIZE]

  1. Underworld - Dubnobass…

  2. Future Sound Of London - Dead Cities

  3. Leftfield - Leftism

  4. Στέρεο Νόβα - Τέλσον

Δεν καταλαβαίνω, γιατί αναφέρονται στο thread δίσκοι όπως το Play, Big Calm, ακόμα και το Violator, που στηρίζονται σε ροκ φόρμες ( ή και ρέγγε, soul, ή funk) και εκτελούνται με την βοήθεια synthesizer.

δεν το περιορίζω αποκλειστικά στο electro.από τη στιγμή που οι massive attack όρισαν την ευρεία έννοια του τι εστί ηλεκτρονικό στα 90’s, όλοι αυτοί οι δίσκοι που αναφέρεις, ναι, είναι ηλεκτρονικοί.δηλαδή που αλλού θα ταίριαζαν?μετά πάμε σε υποείδη υποειδών και θα μπερδευτούμε…

Εχουν αναφερθεί πολλά απο τα αγαπημένα μου (όπως Apoptygma, Moby, Depeche, Massive Attack), ας αναφέρω ένα ακόμα άλμπουμ σε πιο electro-industrial μονοπάτια

Frontline Assembly - Caustic Grip

Συμερίζομαι την ανησυχία για το μπέρδεμα, αλλά πιστεύω πως υπάρχει ο κίνδυνος να καταλήξουμε να συζητάμε για άλμπουμ που είναι ροκ με ηλεκτρονικό ήχο, και το λέω αυτό λόγω των προτιμήσεων της πλειοψηφίας των συμφορουμιτών.
Ναι, οι Massive Attack, καθόρισαν με πολύ δραστικό τρόπο για το τι θα πρέπει να θεωρείται electro, αλλά μην ξεχνάμε που γεννήθηκε η electro, πίσω στα 60’s - 70’s από Tangerine Dream, Aphrodite’s child, Kraftwerk, κλπ. και ποιές είναι οι μουσικές φόρμες όλων αυτών.

α τετοια ηλεκτρονικα?και ερχομουν να βαλω το Violator.