Αγαπημένοι Ηλεκτρονικοί Δίσκοι Των 90's (Finish The Sympathy)

αναφερθηκε καπου απο καποιον, αλλα περασε στο ψιλοντουκου…κ επειδη τον ξαναπιασα αποψε κ μου πε παλι πολλα , ειπα να γραψω 2 λογια μπας κ ψησω κανεναν ‘νεο’ να το τσεκαρει

πολυ ωραιος δισκος κ περιεργο υβριδιο…αυτο που μου αρεσει σε αυτο τον δισκο ειναι ποσο πολυ μου φτιαχνει την διαθεση

Οποτε τον ακουω , νιωθω σαν ναμαι καπου εξω κ ο ηλιος μου χτυπα το κεφαλι κ με ζαλιζει κ ειμαι ευτυχισμενος κ ολα ειναι οκ

Ειναι τοσο γαμημενα feelgood δισκος που θελοντας κ μη σε ανεβαζει

απο το 1ο κιολας κομματι (moving on up) οι διαθεσεις ειναι εμφανεις

Ακομα κ οι τιτλοι στα τραγουδια ειναι εμφανεις οτι μιλανε για ‘ανεβασμενες’ καταστασεις

Higher than the sun
Come together
Loaded
I’m coming down
Shine like stars

peace,love and highness and we are one

νταξ τα παιδια ειχαν γαμηθει στα Ε στις ηχογραφησεις , πριν κ μετα (αποδεδειγμενο κ δηλωμενο απο τους ιδιους) κ προφανως ειχαν πολυ,πολυ καλη διαθεση κ τους βγηκε και στον δισκο

αλλα περαν της ολης drug μυθολογιας που τον περιβαλλει , ο δισκος ειναι απλα απολαυστικος.

εχει ροκ
εχει soul
εχει funk
εχει electronic

εχει ψυχη ρε πστ μου.

μαλλον μεσα στα 10 αγαπημενα μου ηλεκτρονικα αλμπουμ

Ναι ,οκ αλλα για ποιον δισκο μιλας τοση ωρα ρε συ αγουεικ ?

Primal Scream - Screamadelica

[B]Just what is it that you want to do ?

We wanna be free…we wanna be free to…to do what we wanna do…and we wanna get loaded and we wanna have a good time and that’s what we’re gonna do…we’re gonna have a good time…we’re gonna have a party[/B]

Αυτο.

Κορυφαίος δίσκος (έχω και στοίχους του για υπογραφή) , από τους καλύτερους των 90’s, αλλά δεν ξέρω αν θα τον έλεγα electronica.

Σκεφτόμουν να αγοράσω και μια μπλούζα screamadelica, αφού είναι απ’τις λίγες ωραίες μπλούζες για μουσική που κυκλοφορούν μαζί με την Confusion is Sex. Επίσης, για όσους μπορεί να ενδιαφέρονται: σε 2 μήνες (27 Νοεμβρίου) θα παίξουν ολόκληρο το Screamadelica σε ένα live τους στο Λονδίνο. (Βέβαια μπορεί να είναι sold-out από τώρα, δεν ξέρω)

νταξ δεν ειναι κ aphex twin αλλα δεν τον λες κ ροκ.ειναι υβριδικος δισκος.εχει κ ροκ στοιχεια (πχ παραγωγη jimmy ‘rolling stones’ miller) αλλα κ πολλα dance/electronica στοιχεια (πχ παραγωγη andrew wetherall/ORB)

συμφωνουμε παντως οτι ειναι δισκαρα…

θα παιξουν ολο το δισκο ε ? γαμω τα σκηνικα θαναι…αρκει να βγουν να παιξουν :stuck_out_tongue:

(λογικα ειναι soldout μιας κ ολοι οι τωρα 40αρηδες-τοτε 20αρηδες θα πανε να θυμηθουν παλιες καλες εποχες)

μοναδικος!

[SIZE=“2”][/SIZE]

Bump, απλά κ μόνο για τον φόρο τιμής σε ένα άλμπουμ πραγματικά [SIZE=“2”]α-π-ί-σ-τ-ε-υ-τ-ο[/SIZE]

Τέλεια ροή, άπειρη ποικιλία (τόσο στον τρόπο απόδοσης των συναισθημάτων, όσο και στα συναισθήματα καθ’αυτά), μόνο κομματάρες

Πιασάρικο κ πειραματικό ταυτόχρονα, τσουλάει σαν το νερό αλλά άμά κάτσεις κ προσέξεις τι αλλαγές/μόντες κάνουν όχι μόνο απο κομμάτι σε κομμάτι,αλλά κ μέσα τα ίδια τα κομμάτια, μένεις χαζός.

Κομμάτια σαν τα [B][SIZE=“2”]Prague Radio[/SIZE][/B] (με το εντελώς ανατριχιαστικό κλείσιμο ενός χαμού απο έγχορδα), [B][SIZE=“2”]Rakimou[/SIZE][/B] (με σαμπλαρισμένο τον στίχο “Σ’αγαπώ γιατί εισ’ωραία” (!!!) και την θλίψη να επιτίθεται απο παντού, [B][SIZE=“2”]Lilith[/SIZE][/B] (με την ΘΕΑ Bjork να τα γαμάει όλα κ μια ΘΕΙΚΗ Arcturus - like μελωδιάρα να σκάει κάπου στη μέση του κομματιού) με έχουν κάνει παλαβό με αυτό το album εδώ και κάμποσους μήνες.

Παραγνωρισμένη μπάντα,νομίζω. Πολύ κρίμα [-X

Ρϊξτε αυτιές, θα πάθετε πλάκα!


και απτους αγαπημενους δισκους γενικοτερα

Επειδή ο δίσκος που ήθελα να ποστάρω αναφέρθηκε μερικούς μήνες πριν από τον horror (Amon Tobin - Bricolage), βάζω ένα σινγκλάκι από τα αφεντικά του Amon Tobin.
Μιλάω για τους ιδρυτές της Ninja Tunes, τους COLDCUT.

Το κομμάτι αυτό κυκλοφόρησε το 1997 και γίνεται κατανοητό μόνο με τη συνοδεία βίντεο.

Καείτε ελεύθερα :slight_smile:

[SPOILER]την ίδια τεχνική τελειοποίησαν κι άλλοι αργότερα, όπως οι Addictive TV. Δείγμα: http://www.youtube.com/watch?v=UXmmwK971V0 [/SPOILER]

@Παπαρδέλας: Λίγο νωρίς για μένα να το πω αυτό,αλλά έχω κολλήσει άσχημα με τον δίσκο αυτό, οπότε άμα συνεχίσω έτσι…

@enick: Καλά αυτό το βίντεο που πόσταρες είναι όντως σούπερ-κάψιμο. Το ρεμιξ των Coldcut στο Hot Flush απο Red Snapper το έχεις ακούσει? Γαμάει!

[B]Στέρεο Νόβα[/B] - Ντισκολάτα (1993)

Συνειδητοποίησα ότι στο thread δεν έχουν αναφερθεί οι Στέρεο Νόβα. Το σημαντικότερο ηλεκτρονικό συγκρότημα που έδρασε στην Ελλάδα στα 90’s (και όχι μόνο), πρωτοπορόντας όχι μόνο για τα ελληνικά δεδομένα. Το 1993 στους Στέρεο Νόβα που τότε αποτελούνταν από το Μιχάλη Δέλτα και τον Κωνσταντίνο Βήτα προστίθεται και ο Αντώνης Πι, και δύο περίπου χρόνια μετά από το ντεμπούτο τους που ταρακούνησε για τα καλά την ελληνική σκηνή, κυκλοφορούν το δεύτερο άλμπουμ τους με τίτλο Ντισκολάτα.
Δε μπορώ να κάνω διακρίσεις στη δισκογραφία των Στέρεο Νόβα. Η επιλογή του Ντισκολάτα έγινε μόνο για συναισθηματικούς λόγους. Εδώ για πρώτη φορά οι Στέρεο Νόβα σκιαγραφούν τόσο εύστοχα τη μουντή αστική ζωή της Αθήνας και το κατακερματισμένο και αποξενωμένο άτομο που ζει μέσα σ’αυτήν. Η ambient techno τους είναι ατμοσφαιρική και αρκετά μελαγχολική, και σ’αυτό σημαντικό ρόλο παίζουν και οι απλοί αλλά ποιητικοί στίχοι του Κωνσταντίνου Βήτα, με τις αυθεντικές του ερμηνείες σε κομμάτια όπως το ‘Μικρό Αγόρι’, ‘Το Κρεβάτι και ο Σκύλος’ ή το all time classic ‘Το Ταξίδι της Φάλαινας’ να μην ξεθωριάζουν ποτέ… Απίστευτο το πόσο σύγχρονη ακούγεται ακόμη και σήμερα η μουσική των Στέρεο Νόβα, και απίστευτο το πόσα από αυτά που θίγονται στους στίχους έχουν μείνει ίδια…
Οι Στέρεο Νόβα ήταν η νέα τάξη πραγμάτων.

[U]Πλάβο Σρέντα[/U]

[U]Το Κρεβάτι και ο Σκύλος[/U]

[U]Το Ταξίδι της Φάλαινας[/U]

μιας κ εχω ξανακολλησει μαζι τους , ποσταρω 3 αριστουργηματα της ηλεκτρονικης σκηνης (με οποια παρακλαδια αυτος ο χαρακτηρισμος δεχεται)

κ τα 3 ειναι ΕΠΗ κ δοκιμασμενα στο χρονο (μια 15ετια τουλαχιστον)

[B]Dj Shadow - Endtroducing

Red Snapper - Prince Blimey

Future Sound Of London - Dead Cities[/B]

Για τα δύο τελευταία δεν πολυέχω άποψη καθότι δεν έχω εμβαθύνει, αλλά για το πρώτο…η λέξη αριστούργημα τα λέει όλα. Πλάι στα έπη των Massive Attack δίχως υπερβολή. Αναδόμησε το τριπ χοπ, για να μη πω το σοδόμισε.

Κυρίως αυτούς τους 2 δίσκους σκέφτομαι όταν διαβάζω για electronica στα 90’s…

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΧΥΝΕΙ ΜΕ [B]ENDTRODUCING[/B] ?

Εμένα. Με το κουταλάκι της σούπας.

Υπαρχει καποιος που ακουει ηλεκτρονικη μουσικη και δεν χυνει με τον Shadow?

δεν γραφω τπτ γιατι παλι θα μπει ο ’ την λεω στον awake γιατι μου εχει φαει λεφτα/γκομενα/ειμαι κρυφοgay και τον γουσταρω’ ripnoob και βαριεμαι τα επαναλαμβανομενα σχολια του

παντως με 2 ατομα να απαντανε ηδη ναι σε λιγοτερο απο 30’ , ειλικρινα ειμαι ικανοποιημενος.

Top ηλεκτρονικοί δίσκοι για μένα είναι KAI oi 3 δίσκοι των Portishead:
[SIZE=“4”] “Dummy”, “Portishead” [/SIZE]
Οι Portishead είναι μεγάλη μεγάλη ΛΑΤΡΕΙΑ!, ειδικά λόγω της Beth Gibbons μ’αυτήν την τόοοοσο απίστευτη φωνάρα που έχει! ! !

[SPOILER]και “Third”, αλλά το βάζω σε σπόιλερ μιας και είναι του 2008

[/SPOILER]

Γενικά όμως ωραίο thread, δεν το’χα προσέξει… γεμάτο προτάσεις και ενδιαφέροντες δίσκους… Ήδη είδα κάποιους αγαπημένους… depeche mode, moby, bjork, massive attack, hooverphonic.

Και οι δική μου πρόταση, μιας και δεν είδα να έχει προαναφερθεί:
[SIZE=“4”]Moloko - “I Am Not a Doctor”[/SIZE]

UnburntKhaleesi, οι 4 από τους 7 δίσκους που αναφέρεις στο post σου ανήκουν στα 00’s. Το thread είναι για τα 90’s. :stuck_out_tongue:

edit: Για τα 00’s υπάρχει αυτό το thread:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=18187

χαχαχαχαχαχαχαχα thank you ρε!

όντως δεν πρόσεξα καθόλου το υπόλοιπο μισό του τίτλου…
είδα “αγαπημένοι ηλεκτρονικοί δίσκοι” και μπήκα να γράψω
είναι αυτό που λέμε "επιλεκτική ανάγνωση"
έκανα έντιτ πάντως και το’φτιαξα…

Fluke-Rissoto

The Chemical Brothers-Dig your own hole

Portishead-Dummy

Massive Attack-Mezzanine