Αγαπημένοι Ηλεκτρονικοί Δίσκοι Των 90's (Finish The Sympathy)

δίδυμο από την αυστρία, γνωστό για τις διακευές του σε trip hop/electronica μπάντες.

The K &D Sessions (1998 )

είναι το μόνο που έχω ακούσει, άρα αυτό εμπιστεύομαι.:stuck_out_tongue:
είναι δισκάρα πάντως.compilation με τα καλύτερα remixes τους.περιέχει και τα αγαπημένα Sofa Rockers (διασκευή σε sofa surfers) και Gone (διασκευή σε david holmes)

οκ θενκς…σημειωθηκε.

να βαλω αυτο;


Schiller - Voyage

ξερω του 2002 ειναι :stuck_out_tongue: αλλα το Dream Of You ειναι αρρωστια…

αν και νομιζω οτι ειχε κυκλοφορησει στο 1999 με γερμανικους στιχους και μετα το εβγαλε με αγγλικους…ειναι ετσι;

δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, οπότε δε γνωρίζω για να σου απαντήσω.
αυτό που ξέρω όμως είναι πως μετά από κάποια τελευταία posts σκέφτομαι να ανοίξω σε λίγο καιρό thread για τα ηλεκτρονικά 00’s…

ή κρατα αυτο αλλα βγαλε την χρονολογια:p

γιατι εχω αυτο του 2001 :stuck_out_tongue:

Hide U, Empty Skies & Catch αρρωστια. :smiley:

σκαω.

βασικά όχι, γιατί είναι καλύτερα να υπάρχουν ξεχωριστά threads για την κάθε δεκαετία.έτσι ώστε αν κάποιος θέλει να ψάξει πιο trip hop καταστάσεις ή γενικά για 90’s να είναι πιο εύκολο.άλλωστε υπάρχουν διαφοροποιήσεις στις δύο δεκαετίες για να είναι μαζί.τεσπα, μια σκέψη έριξα.δεν είναι σίγουρο ακόμα.:stuck_out_tongue:

και οι kosheen είναι μεγάλο κομμάτι των ηλεκτρονικών 00’s…

Εκτός από τα γνωστά trip-hop, Amon Tobin (και γενικά Ninja Tunes), Boards of Canada (και γενικά Warp Records), Howie B, Kruder & Dorfmeister κλπ. Λέω να γράψω και εγώ μερικά…

Πρώτα απ’ολα ξεχνάμε τους θεούς τους Pan Sonic, όμως επειδή δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω απ’τα άλμπουμ τους, τους προσπερνάω.

[SIZE=“4”]Mystica - Age of innosence[/SIZE]

[SIZE=“3”]Γιατί ακούγαμε και psy-trance κάποτε.

[/SIZE]

[size=4]4hero - Parallel Universe[/size]

[size=3]Απ’τα καλύτερα ας πούμε trip-hopάδικα

[/size]


[size=4]
Moloko - Do you like my tight sweater[/size]

[size=3]Γιατί τα σπάει η Roisin


[/size]

[SIZE=“4”]Bizarre inc - Playing with knives [/SIZE]
[size=3]
Γιατί ήμαστε και old-school. :stuck_out_tongue:


[/size]

[SIZE=“4”]Oval - 94 Diskont [/SIZE]
[size=3]
Χαμένοι στον κόσμο της ambient, ωραία πράγματα.

[/size]

[SIZE=“4”]
Trans Am - Futureworld[/SIZE]

[size=3]Τρελούλιδες είχαν μπλέξει πολλά πράγματα στην μουσική τους.

[/size]


[size=3]
Ο Biosphere η αλλιώς Geir Jenssen κάνει πολύ ωραία ambient μουσική και ήταν θαυμάσια επιλογή για το soundtrack αυτής της πολύ ωραίας ευρωπαϊκής ταινίας που λίγο αργότερα έγινε remake απ’τον Νόλαν.


Αυτά προς το παρόν, γιατί δεν θέλω να το παρακάνω. :p[/size]

Stereo Mc’s - Connected (1992)


Connected
Ground Level
Step It Up
Creation

αγαπες :smiley:

πλακα πλακα ,με αφορμη αυτο το thread ξαναβαλα να ακουσω μερικες δισκρες που τις ειχα αφησει για καιρο

οπως αυτο εδω του [SIZE=“5”]ΝΟ1 ΨΥΧΑΚΙΑ[/SIZE]

Pre-Millennium Tension picks up where the first album Maxinquaye left off, but this CD fulfills the promise of Tricky’s unbounded spontaneity and fondness for sonic digression. Abandoning the accessible pop of Maxinquaye, Pre-Millennium Tension serves up a beguiling array of sound effects, electro distortion and fragmented lyrics that amount to a rich–if bizarre-musical montage. As suggested by its title, this disc zeros in on a kind of end-of-the-millennium disruption of classifiable sound. With its cross-pollination of hip-hop, cabaret balladry, background textures, and disjointed arrangements, Pre-Millennium Tension takes a peek at the future of pop music and declares it will be nothing like we expect.

χρονια μπροστα το πουσ-tricky :stuck_out_tongue:

[B]Massive Attack - Protection
Tricky - Maxinquaye
Hooverphonic - A new stereophonic sound spectacular
Massive Attack - Mezzanine
Red Snapper - Prince Blimey
Archive - Londinium
Future Sound Of London - Dead Cities
Underworld - Dubnobasswithmyheadman
Tricky - Pre Millenium Tension

και ψαχνουμε το 10ο για να κλεισω 10αδα (κοιτα που μαζευτηκαν πλακα πλακα 10 δισκαρες)[/B]

Φιλε μου ακουσα οχι το Midnight radio, αλλα το sunset mission. Πολυ ενδιαφερουσα μουσικη, μου αρεσε πολυ. Το σαξιφωνο με το πιανο δενει απιστευτα στο αλμπουμ.

Αwake τι να πω…Σε προσκυνω! Ωραια προταση :wink:

καταρχας χαιρομαι που το τσεκαρες κ δεν τα γραφω τζαμπα τοσα σεντονια

επισης σηκω πανω μην παθεις κανα λουμπαγκο :stuck_out_tongue:

κ τελος τσεκαρε κ αυτη τη space triphop δισκαρα με γυναικεια φωνητικα-ποιημα(επισης για μενα καλυτερο του dummy)
[B]

Hooverphonic - A new stereophonic sound spectacular[/B]

15 χρονια τωρα παιρνει τις ακροασεις του…δυναμη.

ρε συ awake να σε καμνω μιαν ερωτηση…

δεν νομιζεις οτι ειναι λιγο too much ναουμε να αποκαλεις τους Hooverphonic space triphop ;;;;

δεν τα παω καλα με τα ειδη -δεν τα ξεχωριζω ευκολα δηλαδη- αλλα ρε μαγκα μου space οι Hooverphonic? ναι το dummy ειναι space αλλα και αυτο;

για ξηγησου.

υγ: κατσε να το βαλω και εγω να το ακουσω ξανα μηπως και σε καταλαβω:D

φιλε ντοκτορ :stuck_out_tongue:

οταν λεω space εννοω οτι οποτε το ακουω μου βγαζει μια αυρα σαν να ειναι οι τυποι μεσα σε ενα διαστημοπλοιο κ να ατενιζουν την Γη

(επειδη το εχω παρει οριτζιναλ το '96 . βρες κ δες κ το εξωφυλλο του)

τωρα space το dummy εγω δεν θα το ελεγα με την καμια

ψυχωτικο,ναι
καταθλιπτικο,ναι
νευρωτικο,ναι
σκοτεινο,ναι
γκοθικ,ναι

αλλα space , δεν θα το ελεγα

οταν λεω space δεν εννοω hawkwind κ floyd 1967…εννοω οτι μου βγαζει μια ‘floating’ ατμοσφαιρα (ακου λιγο κ τα φωνητικα της τυπισσας) σαν να ειναι οι τυποι μεσα σε ενα διαστημοπλοιο…

τεσπα , ολα υποκειμενικα ειναι…

ακουσε το παντως (να γουσταρεις) 8)

Οχι ρε συ, καλοι οι Hooverphonic, ακομα καλυτερο το A new stereophonic sound spectacular, αλλα δεν συγκρινω σε καμια περιπτωση με dummy! Το dummy αγγιζει αλλα επιπεδα :stuck_out_tongue: Αλλα συμφωνω οτι ειναι καταπληκτικος δισκος :slight_smile:

το εχω ρε awake το αλμπουμ…σου ειπα το βαζω να το ακουσω:p

οκ ολα ειναι θεμα αντιληψης…εγω με το trip-hop εχω χρονιο προβλημα αντιληψης:D

τεσπα αφου τα γουσταρουμε…

καντε ενα πολλ A new stereophonic sound spectacular VS dummy

:stuck_out_tongue:

εγω παντως το dummy το βαριεμαι πλεον…ασε που γενικα το κλαψομουνικο υφος ποτε δεν μου αρεσε , οπουδηποτε στην μουσικη

(οσοι ακουνε πχ cure/gothic/joy division θα κοψουν φλεβες για dummy)

το sound spectacular ειναι space trip-pop

χρωματιστη μουσικη 20,000 km πανω απο την γη

(ενω το dummy ειναι μαυρο/γκριζο 6 feet under)

:bow:ηθελα να σου βαλω και εγω την λεξη pop στο προηγουμενο μου ποστ αλλα δεν ηξερα πως θα το παρεις :stuck_out_tongue:

στην κοντρα αυτη που ξεσπασε :stuck_out_tongue: μεταξυ των 2 αυτων αλμπουμζ εγω συμφωνω με τον Awake…

Κόβω λίγο την κουβέντα σας… Δε ξέρω αν αναφέρθηκαν, αν όχι δε βλάπτει να αναφερθούν ξανά οι καταπληκτικοί Delerium (παιδί ενός εκ των βασικών μελών των Frontline Assembly), που άφησαν το δικό τους στίγμα στον ηλεκτρονικό ήχο των '90ς.

awake, το ομώνυμο των portishead το έχεις ακούσει?:-k
γιατί θεωρώ πως με αυτά που ακούς από trip hop με γυναικεία φωνητικά είναι exactly your cup of tea, και δε βλέπω να το αναφέρεις.
βλέπω ποστάρατε πολλά πράγματα.μόλις βρω χρόνο θα τα σχολιάσω για να γίνει και η κουβέντα.
για τους hooverphonic τα είχα πει και εγώ στο thread.οι hooverphonic του πρώτου δίσκου είναι άλλη μπάντα με τους μετέπειτα hooverphonic.τότε λεγόντουσαν hoover και είχαν άλλη τραγουδίστρια.βέβαια, για να πω την αμαρτία μου ίσως και να προτιμώ οριακά το “blue wonder power milk”, αλλά anyway, και τα δύο είναι δισκάρες.

Κάποιος να πει στην τύπισσα απ’ τους χουβερφονικ ότι αυτό το σούφρωμα των χειλιών δεν μας καυλώνει. Εκτός αν έχει κανα τικ, αλλά δε νομίζω γιατί και στις φωτος έτσι βγαίνει. Κατα τ’άλλα γαμάνε.

ENAΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ !!!