Aγαπημενες ταινιες σεζον 2010

Με τα παιδια απο το cinemanews καναμε μερικες λιστες, μιας και ολοι κανουν λιστες αυτο το καιρο, με τις ταινιες της φετινης προσφατα πουλεμενης χρονιας…

Λιστες εδω:
http://www.cinemanews.gr/v5/top2010/index.php?f=1

μιας σεζον οχι τοσο καλης κατα τη γνωμη μου αλλα με ευτυχως-αλοιμονο δλδ- αρκετες μεγαλες ταινιες…απλα θελαμε περισσοτερες…στις αποπανω λιστες εχει ταινιες με επισημη διανομη 2010, οχι φεστιβαλς κτλ(εξου και το Black Swan πηρε πουλο μιας και επισημα βγαινει τον Γεναρη σε ολο το κοσμο)…

Η δικια μου λιστα ειναι προφανως και η πιο τιμια, μιας και ειναι η μονη που περιεχει Expendables \m/

οπωτε καντε και σεις κανα απολογισμο και κανα προσωπικο τοπ, ωστε να πουμε καμια ελιτιστικη μαλακια, να κοροιδεψουμε τους φανς του Hurt Locker κτλ κτλ…καναμε που καναμε για τους δισκους των συντακτων μπαχαλο στο αλλο τοπικ, ας μπουρδελιασομε και ω λιγο:)

εδω η δικη μου για οποιον βαριεται να κανει κλικ στο λινκ
1. Inception-scifi at it’s best
2. Io Sono L’Amore-ο Βισκοντι ζει!
3. The Ghost Writer-ο καλυτερος Πολανσκι απο εποχη Φραντικ
4. A Serious Man-κλαμα
5. Mary And Max-απροσδοκητα ομορφο ενηλικο animation
6. Bronson-ερμηνεια ζωης Hardy+μια εκ των κορυφαιων ερμηνειων εβερ+πολλα ναρκωτικα
7. City Of Life And Death-επος
8. The Road-παρολιγο αριστουργημα, στηριζουμε ομως Χιλκοτ και αντισυμβατικο οραμα του
9. The Other Guys-εμ, καλυτερη κωμωδια/παρωδια απο εποχη shaun of the dead
10. The Expendables-…

τελος, σε ενα παραλληλο ομορφο συμπαν θα εβαζα επη που βγηκαν απευθειας σε dvd και τα ειδαμε 5 ατομα, απο γιγαντιαιους κροκοδιλους μεχρι σαβουρογαμηδες και πιρανχα αλλα κλαιν…

~50 ταινίες από 13 άτομα σημαίνει όντως φτωχή χρονιά…

συνολικά (στην παρένθεση το πλήθος των εμφανίσεων για την κάθε μία)

[SPOILER]Inception (12)
Shutter Island (9)
Io Sono L’Amore (8 )
The Social Network (6)
Scott Pilgrim vs. The World (6)
Mary And Max (5)
The Ghost Writer (5)
A Single Man (4)
Another Year (4)
City Of Life And Death (4)
Lebanon (4)
The American (4)
Toy Story 3 (4)
A Serious Man (3)
El Secreto De Sus Ojos (3)
Kick Ass (3)
Police, Adjective (3)
Up In The Air (3)
Ajami (2)
Buried (2)
Harry Potter And The Deathly Hallows: Part 1 (2)
How to Train Your Dragon (2)
Man On Wire (2)
Sherlock Holmes (2)
The Kids Are Alright (2)
Bronson (1)
Chloe (1)
Des Dieux Et Des Hommes (1)
Desert Flower (1)
Despicable Me (1)
Edge Of Darkness (1)
Get Him To The Greek (1)
Harry Brown (1)
Hot Tub Time Machine (1)
L’ Arnacoeur (1)
Les Amours Imaginaires (1)
London River (1)
Precious (1)
Silent Wedding (1)
Somewhere (1)
The Expendables (1)
The Fantastic Mr. Fox (1)
The Last Station (1)
The Other Guys (1)
The Road (1)
The Town (1)
Unmade Beds (1)
Wendy And Lucy (1)
Where The Wild Things Are (1)
Μαχαιροβγάλτης (1)
Μέσα Στο Δάσος (1)[/SPOILER]

ξεχωρίζει ο ντι κάπριο…

στο κατεβαστήρι αρκετές :stuck_out_tongue:

ουτε στη δεκαδα τελικα το “social network” ε?

κατεβαζω bronson και ψαχνω City Of Life And Death
(thanx, δεν τα ειχα παρει χαμπαρι)

Τραγική έλλειψη το “the cove” εκτός και αν δεν έχετε βάλει ντοκιμαντέρ μέσα, που δεν βλέπω τον λόγο να μην είναι.

Λιγες καλες ταινιες φετος… Δεν ηταν τελικα η χρονια μου σε τιποτα αιντε στο καλο…

Στο δικο μου τοπ ειναι πρωτες
τo Inception,
το Shutter Island
και το Machete.

Πραγματικα ευχαριστηθηκα καθε λεπτο αυτων των ταινιων…

Υποσημειωση: Black Swan δεν ειδα ακομα και καλυτερα τωρα που το σκεφτομαι για να μην εχει καμια σχεση με το γκαντεμο2010

Και για μένα τα Inception και Shutter Island ήταν οι καλύτερες ταινίες της χρονιάς. Τρομερή πλοκή, σκηνοθεσία και ερμηνείες. Ελπίζω ο χρόνος αυτός να είναι καλύτερος και να έχουμε περισσότερες καλές ταινίες, γιατί το 2010 ήταν λίγο άστα να πάνε από κινηματογράφο…

Παίδες εγω σίγουρα ξεχωρίζω το inception αλλά η ταινία που είναι το πραγματικό διαμάντι είναι το μυστικό στα μάτια της.

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

περιεργη φαση, ημουν εγω προσωπικα στο τσακ να το χωσω, αλλα προτιμησα να δειξω οτι ειμαι ανδρας και εβαλα Expendables:p

παντως το City of life and death νομιζω οτι το ειχα δει εξαιτιας δικου σου αποθεωτικου ποστ:oops:

η χρονια δεν ηταν καλη παντως, οπως και ναχει, σε αντιθεση με το 2009 που εμενα με αρεσε αρκετα…και δυστυχως το '11 προς το παρον, οσο εχω παρακολουθησει προσεχως κτλ, προβλεπεται η χρονια του κολαν,του υπερηρωα και -εκπληξη- σταθερα των ρημεηκς, απο πλευρας αμερικανικου σινεμα…(απο Ευρωπας προφανως περιμενουμε και βλεπουμε, too soon)…

[ul]
[li]Shutter Island
[/li][li]Kick Ass
[/li][li]How to Train Your Dragon
[/li][li]Sherlock Holmes
[/li][li]The Expendables
[/li][li]The Ghost Writer
[/li][/ul]

απο μένα για να συνεισφέρω και σε μη μουσικές λίστες φέτος. χωρίς σειρά προτίμησης. αν πιάνεται για του 2010 μπαίνει και το Black Swan μέσα.
Φτωχή χρονιά το 2010, το μόνο σίγουρο.

Θα έχει tree of life όμως φέτος!:smiley:

το the cove ειναι του 2009 πρακτικα. την ταινια την εχω απο περσι. διαβασα μια συνεντευξη του ψυχογιου και ο τυπος εφτυσε πολυ χρονο και αιμα για αν την κανει. στην ιαπωνια δεν παιζεται απο οτι θυμαμαι.

καλυτερη ταινια χαλαρα το inception. expendables το ειδα και προσφατα ειναι απλα θεικο… :smiley:

στο shutter island με πηρε ο υπνος στην μια ωρα…

για εμένα το καλύτερο ήταν το Inception

ταινιάρα!!! σίγουρα θα έμπαινε στην πεντάδα…:p:p:p:p

δεν κανω πλακα:|
(για 10αδα σιγουρα)

ούτε εγώ! :D:D

QUOTE fail τοτε, το ‘σαβουρογαμηδες’ εννοουσα:p
(αν μιλαμε το ιδιο και δεν κωλοβαραω εγω και δεν καταλαβαινω, τα σεβη μου και τα ρησπεκτ μου)

τους σαβουρογάμηδες εννοώ και εγώ…
πως μπερδευτήκαμε έτσι??..:lol::lol::lol::lol:

Φτωχή χρονιά όντως, με λίγες που να με κέρδισαν:
Mary&Max, Centurion, Alice in Wonderland…άντε και στο Part 1 της τελευταίας ταινίας Harry Potter πέρασα καλά αν και εκνευρίστηκα -πάλι- με τις ελλείψεις.

Mα Centurion και Alice…? :? :?

το Centurion παει στο διαολο, εχει λιγο αιμα και σφαξιμο, το Alice ειναι απο τις χειροτερες ταινιες της χρονιας για μενα και σιγουρα η χειροτερη του Μπαρτον…

To Alice συναγωνίζεται επάξια το Skyline, Μιλάμε για κινηματογραφικό εμετό. Το Centurion βλεπόταν οριακά, ωραίο θεματάκι είχε αλλά η ανάπτυξη του ήταν για τα μπάζα. Και θα μπορούσε να ταν και λίγο πιο βίαιο.
Είδα και Little Fockers χθες, μ άρεσε. Είχε αρκετό γέλιο.