Aγαπημενες ταινιες σεζον 2010

Hahahhh μην κολλάτε ρε. Όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Εμένα π.χ. πάντα μ’αρέσει ο Burton, με ταξιδεύει στην φαντασία του. Και το Centurion είχε μάχες, αίμα, ατάκες, ρυθμό που μου άρεσαν.

το skyline ασαλιωτα χειροτερη ταινια χρονιας και βαλε

Δεν είδα ψαγμένες ταινίες φέτος.
Εμπορικά πράγματα κυρίως.

  1. [B]Ιnception[/B]
    Ο κινηματογράφος (ξαν)αλλάζει.
    Μπορεί να έχει κάποια νεκρά σημεία, αλλά δικαιολογείται χάρη στο απίστευτο σενάριο και το πολυδιάστατο φάσμα του.

  2. [B]Toy Story 3[/B]
    Είναι τόσο ωραίο που άξιζαν τα 11 χρόνια αναμονής.
    Κλάμα…

  3. [B]A Serious Man[/B]
    Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι είναι από τις αδιάφορες ταινίες των Κοέν, θα συμφωνήσω, αλλά δεν παύει να ναι απολαυστικότατη και να κατεβαίνει νεράκι.
    Ενα διάλειμμα ευχάριστο μέχρι την επόμενή τους ταινία.

  4. [B]Due Date[/B]
    Με μια εξαιρετική χημεία των πρωταγωνιστών και τον Ζακ να είναι είναι άσος στο μανίκι κάθε παραγωωγού / σκηνοθέτη πλέον, είναι μια ευχάριστη κωμωδία.

  5. [B]The Expendables[/B]
    ΠΟΥΤΣΑ ΚΑΙ ΞΥΛΟ

Δεν άντεξαν τα [B]Machete[/B], [B]Shutter Island[/B].

Toy Story 3 ωρε

Ελάχιστες ταινίες μου άρεσαν πολυ…κατα τ’αλλα τα συνήθη… [B]inception, kick-ass, black swan[/B] αντε και [B]expendables[/B] και [B]machete[/B] για τον χαβαλέ…

  1. [B]The American[/B] - Μινιμαλιστικό κομψοτέχνημα στα χνάρια του Τζάρμους. Πανέμορφο.

  2. [B]Mary and Max[/B] - Ίσως το κορυφαίο ανιμέισον έβερ. Χωρίς πιξαρικά κλισέ και μαλακίες και με ευρηματικό χιούμορ. Μόνο κλάμα.

  3. [B]A Serious Man[/B] - Άλλη μια ευφυέστατη μαύρη κωμωδία από τα θαυματουργά αδέρφια.

  4. [B]Kick-Ass[/B] - Τρελό γέλιο και βία, εξαιρετική διασκευή, απίστευτο μοντάζ. Γαμάτο.

  5. [B]Ghostwriter[/B] - Ωραίο μυστήριο, θύμησε Πολάνσκι από τα παλιά. Με εξέπληξε ευχάριστα.

  6. [B]Inception[/B] - Το περίμενα αρκετά καλύτερο και λιγότερο χαοτικό. Πολύ καλό όμως, παρ’ όλα αυτά.

Το [B]Black Swan[/B] ταινιάρα, αλλά θα το βάλω στη λίστα του '11, μιας και βγαίνει επίσημα στην Ελλάδα σε κάνα μήνα.

Χειρότερη ταινία, παίζει να είναι εύκολα το Wall Street 2. Μιλάμε για παπαριά επικών διαστάσεων. Ακόμα και από το Alice χειρότερο, εύκολα.

Α ρε Lupin…

Μόλις είδα το Ιο sono l’amore.

Άνετα στις κορυφαίες της χρονιάς. Εξαιρετικό δράμα, σκηνοθεσία, συναίσθημα.

Η κορύφωση της τελευταίας σκηνής δεν υπάρχει. Όπως και το βάθος των συναισθημάτων και ανθρώπινων ισορροπιών που πραγματεύεται.

Εύγε ρε Lupin…Εύγε!

δεν το δα σινεμά γιατί δε με ψηνε η κριτική που χα διαβάσει γαμώτο :confused:

Εντάξει, ίσως να μην ήταν αυτό που ζητούσες να δεις την συγκεκριμένη στιγμή που έψαχνες ταινία. Και εγώ δεν ήξερα πολλά, την είδα λίγο το πρωί στις λίστες και έπεσε πρόταση για σήμερα και πήγα. Δεν είχα δει και διαβάσει δηλαδή σχεδόν τίποτα και μάλλον καλύτερα.

[B]Inception[/B] ξεχωρίζει μάλλον εύκολα μαζί με [B]Serious Man[/B]. Από εκεί και πέρα δεν είδα κάτι που να με συγκλόνισε. [B]Toy story 3[/B] ήταν καλό και άξιζε όντως η αναμονή,[B] Mary and Max[/B] η πιο συγκινητική ταινία της χρονιάς σίγουρα, πολύ καλό το [B]Τhe road[/B], προσωπικά μου άρεσε και το [B]Up in the air[/B] όπως επίσης και το πολύ καλό [B]How to train your dragon[/B]. Αρκετές ακόμα ήταν “καλές” αλλά δεν θα μείνουν και για πολύ καιρό στην μνήμη, πολλές αυτές που δεν είδα φέτος.

ωραιος, να πω και την αληθεια, αμα δεν ημουνα φανμποη Νολαν θα το εβαζα και πρωτο στη λιστα μου μαλλον…αριστουργηματικη ταινια, δουδ δες το ασαπ!

Παντως εχει ενδιαφερον που την φερομενη ως ‘ταινια της χρονιας’ απο το διεθνη τυπο, το Social Network εχει παρει πανηγυρικο πουλο ως τωρα…

χαιρομαι που με τον Kayser εχουμε σχεδον ιδιες ταινιες στο τοπ μας, το kick ass εμεινε εξω για μενα οριακα, οπως και το american που το ψιλοξεχασα κιολας οταν εκανα την λιστα…αμα κοινως ειχα 12αδα θα ηταν και αυτα τα 2 μεσα…\μ/

και το american λόγω κριτικών το καψα. γενικά με ψηνε και λόγω κλούνεη που τον πάω πολύ σε τέτοιες ταινίες, αλλά με απείλησαν ότι θα με πάρει ο ύπνος στην αίθουσα. ντισκάς.

Καλά, δεν βγήκαν και πολλές καλές ταινίες φέτος για να έχουμε πολύ διαφορετικά πράγματα στις λίστες μας… Και ξέχασα και το The Road… Πάντως, η χρονιά ήταν τόσο κακή, που ακόμα και το The American, που ήταν η αγαπημένη μου ταινία για φέτος, μάλλον δεν θα είναι η ταινία που θα μνημονεύω μετά από χρόνια…

To Ιο sono l’amore, με είχει πρήξει η κοπέλα μου να το δούμε και την ειρωνευόμουν, ότι βαριέμαι και καλά τέτοιες γυναικουλίστικες μαλακίες, χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα περί τίνος πρόκειται. Τελικά μάλλον θα της το κάνω το χατίρι :stuck_out_tongue:

χαζή χρονιά, με ελάχιστα καλά πράγματα. κάποιες ταινίες που “έπρεπε” να δω, δεν τις πλησίασα, είτε γιατί τις θεώρησα βαρετές ήδη από το τρέηλερ, είτε γιατι δεν πρόλαβα. δεκάδα δύσκολα συμπληρώσαμε. για πάμε

[B][U]1. Inception[/U][/B]

Η μοναδική πραγματικά καλή ταινία της σεζόν, η ταινία που θα θυμόμαστε και τα χρόνια που θα έρθουν. μπροστά στην λαίλαπα του 3d ο νόλαν έδειξε πως μπορεί να κάνει τέχνη που θα δει ο καθένας και πως τα λεφτά δεν αξίζει να ξοδευονται μονο σε χαζοεφε αλλά και σε πόλεις που διπλώνουν. δεν με νοιάζει τι έγινε και τι δεν έγινε στο τέλος. με νοιάζει που ο καθένας έβγαλε ένα δικο του συμπέρασμα, όπως οφείλει να γίνεται στην υψηλή τέχνη 8)

[B][U]2. The Ghost Writer[/U][/B]

Στυλ. ψύχρα, χρώματα, νεονουαρ (!) και ωραίες ερμηνείες από τον ομορφονιό (κυρίως) και τον μποντ. ωραίο το τέλος, που αν δεν το ψάχνεις από την αρχή, δεν το βρίσκεις. πολύ κάτω από το νουμερο 1, αλλά απολαύσαμε.

[B][U]3. The Town[/U][/B]

Θέλω να παντρευτώ την ρεβέκα χωλ. δυνατό, ευκολία στο τέλος, κυρίως ερμηνείες και μοντάζ.

[B][U]4. Kick Ass[/U][/B]

…και η κόρη μας να είναι η κλόε. από τις λίγες κομιξοτέτοιες ταινίες, που απόλαυσα την camp αφέλειά της, έδειξε ότι είχε μάστορα στην πένα κ την κάμερα, είχε καλό (!) cage μετά από ίσως 40 χρόνια και γέλασα. αναπάντεχη ομορφιά που ξεπέρασε τον κόμικ χαρακτήρα της. α και αιματηρή, όπως αγαπάμε. την τελική σκηνή αν την είχε γυρίσει ο ταραντίνος, ακόμα θα το συζητούσαμε.

  1. Shutter Island

χμ.χμχμ. το επιπεδο έχει ήδη αρχίσει να πέφτει πολύ. κλασικός καλός ντικάπριο, πολύ στυλ, ωραίο το νησί κ οι κάτοικοι, δεν σε ενδιαφέρει που βλέπεις σκορτσέζε και δυστυχώς σου τρίβει το τέλος στη μουρη, ήδη από την αρχή. δεν μπορούμε όμως να πούμε ότι δεν μας άρεσε, θα πέσει φωτιά…

  1. Up In The Air

ταινία που να αντέχω να δω τον κλουνι να παιζει τον κλούνι ειχα καιρό να δω. αν ήταν δράμα θα ήταν ταινιάρα, αλλα δεν θα την έβλεπε τόσος κόσμος. ΤΕΡΑΣΤΙΟ σχόλιο για το που πάνε οι σχέσεις όταν όλοι μας δουλεύουμε σαν τρελοί, αλλά ποιος το είδε? συμπαθητικό, ωραίο το μικρό γκομενάκι.

  1. Get Him To The Greek

καφρίλα ομορφη. ροκ αναφορές, ο μπούλης που ότι κ να πάθει καλά να πάθει και ο ροκσταρσελεμπριτι που μάλλον έκαψε την καριέρα του στον κινηματογράφο με το να παίζει πάλι μια καρικατούρα του εαυτού του. το forgetting sarah marshall μπροστά του είναι για χρυσό φοινικα, αλλά αυτο είναι RAWK ε και γελάσαμε αρκούντως το καλοκαίρι που το είδαμε

  1. Harry Potter And The Deathly Hallows: Part 1

το μοναδικό χάρυ ποττερ που με άγχωσε. και με ένοιαξε τι θα γίνει με τον χάρη. σχεδόν. ωραίο για Α μέρος ενός επικού τέλους

  1. Scott Pilgrim vs. The World

μονο για τα σκηνοθετικά ευρήματα. αν ημουν 15, θα το είχα ηδη σε αφισα στο δωμάτιό μου. ο μπούλης που παίζει είναι απάλευτος, το κόνσεπτ ενδιαφέρον. σε προβληματιζει που πάει ο κινηματογράφος όταν έγινε ολοκληρη ταινία για να χωρέσει τοσες ποπ αναφορές, αλλά δεν βαριέσαι…

  1. The Kids Are Alright

λεσβιακόγκεη προβληματισμοι, με χαρακτηρες. indie κωμωδία κιετς. συμπαθητικό. το πέταγα και στην θάλασσα, αλλά επρεπε να συμπληρώσω 10άδα…

και κάποια που πέρασαν και δεν ακούμπησαν

-alice in wοnderland: όταν παράγει ο μικυμάους και ο μπάρτον με τον κουμπάρο του βαριούνται, τότε ο διευθυντής φωτογραφίας παλεύει να σώσει μια ταινία, που είμαι σίγουρος πως σε κάποια φάση, στην αίθουσα, πρέπει να κοιμήθηκα. και δεν το κάνω ποτέ. μετριότατη, κάκιστη για μπάρτον, αλλά εκει έξω κάποιοι θα γουστάρουν. η μικρή έχει μέλλον

-you’ll meet a tall dark stranger : ίσως ο χειρότερος γούντυ των … πόσων ετών δεν θυμάμαι. ίσως από το melinda ίσως από το scoop. κάκιστο, άνευρο, χωρίς σενάριο. μονο για τις γκόμενες και για λόγους πληρότητας. και το χειρότερο: φαίνεται ήδη από το τρέηλερ ! μαλακιάρα ολκής

  • expendables/machete/the other guys : οκ οκ. τα είδαμε, γελάσαμε (κάπως), ήδη θυμάμαι ελάχιστα και σε κανα μήνα θα νομίζω ότι ο steve carell με τον μικυ ρουρκ σκότωναν μετανάστες στα σύνορα με το μεξικό, επειδή οι καλοί μπάτσοι σκοτώθηκαν σε ατύχημα με αεροπλάνο.

-Sherlock holmes : james bond με μούτες jr. το σπρώξανε πολύ, οι κριτικοί τα μασησανε λίγο στο να το θάψουν, αλλά δεν το ξαναβλέπεις ουτε με απειλη όπλου. κριμα για το φρανσάηζ

εγω ειδα μονο shutter island ,kick-ass και expendables (ισως και καμια ακομα και δεν το θυμαμαι)
και μ’αρεσαν και οι τρεις

δεν εισαι αστειος φιλε

δεν ήταν αστείο φίλος :smiley:

δεν μαλωνω με γυναικες

ούτε εγώ με ανήλικους :lol:

εδιτ: σοβαρά τώρα, σε ένα χρόνο θα θυμάσαι τπτ. ωραία καφριλα κτλ, γελάσαμε, αλλά δεν καθόμουν να ξαναδω καμία απο αυτές τις ταινίες. άντε κανα βράδυ στην τηλεόραση, λιωμένος.