Aγαπημενος Alan Moore

λοιπον αφου εχω προσεξει οτι υπαρχουν πολλοι φαν του ισως κορυφαιου δημιουργου κομιξ-γκραφικ νοβελς,ηρθε η ωρα να πουμε και το αγαπημενο μας απο αυτον.

οσοι πιστοι προσελθετε!

απαιτω περισσοτερες επιλογες απο μια…[-X

Το θρεντ αυτό μου θύμισε πως έχω σημαντικά κενά που πρέπει να καλύψω άμεσα.

μη θαφτει και αυτο το θρεντ ρε παιδια!τοσους εχω δει να μιλανε για μουρ στο θρεντ του watchmen και του v for vendetta.αντε,πειτε:p

Μπορεί να μη ξέρουν ποιό είναι το όνομα του δημιουργού. :stuck_out_tongue:

μπα,οσοι εχουν διαβασει απο εδω μεσα αποκλειεται να μην ξερουν το ονομα.πιο πιθανο ειναι να βαριουνται να γραψουν

Βασικά όλοι πιστεύω ότι απλά δεν γράφουν γιατί δεν ξέρουν τι να πρωτοδιαλέξουν. Εγώ έχω διαβάσει τα From Hell, V for Vendetta, Watchmen and League of Extraordinary gentleman και δυσκολεύομαι ειλικρινά να ξεχωρίσω το καλύτερο. Πες εκτός του League που το βρήκα λίγο κατώτερο πως να συγκρίνεις το Watchmen με το V πιο να διαλέξεις απο τα δύο. Ασέ που το from hell είναι τελείως άλλη φάση. Γενικά μην το παίρνεις προσωπικά αλλά δεν σου κάνει καρδία να ψηφίσεις για να μην αδικήσεις τα υπόλοιπά…

σιγα μην κλαψω κιολας:p.γενικα δεν το παιρνω προσωπικα τοσο ευκολα.

απλα αυτο το θρεντ μπορει να λειτουργησει γενικοτερα σαν ενα μερος συζητησης για τις δουλιες του moore.

καλά ναι σχήμα λόγου ήταν :stuck_out_tongue: απλώς προσπαθούσα να γράψω κάτι παραπάνω γιατί βαριόμουν να συνεχίσω την εργασία μου. Και μιας και λέτε για συζήτηση, για επόμενο πιο προτείνετε ?

Swamp Thing

killing joke.

εγω εχω μια απορια για το whatever happened to the man of tomorrow(πολυ καλο παρεπιπτοντως).το τελος δεν ηταν πολυ ξεκαθαρο-τουλαχιστον προς εμενα που δεν εχω ασχοληθει σχεδον καθολου με τον σουπερμαν-.μπορει καποιος να μου ερμηνευσει την τελευταια σελιδα?

Έχω διαβάσει μόνο τα Wathmen, V for Vendetta και Killing Joke και στα προσεχώς είναι αυτό για το Superman. Εντάξει το V for Vendetta είναι αριστούργημα από τα λίγα αλλά και τα άλλα δυο είναι θεϊλες. Ψηφίζω το V πάντως αν και είναι κρίμα να τα βάζω στην ζυγαριά αυτά τα τρία.

Δεν τα εχω διαβασει ολα, αλλα απο αυτα που εχω διαβασει, θα ψηφισω το V For Vendetta… Απλα [SIZE=“3”]ΕΠΟΣ[/SIZE]

Αμάν τώρα συνειδητοποιώ πόσο καιρό έχω να μπω. Πρώτο ποστ μετά από κάτι μήνες.

Στο θέμα μας… έχω διαβάσει Watchmen και V for Vendetta, και εδώ και λίγο καιρό ζαχαρώνω το From Hell στο Public αλλά η τιμή είναι απαγορευτική…
To Vendetta μ’ άρεσε αλλά με ξένισε λίγο το σχέδιο. Οπότε Watchmen, που τα’χε όλα:p

To The League of Εxtraordinary Gentlemen τι λέει? Εντάξει, Moore είναι, καλό θα είναι, απλά θα ήθελα μια γνώμη παραπάνω απο όποιον ξέρει…

εδιτ. Θα ψηφίσω μόνο όταν θα έχω διαβάσει τα μισά τουλάχιστον απο τα βιβλία του πολλ…

μία απ’ τα ίδια αν και με το Warchmen όταν το’ χα διαβάσει είχα πάθει χοντρή πλάκα

Πάντως…

Θυμαμαι ακομη οτι στο κιλλιν τζοουκ το τελος δεν το’ χα πολυπιασει…:oops:

το LoEG γαμαει ασχημα,ειναι σαπιο και γεματο λιγδα και αρρωστημενο οσο λιγα:p
Οκ,seriously,ειναι πολυ καλο,και το πρωτο και το δευτερο μερος(κυριως)…

περι υποθεσεως θα εχεις ψιλοδιαβασει ισως πουθενα,μια ομαδα απο γνωστους λογοτεχνικους ηρωες,σε ενα alternative συμπαν,οπου ειναι δομημενος,πανω σε δημοφιλη βιβλια,κομικ,ταινιες και παραμυθια,επιχειρουν να σταματησουν τον Φου Μαντσου να καταστρεψει το Λονδινο,ενω στο δευτερο τομο,εχουν να αντιμετωπισουν την εξωγηινη εισβολη των εξωγηινων απο το ‘‘War of the worlds’’…oλα αυτα βεβαια,σε μια βικτωριανη Αγγλια…

Ειναι τρελη καφριλα το επος αυτο,τρελα μισανθρωπο και πολυ περιεργα εθιστικο μεχρι αηδιας…απειρες αναφορες σε κουλτουρα,απο ταινιες και βιβλια,μεχρι οτιθες,γενικοτερα,προτεινεται ασυζητητι…

Μμμ, όμορφα. Έχει μπει και αυτό στα υποψήφια για ανάγνωση-κάψιμο μέσα στο καλοκαίρι. Το όλο σκηνικό με τη βικτωριανή Αγγλία και τον 19ο αιώνα (και τις λογοτεχνικές αναφορές) γενικά βρίσκω οτι είναι πολύ εθιστικό, και αυτό που χώνει μέσα και τους εξωγήινους και τον Πόλεμο των Κόσμων καλή καφρίλα ακούγεται. :smiley:

διαβαζεται και πολυ πιο γρηγορα,ευκολα και ανετα απο οτιδηποτε αλλο εχει κανει ε,keep in mind that και παρτο αμεσα,το ξεπετας μπαμ μπαμ…μεσα εχει,απο σκηνες γεροντο-σεξ,μεχρι ξεκοιλιασματα,βιασμους,ξε-αντεριασματα,gore και splatter,γυμνο και μπινελικι,μεχρι και αναφορα σε σεξ ανθρωπομορφου αρκουδου με γυναικα(!)…:lol:Μιλαμε ειναι πολυ φευγα,τσιμπα το γρηγορα!!:stuck_out_tongue:

:lol3: Και δεν έχει μπει ακόμα στη λίστα με τα 100 καλύτερα βιβλία του TIME? (όπως το Watchmen). To έχω πάρει ήδη! :stuck_out_tongue: