Aγαπημενος Alan Moore

Καμία σχέση με την ταινία δηλαδή, ε; :roll:

Μοναχα στον τιτλο και σε μερικα ονοματα πρωταγωνιστων…ασπρο/μαυρο κατα τ’αλλα…

Ο ίδιος ο Moore έχει αποκυρήξει όλες τις ταινίες που έγιναν με βάση τα βιβλία του, δεν μπαίνει καν στη διαδικασία να τις δει. Ακόμα και το V for Vendetta που ήταν ψιλοκαλή μεταφορά ας πούμε, σε σχέση με τα υπόλοιπα…

Και μια που ανασύρατε το θρεντ να πω πως ολοκλήρωσα ως τώρα τα δύο πρώτα τομάκια του League και σ’ αυτή τη φάση διαβάζω το φοβερό (αν και ζόρικο) New Traveller’s Almanac, αφήγηση που περιλαμβάνεται στο δεύτερο League, και στην ουσία είναι μια συνολική γεωγραφία όλου του κόσμου βασισμένη σε εκατοντάδες μυθικά πλάσματα και θεοπάλαβα μέρη που έχουν καταγραφεί σε όλη σχεδόν τη μυθολογία και λογοτεχνία - περιττό να πω πως αν το διαβάζεις και ταυτόχρονα κλικάρεις τις τοποθεσίες και τα ονόματα που αναφέρονται στο ίντερνετ μαθαίνεις ένα σωρό πράγματα, γύρω απο κλασικά μυθιστορήματα, ήρωες κλπ. Ζόρικο ανάγνωσμα, αλλά πραγματικά κάνει τη διαφορά…

Σειρά μέχρι τέλη του μήνα έχει το From Hell… (άλλο ένα βιβλίο που έγινε ταινία)

Εκει να δεις διαφορες κομικ-ταινιας…το ενα δεκατο του κομικ,ψιλοκαλυπτει η ταινια:p

εχει διαβασει κανεις το τριτο μερος του LoEG?εγω σημερα πηρα το πρωτο τευχος με το πρωτο κεφαλαιο και αυτο το μηνα βγηκε και το δευτερο τευχος και αναμενουμε το τριτο τον μαιο του 2011.
λοιπον μου φαινεται και αυτο πολυ καλο συνεχιζοντας το σερι της σειρας.:smiley:

Το 1910 λες ε? Ναι, το πήρα πριν καμιά 10αριά μέρες και γω, δεν το έχω διαβάσει ακόμα όμως. Έχω παραγγείλει να μου στείλουν και το Black Dossier, που είναι και το πιο πειραματικό θα έλεγε κανείς της σειράς και γενικά έχει αντιφατικές κριτικές, σε πολύ κόσμο δεν άρεσε επειδή δεν έχει τον ρυθμό και το στυλ των πρώτων.

Εγώ όμως επειδή γουστάρω τα “εναλλακτικά” και όλα αυτά τα τρελά που κάνει ο Moore πιστεύω πως θα μου αρέσει. 8)

Φοβερή σειρά το League πάντως και περιμένουμε με ανυπομονησία τη συνέχεια!

ναι,το 1910 λεω.κι εγω σημερα το ψιλοξεκινησα,δεν το εχω διαβασει ολοκληρο.
απο το LoEG δεν εχω διαβασει ακομα τον δευτερο τομο της σειρας και φοβαμαι οτι θα εχω καποια κενα στην πορεια της ιστοριας.

Μάλλον αρκετά κενά θα έλεγα εγώ. Καλύτερα να τα διαβάζεις με τη σειρά. Όχι τίποτ’ άλλο αλλά τα δεδομένα (και το team) έχουν αλλάξει πολύ ανάμεσα στο δεύτερο και το τρίτο. :wink:

νταξει,εχω μπει στο κλιμα του τευχους,αλλα μου φαινεται σαν να χανω καπου κατι:p.τεσπα,μαλλον θα το βαλω στην ακρη μεχρι να παρω και τον δευτερο τομο.

Το 1910 δεν λέει και πολλά (βαρετό είναι βασικά) αλλά νομίζω διαβάζεται και χωρίς τα προηγούμενα.

Τέλος και το From Hell, ενώ συνεχίζω ακάθεκτος με Promethea και Swamp Thing… κάποια στιγμή στο μέλλον να περιμένετε υπερποστ-ανάλυση-αποθέωση των έργων του…

Εχω διαβασει το Watchmen μονο και το βρηκα υπεροχο.Η αναλυση των χαρακτηρων και η ιστορια ηταν και τα δυο τελεια.Θελω να διαβασω From Hell και V For Vendetta για συνεχεια.Φυσικα δεν ψηφιζω μεχρι να εχω ολοκληρωμενη αποψη αλλα φανταζομαι και τα αλλα θα ειναι φοβερα.

Σήμερα τελείωσα την ανάγνωση του Promethea, ολοκληρώνοντας και τα 32 μέρη της σειράς.

Εντάξει.

Εδώ μιλάμε για εργο τέχνης όμως, ε όχι αστεία. Ένα φιλοσοφικό/ψυχεδελικό ταξίδι, σχεδόν “θρησκευτική” εμπειρία σε σημεία. Μιλάω σοβαρά, ο συνδιασμός του σεναρίου/φιλοσοφικής πραγματείας απο τη μία, και του artwork δίνουν αυτό το αποτέλεσμα.

Εξαιρετικά παραγνωρισμένο, σε σχέση με τα κλασικά του Moore, εδώ που τα λέμε έχει ίσως καναδυο “αδυναμίες”, αλλά και πάλι, τα δυνατά του στοιχεία είναι τόσα που το κάνουν να ξεχωρίζει, και μάλιστα σχεδόν απο οποιοδήποτε άλλο κόμικς υπάρχει εκεί έξω (δε γνωρίζω να έχει γραφτεί ξανά κάτι σε αυτό το στυλ και με τέτοιο θέμα). Αλλά για να το καταλάβει κανείς αυτό πρέπει να το διαβάσει ολόκληρο, και τους πέντε τόμους της σειράς.

Δεν είναι για όλους, και σίγουρα βρίσκεται στον αντίποδα απο αυτό που λέμε “συμβατικό κόμικ ανάγνωσμα”. Χωρίς να είναι “δύσκολο”, απλά είναι πολύ διαφορετικό και βαθύ και “φιλοσοφημένο”, χωρίς να δίνει έμφαση στη δράση, γι’ αυτό και μπορεί να μην τραβάει τους πάντες.

Εμένα με κέρδισε πάντως, three cheers στον μάγο Moore! (και στους J.H.Williams και Mick Gray, απίστευτο artwork, το ξαναλέω).

έχει σχέση με τον γνωστό προμηθέα; ποιό το στόρι; πού το βρίσκουμε και σε τί τιμές; τί ωροσκόπο έχεις;

Ο δικός μου ωροσκόπος πάντως είναι Ζυγός, αν απαντάει κανένα ερώτημα (και ξέρω, απαντάει πολλά :P)

Στόρυ, χμμ. Πιο πολύ και απο στόρυ, πρόκειται ουσιαστικά για μια ενδοσκόπηση πάνω σε όλη την ανθρώπινη ύπαρξη και τη σχέση της με το σύμπαν, τη συνείδηση και κυρίως, τη φαντασία. Τα κλασικά φιλοσοφικά/υπαρξιακά ερωτήματα γύρω απο τη ζωή τον θάνατο, τον έρωτα κλπ, και τη σχέση του ανθρώπου με το σύμπαν, ιδωμένα θα λεγα απο μια “sixties” ματιά. (ή αλλιώς τη ματιά του Moore). Υπάρχει μια ψυχεδέλεια στην όλη φάση, και μια που το έχεις διαβάσει, έχει κάποια κοινά τώρα που το σκέφτομαι με το Σιντάρτα του Έσσε.

Και μια που είπα sixties, να ένα χαρακτηριστικό εξώφυλλο, που παραπέμπει σε εκείνο των Beatles.

Κατα τ’ άλλα το στόρυ αφορά μια κοπέλα, τη Sophie, που κάνει μια έρευνα πάνω σε έναν φανταστικό χαρακτήρα, την Promethea, η οποία Promethea υπήρξε ηρωίδα διάφορων βιβλίων, κόμικς και μύθων, απο διαφορετικούς συγγραφείς σε διαφορετικές εποχές. Και η ιστορία ξεκινάει με την Σόφι που προσπαθεί να βρει ποιό είναι το κοινό ανάμεσα σε αυτές τις διάφορες Promethea, που έγιναν ηρωίδες σε έργα συγγραφέων που δεν ήξεραν ο ένας το έργο του άλλου… Μέχρι που η ίδια η Σόφι μεταμορφώνεται στην Promethea, σε μια νεότερη εκδοχή της.

Δεν έχει νόημα να πω περισσότερα, φαινομενικά υπάρχει μια σύνδεση με τα υπερηρωικά κόμικς (με την Promethea να είναι κάτι σαν την female heroine τύπου Wonder Woman), αλλά γενικά το “ταξίδι” βρίσκεται στην καρδιά αυτης της ιστορίας, όπως και η “μαγεία” (ουκ ολίγες οι αναφορές στον Aleister Crowley). Και γενικά, πρόκειται για το πιο φιλοσοφημένο κόμικ που έχω διαβάσει ως τώρα.

edit. Α ναι, το βρίσκει κανείς σε κομιξάδικα και το έχω δει (ενίοτε) και στο Public, ενώ κλασικά υπάρχει και το ίντερνετ. Πέντε τόμοι συνολικά.

με αυτα που εγραψες μου κινησες την περιεργεια ελανορ.και τωρα η κλασικη ερωτηση:ποσο κανει ο καθε τομος?

Εντάξει, κλασικά, όπως όλα τα κόμικς. Απο 12 ως 18 ευρώ ο τόμος (ανάλογα με το που θα το ψάξεις, στο net μπορείς να το βρεις φτηνότερα). Διαβάζεται στη σειρά (το λέω ειδικά σε σένα αυτό που έχεις μια τάση να τα διαβάζεις μπερδεμένα :P).

To ξαναλέω, όποιος το προσεγγίσει σαν κόμικ δράσης θα χάσει. Έχει και δράση, και πλοκή κλπ, αλλά η ουσία του είναι το όλο φιλοσοφικό κομμάτι, τα ερωτήματα και οι απαντήσεις που δίνει. Και το artwork που τα αποδίδει τέλεια αυτά. Γι’ αυτό το ξαναλέω, δεν είναι για όλους (σε αντίθεση με το Watchmen πχ)

Επίσης συνδέεται στο τέλος με διάφορους άλλους ήρωες απο το σύμπαν της ABC του Moore, όπως ο Tom Strong, για όσους ξέρουν.

ενταξει μονο με το LoEG ειχε γινει αυτο(τα καλυψα τα κενα παντως):p.

και με το death note,αλλα δεν το λεμε:oops:

και μιας και ειμαστε σε αυτο το θρεντ,θελω να δωσω για μια ακομα φορα συγχαρητηρια στον μουρ,αυτη τη φορα για το swamp thing.

Death Note χωρίς σειρά, έλεος ρεεεεεεε :lol:

Κατα τ’ άλλα, ναι, το Swamp Thing υπήρξε απλά ίσως το επιδραστικότερο κόμικ των '80ς, ολόκληρη η Vertigo υπάρχει χάρη σε αυτό, αλλά για σήμερα λέω να μείνω στο Promethea και να μην συνεχίσω την αποθέωση. :stuck_out_tongue:

τι να κανω ρε,εψαχνα να διαβασω κατι μανγκα,ειχα ακουσει οτι το death note ειναι καλο,αλλα βρηκα μονο αυτους τους δυο τομους.:p-οφφ τοπικ μοουντ οφφ-.