Aγαπημενος Alan Moore

Πάντως ούτε το LoeG V2 είχε κάποιο φρενήρες pacing. Αν το καλοσκεφτείς μπορείς να πεις πως ήταν και σχετικά νωχελικό.

Συμφωνώ πάντως πως το LoeG:1969 θυμίζει αστυνομικό θρίλερ. Η παράλληλη διαδρομή του Carter τονίζει αυτό το αίσθημα. Τώρα όσον αφορά τις αναφορές, ούτε ο Moore δεν τις ξέρει όλες αλλά οι βασικές είναι μάλλον γνωστές και εύκολα κατανοητές. Get Carter, o χαρακτήρας του Jagger από το Performance μπλεγμένος με την αληθινή ιστορία των Stones και λίγος Harry Potter.

μολις εφτασε απο αγγλια το τομακι και φυσικα αναμενεται λιωσιμο σε χρονο DT.μολις το τελειωσω θα πω και εγω εντυπωσεις,αλλα ελπιζω να ειναι καλυτερο του ικανοποιητικου αλλα κατωτερου σε σχεση με τα δυο πρωτα,1910.

Εδω και κατι μερες εχω ξεκινησει το From Hell,το οποιο κατ’εμε ειναι ισως το πιο δυσκολο εργο του,αλλα και το πιο γοητευτικο.Εχω δρομο για να το τελειωσω βεβαια,αλλα πραγματικα μιλαμε για συγκλονιστικο εργο.Δαιδαλωδες και τρομερη βοηθεια οι σημειωσεις του μουρ για καθε κεφαλαιο.

Την πρώτη φορά το διάβασα μονορούφι χωρίς να κοιτάξω τις σημειώσεις. Φυσικά όταν το τέλειωσα το ξεκίνησα ξανά αμέσως και κάθε φορά που τέλειωνα το κάθε κεφάλαιο τις διάβαζα και αυτές. Ενδελεχής η δουλειά του Moore, πολύ καλύτερη από άλλων που προσπαθούσαν πραγματικά να ανακαλύψουν ποιος ήταν ο Jack.

Τώρα, αποκαλύφθηκε το εξώφυλλο του LoeG - Century: 2009

Καλοκαιράκι! http://www.goshlondon.com/2011/12/the-league-of-extraordinary-gentlemen-century-2009/

Ε, το ανάγνωσμα του From Hell είναι αντίστοιχο οποιουδήποτε μεγάλου λογοτεχνικού βιβλίου. Τεράστιο έργο, τι να λέμε τώρα.

Ναι ρε φίλε, νωρίς! :smiley:

Να πουμε οτι το τελευταιο LOEG χωνει ευκολα στο 1910 που ηταν αρκετα ανευρο και αφηνει πολλες υποσχεσεις για τη συνεχεια της ιστοριας.Επισης εξαιρετικη δουλεια.
Γενικα παντως,κατ’εμε ο Μoore ειναι απο τους κορυφαιους οχι μονο κομιστες,αλλα γενικοτερα συγγραφεις των τελευταιων χρονων.

Το πάνω είναι αυτονόητο για όσους έχουμε διαβάσει έργα του Moore και παράλληλα μας αρέσει και η λογοτεχνία. Πολλοί σύγχρονοι συγγραφείς θα ήθελαν να είχαν γράψει έργα όπως From Hell, Watchmen, Promethea, Swamp Thing, Ballad of Halo Jones, κλπ.

Πάντως για μένα πουθενά αλλού δε φαίνεται το μεγαλείο του Moore τόσο όσο σε μια μικρή, τετρασέλιδη (ή εξασέλιδη, δε θυμάμαι καλά) ιστοριούλα του από το περιοδικό 2000AD, με θέμα της έναν άνθρωπο του οποίου η ζωή κυλάει αντίστροφα, από τον θάνατο ως τη γέννηση. Δε θυμάμαι πως λέγεται η ιστορία, τη βρίσκετε όμως στο “Alan Moore’s Complete Future Shocks”, το οποίο και συνιστώ χωρίς δεύτερη σκέψη.

To εχω στα υποψιν καιρο τωρα και το εβρισκα συνεχως μπροστα μου,αλλα το ταμειον ηταν μειον.Τωρα που μπορουσα να το παρω εχει εξαφανιστει απο παντου#-o
Νομιζω πως το ειχε προτινει και ο lupin πιο παλια.

τα Future shocks indeed, ειναι απο εκεινα τα τομακια που απλα ΔΕΝ μπορουν να λειπουν απο την συλλογη καποιου κομιξοφιλου, ποσο μαλλον φαν του Μουρ…θυμαμαι την ιστορια του Ελλανορ αλλα εκει μεσα εχει τοσες πολλες μικρες ιστοριουλες μεγαλης μπαλας που δεν μπορεις να ξεχωρισεις μονο μια…

υπαρχει περιπτωση καμια ανουμπις να μεταφρασει το from hell?γιατι το βλεπω τουβλο και λιγο που το χω ξεφυλισσει μου φαινεται δυσκολο στα αγγλικα:p

Iσχυει οτι ειναι αρκετα δυσκολο,και εγω σε φασεις τα βρισκω σκουρα με καποιες λεξεις ή φρασεις.Παντως δε νομιζω να υπαρχουν σχεδια για εκδοση στα ελληνικα,τουλαχιστον αμεσα.

Παίδες, αν θέλετε να διαβάσετε πολλά και καλά graphic novels προτείνω να βελτιώσετε τα αγγλικά σας, μια που μόλις ένα μικρό ποσοστό από το πλήθος των γαμάτων που κυκλοφορούν μεταφράζεται στα ελληνικά ούτως ή άλλως…

πού είπαμε ότι το βρήκες? <3

Στο Public στο Mall το ειχα βρει τα χριστουγεννα,τωρα δεν εχω παι προσφατα να δω αν το ειχε ακομα.
Και μιας και αναφερομαστε σε αυτο,για μενα τοποθετειται διπλα στο Watchmen,ευφυεστατο,καταπληκτικο σεναριο και το σχεδιο του Campbell εχει ταιριαξει γαντι στην ολη ατμοσφαιρα.

από πουλ επέλεξα φυσικά το “[B]ΛΙΓΚΑ ΤΩΝ ΕΞΑΙΡΕΤΩΝ ΚΥΡΙΩΝ[/B]”
-[U]ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ με όλη τη σημασία της λέξεως…![/U]

ευχαριστώ πολύ!

Να πούμε πως το LoeG-Century:1969 πήγε πολύ καλά από άποψη πωλήσεων: