Aγαπημένος ήρωας της Disney

Πρόσφατα είδα τη σειρά Duck Tales με πρωταγωνιστές -ποιους άλλους?- την οικογένεια Duck.Εκπληκτική σειρά!

Εσείς με ποιόν ήρωα κινουμένων σχεδίων μεγαώσατε και ποιος είναι ο αγαπημένος σας???

Mεγάλο θρεντ τουτο δω…

Ειμαι και λάτρης. Λοιπόν αγαπημένος μου ήρωας είναι ο Σκρουτζ του Ρόσσα.

Μπορει ο μεγας Μπαρκς να είναι ο πατέρας του, αλλά ο Ρόσσα το έχει πάει πολύ πιο μπροστά το θέμα.
Στα μάτια του Μπαρκς, αρχικα, ήταν ενας στριμμένος γερο-καβουροχερης με μόνη έγνοια τα λεφτά, αλλά τελικη η διαμόρφωση του χαρακτήτα του ήταν αυτή που με εκανε να τον αγαπήσω.

Υπερβολικός, λάτρης της περιπέτειας, αστείος, πονηρός , έξυπνος και πολλές φορές παράλογος είναι τα στοιχεία του χαρακτήρα του που με σκλάβωσαν.

Τα σενάρια, τα σκίτσα και οι διάλογοι του Ροσσα ειναι αυτα όμως που μιλουν κατευθειαν στο παιδι που κρυβεις μεσα σου. Ιστορίες καταπληκτικές που ενώ φαίνονται να εξυπηρετουν την “απληστία” του Σκρουτζ, βγαινει και η ανθρώπινη του πλευρά που καμια φορα υποσκιάζεται από τη φιλαργυρια του.

Ο Σκρουτζ του Ροσσα ειναι για μενα πολυ μπροστά. Έχω ολες τις ιστοριες του στα αγγλικα.
(να πω ομως πως οι τυπαδες που δουλευουν στο ΚΟΜΙΞ εχουν κανει κατπληκτικη δουλεια στις μεταφρασεις κανοντας τις ιστοριες πιο αστειες απο τις οριτζιναλ)

:D:D

Τωρα αν μιλαμε για τον disney του σινεμα? Peter Pan δαγκωτο:!

:D:D:D:DΠοπο θεος,κ ελεγα να αναφερω κ γω τον ροσσα…πραγματικα,ο σκρουτζ του ροσα ειναι ετη φωτος μπροστα,οπως κ με το οτι καταπιανεται ο ντον…ειναι σαν ολα αυτα να συμβανουν σε ενα παπιο-συμπαν ολοδικο του…εχω κ γω ολες σχεδον τις ιστοριες,οσες δεν εχω στα ελληνικα απο το κομιξ,τις εχω στα αγγλικα,κ φυσικα το βιος κ πολιτεια με αυτογραφο κ αφιερωση πανω:p:D…

απο ταινιες ντισνευ,γουντυ κ μπαζ απο το toy story,το αγαπημενο μου καρτουν της ντισνευ…

Ελάτε ρε παιδιά, Μπαρκς και πάλι Μπαρκς! Όλη αυτή η λεπτομέρια του Ρόσα κάπου κουράζει. Στις ιστορίες του θείου Καρλ υπάρχει διάχυτη μια αθωότητα που την λατρεύω. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι ιστορίες του δεν εμβαθύνουν σε ένα σωρό ζητήματα. Ο Σκρουτζ, αλλά και ο Ντόναλτ στα δικά του χέρια έγιναν αυτό που είναι.

Κοίτα, μικρός ήμουν ταυτισμένος με τα ανηψάκια και για κάποιο λόγο προτιμούσα τον Ντιούι (ρε λες να 'μαι δαπίτης τελικά), τώρα τι να σου πω. Αν και στο χαρτί οι καλύτερες ιστορίες είναι με παπιά και γουστάρω τρελά και το Μίκυ (καλά και οι ιστορίες που ο Μίκυ είναι ντετέκτιβ με έχουν μεγαλώσει:roll:)

Ο μπαρκς ειναι ο μεγας δασκαλος κ αυτο δεν το αμφισβητει κανεις…οι ιστοριες του ειναι πιο straight forward κ πιο αθωες,ναι,ιστοριες που ξεχωριζαν σαν τη μυγα μες το γαλα σε σχεση με ολες αυτες που προυπηρχαν…ο ροσσα απλα ειναι απο αλλη σχολη κ συνδιαζει δικα του στοιχεια με τα κλασσικα του μπαρκς…δεν νομιζω πως χωραει συγκριση,ο μπαρκς θα ειναι παντα ο δασκαλος,κ ο ιδιος ο ροσα το παραδεχεται…απλα οι ιστοριες του ροσα ειναι γραμμενες για διαφορετικο ισως κοινο απο αυτες του μπαρκς…για κοινο που εκτιμα οσο δε παει αλλο τον δασκαλο,αλλα εχει διαβασει κ αλλα κ γενικοτερα την ψαχνει κ με πιο ενναλακτικα κομικ…γιαυτο νομιζω πως κ οι ιστοριες του ροσα,οσο κ αν οι περισσοτερες αποτελουν συνεχεις κλασσικων μπαρκς ιστοριων,εντασσοντε σε ενα δικο τους συμπαν…ελπιζω να μην τα εκανα μανταρα…ειναι οπως λεμε πχ,θεος κ αρχηγος ο Βοb Kane k Bill Finger-συνδημιουργοι του μπατμαν,αλλα κ παλι κορυφαιοι οι Tim Sale-Jeph loeb,που χρονια μετα,δημιουργησαν long haloween κτλ,κλασσικων,υπερτατων δλδ batman κομικ
(τελειως off topic παρενθεση,σορυ…)…

Πω ρε παιδιά, τι θέμα ανοίξατε??!

Όντας συλλέκτης του ΚΟΜΙΞ απο το πρώτο κιόλας τεύχος (ναι, τα έχω όλα), δε μπορώ παρά να προσκυνήσω ταπεινά το μεγαλείο του Καρλ Μπαρκς. Ο Σκρουτζ του Μπαρκς ξεκίνησε μεν σαν ένας γερο-στριμμένος, αλλά διαμορφώθηκε απο τον ίδιο τον Μπαρκς σταδιακά, στον χαρακτήρα που όλοι ξέρουμε και αγαπήσαμε.

Ο Ρόσα θεωρείται “συνεχιστής” του Μπαρκς αλλά για μένα αυτό δεν ισχύει, ή μάλλον, δεν ισχύει παρά μόνο με την κυριολεκτική του σημασία, οτι δηλαδή είναι ο μεγαλύτερος σύγχρονος σχεδιαστής των παπιών στις ΗΠΑ, όπως ήταν κάποτε ο Μπαρκς. Γιατί κατα τ’ άλλα οι διαφορές ανάμεσα τους είναι πελώριες.

Ο Ρόσα “εξορθολογικοποίησε” το σύμπαν των παπιών (που είσαι Λένα να με δεις, χαχα)! Ο Ρόσα είναι ο επιστήμονας, ο Μπαρκς είναι ο παραμυθάς. Οι ιστορίες του Μπαρκς είναι πιο χύμα, πιο κοντά στο αναρχικό στυλ ενός δημιουργού, ο Μπαρκς δεν ενδιαφερόταν τόσο να δημιουργήσει ένα “συνεκτικό σύμπαν” όσο να φτιάξει ενδιαφέρουσες ιστορίες. Γι’ αυτό αν και έδωσε κάποιες σταθερές στη ζωή των χαρακτήρων του, ποτέ δεν έμεινε εντελώς πιστός σε αυτές (και έτσι βλέπουμε σε διάφορες ιστορίες του ο Σκρουτζ να έχει εντελώς διαφορετικό παρελθόν σε σχέση με άλλες).

Συν το οτι ο Μπαρκς σεβάστηκε πολύ περισσότερο τον χαρακτήρα του Ντόναλντ, του, ναι, αγαπημένου μου ήρωα απ’ ολους τους χαρακτήρες του Disney. Ο Ρόσα εξιδανίκευσε τον Σκρουτζ, εγώ όμως προτιμώ το πιο χύμα στυλ του δασκάλου.

Αληθινοί συνεχιστές του Μπαρκς για μένα (δλδ κοντά στο πνεύμα των ιστοριών του) είναι οι Ιταλοί. Για παράδειγμα ο Σκάρπα. Γι’ αυτό και προτιμώ τις ιστορίες τους.

Καταλαβαίνω βέβαια γιατί αρέσει σε τόσο κόσμο ο Ρόσα. Αλλά, για μένα, ο Μπαρκς είναι απλά αξεπέραστος… Όσοι έχετε διαβάσει τις κλασικές ιστορίες με τα παπιά (κυρίως εκείνες που έγιναν ανάμεσα στο 1948 και το 1955) ξέρετε. Οι καλύτερες απο τις οποίες έχουν ήδη δημοσιευτεί στα πρώτα 100 τεύχη του ΚΟΜΙΞ (το οποίο έχει παρακμάσει κατά τη γνώμη μου αρκετά).

Άλλος τεράστιος σχεδιαστής (και όχι πολύ γνωστός στους Έλληνες) είναι ο original σχεδιαστής του Μίκυ, ο γιγαντιαίος Floyd Gottfredson… Ψάξτε στο νετ να βρείτε τα κλασικά στριπ του Μίκυ… Καμία σχέση με το αξαγάπητο (αλλά ξενέρωτο και βαρετό) ποντίκι που κατάντησε σύμβολο μιας πολυεθνικής… Ήταν αληθινός ήρωας τότε. (κάτι που οι μεγάλοι ιταλοί σχεδιαστές όπως ο Σκάρπα κατάλαβαν και συνέχισαν επάξια).

Πωω, θα μπορούσα να γράψω έκθεση ολόκληρη! Σόρρυ Amarath, άνοιξες το τόπικ για να πούμε αγαπημένο ήρωα και εδώ κάνουμε αναλύσεις πάνω στους σχεδιαστές! (αλλά πρέπει, μια που οι σχεδιαστές έδωσαν ζωή στους ήρωες του disney!)

Τέσπα, αυτά για τώρα! 8)

edit:

Χαχαχα, και μένα μικρός ο Ντιούι ήταν ο αγαπημένος μου! Αλλά ευτυχώς, έμεινα μακριά απο ΔΑΠ και τα συναφή, χαχα!

Πο ρε φιλε,γουσταρω που βρισκω συλλεκτη κομιξ εδω με 3 γνωσεις παραπανω…θα σχολιασω αργοτερα γτ πρεπει να την κανω,απλα 1 μονο πραμα:o πιο αξιος συνεχιστης του μπαρκς,με καθαρα μπαρξιστικο χιουμορ-τροπο γραφης,ειναι ο Ουιλλιαμ βαν χορν…α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο-ς!!! μπεν βερχαγκεν ακολουθει…οι ιταλοι,πλην σκαρπα,ποτε δεν μου ειπαν τπτ…

Δυστυχως δεν εχω ολα τα τευχοι του κομιξ,λειπει καμια 40αρα,διοτι ημουν πιτσιρικι αρκετα βλακας,ωστε να μην τα προσεξω οσο επρεπε…ευτυχως εχω ακομα κ καμαρωνω το #1,με το ‘‘χαμενοι στις ανδεις’’,την κορυφαια ισως ιστορια του δασκαλου…

υ.γ.αλλαξτε το θεμα του τοπικ,γτ προβλεπω πολλυυυ οφτοπικ εδω…

αν και είμαι φανατική του ΚΟΜΙΞ,ακόμα δν έχω διαβάσει τα πρώτα τεύχη.Όταν βγήκε το πρώτο δυστυχώς ήμουν πολύ μικρη για να το αγοράσω…έτσι έχω χάσει όλες τις πρώτες ιστορίες…:frowning:

Τέσπα, ο αγαπημένος μου σχεδιαστής ιστοριών είναι ο Ρόσα.Προσέχει και την παραμικρή λεπτομέρεια στα σκίτσα του και πολλές φορές νιώθω ότι ζω την κάθε ιστορία.

Αποκορύφωμα όλων: 1)Τόμος “Βίος και πολιτεία του Σκρούτζ Μακ Ντακ”
2)Τόμος “Βίος και πολιτεία:Τα χαμένα επεισόδια”

Απλά θεΪκές ιστορίες και φτιαγμενες στην εντέλεια!!!:respect::smiley:

Έπαιρνα Μίκυ Μάους περίπου από όταν έμαθα να διαβάζω, μέχρι και τα 14 μου, ΚΑΘΕ Παρασκευή. Πλέον το παίρνω περίπου μια φορά το μήνα, όποτε το θυμάμαι δηλαδή. Ανάλαφρο, ότι πρέπει για να το διαβάζεις όταν χέζεις :oops:

και για να επανέλθουμε στο αρχικό ερώτημα:
αγαπημένος χαρακτήρας:Dαυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μιλάμε και για ότι άλλο αφορα τα ΚΟΜΙΞ:p

Καλά τώρα το γ*αμησες, αλλά δεν θα μπορούσα να συμφωνώ παραπάνω :lol::lol:

Σκρούτζ!

Ο Σκάρπα? Ποιος Σκαρπα ρε? Οι ιστορίες του (πλην ελαχιστων εξαιρέσεων) αγκιζουν σεναριακο πάτο. Κοιτα το “Δολαριοσκώλυκα” πχ, μια βλακεια και μιση χωρις νοημα και ροη. Έχει κανει καποια καλα πχ “Φακες της Βαβυλωνας” αλλα μέχρι εκει, δεν μου λείπουν οι ιστορίες του.

Τωρα με αυτο που είπε ο Lupin, ναι οντως ο Βαν Χορν ειναι πολυ μπροστά, αλλα σε σχεση με Ροσσα, στα ματια μου δεεεεεεν…

Ναι ο Φλουδ ειναι απο τους καλυτερους, αλλα με ιστοριες της μικογκουφικης παρέας μονο με έναν εχω ξεραθει στο γέλιο. Χάιμε Ντιαζ. Σκεφτομαι τα γκαγκ και γελαω ρε, τα παραπλευρα αστειακια με δευτερους ηρωες (και καμια φορα ασχετους) ειναι ξεκαρδιστικα. Δυστυχως ή δεν εχει γράψει πολλα, η το ΚΟΜΙΞ το σνομπαρει, αλλα δεν εχουν δημοσιευτει πολλα :frowning:

Η αληθεια ειναι πως το κομιξ το επαιρνα φανατικα, αλλα οντως εχει μουχλιασει τωρα τελευταια και εχω χασει καποια τευχη προσφατα (οχι οτι εχω και πολυ παλια ατιμε Ελανορ! :p) αλλα νταξει, το εχω αγαπησει το τευχακι…

Ποσο γουσταρω αυτο το θρεντ :smiley:

Ρε, γαμώ τα θρεντ, πραγματικά (για μας τους καμμένους δλδ!)

Εεεχμ, Amarath… να σε ρωτήσω κάααατι…? (παρακλητικό ύφος, χαμηλωμένο βλέμμα). Μια που εδώ η κουβέντα τραβάει αρκετά πέρα των χαρακτήρων του disney, θες να αλλάξουμε τον τίτλο σε κάτι πιο γενικό? Και αν είναι προσθέτουμε και ένα poll με ήρωες του disney, απ’ όπου και θα ψηφίσουμε τον αγαπημένο μας (συζητάμε για το πως θα γίνει το poll, αν θες πάντα)!

Όχι τιποτ’ αλλο, αλλά η κουβέντα έχει ήδη ξεφύγει και προβλέπεται να ξεφεύγει κι άλλο… (ε, και ναι, χρειαζόταν και ένα disney-θρεντ εδώ στο φόρουμ!) 8)

Oντως πολυ ωρεο θρεντ αλλα δν καταλαβαινω τι δουλεια εχει στο Κινηματογράφος & Τηλεόραση.:-k

Οντοπικ και γω θα παω με τον Σκρουτζ του Ροσα(που ειναι και ο αγαπημενος χαρακτηρας και του ιδιου) και με το αξεπεραστο Βιος και Πολιτεια.Δινει πολυ μεγαλη συναισθηματικη αναλυση στον χαρακτηρα του Σκρουτζ και πως κατεληξε στο παπι που μας παρεδωσε ο Μπαρκς.Πισττευω οτι τον επλασε απο την αρχη.

Οσο για αγαπημενο κινηματογραφικο ηρωα της Ντισνευ δεν ξερω.Δεν μπορω να ξεχωρισω ηρωα αλλα μονο ταινιες και αν ηταν να διαλεξω μια θα διαλεγα την φαντασια,το μοναδικο που για μενα μπορει πραγματικα να θεωρηθει αριστουργημα.Απο ηρωες ισως να ελεγα Τιμον και Πουμπα,ισως

Πώωωωωωωπώωωωωω, τι θέμα ανοίξατε, βρε παιδιά; 8O Ακολουθεί υπέρ-μέγα-τεράστιο ποστ:

Ανέκαθεν πίστευα ότι οι ήρωες της Disney αντιπροσωπεύουν ανθρώπινα χαρακτηριστικά που όλοι λίγο-πολύ συναντάμε στην καθημερινή μας ζωή (Ellanor μπορείς να βοηθήσεις σε αυτό, αν θέλεις… :roll:): ο Mickey είναι το έξυπνο, δραστήριο, καλό παιδί της διπλανής πόρτας που όλοι θέλουν για φίλο, ο Donald είναι ο γκρινιάρης, φωνακλάς, σαματατζής, έτοιμος για καυγά και ψιλοτεμπελάκος φίλος, που κατά βάθος έχει καλή ψυχή, ο Goofy είναι ο καλοκάγαθος γκαφατζής, το αρχέτυπο του σύγχρονου ανθρώπου που πέφτει θύμα του marketing και της διαφήμισης, αλλά κατορθώνει να διατηρεί την αγνότητα και την παδικότητά του, ο Κύρος Γρανάζης είναι ο γκατζετάκιας, υπερ-ευφυής επιστήμονας που έχει απεριόριστη εμπιστοσύνη στην τεχνολογία, με συχνά καταστροφικά ή κωμικά αποτελέσματα, ο Γκαστόνε είναι ο εκενευριστικά άψογος και τυχερός γνωστός μας που έχει όλα όσα θα θέλαμε χωρίς κόπο, αλλά είναι είναι υπερβολικά νάρκισσος και ματαιόδοξος για να έχει πραγματικούς φίλους, ο Scrooge Mc Duck είναι μια διαρκής κομίστικη μελέτη πάνω στη σχέση του ατόμου με το χρήμα )και κατά την ταπεινή μου άποψη ο πιο ανεπτυγμένος χαρακτήρας της Disney), τα ανιψάκια Huey, Louie, Dewey μπορεί να είναι τα κλασσικά Αμερικανάκια (και να μοιάζουν υπερβολικά με τα γλυκά, ατσαλάκωτα, νεοπλουτίστικα ΔΑΠιτάκια που όλοι ξέρουμε) αλλά αντικατοπρίζουν το κρυμμένο παιδί μας και τη σκανταλιά που πάντα είμαστε έτοιμοι να κάνουμε…και τα λοιπά…και τα λοιπά…και τα λοιπά… :stuck_out_tongue:

Είναι, λοιπόν, ΑΔΥΝΑΤΟ να μη βρεις έστω και έναν ήρωα της Disney να ταυτιστείς και να αγαπήσεις όχι μόνο από τους κλασσικούς αλλά και από τους δευτερεύοντες ήρωες που εμφανίζονται μόνο σε ταινίες μεγάλου μήκους! Είναι δυνατό να μην λατρέψεις τους 7 νάνους; - Σοφός, Υπναράς, Καλόκαρδος, Συναχωμένος, Ντροπαλός, Χαζούλης και βεβαίως Γκρινιάρης power! Ή τον κατατρεγμένο, γλυκούλη Dumbo με τα τεράστια μάτια του και τα ακόμα πιο τεράστια αυτιά του; Ή τον Peter Pan με τα χαμένα του παιδιά και τον αιώνιο αντίπαλο Captain Hook; Πραγματικά η λίστα είναι ατέλειωτη και ίσως θα έπρεπε να κάνουμε ειδικό θέμα για τους απολαυστικούς¨"κακούς" της Disney…:smiley:

Και επειδή, ως γνήσια ρομαντική, λατρεύω τα παλιά, ζωγραφισμένα στο χέρι κινούμενα σχέδια, δράττομαι της ευκαιρίας (τι λέω πρωινιάτικα!) για να γράψω λίγες γραμμές για μια μοναδική, ανεπανάληπτη και αξεπέραστη ταινία κινουμένων σχεδίων, το Αριστούργημα της 9ης τέχνης (και των χειρωνακτών που την υπηρέτησαν όταν δεν υπήρχαν ακόμα υπολογιστές), την απολαυστική [SIZE=“4”]Fantasia[/SIZE]!

Έτος δημιουργίας (ακούγεται εξωπραγματικό αλλά είναι αλήθεια!): 1940! 8O
Υπό τη διεύθυνση του μεγάλου μαέστρου Leopold Stokowski η Φαντασία συνδυάζει την κλασσική μουσική με τα κινούμενα σχέδια τόσο αρμονικά που νομίζεις ότι η μουσική γράφτηκε ακριβώς για αυτό τον σκοπό!!! Σκιές παλλόμενων χρωμάτων, η εναλλαγή των εποχών, μανιτάρια - Κινέζοι που χορεύουν, ο πασίγνωστος Μαθητευόμενος Μάγος, ο μυθολογικός Όλυμπος, ένα ξεκαρδιστικό μπαλέτο ιπποποτάμων, κροκοδείλων και στρουθοκαμήλων και η αποκορύφωση με την αντιπαράθεση Κόλασης και Παραδείσου (η Καπέλλα Σιξτίνα των κινουμένων σχεδίων) που αξίζουν την προσοχή και των θαυμασμό σας! Αν το πετύχετε ποτέ στον κινηματογράφο, απλά ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ! Αυτή η ταινία είναι εμπειρία, κάντε αυτό το δώρο στο εαυτό σας!

[CENTER]

[/CENTER]

Πόσο χαίρομαι που έχω αυτή την ταινία σε βιντεοκασέτα!!! :stuck_out_tongue:

Fethry pawns your asses.

O Φεθρυ είναι ήρωας μη αποδεκτός στην Αμερική (οπως και ο Ρομπαξ) επειδή δεν είναι λεει δημιουργιες του Μπαρκς (για τον ρομπαξ δεν παιρνω κι ορκο).

Να ανοίξουμε πολλ Ρομπαξ vs Χρυσοκούκης :!: